LEID8CHE COURANT. DINGSDAG 18 JANIMRIJ. STA DS-BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. 13.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35. franco p. p. f 3.85. Ilct verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expcditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prijs der Advertcntiën is van 14 regels f iedere regel meer 25 cents. 1870. BURGEMEESTER est WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij- deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afge- loopen jaar 1869 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigsteimmers vóór uit' Januarij e. k., ter gemeente-secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, v. d. BRANDELER, Burgemeester. 17 Januarij 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCHË BERIGTEN. LEIDEN, 17 Januarij. De minister van binnenl. zaken heeftbij circulaire van den 10dtn dezer, aan hh. commissarissen des konings in de provinciën eene aanschrijving ge- rigt, ten einde hunne aandacht er op te vestigen, dat bij art. 53, 2e zin- i| snede der militiewet, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, j o. a. de overlegging gevorderd wordt van een getuigschrift van den burge meester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt. liet is den minister toch voorgekomen, dat met opzigt der vermelding hiervan niet j altijd overeenkomstig de wet wordt gehandeld. Daarop wordt nu de aan dacht gevestigd. Gisteren namiddag is uit de trekvaart, tusschen de voormalige Witte- poort en de Wonterenbrugopgehaald het lijk van een naar gissing ruim 20jarig meisje, blijkens de klcederen van burgerlijke afkomst, dat reeds in een gevorderden staat van ontbinding verkeerde. Naar wij vernemen zou dit lijk zijn dat van een meisje van buiten, dat bier ter stede dienstbaar is geweest en reeds sedert eenige weken werd vermist. Zaturdag avond werd voor het wees- en armhuis te Leiderdorp gevon den een kind van het vrouwelijk geslacht, ongeveer 3 weken oud. Men vond daarbij een ongeteekend briefje, waarin te lezen stond, dat men ver zocht werd het kind aan te nemen, dat het nog niet gedoopt was, en den naam droeg van Johanna. Het wordt voorloopig in het wees- en armhuis aldaar verpleegd. Men meldt ons van Katwijk aan Zee, van heden: Heden morgen zijn alhier de eerste vier schuiten ter versch-visscherij afgevarende geheele vloot wordt gereed gemaakt om mede spoedig te vertrekken. De heer Koelman, predikant te IJsselmonde, heeft het beroep naar Kat wijk aan den Rijn aangenomen. De minister van binnenl. zaken heeft bij beschikking van 15 Januarij bepaald, dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer in het hoofd kiesdistrict Amsterdamnoodzakelijk geworden ten gevolge van het door den heer mr. M. H. Godefroi genomen ontslag als lid dier kamer, zal ge schieden op Dingsdag den 8,len Februarij aanst.en dat, zoo eene herstem ming noodig is, deze zal plaats hebben op Dingsdag den 22s1"1 Februarij daaraanvolgende. Men verneemt, dat bij de regering eene aanvraag is ingekomen voor de concessie van een spoorweglijn van den Hoek van Holland naar Rotterdam met inbegrip van hel maken van een berghaven aan den Hoek van Holland. Die aanvrage is geschied door de hh. L. Pincoffs en Mr. D. van Weel te Rotterdam, Th. J. Stieltjes te Delft, S. Raphael en O. te Amsterdam en R. Raphael Sons te Londen. Volgens de Midd. C. zon het wcts-onlwerp-regelende de defensie, door den minister van oorlog bij den raad van state zijn ingezonden. Ook verneemt men dat dezelfde minister voornemens zou zijn de garnizoensver anderingen te doen ophoudenen wel met het doel om de militie te loca- liseren. In verband, daarmede zouden ook de chefs der verschillende regi menten worden uitgenoodigd de miliciens zooveel mogelijk in te lijven bij de corpsen, welke in of nabij hunne gewone woonplaats in garnizoen liggen. Bij de Ned. hen', gemeente te Hoevelaken is tot predikant beroepen d'. van der Linden, pred. te Zevenbergen; bij die te Doesborgli d". de Wolff, pred te Dalfsenbij die van Oosterwolde d\ Ringnaldapred. te Aarlander- veen bij die te Opheusden d\ Lazonder, pred. te Bërkel; bij die te llantum d». Wesseling, pred. te Haarlemmermeer; bij die te Austerlitz, d". Crcutz- bergt pred. te Zeist; bij die tc Coevordend\ Fijnvaudraatpred. te Zwartsluis. Aan de diaconie der lierv. gemeente te Waarder is door wijlen Dirk van Elten en zijne weduwe J. van Ellen. geb. Kok, gelegateerd eene som van ƒ2000. De heer mr. T. M. C. Asser, hoogleeraar te Amsterdam, is door den keizer van Frankrijk benoemd lot ridder der orde van het Legioen van Eer. - Uit de Alblasserwaard meldt men: Voor eenigen tijd maakten berig- ten uit de noordelijke streken van ons land melding van groote driften zwanen, of zoogenaamde denen; thans kunnen wij van hier beriglen, dat gedurende de laatste 14 dagen verscheidene avonden, omstreeks een uur voor zonsondergang, verbazende scharen van die dieren in noordelijke rigting trekkende, werden vvaargenomen. Zij vliegen zóo hoog, dal zij aan de opmerkzaamheid van velen ontsnappen, en menigeen, bij de eerste ge waarwording, een veel kleineren trekvogel meent te zien. Hun aantal be draagt in sommige scharen verscheiden honderden en slechts éénmaal zag men een enkel paar op den vollen middag den togt voortzetten. Aan de ijverige pliglsbelrachting van den brig.-maj. der rijksveldwacht W. van Kiengeren en den brig.-tit. N. Lamcns, gestationneerd tc Zutphen, is het te danken, dat op 9 dezer een arme krankzinnige, in de gemeente Voorst, uit den staat der diepste ellende is verlost. Reeds lang koesterde men eenig wantrouwen jegens een boer, die met twee dochters en een zoon een huis bewoonde. Een van die twee dochters kreeg men hooit te zien, terwijl steeds, wanneer naar haar gevraagd werd, het antwoord luidde: -die is op het oogenblik niet te huis." Zondag nu traden genoemde ambte naren de woning binnen en knoopten eerst een onverschillig gesprek met de bewoners aande eene dochter wasals altijdafwezig. Onder hel spre ken echter hooren zij een verdacht geluid, alsof iemand met een keten ram melde. De bezoekers gaan in hun qualiteit op dit geluid af een onderzoek instellen en de Krakauer gebeurtenis slaat in huiveringwekkende werke lijkheid voor hen. In een bedstede of hok ligt op een hoop stroo, waaruit hel water sijpelt, een vermagerde vrouw van ongeveer 32jarigcn leeftijd, met een ijzeren ketting met groot slot om hcL naakte ligchaam en verder met een dik touw aan den muur gekluisterd; een pot met water en rogge brood staat bij haar. Op last der beambten werd de ongelukkige dadelijk ontketendbehoorlijk gekleed en uit de bedstede naar ren ander verblijf gebragt, vanwaar zij waarschijnlijk naar het krankzinnigengesticht tc Zutphen zal worden vervoerd. Een geregteüjk onderzoek heelt reeds plaats gehad. IJbl Door het prov. geregtshof van Friesland is de persoon van Folkert Westra, gardenier en koopman te Draglen, ter zake van het opzettelijk in brand steken van een gebouwwaardoor te voorzien was dat eenig menschenleven in gevaar kon worden gebragt, veroordeeld lot de stralfe des doods. -- Onder de vonnissen, door de arrond.-regtbank te Groningen dezer da gen uitgesproken, verdienen twee de aandacht, omdat zij overtredingen betreffen, die met de exploitatie van den slaal-s-spoorweg in verband staan. Bij het eene vonnis is een spoorwachter veroordeeld lót eene geldboete van 10, wegens het als wachter niet naauwkeurig schouwen van den spoorwegvóórdat de eerste trein verwacht werd, en bij het andere is een brugwachter veroordeeld tot éene boete van ƒ15, uilltoofde hij eene beweegbare brug in den spoorweg ten minste 15 minuten vóór de komst van den trein niet behoorlijk had gesloten. In Limburg, tusschen het gehucht Ilaesdat en het Ravcnsboseh, heeft men eenigen tijd geleden onder den grond, in eigendom toebehoorende aan de familie van Oppen, overblijfselen van Romcinsche constructie ontdekt. De president van de Limburgsche vcreeniging voor geschiedenis en archaeo- logie, de vicaris Ilabets, heeft zich daarop beijverd den grond door arbeiders te laten opgraven. Deze opgravingendie sinds eenige dagen zijn aange vangen, hebben alle verwachtingen overtroffen: een voorgevel, meer dan 25 ellen langvan eene groote Romeinsche villabenevens een kelder en een oven zijn reeds ontgraven. Daarbij heeft men verschillende voorwerpen, tot de huishouding betrekkelijk, gevonden. Op de naburige hoogte van het Ravcnsboseh moet, volgens de meeste archacologende legerplaats Corioval- lum geweest zijn. 's GRAVENHAGE17 Januarij. Door Z. M. is de gewezen officier van administratie 3,c kl. bij de zec- magt G. U. Daum, ter zake van zijn moedig gedrag op 28 Junij 1846, toen hij tijdens de expeditie tegen Bali als scheepsklerk diende aan boord van

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1