nu rr enlaM)sciii<; bi;kigten PEK TELEGRAAF. In ite zitting van de eerste kamer van heden was aan de orde hoofdst. V (dep. van binnenl. zaken) der staatsbegrooling. Algemeene beschouwingen daarover werden niet gevoerd. Afd. medische policie gaf tot eene korte dis cussie aanleiding. Uitvoeriger discussie werd gevoerd over de afdeclingeu waterstaat en onderwijs. Omtrent den waterweg van Rotterdam naar zee deed de minister gunstige mededeelingent. w. dat hel ingesteld onderzoek had aangetoond de vermeerdering der diepte van den noordcrdam bij den Hoek van Hollandde diepte aldaar was reeds 6 el 20 duim. Het hoofdstuk is aangenomen met 31 legen 4 stemmen. Maandag voort zetting. ElVGKLASili. LONDEN14 Januarij. liet Star and Garter Hotel te Richmond Hill, nabij deze hoofdstad, is Woensdag afgebrand. Ofschoon 14 brandspuiten spoedig aanwezig waren, duurde het lang eer zij water konden verkrijgen; de vlammen werden on bedwingbaar, en de ongelukkige directeur van het hotel, de lieer Leaver, die pas sinds drie weken als zoodanig benoemd was, kwam in liet bran dende buis om, nadat hij met zamengeknoopte dekens een jongen en een hond van de derde verdieping naar beueden bad gelaten. Het bedrag van onkosten, op den dag der installatie van den lord mayor gemaakt, beloopt 2787 19 sh. 4 p., ongeveer 34,000. Op de lijst van onkosten komen o. a. voor de uitgaven voor wijn: 1225 p.; voor versierselen enz., !50 p.; voor de processie 215 p.; voor muziek in Guild hall 50 p.; drukwerken enz. 183 p. Ook werd een post uitgetrokken voor de klokkenluiders van acht kerken; 38 p. voor de huur van planten en 50 p. voor eene looneelmalige voorstelling. Het schip King l.var, naar Hongkong bestemd, is in bet kanaal ge zonken. De stuurman en drie matrozen werden, na 8! uren op een stuk van het dek rondgedreven te hebbendoor eene stoomboot gered. Op de hoogte van Cork is ook het schip Cassiporenaar Calcutta bestemd, ge zonken: van de bemanning zijn 9 personen gered, terwijl de kapitein en 18 man verdronken. De negen geredde personen, die te Falmouth zijn aan- gebragt, waren, na tweemaal vier en twintig uren in de kleine boot. zon der eenig voedsel of lafenis, op eene stormachtige zee te hebben door- gebragt, zoo uitgeput, dat zij niet in staat waren vele bijzonderheden mede te dcelen. Er schijnt geen tijd te zijn geweest oin de groole booten in zee te brengen, zoo geweldig was de kracht der snel op elkander vol- génde golven die het schil» teisterden en plotseling in den afgrond deden dalen. Uit Hongkong wordt van 7 Dec. gemeld; Zeeroovers hebben nabij Macao liet Kngelsche handelsvaartuig Grafton aangevallenden kapitein en zes man gevangen weggevoerd, de overige Europesche bemanning vermoord en bet schip in zinkenden slaat verlaten. Hel Porlugesche oorlogsschip Formosa heeft de aan dien roof schuldige of medepliglige lieden streng ge tuchtigd en al de dorpengelegen nabij het punt der kust alwaar de moord gepleegd was, in de asch gelegd. FRANKRIJ K. PARIJS, 14 Januarij. Volgens bel Journ. des Déb. zijn aan den staatsraad tot onderzoek en advies toegezonden een wets-ontwerp strekkende oin de regtspraak over alle door middel der drukpers begane misdrijven aan de jury op te dra gen, en een wets-ontwerp, strekkende tot opheffing der exceptionele regt spraak voor de leden van het keizerlijke geslacht. In het wetgevend ligchaam heeft de heer Thiers het verlangen, te ken nen gegeven dat het gebruik om op de troonrede bij een adres te ant woorden hersteld mogt worden. Op de aanmerking des voorzitters, dat bet niet geoorloofd was een voorschrift der constitutie in discussie te bren gen. antwoordde de beer Thiers, dat bij dit wel wist, maar dat bij zich verwonderen moest over den eerbied, dien men vordert voor eene constitutie die voor verbetering vatbaar is en die zoo dikwerf verminkt wordt. De Gaz. des Trib. meldt dat de kamer, belast met in staat van be schuldiging stellen voor het hooge bof van justitieonder voorzitting van den beer d'Oms, hare eerste zitting beeft gehouden; dientengevolge beeft zij prins Pierre Napoleon Ronaparte in staat van beschuldiging gesteld wegens moedwilligcn manslag, gepleegd aan den persoon van Victor Noir, en wegens poging tot manslag tegen den persoon van Ulric de Fonviclle. Na afloop der zitting heeft de voorzitter, vergezeld van twee griffiers, den gevangene een verhoor doen ondergaan dat meer dan twee uren geduurd beeft. De Gaidois bevat de volgende verklaring van den geneesheer, dr. Pinel, gelijk hij die voor den regler van instructie heeft afgelegd: 1°. dat de kneu zing, door hem, dr. Pinel, dadelijk na hel gebeurde onder bet linkeroor van Pierre Bonaparte waargenomen, kan veroorzaakt zijn door een matten kogel, die, na verschillende malen teruggesprongen te zijn, den prins zou hebben kunnen treffen; 2°. dal bedoelde kneuzing eveneens kan veroorzaakt zijn door splinters bout of steendie een kogel van den wand kan hebben doen vliegen; 3". dat, indien de kneuzing door een slag met'de hand ver oorzaakt is, Victor Noir een zegelring moet gedragen hebben; 4'. dat de kneuzing insgelijks kan veroorzaakt zijn door een slag met den knop der rotting, die in het salon gevonden is; 5'. dat eindelijk de mogelijkheid be staat, dat de prins, terwijl bij de Fouvielle trachtte aan te vallen, zich aan den rand der openstaande deur bet hoofd gestooten heeft. Rochefort heeft zich gisteren voormiddag naar de wijken van bet eerste kiesdistrict begeven, dat hem tot afgevaardigde heeft gekozen, om bet volk tot voorzigtigheid en kalm Ie aan te manen. Nagenoeg tenzellden tijde heeft de keizer de garde bij de militaire kweekschool en de troepen in verschillende kazernes bezocht. Sedert gisteren is een corps zouaven in den tuin der Tuileriën geconsigneerd. Le Réveil en la Réforme hebben niet ondergedaan voor de Marseil laise in bet opruijen der gemoederen ten gevolge van het gebeurde met prins Pierre Bonaparte. Wij moeten, schreef het laatstgenoemde blad o. a. een einde maken aan de regering dier Corsikaansche struikrooversdie sedert bijna eene eeuw Frankrijk uitzuigen, en die, door moord aan het opperbewind gekomenzich door moord daarin handhaven. Het spoorde vervolgens alle burgers aan zich met revolvers te wapenen, en elk lid der keiz. familie, die een ingezeten aanrandt, overal waar hij hem aantreft, ge lijk een kwaden bond om het leven te brengen. ITALIË. De tentoonstelling van kunstgewrochten van godsdienstigen aard of van kerkelijke bestemming, welke te Rome in verband met de kerkvergadering zal worden gehouden, is wegens de weergesteldheid, die de aankomst der ten toon te stellen voorwerpen vertraagt, uitgesteld. Er is nu door den Paus bepaald dat zij eerst op 15 Februarij aanst. geopend zal worden. Uit Rome meldt men aan den Parijschen Constitutionnel: Hoeveel tijd de werkzaamheden der kerkvergadering bij haren tegenwoordigen gang wel zullen vereischen kan niemand bepalen. Intusschen hebben een vijftigtal leden nu reeds den wenscli te kennen gegeven om het Paaschfeest in hunne dioecese en onder hunne kudde te mogen gaan vieren. Een zeker aantal bisschoppen, met de aartsbisschoppen van Mechelen en Westminster aan hun hoofd, hebben eene Latijnsche petitie opgesteld, waarin zij verlangen dat de Paus, van den leerstoel over geloofszaken sprekend, onfeilbaar verklaard worde; de gronden voor dit verzoek zijn in eene daarbij gevoegde memorie ontwikkeld. Al de leden van het concilie hebben eencn afdruk van dat stuk ontvangen. PRI ISS E1V. BERLIJN. 14 Januarij. Men weet dat onlangs eene deputatie uit Noord-Slceswijk zich naar Berlijn heeft begeven om eene van talrijke onderleekeningen voorziene pe titie, waarbij uitvoering van art. 5 van het Pragcr vredesverdrag gevraagd werd, aan den koning over te brengen, doch onverrigler zake weder moest vertrekken. Tegen de 18 personen, die aan de vergadering, waarin het denkbeeld der indiening van zulk een verzoek het eerst geopperd en aange nomen is, deel genomen hadden, is eene geregtclijke vervolging ingesteld; en thans zijn zij, volgens een berigt uit lladerslebenallen tot geldboeten en in de kosten van bet geding veroordeeld wegens hel houden eener bijeen komst zonder voorafgaande kennisgeving aan de policie. OOSTEN R ÏJTK. Volgens berigten uit Cattaro zijn op 11 Jan. 300 Crivoscianen bij baron Rodich gekomen, om hunne onderwerping aan te bieden, genade af le smeeken en bun oude trouw aan Z. M. op nieuw te verzëkeren."~Aan liet bevel om de wapenen neer te leggen, voldeden de opstandelingen zonder verzet. Nadat baron Rodich hun scherpe verwijten bad gedaan over hun gedrag en hen, wat de toekomst betrof, ernstig had vermaand, stond bij hun de verlangde amnestie toeterwijl hij hun tevens toestond de geweren voor hun eigen zekerheid weder mede te nemen. Hierop volgde een eindeloos »Zivio" vol geestdrift op keizer en vaderland. Slechts Pobori moet zich nu nog onderwerpen, en dan zal de rust in Dalmatië, naar men meent, zijn hersteld. PARIJS, 14 Januarij. In het wetgevend ligchaam beeft een discussie plaats gehad, betreffende de uitgeschreven verkiezingen. De heeren Mont- pairoux en Picard verlangden dat de ambtenarendie bij de jongste verkie zingen zich aan kwade practijken hadden schuldig gemaakt, zouden worden afgezet. Hierop wees de minister van binnenlandsche zaken op de strenge orders, die prefecten en ambtenaren ontvangen hadden, om voortaan een strikte onzijdigheid in acht te nemen. Verder eischic de lieer Picard een formele verklaring van den minister, dat de regering de officiële candidaturen zou afschaften. De minister antwoordde, dat die quaestie bij de eerstvolgende algemeene discussie in behandeling zal komen. PARIJS, 14 Januarij. In den senaat is de heer Rouher teruggekomen op zijn voorstel om aan de enquête naar de werking der handelstraetaten ook j den senaat en de Regering te doen deelnemen. Dit voorstel beeft de minister bestredenop grond dat ook de senaat zal deelnemen aan de beraadslaging j over hel ontwerp, dat de regering le dier zake zal indienen, zoodat dit ligchaam geacht kan worden reeds van zelf in de enquête te deelen. Dc heer Rouher vond dit antwoord niet afdoende; volgens iiem zou de senaat in dit geval slechts de rol van toeschouwer vervullen. Verder betreurde dc heer llonher de overhaasting, waarmede de regering was td werk gegaan bij hel intrekken der tijdelijke admissiên van ijzer en wollen goederen. St. PETERSBURG, 14 Januarij. Volgens den officiêlen Inv. Rasse, zal met April e. k. de wapening van het leger met achterlaadgeweren voltooid zijntevens zijn gedurende 1809 over de verschillende vestingen des rijks 400 kanonnen van het nieuwe systeem verdeeld, liet budget van oorlog voor het jaar 1370 bedraagt 140 inillioeu roebels, derhalve -I millioen meer dan in 1809. ROME, 14 Januarij. Heden voormiddag heeft de congregatie van het con cilie gestemd ter verkiezing van de deputatie voor de oostersche aangele genheden en de buitenlandsche missiën. Daarna is een aanvang gemaakt met de discussie over de ontwerpen betreHende dc kerktucht. Vijf vaderen hebbeu liet woord gevoerd. PARIJS, 15 Januarij. In den senaat is de rede van den minister Buffet toegejuichten de senaat is op dc interpellatie eenvoudig overgegaan tot d« orde van den dag.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2