LMDSCHE 1870. DONDERDAG 3 FEBRUARIJ. STADS-BERIGTEN. eet LOTING VOOR DELATION ALE MILITIE. BINNENLANDSCHE BKRIGTEN. N". '28. X-- De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50,- me( het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de erpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is tan 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. llij BURGEMEESTER in WETHOUDERS tan LEIDEN, Geiicn het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie, van den jgjtn Januarij 1870, A. N°. 375 (2e afd.)Provinciaal blad n". 10, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie Gelet op de bepalingen der wet van den 19,lcn Augustus 1881 Staatsblad n". 72) alsook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8slcn Mei 1862 Staats- blad n". 46); Doen te weten: dat de Loling der in bet vorig jaar binnen deze gemeente Bil voor de Nationale Militie ingeschrevenen, en alzoo voor ben die geboren zijn in bet 'Hl jaar 18SO, zal geschieden in een der vertrekken van bet Raadhuis, op Dingsdag, j Woensdag en Donderdag, den 8slcn, 9den en 10<len Februarij aanslaande, telkens des morgens te negen uren; ne Dat deze Loting in eene alphahetische volgorde der namen van de ingeschrevenen oe zal plaats hebbenen wel ld) op Dingsdag den 8slen Februarij 1870, 0) voor de ingeschrevenenwier familie-naam begint met de letter A tot en met de letter G, lu op Woensdag den 9d'"1 Februarij 1870, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letter H lot en met de letter O, en op Donderdag den 10deo Februarij 1870, '5 voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letter P tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 33 der wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, bet nommer kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken geschiedt door den Burge er meester of bet lid van den Raad der gemeente, waar de loleling is ingeschreven; Dat ingevolge art. 31 de opgekomen ingeschrevene, dadelijk na bet trekken van zijn nommer, de redenen van vrijstelling opgeeft die bij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig is en de ingeschrevene niet is opgekomen. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, vermeld bij art. 53, tot bet bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wet tige zoon wélke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis, van twee bij den Burgemeester bekende eu te goeder naam en faam staande ingezetenendie zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door uiede-ondcrtcekeiiing verantwoordelijk stellende gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente op Vrijdag en Zaturdag, den 11den en 12dtn Februarij aanstaande, tussclien 'svoormid dags tien en 's namiddags drie uren. En zal deze do r plaatsing in de I.eidsche Courant van den 278lr° Jannarij ij en den 3dcn Februarij 1870 worden afgekondigd. 'i Burgemeester en Wethouders voornoemd, 1 Lnniü, 26 Januarij 1870. V. D. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. LEIDEN, 2 Februarij. Bij kon. besluit van 29 Jan. jl. zijn de hoofd- en verdere officieren be noemd die als leden en plaatsvervangende leden deel zullen uitmaken van de militieraden in de onderscheidene provinciën. In het 3de militie-district van Zuidholland zijn als zoodanig benoemd: tot lid de majoor M. M. Wes tenberg, en tot plaatsvervangend lid de kapitein A. Tuckermann, beiden van het garnizoen alhier. Met betrekking tot dc gisteren door ons gedane mcdedeeling omtrent het plan van het Zeeuwsch genootschap te Middelburg tot het houden van eene tentoonstelling van Zeeuwsche oudheden, vernemen wij nog, dat ook de heer dr. G. D. J. Schotel, lid van genoemd genootschap, door de hoofd commissie is uilgenoodigd, zich met het ontvangen van opgaven van voor werpen tot dat doel te willen belasten. Gisteren avond werd dc eerst betrokken hemel in korten tijd geheel helder en toen vertoonde zich noorderlicht. Omstreeks 10 lire vooral werd het licht der sterren verhoogd door eene lange strook helder wit licht, dat zich in juiste ngting van het westen naar het oosten, tussclien de hoofd groep van het sterrebecld Orion en de Pleiaden doorgaande, uilbreidde en waarvan de beide einden in het hemelruim wegsmolten. Toen dat licht, met zacht golvende bewegingen, zich enkele minuten aan den hemel had vertoond, werd het noorderlicht ook niet meer waargenomen, terwijl de glans der sterren aanmerkelijk verdoofde. Een uur daarop was de lucht weder beneveld. Naar wij uit Leiderdorp vernemen heerscht in die gemeente en omstre ken wederom de besmettelijke longziekte. De landbouwers gaan er evenwel meer dan vroeger toe over, om het vee hiertegen te doen inenten Te Boskoop is eene afdccling van het Nederl. schoolverbond tot stand gekomen. Dc Staatscourant bevat het derde verslag der commissie, in 1869 be last geweest met het afnemen der examens van hulp-apotheker en apotheker. De minister van binncnl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat overgegaan zal worden tot de benoeming van ten of meer op- zigters van den waterstaat van de 4,lc kl. Zij die als zoodanig wenschen aangesteld te worden, op eene jaarlijksclie bezoldiging van ƒ700, zullen zich aan een vergelijkend onderzoek moeten onderwerpen, waartoe men zich voor op of 1 April aanst. bij het ,dep. van binnenl. zaken moet aan melden. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. Bij besluit van gedep. staten van Zuidholland van 25 Januarij is be paald: 1°. dat de uitoefening der jagten op waterwild, opgenoemd in art. 15, litt. d, f en h der wet van 13 Junij 1857, wordt gesloten op Zaturdag den 261"" Maart aanst.; 2". dal de uitoefening van het weispel van kwar- telen met steekgaren of vliegnet (art. 15, litt. e) is toegelaten van den 2dtn Mei aanst. tot en met den 16,ltn Julij daaraanvolgendendoch dat het vlieg net in geen geval tot het tirasseren der kwartelen mag worden gebruikt; 3°. dat de visscherij in de binnenwateren, waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 17dc° Maart aanst. tot en met den 17Jc0 Mei daaraanvolgende, met uitzondering van het vis- schen naar aal cn paling, hetgeen ook gedurende den gesloten vischtijd door middel van fuiken, aalkorven, aalschareu en dobbers, zoomede door peuren wordt vrijgelaten; 4°. dal het vissehen met ankerkuilen van 1 April tot en met den 15Jcn Junij 1870 is verboden, en 5°. dat de kooiliedenhunne kooieenden moeten opsluiten of opbokken van den 31slen Maart tot en met den laatsten en van den 15den Juljj tot de opening der jagt op waterwild. Volgens een door den heer J. A. Alers, rijks-veearts lste klasse, belast met het veeartsenijkundig toczigt in dit gewest, aan den minister van bin ncnl. zaken uitgebragt rapport, begint de besmettelijke longziekte onder het rundvee zich te verspreiden. Genoemde veearts schrijft dit toe aan het niet behoorlijk afzonderen en aangeven der zieke beesten. Bijna stervenden worden gëslagt om het vleesch in consumtic te brengen. De commissaris des konings in de provincie Zuidholland heeft hij circulaire van 29 Januarij jl., bh. burgemeesters dringend uilgenoodigd te waken voor de naleving der be palingen van dc artt. 459-462 van het Wetboek van Strafregt. Getrouwe aangifte der ziektegevallen en strenge afzondering kunnen de uitbreiding van het kwaad voorkomen. Blijkens eenen vergelijkenden staat der Nederlandsche koodvaardijvloot op 31 Dcc. 1868 cn 31 Dec. 18C9, bedroeg het totaal der op 31 Dcc. 1869 aanwezige schepen 2059, metende 264.098 lasten; op 31 Dec. 1868 beliep dit getal 2117, metende 267,596 lasten. In 1869 zijn verongelukt 134 schepen en werden aan 76 nieuw gebouwde schepen de eerste zecbrieven verleend. In 1869 zijn ingeklaard 2792 schepen onder Nederl, vlag cn 4835 onder andere vlaggen; in 18G8 bedroeg het totaal dier schepen 7741. Uitgeklaard zijn 2110 schepen onder Nfcderl. vlag cn 3064 onder andere vlegg enin 1868 was hel totaal dier schepen 5235. Groothandelaren in wijnen te Zutphen, Zwolle en Deventer hebben zich tot de tweede kamer gewend over het ontwerp, houdende bepalingen omtrent den accijns op den wijn, aangeboden ter vervanging der thans be staande wet van 12 Mei 1819. Dit nieuwe ontwerp is naar hunne meening uitstekend gevonden en uitgewerkt, en zoude zoowel voor de belangen van het rijk, als die van den handel eene zeer groote verbetering zijn, indien dit goede wets-onlwerp niet ontsierd werd door art. 4, hoofdst. II, art. 7, hoofdst. III en verdere artikelen, met het eerste in verband staande. Zij eindigen hun adres met het verzoekhet voorgestelde art. 4 cn dc verdere daarop betrekking hebbende artikelen niet goed te keurenmaar zoodanige veranderingen op dat punt in het wets-onlwerp te maken, dat het rijk en de handelaar, bij invoer van wijnen, gelijk staan op vaste regelen, en alzoo schade of voordcelbekeuring of telkens beroep op de commission niet meer afhangt van de erkende tnoeijelijke moertaxatie. Door wijlen mr. J. A. baron van Nagell, tc Zwolle overleden, is aan de diaconie der Evang. Luth. gemeente aldaar ƒ1000 gelegateerd, Door de kiesvereenigingen üurgerpligt en Grondwet te Amsterdam is prof. T. M. C. Asser als candidaat gekozen voor het lidmaatschap der tweede kamer. Door den kerkeraad der Nederd. herv. gemeente te Amsterdam is, ter voorziening iij de bestaande vacature eener predikantsplaals bij (lie gemeente,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1