e.i:u>s( iir: COURANT. DONDERDAG 20 JANUARIJ. N\ 16 STADS-BER1GTEN. NATIONALE^ MILITIE. BINNEXLANDSCHË BEIUGTEN. 1870. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Conrant is per vierendeel jants ƒ3.franco p.p. 13.50; met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.8.". Het terslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'tjaars, builen de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar roor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlcnlit'n is van 1—4 regels f 1.— iedere Ircgel meer 25 ceiits. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vax LEIDEN doen te weten, dat ngevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, ieder eigenaar of bezitter van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijnverpligt is daarvan jaarlijks vóór den 31'On Jannarij bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevulden door den aangever onderteekend billeten dat bedoelde invullingsbilletten voor het dienstjaar 1870 dagelijks en kos teloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Nog wordt opgemerkt dat honden, die voor de belasting worden aange geven als uitsluitend gehouden ter bewaking van gebouwen, erven of vaar tuigen, niet anders op den openbaren weg mogen koinen dan begeleid en vastgehouden aan een touw of ketting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidex, 6 Januarij 1870. v. n. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER EK WETHOUDERS var LEIDEN, Gelet op art. 2G der wet van den 19J n Augustus 18G1, betrekkelijk de Natio nale Militie Staatsblad li». 72); 80 Doen te weten dat het register van inschrijving eu <le alpliahetische naamlijst der in 1869 voor 'U de Nationale Militie ingeschrevenen, van den 20st(n tot den 29slen deier maand, ter gemeente-secretarie voor elk ter leting worden ncdergelegd; dat betwaar tegen register en lijstbinnen den tijd der nederleggingkan wor den ingebragt aan den Commissaris des Konings, schriftelijk op ongezegeld papier, bij den Burgemeester in te leveren En tal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leider, 19 Jannarij 1870. v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 19 Januarij. Naar men verneemt is de aan den hooglecraar mr. T. M. C. Asser te Am sterdam, van wege den keizer der Franschen verleende onderscheiding hem te beurt gevallen wegens aan de Fransche regering door hem bewezen dien sten. Hij zou namelijk, op verzoek van den Franschen gezant, eene memorie hebben bewerkt over sommige bepalingen van ons zeeregt, zooals strand vonderij, bergloon, ten einde bij eene in den Franschen staatsraad aanhan gige wijziging van het Fransche wetboek van koophandel te worden ge raadpleegd. Het aantal kadetten op de kon. militaire akademie te Breda is als volgt: Leger hier te lande, wapen der infanterie: 42, waarvan 21 van het 3', 11 van het 2* en 10 van het le studiejaar; wapen der cavalerie: 14, waarvan 4 van het 3e, 2 van het 2' en 8 van het 1« studiejaar; wapen dei- artillerie: 41, waarvan 11 van het 3', 17 van liet 2' en 13 van het lc stu diejaar; wapen der genie: 18, waarvan 6 van het 3", 4 van het 2' en 8 van het 1' studiejaar; Leger in Oost-Indië, wapen der infanterie: 29, waar van 17 van het 3C, 9 van het 2' en 3 van het lc studiejaar; wapen der cavalerie; 4, waarvan 2 van het 2' en 2 van het 1* studiejaar; wapen der artillerie: 19, waarvan 4 van liet 3', 8 van het 2' en 7 van het ^'studie jaar; wapen der genie: 8, waarvan 3 van het 3', 2 van het 2e en 3 van het le studiejaar; Leger in West-Indië, wapen der artillerie; 1 van het 3e studiejaar. De commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs te Breda heeft, 0 naar aanleiding van hel ongunstig oordeel, onlangs door den heer Luybcn uilgesproken over de boeken, bij de hoogere burgerschool te Breda in ge- bruik, vooral wat geschiedenis en letterkunde betreft, zich bij open brief tot de leden der tweede kamer gewend, om tegen dat oordeel op te komen. Het beste middel daartoe heeft zij gemeend te zijn de vermelding der titels van de boeken waarop was gedoeld, namelijk: Wijnne, geschiedenis van het vaderland; van Genabeth, bloemlezing uit ned. dichters; Schiitz, Engl. Lese- btich, en Lamb, tales from Shakespeare. De Ileraut meldt dal de heer J. Brammelkamp te Tiel bedankt heeft als predikant der Clir. gereformeerde kerk, na eenige jaren als zoodanig werkzaam te zijn geweest. Als reden wordt in genoemd blad opgegeven dat zjjne ondervindingen in de afgcsch. kerk van tlien aard waren, dat hij genoopt 'werd zijn ambt neder te leggen en niet meer als leeraar in die kerk werkzaam te kunnen blijven. •- In het dig. D. v. Ved. wordt liet volgende medegedeeld: Zaturdag 11. had te Amsterdam in de Egelantierstraat, in den gang, belendend aan perceel NN. 223, bet volgende voorval plaats: Eene veerlig- a vijfenveer tigjarige alleenwonende vrouwsedert eenigen tijd sukkelendhield 's mor geus ten elf ure hare eenvoudige woning nog gesloten. De buren waren hierover zeer verwonderd; zij meenden, dat de vrouw dood was, en zonden naar de policie, met verzoek hen le magtigen, de gesloten woning te ope nen ten einde onderzoek te doen naar den stand van zaken. Kort daarna verscheenzoo men zegtde commissaris van policie der sectie Noorder- markt met een policiedicnaar. In beider tegenwoordigheid werd de woning ont sloten, en zietplotseling ontwaakt de doodgewaande vrouw die, zoo men zegt, verklaarde, gedurende den nacht den slaap niet te hebben kunnen vat- 1 ten en eerst in den morgenstond in een vasten slaap te zijn geraakt. Van- I daar dus haar laat ontwaken. Maarde eenvoudige vrouw was hevig I ongesteldzoo men zegtop het zien van de policiedicnaren en eindigde te ongeveer vier uur 's middags, ten gevolge eener beroertehaar eenzaam leven." De inzender van dit hcrigt verklaart, dat hij zal onderzoeken of de vrouw is gestorven ten gevolge van den schrikhaar tocgebragt door het onver- ivaelit verschijnen van policiedicnaren in hare woning. Men meldt uit Amersfoort: Naar men verneemt heeft de minister van bhineiilandsche zaken het nitzigt geopend op liet verkrijgen van een rijks-subsidie ten bedrage van ƒ7000 voor de hier te stichten hoogere bur gerschool met vijljarigen cursus, mits de plannen van het gebouw vóór de aanbesteding aan de goedkeuring van Z. E. worden onderworpeh. Vrijdag jl. is hel huifkarretje van den landbouwer Voskuilen van llamers- veldwaarin hij zich met een landbouwer en eene vrouw bevonddoor nukkigheid van het paard, achteruit in de Singelgracht alhier gevallen. De heer W. van Eeden sprong, in weerwil van den tegenstand van zijn gezin, in het water, toen hij zag dat redding van menschen en paard noodig was, welke niet alleen kon worden bewerkstelligd door den tiinnicrmiin I). Zoete, die reeds met dat doel in liet water was gesprongen, en beide menschcnvrienden hadden de Voldoening hunne edelmoedige pogingen met gunstigen uilslag bekroond te zien. Onlangs kwam te Harlingcn per stoomboot een bejaard heer, die zijn vracht en vertering niet had betaald en zich zoo vreemd aanstelde, dat de aandacht van de straatjeugd opwekte en eindelijk zicli bij den burge meester vervoegde om 25 ter leen. De man verhaalde aan liet hoofd van het gemeentebestuur dat hij gepensioneerd majoor was eii noemde een dorp bij Utrecht als zijne woonplaats op. Intnsschen had de burgemeester be merkt, dat de man niet wel bij liet hoofd was, en, na heen en weder telegraphcrenbleek het, dat de opgaven van den patient wegens zijn per soon juist waren. Hij werd nu behoorlijk ingekwartierd en den volgenden morgen, onder voorwendsel vail met den heer van Heemstra en een paar vrienden een uitstapje naar Utrecht te doenin den trein gebfagtde bur gemeester ging meê naar Leeuwardenen vervolgens namen de beide vrien den (policiebeamblen in politiek) liet geleide geheel op zich. Eerst te Utrecht riep de patient dat hij beet genomen was. De familie van den verdwaalden reiziger was erkentelijk voor de belangstellende lusschenkomst van allen, die zich verdienstelijk gemaakt hadden jegens den onden heer en toonde dit o. a. door een goede belooning aan de geleiders eh een dankbetuiging aan den burgemeester. Uit Oistcrwijk meldt men aan de IV. II. C.: Gisteren avond (t7 Jan.) is het huis op den bekenden Hondsberg afgebrand. Menschenlevens zijn niet verloren gegaan, maar de bewoners hebben zich niet moeite gered, de meid door uit een zoldervenster te springen, en overigens is alles, ook het vee, verbrand. Bij geen van de menigte partijen daar gegeven is die des zomers in deze streken zoo zeer gezochte uitspanningsplaats zoo schitterend verlicht geweest als dezen nacht. Hoe treurig zulk een verwoesting ook zijprach tig tocli was het te zien hoe die hel opschietende vlammen speelden door de takken der zware boomen, waaronder liet huis was gelegen, fantastisch licht wierpen op het donkere denncnbosch of zich weerkaatsten in het wa ter. Waarlijk de menigte, die anders zoo vaak daar te vinden is, al is het

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1