moeder der Nederlanden werden gisteren onder een aanzienlijk getal behoef- ligen te Scheveningen behalve de kleedingstnkken, aan de door de zorg van lioogstdezelve gestichte handwerkschool gedurende dezen winter vervaardigd ook voedingsmiddelen en brandstollen in ruime mate uitgedeeld. Het prov. geregtshof in Zuidholland heeft bij arrest van heden den persoon van Miiller, die, hoewel onbekend met de Hollandsche taal. toch goed bekend scheen in eene Hollandsche woningen die er ook geen be zwaar van maakte zich eens anders goed toe te eigenenschuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huis door middel van buitenbraak en inklimming en hein onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van 3 jarenmet vrij spraak van een gedeelte van het hem verder ten laste gelegde. Aan het ministerie van binnenl. zaken is heden aanbesteed: 1". het maken van gebouwen en verdere werken voor het slation te Middelburg, en 2°. de voltooijing der afsnijding van de Maas door den Hedelschen Waard beneden Empel. Voor de eerste besteding was de minste inschrijver de lieer F. üsinga te Leidenvoor 25'.1.0(i0voor de tweede besteding de lib. A. G. lliiiskes, te lledelen W. P. de Vries, te Rossum, voor 291866. Rij besluit van 15 dezer is door den minister van binnenlandsche zaken goedkeuring verleend op de aanbesteding der groote spoorwegbrug over de Maas te Rotterdam. Op den 24<len Januarij aanst.des middags ten 12 ure, zal in een der bureaux van den rjjkslelegraaphop liet Plein alhier, worden aanbesteed de aanleg cener tclegraaphliju met één draad langs den Nederlaiulschen Rhijnspoorweg van Gouda naar 's Graven liage. Rij verschillende boekhandelaren te dezer stede is een adres aan den koning ter tcekeniiig nedergelegddoor den heer M. Eyssell ontworpen, en reeds van vele handteekeuiiigen voorzienhoudende verzoekdal de Gevan genpoort worde weggeruimd. In dit adres wordt betoogddat liet belang van 's Gravenhage de wegruiming van dat gebouw vordert. Door het I). v. Gr. wordt de wegruiming van dit monument ten krachtigste bestreden. Men verneemt dat uit de onlangs opgemaakte nominatie voor predikant bij de Evang.-Lulh. gemeente alhier <K G. L. VV. Westhoff te Utrecht voor de nominatie bedankt heeft, en dat de groote kerkeraad in zijne vergadering van gisteren avond die plaats op de nominatie heeft aangevuld met d* A. M. L. Riinike te Leiden. HU! I \M)SC:i!K BEiilGTKN. BELGIË. Op het kon. paleis worden toebereidselen gemaakt voor de plegtigc ont vangst der Engclsche afgevaardigden, die deel hebben genomen aan de eer bewijzen, den koning der Belgen in de maand November te Londen te beurt gevallen. Dingsdag 1 Februarij aanst. zal zich de Engelsclie regelingscom missie, vergezeld van de gemeeiiteoverheiddie aan de manifestatiën deelnam op het paleis vervoegen, ten einde Z. M. eene cassette van massief zilver aan te bieden, inhoudende het nationaal adres, dat voor den koning in Engeland werd onderteekend. De ontvangst zal geschieden in tegenwoordig- heid van de leden van het koninklijk huisde ministers en de hofbeambten. De afgevaardigden zullen worden uitgenoodigdden volgenden dag een bal te hunner eere bij te wonen. Bij de kamer van afgevaardigden is een wetsvoorstel van conservatieve leden tol wijziging der armenwet van 1845 aanhangig; de voorstellers mee- nen dat er thans een te lange tijd van inwoning wordt vereischt om een onderstands-domicilie buiten de geboorteplaats te verkrijgen, en zij doen het voorstel om dien tijd te verkorten. Naar aanleiding der klagten, welke hen lot dit voorstel hebben genoopt, is door de regering eene wet voorgedragen met het doel vooral om die klagten op eene andere wijze weg te nemen, namelijk door zekere uitgaven voor onderstandwelke iets onbillijks hebben voor de gemeente, die ze naar de bestaande wetsbepalingen te dragen heeft te brengen ten laste der geheele provincie, waartoe die gemeente behoort. Te Leuven is men tol de ontdekking eener gruwelijke misdaad geko men. Een koopman in vee van lioelaert, nabij Groenendaalwas Maan dag 11. naar Leuven vertrokken. Hij droeg eene som van 700 fr. met zich die moest dienen om zijn vee te betalen. Sinds zijn vertrek had men van hem niet meer hooren sprekentoen men Zaturdag zijn lijkvreeselijk ver minkt en bebloedin een bosch nabij Leuven ontdekte. Het lijk des on- gelukkigcn was met tien diepe messteken doorboord. De diefstal is de drijfveer van deze misdaad geweest, want hel geld. dat de ongelukkige bij zich droeg, was verdwenen. Door de polieie worden ijverige onderzoekingen gedaan om den dader te ontdekken. In het werkhuis te Montigny-sur-Sambre moesten twee werklieden het water uit eenen stoomketel laten afloopen. Zij werden omvergeworpen en het kokend water bleef over limine ligchamen loopen. Toen men hen uit dezen toestand redde, waren zij met brandwonden overdekt. Een hunner is reeds overleden. ENGELANfi. LONDEN19 Januarij. De heer Forster, lid van het kabinet, heeft dezer dagen voor zijne kiezers Ie Bradfort mede eene rede gehouden. Ook hij verklaarde dat de regering in de aanstaande zitting van hel parlement eene wet zou indienen tot regeling der lersclie landqnaestie en daarna eene wet tot reorganisatie van het onderwijs. Door de regering wordt eene nieuwe poging gedaan om eene uilzon- dcring le verkrijgen op den regel dal de moordaanslagen in Ierland onge straft blijven. Zij heelt van hel hof le Dublin magtiging gevraagd en beko men om de gereglelijke vervolging van Barret wegens den moordaanslag op den leer Lambert voor de jury te Dublin voprt te zetten, en wel op grond dat de gezworenen te Galway. ai waar de vervolging begonnen, maar aan vankelijk mislukt is, zouden meenen zich zelvcn aan levensgevaar bloot t< stellen door eene schuldig-verklaring uit te spreken. - Te Brynmawr is een kruidmagazijn in de lucht gesprongen. De eige naar was onvoorzigtig genoeg met een brandende kaars een paar vaatje: buskruid te naderen, ten gevolge waarvan de ontploffing plaats had. Eet tiental menschen verloor daarbij het leven. -- De heer Cartwright deelt aan de Times het volgende mede als een< bijdrage tot de kennis van prins Pierre Napoleon's karakter, en waarin tevens wordt gemeld waarom den prins het verblijf op Corfu werd ontzegd Ik was, toen deze maatregel werd toegepast, ambtenaar der Britsche rege ring op Corfu, en sta voor de waarheid mijner mededeeling in, zegt dt schrijver. De prins huurde op Corfu een boot om op de Albaiiische kusten te jagen. Twee zeelieden van liet eiland vergezelden hém op dezen togt Op liet oogenblik dat de boot le Sajades op de Albaiiische kust landde, trachtte een commies aan boord le komen om zich te vergewissen vanwaar de boot kwamzonder dat daartoe de minste aanleiding bestond werd dit commies, een grijsaard en vader van vele kinderen, door den prins gedood, De boot wendde onmiddellijk den steven en keerde naar Corfu terug. Den prins werdna een ingesteld onderzoekbevolen het eiland le verlatenen de Ionische regering schonk aan de familie van den ongelukkigen ambtenaar eene goede som gclds bij wijze van schadeloosstelling. FR AN Kik IJK. PARIJS, 19 Januarij. De Con&til itioiinel zegt omtrent de aan de regering verleende mag tiging tot vervolging van Rochefort: Gedurende vier dagen waren de ge dachten des publieks bijna uitsluitend op den lieer Rochefort gevestigd; de discussie over zijne zaak en de verlecniiig der magtiging tot vervolging wer den met beduchtheid te gemoet gezien; en door dagbladen van elke kleur werd een vergelijk aangeraden. Dat was ons gevoelen niet. Het scheen ons onvoorzigtig, gevaarlijk, eene groote vergadering onwaardig, te bukken voor de bedreigingen van straat- en kroeghelden. De omschepping en we dergeboorte des keizerrijks werden onder den aanhang der volksmenners voor teekenen van slooping en verzwakking gehouden; en toen het mini sterie üllivier Ledru Rollin liet terugkomen eu de drukpers onder de regt- spraak der jury stelde, waanden die lieden dat het keizerrijk aan het einde was, dat het staatsgezag in bevende handen was gelegd en haar weldra ontzinken zou. Toen namen zij eene dreigende houding aan, en verklaar den zij Rochefort te willen redden. Welnu, op die bedreigingen moglen en moesten de regering en de kamer antwoorden zoo als zij hebben gedaan. Ware de motie van orde van den lieer Estancelin aangenomen, en had de kamer, zich alzoo vernederend'voor eenige clubs der voorsteden, de magti ging. dat is de handhaving der justitie, geweigerd, dan zou liet gepeupel door die eerste zege bedwelmd geworden zijn; dan zou het zich meester in den lande hebben gewaand; dan zou het bij elke nieuwe gelegenheid getracht hebben op de besluiten der kamer door aandrang van buiten invloed uit u oefenen. Dat gevaar moest worden afgewendwat hel ook kosten mogt. Het nieuwe bewind moest de eerste gelegenheid aangrijpen om zijne kracht en vastheid van wil te toonen. Volgens le Publiczal de instructie in de zaak van Autcuil eerst tegen het laatst dezer maand alloopen en de hooge raad van justitie tegen het midden van Februarij bijeenkomen. Prins Pierre Bonaparte heeft nog geen verdediger gekozen, liet is niet onw aarschijnlijk, dat hij zich tol een zijner vrienden Crémieux of Em. Leroux zal wenden. Nog steeds dringt de prins er op aan, dal men hem voor het hof van assises zal teregtstellendc procureur-generaal Grandperret voert daartegen echter aan, dat de wet zich tegen dit verlangen verzet. De prins verkeert in eene zeer gedrukte gemoeds stemming. Zijn trouwste bezoeker is de met hem van zijne jeugd af bevriende geneesheer Morel, die eiken ochtend het ontbijt bij hem gebruikt en gewoon lijk een uur met hem doorbrengt. Dc verzoeken om bij den prins toegelaten, te worden zijn zeer menigvuldig, maar slechts zeer enkele personen worden door hem ontvangen. - -- De heer Rochefort komt thans ook in botsing met zijne geestverwan ten. In het wetgevend ligcliaam heelt hij toen er sprake was van den heer Vermorel, redacteur van de Hefarme, van dezen gesproken als behoorde hij tot de polieie. Dientengevolge heeft de heer Vermorel hem den volgen den brief gezonden: lk behoud mij voor. dc afschuwelijke beschuldiging, welke door u gisteren in het wetgevend ligcliaam tegen mij geformuleerd werd, le brandmerken, gelijk zij het verdient en voor die beleediging regt te verkrijgen. En ik sommeer u. onmiddellijk voor een jury van achtens waardige en in de democratische wereld wel bekende burgers de bewijzen te leveren, die gij zedelijk verpiigt zijt te verschaffen. Er mag geen en kele twijfel, geen enkele argwaan omtrent mijne rcgtschapenheidoverblijven. Zoowel mijn openbare als mijn private levenswandel staan voor u open. Ten slotte waarschuw ik u, dat. welke ook uw antwoord en uwe houding mo gen zijn. deze zaak volkomen toegelicht zal worden. - Zondag 11. is alhier, onder voorzittcrschop van den heer Léon Say, eene openbare bijeenkomst gehouden van voorstanders van het vrijhandels- stelsel. liet aantal personen, die deze vergadering bijwoonden, mcerendeels handelaren en industriëlen, ook van naburige plaatsen, bedroeg niet minder dan twaalf a vijftienhonderd. De heer Léon Say opende dc vergadering met eene rede, waarin hij de denkbeelden, welke omtrent de handelswetgeving gedurende verschillende tijdperken licerschtenontvouwde. Na hem voerde de heer Jules Simon hel woord. De voordeden van liet handelstractaat met Engeland werden door hem in het licht gesteld, en de opsomming van de weldaden des vredes, die eene onmisbare voorwaarde zijn voor den bloei van handel en nijverheid, gaf den spreker gelegenheid om liet stelsel van staande legers ten sterkste te veroordeelen. Aan dit punt zijner rede geko men, werd lïij vooral met een salvo van toejuichingen begroet. De bijeen komst zal door meerdere van dien aard gevolgd worden.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2