verloor. Zoo zwierf Marcelino een tiental dagen op de baren. Zijn kleine voorraad levensmiddelen raakte uitgeput, zoodat hij in de laatste vier of vijf da gen zonder voedsel is geweest; hij landde ten laatste, bijna bewuste loos, op onze kust, bij een vissckerskamp, alwaar hij van voedsel werd voorzien. Naar den dislricts-commissaris van Saramacca vervoerd, werd hij verder naar de slad opgezonden. De schipbreukeling, die zich in zijn uit- geputten toestand niet regt herinneren kon, wanneer het vaartuig gestrand is, is ter verdere verpleging naar het hospitaal overgebragt. De Siii ivaamsc/ie Co/n avi, een overzigt gevende van de voornaamste aan gelegenheden der kolonie in het afgcloopen jaar, wijst daarbij vooral I". op de immigratie en de gcldleening; 2". de invoering der nieuwe burgerlijke wetgeving, en 3". de Ameiikaansch-Surinaamsche maatschappij van mijn- ontginning. Zij loont aan hoeveel teleurstelling men in die drie opzigten ondervonden heeftdat de kolonie intusscheiihoe vruchtbaar ookonmo gelijk haren landbouw ontwikkelen kan zonder toevoer van werkkrachten en het te hopen is. dal het moederland van meer belangstelling in Suriname zal doen blijkendat de nieuwe wetgeving in de praktijk vele bezwaren heeft doen ondervindenen de hoop op meer eenvoud van regtsplegingmeer spoed van afdoening en min kostbaarheid niet heeft verwezenlijkt zoodat men verbetering lot wegneming van die bezwaren wenscht. Met niet min der kracht wordt de hoop uitgedrukt, dat alle spoed worde gemaakt om cene onderneming als diebeoogd door eene maatschappij tot gouddelving in Suriname, lot stand Ie doen komen; daarvan wordt voor de ontwikkeling van deze volksplanting toch veel goeds verwacht; men mag de oprigting van zulk eene maatschappij toch als een eersten stap van vooruitgang van Suriname beschouwen. Daarom wordt met levendigheid de komst der eerste oiitginnersals eene weldaad voor de kolonie, Ie gemoet gezien. Volgens berigt uit Batavia van (i en 11 Januarij waren aldaar aange komen de volgende schepen: ('ome/is /f'rrnard Eiluard, kapt. Swart; Macassar, kapt. I'osc, en Triton. Vertrokken zijn: Ada, kapt. Wiebinga; Jedo, kapt. Schmidt; Jo/.aniia Variakapt. v. Aalburg; Kandnnghaner, kapt. Zeelt; Aitly, kapt. Mulder; /.aureus Cosier, kapt. Zweedet Leopold draaf ran Limburg S'inim, kapt. Campbell; Louis Meijer, kapt. Steur; Neder/and Oranje, kapt. Haasnoot; Susanna, kapt. Demmers. Bij hel dep. van marine is ontvangen een schrijven van den koin- mandanl van Zr. M\ zcemagt, gestationeerd ter Kuste van Guinea, van 1 Januarij 1870, waarbij is overgelegd een afschrift van het aan hem ge- rigt rapport van den luit. ter zee ls,(' ld. P. ten Bosch, kommandant der landingsdivisie, van den 19,ICD December jl. In dat rapport worden bijzonderheden medegedeeld betreffende een logt naar de Abrohie-rivier, ten einde liet zoulkrom Anoema-Atjirm op te zoeken en dit te vernielen. Na al het moeijelijke van den togt te hebben doen uitkomen, zegt de kommandant liet volgende: Wij waren aan de monding der rivier gekomenop dezelfde plaats waar nu eenigc maanden geleden de sloep van de. Amstel strandde en van waar Veeckens en de overgebleven matrozen door de bewoners van Anoema-Atjirm door de struiken gesleurd en in praauwen geworpen verder langs de rivier naar hun krom gevanke lijk werden weggevoerd. Tot mijne teleurstelling zag ik echter ook hier niéts van het krom en vond ik daarbij de rivier niet alleen niet droog, zoo als de gidsen hadden verzekerd dat in dit saizoen het geval zou zijn maar zelfs niet eens doorwaadbaar. Een bosch aan den linkeroever, naar gissing op - uur afstands gelegenwerd echter door de gidsen en ook door Veeckens aangewezen als de plaats alwaar vermoedelijk het krom moest liggen. Geen sein bespeurende dat het voornemen bestond met uwen bodem eerst het terrein schoon te vegen en het ook niet wenschelijk vindende tl hiertoe met het afgesproken sein aan te zoeken, zond ik den luit. ter zee Veeckens met zijne sectie ter verkenning den rivieroever langs in de rig- ting van het bewuste bosch. om te trachten daarhenen een weg te vinden, deze op cenigcn afstand latende volgen door luitenant Joost met zijne Afri kanen. Eenigcn tijd nadat deze in hel struikgewas verdwenen was, zag ik in de verte, over de bogt die de rivier aldaar maakt, verscheidene groe pen van vijanden ter versterking naar het bewuste bosch rukken, en hoorde ik al spoedig aan het geweervuur dat men met den vijand slaags was. Eene secLie Europeanen met eenigc oude Java-soldaien en een mortier ter dekking van ambulance en bagage achterlatende, trok ik alsnu onmiddellijk met de beide overschietende sectiën Europeanen en een mortier den kant op, dien de verkenningstroep was opgegaan. Voortdurend door den vijand bedreigd, ons een weg banende door het struikgewas en het moeras, waarin wij tot over onze knieën wegzakten en bovendien diepe kuilen onzen voort gang zeer belemmerden, kwamen wij na een klein half uur aan een min of meer open terrein, waar wij de drie sectiën in bataille opgesteld vonden. Uil het bosch van voren en in de flank beschoten, had men. na den vijand opgejaagd te hebben eenigzins geretireerd, meenende mjj eerst op de hoogte te moeten stellen van de verkenning. Eenige vijanden hierdoor over moedig geworden en uit het bosch te voorschijn gekomen, waren met ach terlating van eene doode weder daarin gedreven. Ik liet nu de sectie Veec kens en de Afrikanen en tirailleur verspreiden en, na een paar worpen uit den mortier in de vermoedelijke rigting van het krom gedaan te heb ben, hen al vurende en mi en dan den looppas aannemende, vooruit en onder een luid hoerah het bosch ingaan waarin het krom moest liggen. Ik zag Veeckens en Joost, gevolgd door eenigc matrozen en Afrikaansche soldatenonder de lage takken der hoornen door met hunne wapens vooruit het boscli inkruipen; geen weg naar hel krom was echter te vinden. Eene wending uit de linkerflank bragl de tirailleur-linie op eene kleine vlakte waar eenige praauwen lagen en eindelijk voor een voetpad. Onversaagd gingen dc tirailleur-sectiën, voorafgegaan door hunne officieren Veeckens en Joost, sergeant van Balen, matroos 4le kl. van l'rk, dezen en nog een an deren gevonden weg op; matroos lsle kl. Petter, hoewel zwaar gewond aan het hoofd, volgde; Afrikaanse!) soldaat Kwakoe Eloe n°. 3, met een schot m den schouder, gedroeg zich even dapper. Niet wetende hoe groot de sterkte des vijands was volgens vroegere geruchten hadden twee boseh- kromnien hulp toegezegd en waren ook de uit Commenda verdreven Com- mendezen mcerendeels hierhenen getrokken liet ik liet soutien op de vlakte achterblijven. Uit het lang aanhoudende vuur en geschreeuw opma kende dat de kampong gevonden en de tegenstand groot wasrukte ik mét van Braam flcnckgeest, islf luik-adjudant, en eenige manschappen der re serve daarhenen en vond, aan het krom gekomen, den vijand, gedeeltelijk in de huizen opgesteld, zich hardnekkig verdedigende. Reeds waren zes der onzen gekwetst; een groot gedeelte had reeds veel patronen verschoten. Het was hoog lijd om Ie stormen. Te vergeefs spoorden de officieren hunne manschappen daarloc aan; cr was eenigc aarzeling. Het lievige vuur van den in zijne huizen en het omringende hout opgestelden vijandzijne over- magt, schrikten ditmaal af. Doch toen nu de officieren, op den voet ge- q-e volgd door de matrozen ls,e kl. E. Dubbele!P. C. de Bazel en 2J' kl. C. C. _ff| van Egmond, waarlegen de vijand nog stand hield, het voorbeeld gaven,2, volgden spoedig ook dc anderen in het krom, en werd de vijand eindelijk1""1? met achterlating van een aantal dooden naar onze opgaven een vijftiental,zers volgens andere beriglen, later echter niet bevestigd, moet het verlies dessocia vijands alleen aan dooden meer dan 30 zijn op de vlugt gedreven. Wijpe i hadden 7. waaronder 5 zwaar, gewonden, waarvan de meeste reeds door er den officier van gezondheid 2,lc kl. Matak Fontein, ondanks het vrij hevig geweervuur, met de grootste bedaardheid verbonden waren. twee //In het krom was van alles te vinden. Schapen, geiten, massa's kippen,hal" huisraad, deuren en vensterluiken, die zij anders de gewoonte hebben het eerst in veiligheid te brengen, waren in hel krom achtergebleven. Terwijl nu van Braam llouckgeest, Veeckens en Joost inlusschen met een gedeelte van den troep den vijand in hel bosch nazaten, waarbij nog een paar vijan den moeten gedood zijn, doch de vlugtenden niet te achterhalen waren, P; had ik order gegeven het krom van alle kanten in brand te steken; deïerS( Afrikanen waren aan het plunderen en koppensnellen geslagenen het kostte mij veel moeite dragers voor de gekw etsten bijeen te krijgen. Ik liet alsnu om vergadering blazennaar de vlakte terugkeerende daar liggende praauwen voor in brand steken enonder eenLeve de koningen een driewerl hoerahtoes bij liet hoog opstijgen der vlammen uit het kromw eder naar het strand zijm marcheren; de gekwetsten, die door het moeras bezwaarlijk te vervoeren gn„ warenmet praauwen langs de rivier latende gaan. yerl Bij het rapport is een nominative staat overgelegd van de personendie - bij de verovering van het krom gewond werden. Het zijn: de matroos 1" kl. J. Petier, de Afrikaansche soldaten A. Beverman, J. Kwakkoe, K. Hob- v001 heina E. Kwakkoe, T. Kwamena en de gepens. Afrikaansche soldaat K. Akan. Jan. 's GBAVENIIAGE. 1 Februarij. dez< Z. M. de koning groothertog heeft tot ridder der orde van de Eiken- ')etl kroon benoemd den heer G. A. Heinze, componist te Amsterdam. va"' Z. M. heeft vergunning verleend aan den gepens. lst,° luit. der cavalerie aan J. F. W. Bourcourdwonende te AschalFcnbiirg in lleijerenlot het dragen N der Franz-Joseph-orde, hem door den keizer van Oos- ecn< den op hun verzoekeervol ontslag uit 's lands dienst ver- yan leend aan J. de Hoog, laatstelijk commandeur hij hel vak van scheepsbouw in Nederl. Indië, thans met verlof hier te lande, en aan J. J. van Wette, laatstelijk opziener over de koper- en loodgieterij bij den artillerie-constructie- winkel te Soerabaija, thans met verlof hier te lande. Aan den heer H. A. D. O. baron van Hacrsolte is, op zijn verzoek, D eervol ontslag verleend als ontvanger der. directe belastingen te Zwolle. geg< Heden wordt de C2sle verjaardag van H. K. II. prinses Friederik der wijl Nederlanden met de gebruikelijke plegligheden alhier gevierd. Men weet tot dal 11. K. II. zich thans tot herstel van gezondheid te Cannes, in Frankrijk, hek bevindt. Ten 12 ure werd door het garnizoen eene groolc parade gehou- op den. die, van wege de drassigheid van het Malieveld, op eenige der rond- keli omliggende zijlanen plaats had. hee: Ilet prov. geregtshof in Zuidhollaiid heeft heden uitspraak gedaan op den liet hooger beroep van G. 11., schippersknecht, appellant en geintimeerde zoc van een vonnis der reglbank te Leiden, waarbij hij tot een jaar eenzame opsluiting is veroordeeld wegens diefstal in dienstbaarheid. Het hof heeft het vonnis vernietigd vcor zooveel de qualificalie betreft en overigens het vonnis bevestigd. Alhier is in G8jarigen ouderdom overleden de lieer A. C. Pierson, ingenieur van den gevangenisbouw. van het ridderkruis tenrijk geschonken. Door Z. M. is lUJITKiNL \M)SCIItë liKlilllTKiN. E <4 E 5, A I*. LONDEN. 31 Januarij. De Morning Vost zegt, dat de koningin, ten gevolge van ongesteld heid, niet in persoon de zitting van het parlement zal openen In sommige plaatsen van Ierland worden de Oranjemannen aangespoord wraak te nemen over de gepleegde agrarische misdaden. Daar de regering zich de zaak niet aantrekt, moeten zij zeiven de handen aan het werk slaan. Er is te veel bloed vergoten. Wraak dus aan dc sluipmoordenaars, die on gestraft bleven. Volgens de Globe heeft de admiraliteit bevel gegeven om 950 werk lieden aan de marinewerf te Portsmouth te ontslaan. Met het oog op de ellende waarin, ten gevolge van dezen maatregel, vele huisgezinnen zouden gedompeld worden, verzochten de officieren der werf dat ten minste een deel van de werklieden aan den arbeid zou gehouden worden. De admira liteit echter moet dit verzoek hebben afgewezen. FKANKR1JK. PABIJS. 31 Januarij. liet besluit door het wetgevend ligchaam genomen in de quaestie dei- handelsverdragen wordt als eene bepaalde zege voor het ministerie beschouwd. De Constitntiomiel zegt dat het daardoor cene groote kracht verkrijgt en dat daardoor de moeijelijkheid wordt verminderd van de taak die het op zich heeft genomen; hij dc vervulling dier laak kan hel thans op de vast beraden en vaderlandlievende medewerking ceucr schrandere en liberale meerderheid staat maken. Het Jonnt. des Bib. zegt: De voorstanders der parlementaire staathuishouding, die het vraagstuk der handelsstaatkiinde als cene gevaarlijke klip voor het nieuwe bewind beschouwden, en de voor standers onzer nieuwe handelsstaatkunde, die door de luidruchtige aanvallen der protectionisten ongerust omtrent het lot van hel handelsverdrag met Engeland hadden kunnen wordenzullen beiden evenzeer tevreden zijn over den afloop. De eenstemmigheid tusschen de meerderheid en het bewind is meer volkomen dan ooit, en onder de 244 stemmende» zijn er slechts 32 geweest die stemden voor de opzegging van hel handelsverdrag met Enge land, welke door den heer Thiers was verlangd als het eenige middel om ons fabriekwezen voor den volslagen ondergang te behoeden. het lot op ons gaa baa der ged wij Du me wa bui op zie spa zoi gei bh is be toi ro! ac mi Mi ze zii te ZÜ za ov tei ZÜ kl de st< ne ee Vi: do sli

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2