I den wagen, en de voorwielen gingen over zijn borst. Zijn toestand was hoogst verontrustend. Onder Sloten is Maandag 11. de knecht van een schipper, een oppas- send jongeling en de steun zijner ouders, bij het losmaken eener lijn in het water gevallen en verdronkea. Te Amby in Limburg is bij gelegenheid eener hontverkoopingDings- dag 11.in eene herberg tusschen twee der koopers twist ontstaandie zoo hoog liep dat de een den ander eenige messteken toegebragt, ten gevolge waarvan hij spoedig overleed. De daderechtgenoot en vader van drie kin deren is in hechtenis genomen. Men meldt uit Paramaribo 18 Dec.: In de helft der vorige maand beeft zich bet regensaizoen ingesteld. In Beneden- en Boven-Cominewijne hebben de regenvlagen op eenige beladen plantaadjes nog al schade aangerigt, maar men is toch zeer verheugd over den gevallen regen. De gezondheidstoestand was daar en elders zeer voldoende. Uit Nickcrie meldt men dat het saizoen allezins gunstig was voor den landbouw en over het rendement van het riet is men te vreden. De rust bleef ongestoord. Wegens het afnemen van het strand werd aan de inpolderingen krachtig gewerkt. In Coronie was reeds een aanvang gemaakt met het inzamelen van katoen. Uit Beneden-Cottier en Mattopica wordt gemeld dat zich weder op onderscheiden plantaadjes gebrek aan drinkwater begon te doen gevoelenvooral op de nabij zee gelegen ka- toenplantaadjes in de Warappekreek. De ingevallen regens werden zoowel daar als elders verlangend gewacht. Men verneemt dat de straf des doods, waartoe de infanterist B. Koers, bij vonnis van den krijgsraad dd. 28 Junij jl., is veroordeeld, door den gouver neur is veranderd in die van detentie voor den tijd van 8 jaren. Volgens bergt uit Batavia is aldaar aangekomen het schip Ymuiden en zijn van daar vertrokken de schepen luroraBestevaer, Enthoren, Erasinus, Europa, Hoek ran Holland, Jaca, Johanna Maria, Maarten ran Hossein, President Plate en Noordbrab mthet laatste naar Amerika. 's GRAVENHAGE, 14 Januarij. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen: tot kapitein 3lle kl. den 1,|M luit.-adjudant II. J. G. Benschop, van het reg. grenadiers en jagers; en in zijnen rang over te plaatsen bij het reg. grena diers en jagers, den kapitein II. M. Verkouteren, van.het Dlt reg. infanterie. De zitting van de eerste kamer van heden was geheel gewijd aan de behandeling van den post betreflende de verbetering van de haven te Har- lingen voorkomende op de spoorweg-begrooting. Een aantal leden bragt- velerlei bezwaren daartegen invooral dat de zaak niet bij eene afzonder lijke wet geregeld en toegelicht was. De minister heeft de voordragl breed voerig verdedigd en aangetoond dat voor dergelijke w erkendie als een complement van die der spoorwegen zijn aan te merken, nimmer afzonder lijke wetten zijn ingediend, tenzij daartoe gevorderde onteigeniugs-wetten waarbij echter de werken zelve niet werden bepaald. Ten slotte is de ge- heele spoorwegbegrooling verworpen met 19 tegen 17 stemmen. De hooge raad heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den bur gemeester van 's Gravenhage, namens die gemeente optredende, cischerv tegen den heer H. A. Insinger, verweerder. Bij deze uitspraak is beslist" dat een lid van de tweede kamer, dat gedurende liet geheele jaar zijn ver blijf met zijn gezin houdt te 's Gravenhage, aldaar niet behoeft bij te dra gen in den hoofdelijkcn omslag, wanneer hij zijn wettig domicilie in eene vroegere woonplaats niet heeft opgezegd, en aldaar in den omslag is blijven betalen. De eisch in cassatie is mitsdien verworpen. Voor het prov. geregtshof in Zuidholland, kamer van strafzaken, wer den gisteren twee zaken behandeld van gequalificeerden diefstal. De eerste zaak betreft een Franschman, A. Poitiers genaamdhandelsreiziger, geboren te Parijs, laatst wonende te Botterdam, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis. De besch. bad namelijk in den avond van 2! Nov. 11. zich aangemeld in den w inkel van een horlogiemaker op de Hoogstraat te Rotterdamonder voorgeven een horlogie te willen koopenwaarna hem door den horlogiemaker een gouden horlogie ter waarde van ƒ110 a ƒ115 is voorgelegd, dat door den besch., toen get. zich eenige oogenblikken uil zijn winkel had verwijderd, zonder betaling is medegenomen. De besch. werd later achterhaald en gearresteerd. Voor het hof gaf besch. voor dat hij geen geld bij zich bad om het horlogie te betalen en het horlogie te willen verkoopen om zich daarna naar Amerika te begeven. Daar de besch. alleen de Fransche taal spreekt zoo werd het hof bijgestaan door den be- êedigden tolk den heer F rederiks alhier. Als verdediger voor den besch. trad op de heer mr. Teixeira de Mattos, die voor hem aanvoerde dat geen zucht naar rijkdommaar de vrees om het noodige te moeten ontberenhem daartoe bad geleid. Overeenkomstig de conclusie van hel openb. min. is de besch. door het hof schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huis en als verzachtende omstandigheid aangenomen het gemis van schade, en is hij veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van 3 maanden, j De tweede zaak was van J. 11. Woermeijer, ond 22 jaren, van beroep smid en laatst woonachtig te Schiedam, beschuldigd van diefstal bij nacht i en twee eenvoudige diefstallen. Deze besch. is nu voor de derde maal in j banden der justitie, want hij was reeds op 15-jarigcn ouderdom door de I regtbank te Rotterdam tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens oplichtingen, en in 1868 door de regtbank te Leiden tot een jaar cellulaire gevangenisstraf wegens diefstal in een herberg, waarin hij was opgenomen. 1 Als verdediger voor dezen besch. trad op de heer mr. v. d. Burgh, die na een kort overzigt te hebben gegeven van den levensloop van den bescïi. aan het hof verzocht dat hij niet te zwaar voor eene kleinigheid zou moe ten boeten. Het hof heeft met aanneming van verzachtende omstandigheden, die reeds door het openb. min. waren vooropgesteldden besch. veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van twee jaren. Heden stond voor het prov. geregtshof teregt de persoon van Albert Midler oud 26 jaren geboren op het eiland Rugen laatst wonende te 's Gravenhage. paar deze persoon slechts de Duitsche taal magtig is, werd het bof bijgestaan als tolk door den heer Frederiks. liet feit, waarvoor deze besch. naar de openbare teregtzitting van hel hol was verwezen, bestaat in diefstal bij nacht in een bewoond huis door middel van buitenbraak en inklimming. Ilij had namelijk in den avond van 17 October 1869 te Scheveningen door het ver breken van een glasruit zich in een huis begeven en uit een ongesloten kas eenige vrouwen-kleederen ontvreemd en van een kerkboek het gouden slot afgebrokenwelke voorwerpen hij na er zich mede verwijderd te hebben bij verschillende winkeliers hier ter stede heeft verkocht. De advocaat-gene raal Mr. van Maanen nam zijn requisitoir en eischte schuldigverklaring en veroordeeling tot een tuchthuisstraf van 5 lot 15 jaren. De verdediger van den besch. Mr. Asser wees op verschillende omstandigheden die als verzach tende de straf voor den besch. zouden kunnen worden aangenomen. De uitspraak is bepaald op aanst. Donderdag. Daarna heeft het hof op requisitoir van het openb. min. andermaal eene oproeping bevolen en wel tegen den 3leD Februarij, in de zaak van P. Licht of Ligt te Rotterdam (thans voortvlugtig) boekdrukkersknecht, geboren te Leiden en laatst woonachtig te Schoonhoven. Deze persoon wordt beschul digd van bigamie. BUITIütNL UNDSCIIK BEBIGTEN. ENGELAND. LONDEN13 Januarij. In eene tot zijne kiezers te Birmingham gehouden rede heeft de mi nister Bright de groote moeijelijkheid der Iersche landquaestie ontwikkeld, en gezegd dat de daaromtrent door de regering voorbereide bill in Februarij ingediend zal worden. Voorts beloofde bij de voordragt eener wet op het volksonderwijs, berustende op den grondslag van niet-confessioncle scholen; bij toonde aan dat de handel tusschen Engeland en Frankrijk in den tijd, verloopen sedert het sluiten van het handelsverdragmeer toegenomen was dan gedurende de geheele aan dat tijdperk voorafgaande eeuw, en dat de vriendschapsbetrekkingen tusschen de beide landen zich meer en meer uit breidden; hoopte dat de geheime stemuitbrenging ingevoerd zou zijn vóór dat een nieuw parlement zou moeten verkozen wordenen opende het uit- zigt. op vermindering van het pauperismus binnen 10 jaren door eene wijzi ging der Engelsche wetgeving omtrent het landbezit. De stedelijke regering van Dublin beeft eene motie aangenomen, waarin een beroep gedaan wordt op de rijks-regering, om aan Ierland eene kon. residentie en een uationaal parlement te geven. Ten gevolge van de opheffing van het geringe invoerregt of schaalregt is de graanhandel ongemeen verlevendigdin de laatste drie maanden van het afgeloopen jaar zijn ruim 10 millioen centenaars graan en meel inge voerd; en het ontbreekt hier te lande thans, letterlijk, aan ruimte om de aankomend? ladingen graan te bergen. FRANHKIJ K. PARIJS, 13 January. Volgens het officiële blad heeft de nuntius een eigenhandig schrijven van den Paus aan den keizer overhandigd. In het wetgevend ligehaam heeft de heer Ferry verlof gevraagd om de regering te interpelleren over de ongrondwettigheid van het besluit tot zijne bijeenroeping. De minister Ollivicr heeft verzocht dat de vergadering geene vergunning zou geven tot hetgeen niet als interpellatie te beschouwen is, maar als een voorstel, strekkende om te verklaren dat het wetgevend ligehaam eene staatregelende magt heeft en dat een wettig bestaand sena- tus-consull ongrondwettig is. De vergadering is daarop overgegaan tol de orde van den dag. Aan de commissarissen van policie is last gegeven geduld te oefenen en eerst dan de militaire magt te Imlp te roepenwanneer de uiterste nood zakelijkheid het gebiedt. Op verschillende plaatsen hebben de burgers de policie ondersteund bij het in hechtenis nemen van onruststokers. De Ind. Beige maakt er der regering een verwijt van dat zij reeds dadelijk bij hare optrednig overgaat tot eene gcreglelijke vervolging van een dagblad; wel geeft zij toe, dat het beschuldigde artikel in hel blad van den heer Rochefort de alleruiterste grenzen van heftigheid en van honende taal bereikt, en dat het bij een zeker aantal opgewonden gemoederen eenen gevaarlijken indruk kon makenmaar zij meent dat de vervolging en de ontwijfelbare veroordeeling nog gevaarlijker indruk maken zullen; en zij zegt dat het bewind, hetwelk het liberale keizerrijk wilde oprigten en zich j sterk maakte om de volle vrijheid en al hare stormen te verdragen, bij den eersten rukwind bang is geworden. Als een staaltje van de taal, waarvan Rocheford zich bediend heeft, kan het volgende dienen: «Ik ben zwak genoeg geweest te gelooven, dal een eerlijk duel mogelijk was met een lid dier familie, bij welke moord en valstrikken sinds langen tijd in gebruik zijn. Onze .medewerker Pascal Grousset heeft mijne dwaling gedeeld en heden beweenen wij den dood van onzen armen en dierbaren vriend Victor Noir, vermoord door den bandiet Pigrre Napoleon Bonaparte. Ziedaar 18 jaren dat Frankrijk zich in de be- bloede handen bevindt dier moordenaars, die niet tevreden met de republi keinen in de straten door schrootvuur te doen dooden, hen in afschuwelijke valstrikken lokken om hen om te brengen. Volk van Frankrijk, zijl gij niet van oordeel dat het thans ver genoeg is gekomen Omtrent het gebeurde ten huize van prins Bonaparte zijn geene nadere bijzonderheden bekend geworden. Het zal moeijelijk uit te maken zijn of Noir den prins al of niet geslagen heeft. Volgens den Figaro bewoont de prins in de conciergerie het salon van den directeur der gevangenis, en mag hij vrienden en verwanten bij zich ontvangen. Ook zou hij er ten sterkste op aandringen, niet als prins, doch als particulier behandeld te worden, 1 d. i. voor het gewone geregtshof te verschijnen.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2