LEIDSCHE COURANT. ZATURUAG 22 JANUARIJ. BINNENLANDSC1IE LiEHIGTEN. 1870. N". 18, De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3..franco p.p. 3.50 y met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.33, franco p. p. f 3.85. Het vet slag afzonderlijk is verkrijgbaar voor J 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1-4 regels 1.—iedere regel inccr 25 cents. Bij deze Courant isordt verzonden van den Gemeenteraad. t\'". 1 blad 1) der Handelingen STADS-BER1GTEN. burgemeester en wethouders van leiden. Gezien art. 3 van het Koninklijk besluit van den 1,,E" December 1865 Staatsblad n". 131), houdende bepalingen omtrent de certificaten van Ne- derlandsclien oorsprong of bewerking; Doen te weten, dat in de maand Januarij 1870 zal worden opgemaakt eene lijst van hen, die in de gemeente een tak van nijverheid uilocfeuen, waarvan de voortbrengselen met Certificaten van IVederlandschen oorsprong of bewerking tegen een lager regt in Nederlands-Indië kunnen worden ingevoerd, ;en roepen mitsdien belanghebbenden op, om zich, ten einde op die lijst geplaatst te worden, met overlegging van een afschrift van hun palentblad, ln de maand .ïannartj 18ÏO ter Secre tarie dezer gemeente aan te melden. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. Leiden 27 December 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. burgemeester en wethouders van leiden, Gezien de adressen van: l". Jacqces Chrispijn, 2". Jacobus Leonardus Cheygiiton, 3». Henricus IIeffthich, 4". Dominicus Henbicus Kreps, 5°. Eduard Noordijk, 6°. Jan Rodenburg, 7'. Helena Schouten, huisvrouw van Johannes Christiaanse8". Johanna Seljee, buisvrouw van Johannes Willem van der Steen, 9". Jacobus Smittenaar, 10". Martini's Gerardus Vinkesteyn, allen wonende binnen deze gemeente, waarbij zij vergunning verzoeken tot het inrigten ecner bewaarplaats van petroleumde 1' in zijn winkel en pak huis aan de IJzerengraeht, wijk V n°. 1084; de 2e in zijn winkelhuis aan de Aalmarkt, wijk IV n°. 98'; de 3E in zijn winkel en pakhuis aan de Hooigracht, wijk VII n". 825; de 4E in zijn winkel aan den Nieuwen Rijn, wijk Vil n'. 62, en in zijn pakhuis aan den Middelweg, wijk VII n°. 882; de 5« in zijn winkel aan de Breèstraat, wijk IV nr. 346; de 6' op een open erf achter zijne woning aan de Haarlemmerstraat, wijk VI n°. 372; de 7E op de plaats achter haar huis aan de Korte Langegracht, wijk V li», 724; de 8e in haar winkel aan het Levendaal. wijk III n°. 663; de 9' in zijn pakhuis en winkel in de Groenesteeg. wijk VIII n». 609; en de 10' op de plaats achter zijne woning aan de Haven, wijk VIII n». 138», en in zijn winkelhuis aan de Iloogewocrd, wijk III n". 356; alsmede het adres van Abraham de Vroede, tabaksverkooper alhier, houdende verzoek om den bestaanden tabakseest in het huis aan de Breèstraat. hoek Sint Pieterskerk-Koorsteegwijk IV n°. 309, te mogen doeu verplaatsen; Gelet op de Koninklijke besluiten van 29 April 1864 (Staatsblad n". 39), en van 31 Januarij 1824 (Staatsblad n". 19); Doen te weten, dat tot hel hooren der eigenaars en bewoners van de naast- bijgelegene en belendende panden, ten opzigte der information de commodo et incommodo. door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Dingsdag den 25,,E" Januarij aanst. 'svoormiddags te elt uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijnhunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER. Burgemeester. Leiden, 21 Januarij 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 21 January. Aan den heer H. de Vries, phil. nat. cand. aan de Leidsche liooge- school, is het onderwijs in de natuur- en scheikunde aan de rijks hoogere burgerschool met 3jarigen cursus te Assen tijdelijk opgedragen. - Men meldt ons uit Leeuwardendd. 20 Jan. De waterstand in deze provincie is bijna nog even hoog als in het verleden najaar. Het lage land is nog geheel overstroomd; waar voor eenigen tijd het vee in de weide graasde, ziet men nu als het ware een zee. Naar men verneemt bestaat er eenige oneenigheid tusschen het dagclijksch bestuur dezer gemeente en bh. officieren der dienstd. schutterij. Men zegt dat laatstgenoemden zelfs bedankt hebben voor de diensten van het stedelijk mtiziek-corps. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de schutterij zonder muziek zal moeten ageren en dat menig muziekantin plaats van hoorn of trompet, een geweer zal moeten dragen. Naar men uit Schiedam meldt is in eene vergadering van den kerke- raad der herv. gemeente aldaar, door den heer H. J. E. Burgerhoudt, pred. bij die gemeente, de mededeeling gedaan dat hij voornemens was tegen 1 Augustus e. k. zijn emeritaat aan te vragen. Te Gorinchem is bij de ingezetenen in omloop een adres aan den ge meenteraad, ten einde door dezen het werk der oprigling cener hoogere burgerschool aldaar worde beslist. Men verwacht, dat er aan dat plan weldra uilvoering zal kunnen worden gegeven. Te Hoorn is dezer dagen gevankelijk binnengebragt een bestedeling uit het armhuis te Oudendijkdie zich bij drie kashouders van eenige gouden ringen had meester gemaakt, terwijl hij er één uitzocht, doch niets kocht, welke gestolen ringen hij later weder bij een anderen kashouder heeft te gelde gemaakt. Hij beeft zijn misdrijf bekend. Men meldt uit Arnhem: Terwijl een daad van prins Pierre Napoleon Bonaparte een oogenblik gedreigd beeft een revolutie in Frankrijk te doen uitbreken, stond gisteren voor de kamer der correetioneelc appellen van het bof van Gelderland een man teregt, wiens zaak, hoewel in hare gevolgen minder ernstig, en niet bestemd om zooveel gerucht te maken als die van den Fransehen prins, toch door den verdediger van den appellant, mr. van Gelein Vilringa, werd vergeleken met die, welke binnen kort het Fransche hooggereglshof zal bezig houden. Een boerenjongen uit Nnnspeet, die we gens zijne liefdesbetrekking tot een meisje uit Hulshorst (ongeveer 1 uur van eerstgenoemde plaats gelegen) den naijver der Hulshorster jongelingschap had opgewekt, werd, bij gelegenheid van een bezoek aan zijne geliefde, op verregaande wijze lastig gevallen door eenige jaloersche Hulshorsters, en werd eindelijk, toen hij zich wilde verwijderen, met messen bedreigd, zoo dat hij, om zich te verdedigen, zijn tabaksdoos als wapen gebruikte en daarmede aan een zijner tegenstanders eene verwonding toebragt. Deswege stond hij in de vorige maand voor de regtbank te Arnhem teregt, welke oordeelde, dat hier van de zijde des verwonden provocatie had plaatsgehad, en daarom een niet strenge straf op den beklaagde meenende te moeten toe passen, hem tot een gevangenisstraf van 3 maanden veroordeelde. De ver oordeelde kwam van dit vonnis in appelen thans stond hij dus voor het gereglshof alhier teregt. De adv.-gen. meendedat hier geen provocatie was geschied, daar er geen sprake was van toegebragle «coups ou violences gra ves" (art. 321 C. P.), maar was toch van oordeel, dat de feiten, die de daad van den appellant hadden uitgelokt, diens schuld aanmerkelijk ver latten, zoodat hij concludeerde, dat de straf zou verminderd worden tot een gevangenisstraf van 1 maand. Mr. Vilringa, als verdediger optredende, was het met den adv.-gen. eens, dat hier geen provocatie was geschied, maar meende, dat de daad van den appellant, door wettige zelfverdediging, geboden was geworden, zoodat zjj noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding opleverde. Hij concludeerde dus tot ontslag van regtsvervolging van zijn client. Na re- en dupliek deed het hof uitspraak, en hoewel het in deze noch provocatie van de zijde des verwonden, noch wettige zelfver dediging van den kant des appellants aannam, zag hel hof toch in de om standigheden, die lot dit misdrijf aanleiding hadden gegeven, zooveel ver zachtends, dal het de opgelegde straf verminderde lot een geldboete van 15. Men is druk bezig liet overblijfsel van het eeuwenoude Beekberger woud weg te ruimen. 150 werklieden zijn daarmede bezig. In het geheel zijn ruim 25000 boomen geveld. Naar men uit Iledcl meldt is in den nacht van 19 Jan. door kwaad willigen de grindweg aan de overzijde van liet station aldaar doorgestoken. Vermoedelijk is dit geschied door de bewoners aan de benedenzijde van den dijk, die, beducht voor het hooge water, het langs dezen weg hebben afge leid. De rijksveldwachter heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt en de vermoedelijke daders hebben bij den burgemeester reeds een verhoor ondergaan. Het is te hopen dat de daders streng zullen gestraft worden, aangezien dit misdrijf aan de voorbijgangers het leven had kunnen kosten. Op last van de justitie is de weg weder digt gemaakt om de passage niet te belemmeren en verdere schade voor te komen. De heer Sleyn Parvé, inspecteur van het middelbaar onderwijs, behan delt in de Economist de verbetering van het onderwijs voor de meisjes. Hij zegt daarover o. a. //De ware emancipatie der vrouw moet daarin gelegen zijn dat hare-opvoeding degelijker wordt dan tot nu toe het geval was; dat men

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1