LEIDSCHE COURANT, MAANDAG 24 JANUARIJ. STADS-BER1GTEN. BI N N EN LA N DSC! i E BE RIG TEN. 1870. N". 19. l)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagets uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het vet slag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1<1 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vaw LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afge- loopen jaar 1869 ten laste der gemeente eenige vordëring hebben, om hunne rekeningenten spoedigsteimmers vóór uil" Januarij e, k., ter gemeente-secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leioex, v. d. BR A N DELER, Burgemeester. 17 Januarij 1870. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. LEIDEN, 22 Januarij. De commissaris des konings in deze provincie heeft de dagen vastgesteld, waarop de loting voor de nationale militie dit jaar zal plaats hebbenvoor Leiden is die bepaald op Dingsdag, Woensdag en Donderdag 8, 9 en 10 Februarijten 9 ure, en voor de gemeenten Oegstgeest, Zoeterwoude en Leiderdorp op Maandag 7 Februarijten 10%, 11% en 12 ure. liet Parijsche tooneelgezelschap onder het bestuur van den beer Lcroy Clarence, hetwelk in verschillende steden van ons rijk, zoowel als van het buitenland, met bet grootste succes, het tooneelstuk »Frou-Frou" heeft op gevoerd, heeft slechts Woensdag 26 Januarij e. k. beschikbaar om van be doeld stuk ook hier eene voorstelling te geven. Wij meenen het kunstminnend publiek geen ondienst te doen met de aandacht op genoemde voorstelling te vestigen, daar een ieder ongetwijfeld van deze eenige gelegenheid gebruik zal willen maken, om zich een genot rijken avond te verschaffen. Wij vernemen althans, dat het bestuur der Leidsche Schouwburg-Vereeniging er niet in heeft kunnen slagen geuoemd tooneelgezelschap voor meer dan eene voorstelling te engageren. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 192 tot 217 volwassen personen en 99 tot 119 kinderen. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt dat in de maand April e.k., voor de eerste maal in het loopende jaar, gelegenheid zal worden ge geven tot het afleggen der examens, bedoeld in artt. 4, 5, 8 en 9 der wet van 1 Junij 1865, ter verkrijging van het diploma, bedoeld in art. 16, of van actcn van bevoegdheid als arts, hulp-apotheker of apotheker: zullende de dagen waarop en de plaats waar die examens zullen worden afgenomen, nader worden aangewezen. Zij, die tot de examens wcnschen te worden toegelaten, zijn uitgenoodigd daarvan vóór den 15,cl1 Maart e. k. schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der commissie van examen; voor het na tuurkundig examen den hooglceraar dr. F. C. Donders te Utrecht; voor het geneeskundig examen den hoogleeraar dr. F. Z. Ermerins te Groningenvoor i het examen van hulp-apotheker of apotheker den hoogleeraar dr. C. A. J. A. Oudemans te Amsterdam. Aan hen die tot het natuurkundig, en aan hen die tot het geneeskundig examen wenschen te worden toegelaten, wordt, ingevolge de bepalingen van het kon. besluit van 10 Maart 1867, de vrijheid gegeven het examen gedeeltelijk in de voorjaarszitting der com missie en gedeeltelijk in de najaarszitting af te leggen. Zij, die van deze vergunningen wenschen gebruik te maken, zijn gehouden daarvan vóór den 15,1,n Maart e. k. kennis te geven aan den voorzitter der commissie, belast met het afnemen der examens, zullende de commissie niet verpligt zijn-op een later gedaan verzoek acht te slaan. Het algemeen collegie van toezigt op het beheer der kerkelijke goede ren van de hervormde gemeenten is door zijn voorzitter opgeroepen tot het houden eener buitengewone vergadering, die geopend zal worden op Dings dag 1 Februarij. Daarin zal worden onderzocht en behandeld een door eene commissie uit zijn midden vervaardigd concept-reglement, betreffende het beheer van en toezigt op de kerkelijke goederen, ten einde, bij vast stelling na de noodige wijziging en verbetering, te strekken tot ontwerp eener definitive regeling, overeenkomstig arl. 24 der bekende voorloopige organisatie van 12 Oct. 1868. De provinciale collegiën van toezigt zullen dan ongetwijfeld zoodra mogelijk daarna over dat ontwerp worden gehoord en tevens, in overeenstemming met de verklaarde bedoeling van het alge meen collegie, ook de kerkelijke administraliëu van alle medewerkende of toegetreden gemeenten daarover kunnen verstaan. Het bestuur der verccniging, die zich ten doel stelt de verpleging van weezen in aard en werking te leeren kennenbestaande uit de heeren dr. T. Modderman Az.A. Gildemeester en mr. N. J. den Tex, heeft onlangs eene circulaire gerigt aan de besturen der verschillende wees- en armen- inrigtingen, waarin het den wenseh uitspreekt, dat eene gedachlenwisseling zal w orden gehouden tusschen weesvoogden uit alle oorden des landszonder onderscheid van kerkelijke gezindteen daartoe op Woensdag 20 April a. s., op eene nader te bepalen plaats, eene zamenkomst te houden. Ter bevor dering eener geregelde en vruchtbare discussie heeft het bestuur de volgende punten ter behandeling voorgesteld1°. Welke waarde heeft de zamenwer- king van voogdijen van wees-inriglingen 2". Is het gewenscht de scholen in de gestichten te behouden, of wel de kinderen te doen gaan op scholen buiten de gestichten 3". Welke zijn de vereischten voor de beambten in wcezen-gesiichtcn? Uit welke standen der maatschappij moeten zij worden gekozen Hoe moeten hunne tractementen worden geregeld Is het een ver- eischte, dat hoofdbeambten kinderloos zijn? 4°. Welke is de doelmatigste leeftijd om de weezeu aan de maatschappij terug te geven? Wat kan er ge daan worden om hen voor het zelfstandig optreden in de maatschappij voor te bereiden 5". Is eene uniforme of distinctive kleeding der weezen wcnsche- lijk? 6". Welke is de beste wijze van onderzoek naar den toestand derwee- zen-verpleging in ons vaderland Van het leger hier te lande is een aantal militairen met een nieuw engagement bij het Oost-Indische leger overgegaan. Die manschappen zijn bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk in de sterkte opgenomen. Hel aantal studenten voor de militaire gencskundige dienst ter opleiding voor officieren van gezondheid aan het Athenaeum-illustre en garnizoens hospitaal te Amsterdam, is als volgt: 23 voor het leger bier te lande; 49 voor Oost-Indië; 2 voor West-lndië en 9 voor de zeemagt, alsmede 16 voor de pharmaceutische dienst voor Oost- en West-lndië. In het Algetn. policiebl. komen de volgende berigten voor van vermiste brieven, als: Den 12dcn Jan. jl. is door den heer J. U. II. Sijpkens, predikant te Sel- lingen, van daar per post onaangetcekend verzonden: een brief,geadresseerd aan "den heer J. Sijpkens te Rotterdam," houdende1 bankbilletgroot 60, letter Y, n\ 5133; 1 munlbillet, groot ƒ10, letter N. 3, n*. 926; 1 dito ditoletter S. C. 11°. 992. Deze brief is niet tol den geadresseerde gekomen. De officier van justitie te Winschoten verzoekt opsporing en be- rigt. In den avond van 10 Jan. jl. is door Ilendrikus Lainbcrmontsigarenfa- briekant te 's Hertogenboscheigenhandig in de brievenbus van hel postkan toor aldaar gestoken: een brief, geadresseerd aan: "De eerwaarde zuster Tharselle, in de kostschool te Woerden", inhoudende: 3 bankbilletten ad 25, li". L. L. 9522. V. 1459 en K. K. 6528; benevens 1 munt billet ad 10. n°. 556 K. Z.welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. De officier van justitie te 's llertogenbosch verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. In de laatste week van Dec. 18G9 is door het elfjarig dochtertje van de weduwe Baerselinante Deventerin de hulpbrievenbus nabij hare woning gestoken: een brief, geadresseerd aan If. de Groot, apotheker te Rotterdam, waarin: 1 gouden ring, waarop een diamanten steen, welke brief niet aan het adres is bezorgd. De officier van justitie te Deventer verzoekt opspo ring en berigt. Ook wordt in genoemd blad weder vermeld de aanhouding van een geld stuk, dat gebleken is valsch te zijn, en wel in de maand December in de gemeente Graauw, alwaar is aangehouden een gulden, voerende de beeldte- nis van koning Willem lil en het jaartal 1854. Uit Schoonhoven meldt men dat aldaar Woensdag avond brand is ont staan in het telegraaphkanloor. De burgemeestertevens agent van de maat schappij van brandverzekering voor het koningrijk der Nederlanden, geves tigd te 's Boschwas onmiddellijk bij de hand en het mogt hemmet behulp van slechts drie personengelukken den brand meester te worden die, bij den sterken noord-oosten wind, ook voor de belendende gehouwen een dreigend aanzien had. Op het eiland Terschelling werd dezer dagen aan het strand gevon den een lleschwaarin zich een briefje bevondbevattende eenige Ile- brecuwschc karakters en daaronder in gewoon letterschrift en in de Nederl. taal het verzoek aan den vinder, om het briefje te zenden aan den burge meester te Helder. Aan dat verzoek is door den burgemeester van Terschel ling wel voidaanmaar de betcekenis der Hebreeuwsche karakters is,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1