BUITKNL\iM)SCIIE [SKTUGTKN. PEK TELEG KA AF. ofschoon de hulp van een zeer bevoegd letterkundige is ingeroepen, niet gevonden. Te Amersfoort zijn naar het huis van arrest overgebragt twee perso nen in dienst bij de Ned. centraal-spoorwegmaatschappijverdacht de een zicli schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van steenkolen van een kolen wagen aan het station, en de ander hem te hebben geholpen met opladen van het gestolene op een kruiwagenzonder dat deze echter van den dief stal eenig voordeel moet hebben genoten. De Asser C. meldt dat gedurende de afwezigheid van een kleermaker te Avereest, die van huis was om voor zijn gezin een stukje brood te ver dienen, zijne vrouw met een bij hen inwonenden aanstaanden schoonzoon er toe is overgegaan den geheelen inboedel te verkoopen en zich te ver wijderen. Ecne dochter, die bij een landbouwer dienstbaar was, nam zij ook mede. 'sGRAVENlIAGE. 22 Januarij. Tol ontvangers der registratie en domeinen zijn benoemd: te Hoorn, de heer J. Roldanus, thans te Middelharniste Doesburg, de heer G. Y. Rlaauwthans te Schagen. Aan den officier van gezondheid 2de kl. M. YV. C. Gori, van het 1ste reg. vesting-artillerie, is op zijn verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, en de officier van gezondheid 1ste kl. J. J. W. de la Cour, uit O. I. teruggekeerdis op non-activiteit gesteld. ENGELAND. LONDEN 21 Januarij. Een onzer oorlogschepende Hercules namelijkheelt dezer dagenI lusschen Lissabon en Gibraltar kruisende, zijn zwaar-kaliber geschut be- j proefd, met het gehard stalen en kegelvormige projectiel, uitgevonden door kapitein Palliser, met het ongelukkige gevolg, dat de kogel, alvorens het stuk te verlaten, gesprongen is, en groote schade aan het stuk heeft toe- gebragtzoodat dit schoone oorlogschip op dit oogenblikbehalve als ram- schip, onbruikbaar is. Er waren dezer dagen verontrustende geruchten in omloop omtrent de Great Eastern, die met de Indische telegraafkabel naar Bombay op reis is. In een aan de beurs aangeplakt berigt wordt gezegd dat er niet de minste reden is om zich over schip en lading te verontrusten. FRAN K R IJ K. PARIJS, 21 Januarij. i Het Mém. diplom, zegt dat er in de werkzaamheid der diplomatie een stilstand opgemerkt wordt zoo als er in lang niet gezien was. Er is geene enkele onderhandeling van gewigt tusschen de kabinetten aanhangig, en de oudste diplomaten hebben geene heugenis van eenen tijd van zoo diepe kalmte in de onderlinge betrekkingen der gouvernementen. De krachtige houding van het nieuwe ministerie, vooral jegens de drukpers, wordt bitter gehekeld door eenige ultra-liberalen, naar wier oor deel de regering het beste bewijs van kracht zou geven door de onruststo kers te laten begaan en door de rustige bevolking telkens in angst te laten brengen. Doch bij anderen vindt het ministerie schier algemeenen j bijval. Rij gelegenheid eener receptie bij den minister van buitenl. zaken is de heer Guizot, voor het eerst na 22 jaren, weder in eenen officiëlen salon verschenen. In een kiesdistrict van het departement der Aude en in een van het departement der llle-et-Vilaine moet den 7Je° Februarij een lid van het wet gevend ligchaam worden verkozenter vervulling van plaatsendie door de nietig-verklaring der vorige verkiezingen ledig staan. De prefect van de Aude heeft thans openlijk aan de kiezers verklaard: //dat zjj hun regt vrij zullen uitoefenendat niemand hun rekenschap van hunne voorkeur zal vra gen en dat de regering hen des noods tegen aandrang van onregtmatigen aard zal beschermen." De prefect van het andere departement heeft ver klaard: «dat het de wil der regering is zich bjj de verkiezing volstrekt on zijdig te houden." Het getuigenverhoor in de zaak van Pierre Bonaparte wordt nog steeds voortgezet. Le Pays deelt een schrijven van den prins aan haren hoofd- J redacteur mede, waarin hü zegt, dat eene menigte dagbladen en andere ge schriften, hetzij met kwade, hetzij met goede bedoeling, uitdrukkingen en schrifturen op zijne rekening stellendie hij nooit gebezigd en nooit gesteld heeft; en waarin hij verzoekt, in zijnen naam te verklaren, dat hij alleen de naauwkeurigheid erkent van de antwoordendoor hem bij zijn verhooreu gegeven. De Marseillaise bevat een artikel van den heer Rochefort, waarin hij zegt Zatnrdag niet te zullen verschijnen voor de correctionele kamer der regtbank, dewijl hij den regter wraakt, die niet door algemeen steraregt is gekozen en dewijl het verboden is de debatten in het openbaar te honden. j Omtrent de werkstaking te Creuzot luiden de bcriglen niet veront rustend. Men geloofde dat de arbeiders waren opgeruid door een agent der internationale vereeniging. Volgens den Figaro zouden uit een verlaten mijn zes dooden zijn gehaaldzij hadden kolen willen halen en waren door eene aardstorting overvallen. De Figaro zegt, dat de keizer soms verbazend in de war moet gera ken dat ieder dagblad hem op eene verschillende wijze aanspreekt. De onstitutionnel zegt op eerbiedige wijze: Z. M. de keizer. De France zegt eenvoudig: de keizer. De Pays alleen: Z. M. De Siècle, op familiare wijze: Napoleon III. De Cloche, op onverschillige wijze: Napoleon. De Réveil, op I beminnelijke wjjze: het uitvoerend bewind. De Ra. pel, op geestige wijze: Gesar. De Marseillaiseop meedoogenlocze vyijze: Sardanapalus, Heredes of Heltogabaldus. En als het blad erg toornig is: Sardanapale, Pils de la Reine Hortense. De Voniteur universel bevat liet volgende: Onder de huwelijken, van het raadhuis te Rijssel afgekondigd, merkt men dat op van den heer Pierre Paux, officier van gezondheid, en mejufvrouw Felicité Lelong, rentenierster. De bruidegom is 47 jaar en de bruid ongeveer 84 jaar oud. Naar aanleiding daarvan wordt verhaald dat de neven en nichten van de bruiddie door dit huwelijk beroofd worden van eene erfenis van 300,000 fr.eene aanvrage bij de regtbank ingediend hebben ten einde dit huwelijk te beletten. De regtbank echter handhaafde de hruid in al hare regten. Het Journ. des Déb. deelt nog het volgende mede omtrent de exe cutie van Troppmann. Met veel moeite beklom hij de tien trappen van het schavot, ondersteund en als het ware gedreven door den beul. Men plaatste hem voor de bascule, die onmiddellijk neèrviel. maar op dat oogen blik ontwaakte in dien man de dierlijke aard, die hem tot zijne gruwelen gedreven had. Zijne zelfverloochening liet hem in den steek en hij wilde niet sterven. Hij week ter regterzijde uit en, door den beul weer naar het midden van het schavot geduwd, hood hij weêrsland en ontwikkelde daarbij met eene buitengewone wilskracht die behendigheid, buigzaamheid, die vlugheid en kracht, die hem in den gruwelijken nacht van Pantin zoo afschrikwekkend hadden gemaakt. Met den buik tegen de bascule leunende, boog hij zich met geweld in eene kromme houding, wierp het hoofd vooruit en reikte met de beide schouders over de halve-maansgewijze opening, waarin zijn hoofd besloten moest worden. De beulsknecht greep hem bij de haren en stiet hem achterwaarts, terwijl de beul hem hij den nek vatte om hem op zijne behoorlijke plaats le brengen. Troppmannhet hoofd met eene snelle beweging wendende, beet den beul in de hand, maar dit belette dezen niet met zijne bekende kracht en behendigheid den weerspannige meester te worden en zijn hoofd juist in de lunette te passen. Het mes viel en het ligchaam van Troppmann verdween in de mand. De executie duurde slechts twintig seconden. ITALIË. Volgens berigt uit Rome van 19 Jan. hebben in de op dien dag ge houden zitting der congregatie de Iluitsche bisschoppenals vertegenwoordi gers van belangrijke gedeelten der Christenheidgevorderd dat bij de stem mingen acht geslagen zou worden op het aantal der dioecesanenzij ver klaarden dat zij zonder dat Rome zouden verlaten. De discussie was zeer levendig. In de clericale kringen lieerschte groote opschudding. Een ander berigt meldt dat in de zitting der congregatie van den 20""1 de aartsbisschop van Parijs eene rede vol w ijsheid en gematigdheid heeft ge houden, die door velen met grooten^bijval ontvangen is. Eene petitie tegen de uitspattingen van leeken, die godsdienstige dagbladen schrijven, was reeds door een aanzienlijk getal der Vaders onderteekeud. PRUISiEN. Sf. BERLIJN, 21 Januarij. Van regeringswege is medegedeeld dat de Noord-Düitsche hond ""alle tractatcn heeft overgenomen, die door Pruissen of andere bondstaten met het buitenland waren gesloten. Dit is evenwel niet toepasselijk op het Parijsche tractaat van 1856 aangaande het oosten, het Londensche tractaat van 1867 betreffende Luxemburg, enz. Daarentegen behoort het Prager vredestractaat van 1866 onder die, welke de bond overneemt. Naar men uit Kopenhagen meldt is in Denemarken de openbare liefda digheid ingeroepen ten behoeve van de bewoners der Faroèr-eilandcndie ten gevolge van de mislukking der schapenteelt, huil eenig middel van be staan, in de laatste jaren zeer verarmd zijn, en thans gebrek lijden. OOSTENKU K. llit Triest wordt gemeld dat met de naleving van de overeenkomst tusschen de Porte en den onderkoning van Egypte een aanvang is gemaakt. Een gepantserd vaartuig, hetwelk in genoemde haven voor rekening van den onderkoning in aanbouw was. is aan de Turksche agenten uitgeleverd en zal naar Konslantinopel gebragt worden. PARIJS, 21 Januarij. In het wetgevend ligchaam gaf de minister van binnenl. zaken de gevraagde ophelderingen omtrent de executie van Tropp mann en verklaarde dat de quacstieof voortaan de doodvonnissen in het openbaar dan binnen de muren der gevangenis zullen voltrokken worden, het onderwerp eener ernstige overweging bij de regering zal uitmaken, Ver volgens vroeg de heer de Kératry of het waar was, dal sinds 18 jaren uit het archief verschillende documenten waren ontvreemd. De heer Ollivier gaf ten antwoord, dat hij op zulke onbepaalde vragen onmogelijk kon ant woorden. Wilde de heer de Kératry zich duidelijker verklaren, dan zou de minister een onderzoek instellen. De heer Choiseul diende een voorstel in, strekkende om aan de gemeenten het regt tot benoeming harer maires toe te kennen hiertegen werd van alle zijdenvooral door den heer de Mont- payroux. heftig geprotesteerd De discussie over de economische quaestie werd daarop voortgezet. De heer Duvernois heeft het vrijhandelstelsel verdedigd. De heer Malezeux achtte een parlementaire enquête in de economische quaeslic noodzakelijk en gispte het bestaande stelsel. De minister van koophandel verklaarde, dal de regering zou antwoordenals de algemeenc discussiën geëindigd waren. Hij zou alsdan de inzigten der regering over het opzeggen van de handelstractalenover de parlementaire enquête en over de tijdelijke vrij stellingen kenbaar maken. Na den minister hebben nog eenige leden het woord gevoerd over de metaal-nijverheid. De heer Thiers zal morgen spreken, PARIJS, 21 Januarij. De regtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Rif arme. De hh. Vermorel en Clément zijn veroordeeld tot zes maanden en de drukker tot eene maand gevangenisstraf. In de andere zaak

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2