LEIDSCHE COURANT. 1870. WOENSDAG 26 JANUARIJ, BI NN EN LAN DSC I IE BE BIG TEN. N". c2! De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel aars ƒ3.franco p.p. f3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Jiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentil'n is van 1<1 rebels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 25 Januarij. By kon. besluit van 22 Jan. zijn benoemd de voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheiden militieraden voor de Iigting der nationale militie van 1870. In bel derde militiedistrict van Zuidholland zijn als zoodanig benoemd: tot voorzitter de heer mr. II. C. J. Hoog, lid der prov. staten; tot zijn plaatsvervanger de heer uir. C. VV. llubrecht, lid der prov. staten; tot lid de heer It. VV. VVttewaall, lid van den gemeenteraad van Leiden; tot zijn plaatsvervanger de heer mr. R. T. Bijleveld, lid van den gemeenteraad van Leiden. In eene op heden gehouden vergadering van het Leidsche studenten corps is beslo.lcn de viering van het 295-jarig bestaan der Leidsche hooge- school te doen plaats hebben op Dingsdag den 7J'° Juny a. s., bij welke gelegenheid eeu gecostumeerde optogt zal gehouden worden, voorstellende «het bezoek van Robert Dudley, graaf van Leicester, aan de Leidsche hoo- geschool, in het jaar 158G." Bij de heden aan het departement van marine te 's llage plaats gehad hebbende aanbesteding van ecu ijzeren kustlichtlorcn met daarbij behoorend etablissement, bestemd voor de verlichting op Boompjes-eiland (Java-Zee), is de koninklijke Nedcrlandsche grofsmederij alhier aannemer geworden voor de som van f52200. De overige inschrijvers waren als volgt: L. J. Entho- vcn C».te 's llage /5249a; A. i. Wilhelm, te Deventer 52745 de Wall Bake, te Utrecht ƒ53312; D. A. Schretlen O., alhier ƒ57000; ijzergie terij de Prins van Oranje, ie 's Hage ƒ59500; maatschappij de IJssel, te Kampen 05770. Men verzoekt ons het publiek bij deze te herinneren dat de voorstel ling van Frou Frou, op Woensdagavond in den schouwburg, ten 7 ure een aanvang neemtofschoon op de billetten vermeld is dal zij ten 8 ure begint. -- De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat in de eerste helft van de maand Maart 1870 voor de benoe ming van één of meer surnumerairs bij den waterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebbendat tot dit onderzoek worden toegelaten Ne derlanders die een voldoend examen als civiel" ingenieur hebben afgelegd aan de voormalige kon. akademie of aan de polytechnische school te Delft, voor zoo veel zij, op den Is"» April 1870, den ouderdom van 27 jaren niet hebben bereikt; en dat zij die aan het vergelijkend onderzoek wen- schen deel te nemen zich vóór 15 February e. k. aan het dep. van binncn- landsche zaken moeten aanmelden met een op zegel geschreven adres. Als een voor onderscheidene takken van industrie belangrijk feit kan worden medegedeeld dat door den minister van binnenl. zaken is voorge schreven dat voortaan de begrootings-sommen voor waterstaats- en andere werken, door de direction bepaald, welke tot lieden voor de gegadigden werden geheim gehoudenop de bestekken dier werkenwelke voor de aan nemers op de aangewezen plaatsen te bekomen zijn, zullen worden vermeld. Hiermede zal aan een reeds herhaaldelijk geuit verlangen van vele groote aannemers van publieke werken worden te gemoet gekomen. Men verneemt dat bij de regering verschillende aanvragen van En- gelsche zijde zijn ingekomen tot bet verlcenen van concessieu tot den aan leg van telegraaflijnen om Ned. Indie niet Britsch-Indië en met Australië te verbinden. Men verneemt dat, ten gevolge van bestaande vacaturen bij de ge neeskundige dienst der landmagt, weldra een promotie zal plaats hebben van vroeger geëxamineerde officieren van gezondheid. Eveneens zullen, ten gevolge daarvanweder eenige officieren van gezondheid van de 2'" en 3de klasse der landmagt bij 'srijks hospitaal te Utrecht worden gedetacheerd, om, naar ouderdom van rang, bij verdere vacaturen ter bevordering in aan merking te komen. Naar men verneemt is de Is" luit. F. W. J. Buys, van het algemeen depót van discipline te Naarden, door II. M. de koningin van Engelaud begiftigd met de medaille ter herinnering aan den veldtogt in Abyssinië, aan welken togt in der tjjd door genoemden officier is deelgenomen. Te Enkhuizen is tot predikant bij de herv. gemeente beroepen ds. Eige- man, pred. te Delfshaven. Zaturdag avond had een treurig ongeluk plaats op den straatweg tus- schen het huis ter Heide en Amersfoort. Doordien een jongen met een hondenkar bij het bestijgen van den Amersfoortsclien berg verkeerd uit haalde, is het paard van den vrachter van Amersfoort, Schoonderbeekge schrikt: toen deze van den wagen sprong, had hij het ongeluk zjjn been te breken. Zijn knecht, die moeite in liet werk stelde, om het paard te bedwingen, werd omvergeworpen, geraakte tttssclien liet rad en den boom, en werd gedood. De knecht laat vrouw en kind na. De Amh. C. meldt: Donderdag 11. heeft zich de justitie Vtn hier be- geveu naar Scherpenzeel, leu einde een huiszoeking te doen by sommige inwoners van dat dorp, tcrwyl zich de justitie van Amersfoort tot hetzelfde doel gclyktydig naar Woudenberg en Renswoude begaf. Eenigen tjjd ge leden. namelijk, stierf er te Scherpenzeel een man, die bij zijn leven altjjd geacht werd, «in zeer goeden doen te zijn", maar wiens nalatenschap aan de executeuren zeer tegenviel. Nu had hij bij testament zjjue vrouwvan wie hjj reeds lang gescheiden leefde, als erfgename nagelaten, en het ver moeden viel op sommige zjjuer naaste bloedverwantendat deze zich ten nadeele der vrouwua den dood van den erflatervan het grootste deel van zjjn vermogen zouden hebben meester gemaakt. Naar wij vernemen, heeft de huiszoeking, bij de bloedverwanten gedaan, dit gevolg gehad, dat een zeer belanhrijk gedeelte van het vermiste vermogen, in den vorm van effec ten, bij sommige hunner gevonden is, en dat één hunner, uit Renswoude, die zeer sterk onder verdenking ligt op oneerlijke wijze aan de effecten ge komen te zijn, gevankelijk naar Arnhem is Qvergehragt. Uit Eindhoven meldt men aan de AT. H. C.: Heden (24 Jan,} nacht heeft een meisje in de naburige gemeente Stratum hare moeder met een stuk hout doodgeslagen. Een vlaag van waanzin, waaraan zij dikwijls Ijj- 1 dende was, wordt als oorzaak dezer onmenschelyke daad opgegeven. Men meldt uit Middelburg: Voor eenigen tijd werd een aantal per sonen, met name sommigen in het kanton Hulst woonachtig, wegens over treding der reglementen omtrent de visschery °P 4e Schelde en ZeeuwseRe slroomen, tot gevangenisstraf en geldboete veroordeeld. Zij wendden zich met verzoek om gratie tot den koniug en verkregen gedeeltelijke kwijtschel ding van straf. Korten tijd geleden werd echter toch hét vonnis ten uil- voer gelegd, zonder op dc verleende gratie te letten, en het gevolg was dat de gevangenhouding reeds langer had geduurd dan len aanzien van sommigen mogt geschiedentoen eene toevallige omstandigheid de invrijheid stelling bewerkte. Nu ons dit feit ter oorc komtmogen wij het niet piet stilzwijgen voorbijgaan; de vermelding toch kan welligt van nut zjjn voor het vervolg. Eeiie strikte toepassing van gewjjsden is immers altijd drin gend noodig, maar zeker niet het minst ten opzigte van personen, die door hunne geringere maatschappelijke positie miuder dan anderen in staat zijn hunne regten te doen gelden, Blijkens de jongste bcrigten uit Ned. Iudic! zjjn, volgens beschikking van den gouverneur-generaal, benoemd: tot komuiandaiit der eerste mili taire afdecling op Java, de kolonel E. C. van Daalen, kommandant der in fanterie te Willem I; tot kommandant der Padangsche bovenlanden, de luit.-koloncl C. L, St, A, M- de Roy van Zuydewijn. plaatselijk kommandant te Soerabaija; tot plaatselijken kommandant te Soerabaya. de luit.-koloncl der infanterie op non-activiteit 11. A, M. Latour; en bevorderd: tot kolonel, kommandant der infanterie tc Willem l, de luit,-kolonel O. 1'. dc Ncve, kommandant der Padangsche bovenlanden. ■sGRAV'ENHAGE. 25 Januarij. De heer m'. D. J. baron Mackay, voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging lotbevordering van fabriek- en liandwerk-nijverheid in Neder land, die aan het hoofd stond der tentoonstelling, in het afgeloopcn jaar te Amsterdam gehouden, is, naar men verneemt, benoemd tot offieier der orde van het Legioen van Eer. Tot procureur bij de arrond.-regtbank te Gorinchcm is benoemd de heer mr. A. II. van Tieuhovcn, advocaat aldaar. Tot notaris te Gieten is benoemd dc heer J. W. L. Vroom, eand.- nolaris te Zwolle, in de plaats van den heer J. Gomartis, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. De heer J. J. Blankert, thans ontvanger der dir. belastingen te Oost- Souburg, is benoemd tot ontvanger der dir. belastingen te Ilellevoelsluis. Tot commies der posterijen zijn benoemd: van de 2e kl. de heer A. J. M. Ledebocr, thans van de 3e kL, en van de 3« kl. de heer A. J. II. Ba- chiene, thans surnumerair. - Tot schoolopziener in het vierde schooldistrict der provincie Gronin gen is benoemd de heer jhr. ra'. W. U. A. Albcrda van Ekenstein, te Groningen.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1