uwe zijn benoemd: Z. K. H. prins Willem Alexander Hendrik Frederik Nederlanden, en mr. F. baron van Ifogendorp. Tot apotheker 3,le kl. bij de militaire geneeskundige dienst zijn be- raid: in Oost-Indië: de voor die betrekking opgeleide kweekelingen der irmacie J. G. Milius, J. W. Slangen en J. van Selms; en in Wesl-Indië: voor die betrekking opgeleide kweekeling der pharmacie K. Milius. De heer mr. M. M. von Baumbauer, referendaris, chef der afd. statistiek i het dep. van binnenl. zaken, is, naar men verneemt, door Z. M. den zer der Franschen bevorderd tot officier der orde van bet Legioen i Eer. Z. M. de koning zal zich, naar men verneemt, binnen cenige dagen ir Apeldoorn begeven ter bijwoning eener herlenjagt. K. II. de prins van Oranje is reeds gisteren ochtend tot datzelfde einde deze residentie vertrokken. Het jaarlijks groot casino, dat gewoonlijk door II. M. de koningin en e hooggeplaatste personen bezocht wordt, zal morgen avond in hel hotel Oude Doelen worden gehouden. De commissie voor de stenographic uit beide kamers der staten-gene- il maakt bekend, dat de heer 0. A. Steger, eerste stenograaf bij de itcn-generaalweldra een cursus voor stenographic zal openen. De inrigting voor minderjarige idioten alhier is weder te klein gewor- n om aan alle aanvragen tot plaatsing te voldoen, en dus is eene uitholl ing noodzakelijk. Om in de uitgaven, daartoe vereischt, te gemoet te imen, zijn een tiental dames van de aanzienlijkste familiën voornemens n bazar te houden in de maand Maart aanstaande. Aan de bureaux van den rijkstelegraaf op het plein alhier is heden inbesteed: de aanleg eener telegraaflijn met één draad langs den Neder- ndschen rijnspoorweg van Gouda naar 's (iravenhage. Voor deze besteding aren vijf billetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer H. Hotz hiervoor 2566, MJITKNL ViMlSCIIK I5KIUGÏ KN ENGELAND. LONDEN23 Januarij. In een brief aan de 'Times-.heeft de lord-mayor de aandacht) geves- igd op de groolc ellende, welke door den geheelen werkenden stand ge- oeld wordt. Ilij ziet geen redding dan in landverhuizing, en beveelt die an in de ondersteuning van het publiek. In vele kringen, zelfs in de oogste kringen, bestaat het gevoelen, zegt hij, dat de werklieden geen rcrkelijk verlangen hebben om te emigreren. Op onze vergadering van «rieden Woensdag hebben wij echter aanzoek om ondersteuning gekregen au de werkliedenvereenigingen te ClerkenwellPoplar, LambethWestminster Ihelsea en vele andere wijken van Londen. Deze vereenigingen vertegen- voordigen duizenden werklieden, die slechts één wensch hebben, namelijk ingeland te verlaten. De regering van Canada is geneigd meer werklieden ,e ontvangen en bij te staan, dan wij in staat zullen zijn te zenden Helpt mij de werklieden, die werken willen, doch niet kunnen, en die in den rerschrikkelijksten nood verkeeren, in staat te stellen in Amerika een eer lijk stuk brood te gaan verdienen. De Daily Telrgr. meldtdat de rijks marinewerf te Woolwich open lijk aan den meestbiedende zal worden verkocht. FRANKRIJK. PABUS, 23 Januarij. Het feit dat het keizerrijk thans ondersteuning bij vermaarde mannen van de oude partijen vindt, wekt reeds beduchtheid voor kuiperijen van Orleanistische strekking, niet alleen bij het democratische dagblad le Réveil, maar ook elders. Zoo wordt gezegd dat prins Napoleon den heer Ollivier tegen den al te grooten invloed der Orleanisten waarschuwt. De heer Ledru Rollin heeft zijne overkomst acht of tien dagen uitgesteld; hij regelt zijne zaken in Londen derwijze dat hij zich niet weder naar Engeland zal behoeven te begeven. Bij de behandeling van het regtsgeding tegen de Marseillaise zijn de beschuldigden niet opgekomen. Rochejort is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en eene boete van 3000 fr.Grousset insgelijks zes maanden gevangenisstraf, doch met eene boete van 2000 tr.Dereure tot eene gelijke gevangenisstraf en 500 fr. boete. Het openbaar ministerie heeft den heer Rochefort zijne burgerlijke regten laten behouden en zich met boete en ge vangenisstraf tevreden gesteld. Hij kan echter niet in hechtenis worden ge steld voor het einde der zitting van het wetgevende ligchaam. Men wil welen dat het hooge hof van justitiedat de zaak van prins Pierre Napoleon zal behandelen, niet te Versailles, maar te Bourges zitting zal" houden. Volgens berigten uit Creuzot was de nacht van Vrijdag op Zatnrdag zonder rustverstoring voorbijgegaan; en toen des morgens ten 6 uur de werkplaatsen geopend werden, stonden overal troepen geposteerd, ten einde te beletten dat de welgezinde arbeiders door de leiders der werkstaking van het hervatten der werkzaamheden zouden worden teruggehouden. On danks eenige oploopen en bedreigingen van de zijde der kwaadwilligen heeft men geen enkele daad van geweld te betreuren gehad. Ongeveer twee derden van de werklieden hebben toen den arbeid hervat. De aanstokers wenden echter alle mogelijke moeite aan om de beweging gaande te hou den en de welgezindcn schrik aan te jagen. l'RDISSEN. BERLIJN, 23 Januarij. Uit Wurzburg meldt men het. volgende: Op den 15,Je"jl.des ochtends ten 6 ure, verhelderde zich de hemel plotseling; het nachtelijk duister, dat slechts eenigermate werd getemperd door eene lichte ochtendschemering, maakte als bij looverslag plaats voor den helderen gloed eener Julijzon. Een vierdg gedeelte van ecu uur ging voorbijtoen eindelijk een werkelijk knaleffect de woningen deed waggelen en de aarde deed dreunen. Toen men van de ontsteltenis was bekomen, liep men naar buiten en toen steeg de verbazing der menigte nog hooger dan vroeger. In de rigting van Ger- brusen waren wegen en wateren bedekt met eene zwarte laag, gelijkende op grof stecnkolenstof, en het zonderlingste was, dat die laag in voortdu rende beweging was; men zag de kleine ligchaampjes door elkander huppe len en springen, zonder dat aan die rusteloozc beweging een einde scheen te komen. Ten aanzien van de herkomst dier zwarte gewapende bende is men het oneens. Velen zijn van gevoelendat zij ter aarde zijn gekomen met of uit het felle licht; anderen houden vol. dat zij tegelijk met den knal zijn ontstaan. Te Bogheim. in de Rijnprovinciën, is in den nacht van 16 op 17 dezer ten huize van een arbeider een hevige brand uitgebroken. Toen de bewo ners ontwaakten stond bijna alles reeds in volle vlam. De vrouw had nog slechts den lijd om naar buiten te ontvlugten. Alvorens de man haar volgde, wilde hij in aller ijl het slaapvertrekje der kinderen binnendringenom te zien ol zij gered waren, doch op hetzelfde oogenblik storlte het huis in, met het gevolg dat de huisvader met zijn zoontje en vier dochters eene prooi der vlammen werden. OOSTKNKIJ K. De onderhandelingen met onderscheidene personentot aanvulling van het ministerie, heeft nog tot geenen gunstigen uitslag geleid. Weenen heeft thans ook eendoor 5000 personen onderteekend adres van adhaesic den aangebleven ministers aangeboden. De ministers toon den zich daarmede zeer ingenomen. Te Reichenberg, eene aanzienlijke fabriekstad, hebben zamenscholin- gen plaats gehaduitgelokt door de sociaal-democratische partij. Men heeft de troepen moeten bezigen om de straten en pleinen te doen ontruimen, en daarbij is door een ongelukkig toeval een arbeider gedood. OOST-INDIE. BATAVIA, 14 December. N. Rat. Ilbl. meldt. De berigten van overstroomingendie van vele zijden Batavia bereikten, bewijzen dat de zoo dikwijls verlangde regen in den laatsten tijd overvloedig gevallen is. Te Samarang, de plaats, die bijna gedurende iederen westmousson door bandjirs geteisterd wordt, is het water wederom in eene wijk in de huizen binnengedrongen en heeft het bereikte peil door achterlating van modder en slijk afgeteekend. Meer angst, dan de reeds aan dergelijke ongevallen gewende ingezetenen van Samarang, hebben de bewoners van Banjoemaas te doorstaan gehad. Het duurde niet lang of de rivier trad buiten hare oevers en in den nacht van den 25s"n op den 26,Un stond er in sommige gedeelten der plaats 4 a 5 voet water. Ook in het telegraaphkantoor drong bet water door. Met opoffering van eigen have, bragt de chef van het bureau zoo spoedig en goed mogelijk de toe stellen in veiligheid en had in korten tijd de communicatie met andere plaatsen hersteld, 's Nachts te drie-ure vlugtten 29 personen, met achter lating hunner bezittingen, naar de heuvelen aan de zuidzijde. Gelukkig is het water weder gevallen en heeft men geenc ongelukken of belangrijke schade le betreuren gehad. In de Padangsche bovenlanden neemt de veeziekte meer er meer toe. Het verhoor van de schuldigen aan de Bekassische ongeregeldheden duurt voort, /ij worden thans ondervraagd voor de regtbank van omgang. Intüsschen zjjii er van de gevangenen verscheidenen gestorven en daarbij van de voornaamsteno. a. een inlander, die zich Pangeran Alihassa liet noemen en er zich in de dagen zijner grootheid op verlioovaardigde geheel alleen Batavia te zullen vermeesteren. Hij is vrij plotseling dood gebleven. Bij eene hevige onweersbui is den 26,t™ November de bliksem geslagen in het protcstantsehe weeshuis te Soerabaya. Gelukkig is daardoor slechts weinig schade aangerigt en heeft niemand eenig letsel bekomen. Minder voorspedig trof het een tabaksplanter le Bondowosso. De bliksem stak den brand in eene zijner loodsendie daardoor gedeeltelijk vernield werd. PER TELEGRAAF. PARIJS, 23 Januarij. De Reveil deelt een brief mede van Ledru Rollin aan Louis N'oir, waarin hij zegt dat hij de taak om voor de familie Noir te pleiten van de hand wijstomdat deze te aanvaarden gelijk staat met de erkenning van keizerlijke regters. De Figaro berigt, zonder voor de juistheid te kunnen instaan, dat twee getuigen verklaard zouden hebben dat Fonvielle in den apothekerswinkel waar het lijk van Victor Noir gebragt was, heeft uitgeroepen: «Hij heeft mijnen vriend gedood, maar een geduchte klap gehad!" LONDEN, 24 Januarij. De Times verwacht dat eerstdaags de inschrijving geopend zal worden op een 5 pCt. Russische staatslecning van 12,000,000 bij Rothschild te Londen en le Parijs. LIVERPOOL, 23 Januarij. Heden is in de katholieke kerk door het gerucht van brand zulk een groote verwarring ontstaan, dat vijftien menschen in het gedrang zijn doodgedrukt. MADRID, 23 January. Te Madrid en in de provinciën hebben over het algemeen de monarchaalgczinde candidal en de meeste stemmen op zich vereenigd. tiurqcrlt jkc x?tAiiO. ONDERTROUWD: II. VV. de la Bye, jm. 21 j. en C. C. de Baas ,jd. 20 j. J. W. Knippenberg, wedr. 57 j. en J. M. C. Geeraas. jd. 49 j. - W. F. Devilee. jm. 20 j. en C. Macco, jd. 21 j. II. E. van der Meer. jin. 23 j. enC. Lemaitre, jd. 28 j. J. T. van Beek, jm. 24 j. en A. G. Simonis, jd. 23 j. -- P. van den Berg, jm.28j. en G. L. Roest, wede. 31 j. A. F. Huylbroek, jm. 25 j. en A. de Lamaarjd. 31 j. J. de Groot, jm. 29 j. en A. van Staveren ,jd. 32 j.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3