- Bij de Ned. licrv. gemeente te Wageningen en bij die te Zijderveld is tot predikant beroepen d\ Lazonder, pred. te Berkel; bij die te Harder wijk d\ de Wilde, pred. te Poortvliet; bij die te Scheveniugen d'. llattink, pred. te Rhencn; bij die te Ond-Vossemeer d'. van Maanen. pred. te Blit tcrswijk; bij die te Ter Aa d'. Bax, pred. te Waarder; bij die te IJlst d' Knottnerns, pred. te Ex mor rabij die te Hantum d». Wisselinghpred. te Haarlemmermeer; bij die te Nieuwleusen dr van der Weydepred. te Abcoude. Aan de Ned. lierv. gemeente te Vuursche is door wijlen mej. A. Rin geling, te Amsterdam overleden, ƒ1000 gelegateerd; ƒ500 voor de diaconie en ƒ500 voor de kerkvoogdij. Zaturdag avond is op den Hollandschen spoorweg van den trein, die ten 8 u. 25 m. van Rotterdam vertok, tusschcn Schiedam en Delft een con ducteur van een der wagens gevallen. Hoewel gekwetst, verkeerde hij echter niet in levensgevaar. Donderdag II. zou men den stoomketel schoonmaken van de oliefabriek van de bh. Koperdraat en C\aan den llaagweg, nabij Delft. Een der knechts, Jacob Garnaat, had de onvoorzigligheid den deksel, waarmede het zoogenaamde mangat wordt geslotenlos te maken voor dat nog de sloom geheel was afgeblazenwaardoor hij bij het losspringen van den deksel door het heetc water en den sloom, die zich toen met geweld een doortogt baan den vrij belangrijk verwond werd. Uit Wamel meldt men van 22 Jan.: Heden morgen speelden drie jonge knapen op het brooze ijs in het veld achter den huize de Lakenburg. M. van Schaickkoetsier van den heer baron van Delenbij den paardenstal werk zaam zijnde, hoort hulp roepen en ziet in de verte een der knapen wor stelen in het water. Spoedig snelt hij toe met een ladder, om over de breede slooten te kunnen komenen de drenkelingen te naderenen heeft het geluk en de zelfvoldoening, door zich te water te begeven, alle drie de drenkelingen te reddenwaarvan een onder het ijs was geschotenen een ander op het hoofd in het water stond. -- Belreflende het te Voorst onlangs ontdekte krankzinnige meisje, dat in een staat van de diepste ellende verkeerde, beval de Zutphensche Cour. het volgende schrijven uit Voorst: Heeft het betoog dat de barbaarschhedeu nog niet geheel uit de wereld zijnin de Zutphensche Cour. van 11. Zatur dag geleverd, elders voorzeker algcmeene verontwaardiging gewekt, in geene mindere mate was dit hier het geval, met dit onderscheid echter dat die verontwaardiging hier niet de besproken familie Buitcnweerdmaar uwen berigtgever geldt, welke, om het op zijn zachtst uit te drukken, zich aan verregaande onkieschhcid heeft schuldig gemaakt, door in eene, volgens hem zoo allervrecssclijkste zaak, het onderzoek der justitie vooruit te loopen en het beklagenswaardig gezin reeds nu met zijne straffen te bedreigen. Het is ja een feit, dat de bedoelde rijksveldwachters de krankzinnige dochter geketend hebben gevonden, echter niet naakt, zooals men uit datberigt zou kunnen opmaken maar wel met den ketting om het bloote lijf. doordien zij hare kleeding onder dezen had weggetrokken. Zonder nu te kunnen beoordeelen of het gevoelen van uwen berigtgever juist is, dat geen zwijn in haar leger zou hebben willen plaats nemen, om de eenvoudigereden.dat hier ook in dat opzigt de barbaarsche gewoonte heerscht, om die dieren zelve niet over hunne plaatsing te raadplegenwil ik gaarne aannemendat het tijdelijk stroo-leger der ongelukkige, bij het bezoek der veldwachters, niet door zindelijkheid heeft uitgemunt. In den regel toch schijnt daarop bij krank zinnigen niet geroemd te kunnen wordenzooals dan ook door een der op geroepen getuigen, vroeger oppasser in het krankziunigengestigt teZutphen, aan den heer regter-commissaris moet zijn opgemerkt. Hoewel wat sterk gekleurd is het verhaal dusverre historisch. Het overige echter geloof ik dat op die qualificatie geenerlei aanspraak heeft. Bijvoorbeelddie pot met water en brood, waarvan men de bestemming kent, voeder voor een schaap dat in tegenwoordigheid der veldwachters blijken van bekwaamheid in hel ledigen van den pot gegeven heeft, wordt met eene bedoeling, die zich ge makkelijk raden laat, voor de krankzinnige op een tafel geplaatst, hoewel die tafel op verre na niet onder haar bereikvoor den schoorsteengeplaatst was. Ook de bewering dat de Arnhemsche heeren bevonden hebben, dat de ongelukkige door haren vader, broeders en zuster op eene onmenschelijkc wijze is behandeld gewordenvindt hier al heel weinig geloof, daar men de overtuiging heeft, dat de gehoorde getuigen eenparig verklaard hebben, dat de familie de ongelukkige steeds met de meeste iiefde behandelde. He krankzinnige werd dan ook vroeger nimmer opgesloten. Eerst sedert de maand December des vorigen jaars is zijwanneer hare bedreigingen van ontvlngten en zelfmoord daartoe aanleiding gavenvan tijd tot tijd vastge maakt, waarbij zij dan in den regel te bed lag, met zorg gedekt. Verre gaande onzindelijkheid, waaraan zij zich nu en dan schuldig maakte, was oorzaak dat haar bed dan moest worden gereinigd en gedroogd en geene meerdere bedden beschikbaar zijnde, moest zij dan noodwendig zoolang op s'.roo verblijven. Zoo vonden haar de veldwachters. Een met zorg ingesteld onderzoek naar ligchamelijke beleediging moet daarvan geen spoor hebben opgeleverd; trouwens ieder, die Buitenweerd kent, heeft de volle overtuiging dat die man buiten staat is iemand, laat staan zijn eigen ongelukkig kind te mishandelen. Hij viel in een ander uiterstehij was te goed voor zijne dochter, die daarvan meermalen misbruik moet hebben gemaaktdoor buiten sporige eischcn, welke bij dim vader maar al te dikwerf ingang vonden. Onderscheiden blijken van zijn liefde hoorde ik aanvoeren die ik hier niet alle kan opsommen, doch een ben ik gemagtigd mede te deelen en dit is, dunkt my, alles afdoende. De geschetste barbaarsche vader heeft bij zijnen uitersten wil, den 5 November 1863, voor den alhier gevestigden notaris de Kruyft' verleden, aan zijne krankzinnige dochter, bij vooruit-genieting, gelegateerd J 50-k Gelijke beschikking heeft, onder dezelfde dagteekening ook zijne sedert overleden vrouw gepasseerd. Die beschikkingen vonden plaats in overleg met de barbaarsche broeders en zuster1 Naar men uit Groningen meldt wordt de spoorweglijn Groningen-Assen- Meppel met den 1"'" Mei a. s. voor het publiek verkeer geopend. Ofschoon de sectie Groningen-Assen reeds met den ls,<° Januarij geëxploiteerd had kunnen worden, heeft men daarvan afgezien om de exploitatie-maatschappij 1? vrijwaren voor de verliezen, die zij daarbij zou lijden. De Staatscourant bevat een uiltreksel van het verslag betreffende de op 16 November 1869 te 's llage gehouden vergadering der hoofdcommissie tot oprigling van een nationaal gedeukteeken voor November 1813 enz. Blijkens dat verslag heeft Z. K. 11. prins Fredcrik in zijne toespraak bij de opening dier vergadering o. a. het volgende gezegdEen punt is nog onaf gedaan; het betreft de in het oorspronkelijk programma der hoofdcommissie opgenomen stichting eener nationale ambachtschool. Dat punt komt straks aan de orde. Naar mijn oordeel evenwel, in hetwelk door de leden der huishoudelijke commissie wordt gedeeld, zal de hooldcommissie tot het be sluit moeten komen dit denkbeeld op te geven, nu, ook sedert de wenken daaromtrent iu het verslag onzer laatste vergadering aan de plaatselijke commission gegeven, niet gebleken is van algemcene belangstelling in de zaak. Ook moet ik toegeven dat de omstandigheden ir. de verstreken zes jaren aanmerkelijk zijn veranderd, De hoogere burgerscholen hebben aan het middelbaar onderwijs eene belangrijke uitbreiding gegeven en hier en daar zijn ambachtscholen verrezen. Die te Amsterdam is aanmerkelijk ver beterd en voorziet tot zekere hoogte in hetgeen ons bij de voorstelling van het primitive denkbeeld voor den geest stond. Z. K. 11. de leiding der vergadering aan den voorzitter van orde overge geven hebbende, gaf deze laatste een overzigt van de werkzaamheden met betrekking tot het monument, waarbij bij tevens mededeelde dal behalve de gelden voor het doel der hoofdcommissie in het algemeen ingekomen, nog uitsluitend voor de ambachtschool was ontvangen ƒ1806.93 en toegezegd J 596.70. Door den penningmeester werd berigt geven van deft staat der kas. Daar uit bleek dat de ontvangsten in het geheel hebben bedragen (daaronder 27,315.36 aan rente) 173,150.86y2, waarvan was uitgegeven 154.889.83 zoodat nog in kas was ƒ18,261.03, waarvan ƒ12000 iu beleening was belegd eri f 6000 in prolongatie. Dat bedrag was toereikend om de kosten der op rigling van het monument geheel te bestrijden; onverminderd de som van 2806.93, uitsluitend bijgedragen voor eene ambachtschool. De secretaris deed voorlezing van den uilslag der verschillende aanbeste dingenWelke voor het monument Willemspark hadden plaats gehad. Fun dering, K. Moushouwer 69; 5, steigers en loodsen. B. I' Schippers ƒ5974, Bollendorfer-steenwed. X. de St. Hubert ƒ7938, modellen der beelden Joseph Jaquet; voor de modellen op l/iO 23(>5voor de modellen zelve ƒ14175, voor de vervroegde oplevering "7 2350. Overbrenging in metaal J. M. van Ivetnpcn: voor de overbrenging zelve ƒ29000, voor vervroegde oplevering ƒ1500. StcenhouwerswerkLaurent Philips en O. 22470, Bas- reliefs, Th. C. Simons ƒ4000, ornering, Laurent Philips en O. ƒ5376, totaal ƒ112.133. in den verderen loop der beraadslagingen werd door den voorzitter het punt der ambachtschool aan de orde gesteld. Zooals de hh. vernomen heb ben zeide hijis er eene som van 2806.93 in kasaan geldendie ons zijn toevertrouwd met uitsluitende bestemming voor de ambachtschool. Daarbij komt nog de boven gespecificeerde som van ƒ596.70. bij zes plaat selijke commissiön uitsluitend voor dit doel beschikbaar of toegezegd. De heeren zullen zich herinneren, dat in het verslag der tiende vergadering van de hoofdcommissie aan de plaatselijke commission is te verstaan gege ven dat zij zich mogten verklaren omtrent het aanwenden van nieuwe pogingen ten einde alsnog de benoodigde gelden voor de stichting eener am bachtschool bijeen te brengen. Slechts vijf plaatselijke cominissiën hebben zich daartoe bereid verklaard. Het behoeft niet gezegd te wordendit aan bod. hoe welwillend ook. belooft ons geen resultaat, evenredig aan de be hoefte. En werkelijk is. gelijk Z. K. H. zoo straks met een enkel woord heeft gezegd, de toestand van 1869 geheel verschillend van die van 1863. Er is inmiddels zooveel voor het middelbaar onderwijs gedaan, dat hel niet geraden schijnt voor eene instelling als de hier bedoelde een nieuw beroep te doen op de natie, Ik zou dus in de eerste plaats van den lieer penning meester wenschen te vernemen, hoe hij zou denken over het opvragen der gelden, die tot heden nog bij ettelijke plaatselijke cominissiën voor eene am bachtsschool werden bewaard. De heer van Cocverden was van meening dat die gelden konden worden opgevraagdmits daarbij tevens hunne bestemming worde aangewezen. De I voorzitter van orde zeide dat de huishoudelijke commissie van meening was datnu de aanwezige gelden toch niet kunnen strekken tot verwezenlijking van het groole plan, deze niet beter aan hunne beslemming kunnen worden dienstbaar gemaakt dan door ze over te dragen aan de ambachtsschool te Amsterdam, overeenkomstig den daartoe reeds voor gcruimen tijd, door tus- schenkomst der plaatselijke commissie aldaar, overgebragtcn wensch. Na voorlezing der correspondentie door den secretaris, werd het tweeledig voor stel door de vergadering eenparig aangenomen. 's GRAVENHAGE24 Januarij. Aan Zr. M' adjudant in buitengewone dienst luit.-generaal 0. Th. van Meurs is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten, ouder dankbetuiging voor de in deze be trekking bewezen dienstenvoorts zijn benoemd tot lid en voorzitter van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten de lieer J. G. W. Fijnje, höofd-ingenieur bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, en tot ingenieur aïgemecn opziener op het stoomwezen der spoorwegdiensten de beer II. J. P. van Meurs, onder toekenning van eervol ontslag uit de betrekking van ingenieur bij 's rijks stoomwezen. - Tot burgemeester der gemeente Stramproy is benoemd de heer R. Vel: mans. - Tot l'"'11 luitenant a la suite bij het corps kon. scherpschutters van de juwte Neih - To :tnd: irmac voor De i het zer i Eer - Z. ir A, 5. K. dez - II e ho Oud - r il n itcn- - I n ot ing imen n b: inbe. ndsc arer hier In igd oelc an :OOS verl erh am ',hel voo Ing ,e mij ren lijk lijk vai Or m; te; hi Ei bt g< g' g' R v; si z 2 1 t

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2