teregt staan, daar de wet dit bepaalt eisclit. Later zullen wij onderzoeken of wijzigingen in de wet dienaangaande noodzakelijk zijn en de bepalingen, welke zoodanige uitzonderingen bevelen moeten afgeschaft worden: misschien zullen wij het dan met u eens zijn. Ik protesteer tegen uw zeggendat de magistraat waardigheid en onafhankelijk mist. Het hooggeregtshof waar borgt voldoende, dat een onpartijdig vonnis zal worden gesproken over een misdaaddoor een hooggeplaatst persoon begaanhet zal de gelegenheid hebben om te bewijzen, dat niemand aan het regl van het land ontkomen kan. Ik betreur het, dat het volk wordt opgezeL door het verspreiden van akelige voorstellingen. Wij beschouwen deze zonder vrees; wij willen regt en gcrcgtigheidindien gij er ons toe dwingt, dan zullen wij ook weten sterk te zijn. Deze woorden werden herhaaldelijk toegejuicht, behalve door de linkerzijde. De president vroeg magtiging tot eene vervolging van den heer Rochefort wegens een door hem onderteckend artikel in het heden verschenen nommer der Marseillaise. De heer Grandperret zegt, dat de justitie schennis der wetten niet lijdelijk kan aanzien. De bureaux zullen morgen dit verzoek overwegen. In den senaat heeft de heer Rouland zijne interpellatie ontwikkeld. Hij zegt, dat het van belang is te weten, of de regering genegen is moge lijke inbreuken der kerk op de civile magt te beletten. In de tegenwoordige omstandigheden acht hij het noodig, dal de regering de regten der burger lijke autoriteit handhaaft. De minister Daru heeft daarop eene dépêche voorgelezen, welke op den 8sldezer aan den heer Bannevillegezant te Romegezonden werden de volgende woorden behelst: Ik haast mij u mede te deelen, dat de tegen woordige ministers van den keizer de gedragslijn goedkeuren, welke tl vroeger is voorgeschreven. De heer Daru zeide nog, dat de keizerlijke regering noch iets te voorzien, noch iets te voorkomen heeft. Zij eerbiedigt de kerken deze zal haar eerbiedigen. De senaat nam eene motie aan luidende: de senaat, vertrouwende op de verklaringen en verzekeringen dei- regering, gaat over tot de orde van den dag. De heer Forcade is gekozen tot afgevaardigde met 20,000 stemmen. De heer Langsdorff verkreeg 5000 stemmen. -De 1'air ie. zegt betrekkelijk de geruchten nopens eene vermindering van het contingent voor het leger, dat er nog geen besluit genomen ismaar dat de regering de vraag onderzoekt of vermindering van het contingent mogelijk is. De regering zou erkend hebben, dat het tijd was, voor de granen het stelsel van tijdelijken invoer op te hcflcnmaar zij wacht nog op den uilslag der discussion in de kamer over het tolsysteem, voordat zij een definitief besluit neemt. PARIJS, 12 Januarij. De Gaz. des Trib. meldt, dat gisteren avond ten 5% ure Rochefort in een rijtuig op de boulevards verschenen is, gevolgd door een nog al aanzienlijke volksmenigtedie de Marseillaise zong en hve Rochefortriep. Op den boulevard Montmarlre gekomen, verliet Rochefort het rijtuig e" -sprak eenige woorden met zijne toglgenoolen. Verscheidene personen liepen door de volksgroepen heen en zeiden: //Tot morgen! en dan de manifestatie!" Meer is er niet gebeurd, en in den loop van den avond hadden de boulevards hun gewoon aanzien herkregen. POT PO U R RIETJ ES. in. Amice. Waarom toch altijd zoo klagen over den legenwordigen tijd?! Hoe kunt gij nu zeggen dat de misdaden den mensch tegenwoordig niet meer schijnen toegerekend te wordenomdat de verdediger van Troppmann beweert dat de man krankzinnig is? Kimt gij dan veronderstellen dat iemand met ge zonde hersenen tot een achtdubbelen moord in staat is Ochnu de afschaf fing van de doodstraf overal aan de orde van den dag is, zit er waarlijk ook niets beters op dan ieder die één of meer zedelijke of andere moorden op zijn geweten heeft, eenvoudig maar voor krankzinnig te verklaren en ze in de krankzinnigen-gestichten op té sluiten; wel is waar zou dit eene geheele revolutie in onze zoo geprezene slnkkerige rechtspleging teweegbren gen en zou het geheele corps getabbaarde heeren met al de dienaren der heilige justitie, tot zelfs den beul toe, op straat gezet kunnen wordenmaar ongetwijfeld zou dit tot eene groote bezuiniging voor de aanstekelijke door luchtigheid van 's Rijks schatkisten leiden Waarlijk om iemand voor krank zinnig te verklaren, heeft men zooveel omslag niet te maken; een enkele formeele verklaring van den geneesheer dien men slechts in den arm be hoeft te nemen en de zaak is in orde! Er zijn er wel die zich hiertegen verzetten of verzet hebben en men spreekt zelfs wel van menschen die jn dergelijke gestichten opgesloten zijn geworden met gezonde, hersenen, doch hoe zou dit mogelijk kunnen zijn als een onomkoopbaar arts (en geneeshee- l ren laten zich immers nooit omkoopen?) verklaard heelt dat ze werkelijk zielsziek zijn Zou men dan ook mogen veronderstellen dat Barbara Ubryk de Krakauer non met gezonde hersenen in een krankzinnigen-gesticht gc- stopt, isdaar zij toch verklaringen aflegde die alles behalve streelend waren voor de kloosterlingen en de vrome zusjes, van wie men toch zulke schan- l dalen niet verwachten mag en waarom het dan ook maar beter is, zulke kwaadsprekende nonnen onschadelijk te maken en op te sluiten? Het ware te wenschen dat men op cleze wijze alle kwaadspreeksters en lasteraarsters die zoo dikwijls het geluk van geheele gezinnen verwoesten, in krankzinni gen-gestichten kon opsluiten. Gij zult mij tegenwerpen dat er in dit geval geen plaats genoeg zou zijn in die liefdadige, gestichten en de vrees zal U wellicht bekruipen dat men daartoe groote kostbare gebouwen zal moeten stichten, maar wat beteekenen zulke zwakke argumenten als: hel bouwen van groote, kostbare gebouwen; weet gij dan niet dat er daarvoor altijd geld in overvloed te vinden is, al zou men het ook bij handen vol weggooien? Overtuig U slechts van die reusachtige gebouwen van scholendie men hier en daar ziet verrijzen en waai- jeugdige meisjes hare zwakke hersentjes over prikkelen moetenomdat zij er dingen moeten leeren die wel is waar boren hare bevatting gaandoch waardoor ze eenmaal moeten schitteren in de Maatschappij, en het bewijs leveren dat zij op een veel ie verheven standpunt staan om den pot te kooken of zich met de opvoeding van kinderen te be- lastenIk wil hiermede niet gezegd hebben dat men in die scholen die soms wel iets op gevangenissen gelijken de meisjes opzettelijk krankzin nig wil maken, want als gij dit van mij denkt, bedriegt ge U, maar ik geloof wel dat men probeert of zij er vatbaar voor zyn kunnen, en in zooverre heb ik alle respect voor den modernen tijd die van schuchtere domme meisjes, als met een tooverslag manwijven en reuzinnen van ge leerdheid, kan maken. In plaats van: openbare gemeentescholen voor meisjes" zou ik den titel van: openbare leerfabrieken" waar de kennis en wetenschap, door middel van machienes ingepompt wordt, prefereeren. Opmerking verdient het, dat in steden waar werkelijke krankzinnigen-gestich ten bestaan zoo als in Delft, de leden van den Gemeenteraad en men moet toch aannemen dat zij de verstandigsten onder de ingezetenen zijn bang zijn om hoogere burgerscholen voor meisjes op te richten, en dit on getwijfeld omdat die braven begrijpen, dat al die fraaiigheden en die machi nale inpompingsmethodenop eene overbevolking der krankzinnigen-gestich ten alias: gekkenhuizenzal uilloopen; en 't is dan ook niet te ontkennen dat er zoodoende gevaar voor troubleering bestaat, en de Hemel beware ons voor gctroubleerde vrouwen en meisjes! Doch niet alleen Delft, ook liet machtige Amsterdamdie stad waar ook nog al gekkendwazennarren en krankzinnigen gevonden wordendie deze edele eigenschappen aan mis lukte ondernemings- en speculatiegeest te danken hebben, toont door het afweeren van plannen lot oprichting van dergelijke scholen, bezorgd te zijn voor eene eventueele troubleering der lieve kleine hersentjes; en geen won der ook, tenzij gij zoudt willen beweeren dat iemand wien het in zijne bovenste verdieping scheelt, een nuttig lid der Maatschappij is; en of het nu aangenaam is met menschen te moeten omgaan die een slag van den molen beet hebben, of waarvan één van de 5 op den loop zijn, Iaat ik ter Uwer beslissing over; dit is echter zeker dat eene al te groote geleerdheid dikwijls tot razernij voert en het zou mij waarlijk leed doen van onze Ne- derlandsche schoonenindien zij door eene razende geleerdheid werkelijk razend werden of vlagen van razernij kregen, want dan zou hel zelfs noodig zijn dat er behalve de reeds aanwezige gestichten nog dolhuizen werden opgericht. Een ding is echter jammer dat men maar niet altijd weel op welk punt de mensch dol is en dat de dolle streken die hij begaat, niet zoo terstond in het oog loopen, anders zou de Maatschappij spoedig gezuiverd kunnen worden van waanzinnigendie opgesloten dienen te wordeneven als de verdediger van Troppmann voorstelde, om het wilde dier te muil banden dat in zijne vlagen van razernij zoovele onschuldige menschen tot zijne slachtoffers gemaakt had. Over het al- of niet wenschelijke van de doodstraf zal ik niet spreken en ge vergt dat ook niet van mijmaar waar heid is het dat er over 's Heeren straten soms hooggeplaatste personen loopen die wellicht meer zedelijke moorden begaan en op hun geweten hebben dan de beruchte moordenaar, zonder dat zij ter dood veroordeeld of in gekken huizen opgesloten wordendoch laat ik niet al te zeer afdwalen en liever mijne beschouwing eindigen. t. t, iSurgcrit jfcc x>ïaaiö. Van 6 tot en met 12 danuarii BEVALLEN D. W. de Vries, gel). Verveen D. - J. I'. Rovers, geb. van Daa- len ,'L. J. van der Puttengeb. RebbersD. M. J. Weslcrveldgeb. Swaak Z. C. Bongenaargeb. HeeroomsZ. A. van der Burggeb. ImmerzeelD. M. Carliegeb. HanselaarZ. I'. C. van der Steengeb. Olivier ,'L. G. van de Ven, geb. de Jong, Z. L. W. Broekvcldtgeb. Secrcve. D. A. E. C. ter Meer, geb. Stiege, D. J. Ilofkes, geb. Mieremel, Z. - A. M. Legct, geb. Wagemans, Z. A. Kos, geb. van den Dop, D. - E. Pont, geb. Breijer, Z. C. G. Blote, geb. Vreugdenburg. D. A. Erades, geb. Coevoet, I). - - C. van Rooyen, geb. van der MeyD. A. J. Krampgeb. la LauZ. A. J. Kieynhansgeb. van Poelgeest Z. - J. Chaudron geb. MoeneI). E. van Balderengeb. van der SnelleZ. GEHUWD: A. J. J. Ziiur.jm. en M. de Ridder, jd. D. Sol, jm. en G. M. van der Lindenjd. A. van de GraalT, wedr. en M. Bakker, jd. OVERLEDEN: J. van Leeuwen, Z.,5m. J. W. Hooyman52 j. II. Duy- kers, 02 j - P. Buys, 77 j. - D. Zwanenburg. Z„ 1 m. A. M. Nieuwenluii- zen, D.1 m. E. Willemson, wed. J. Sloots, 95 j. - J. A. de Zwager63 j. S. Galjaard ,geb. Hertog, 29 j. J. II. Ia Lau Z.4 m. - N. te Water, 77 j. A. van der Linden, Z.21 j. A. Bonsel, D.22 m. J. Schild Z.18 m. A. C. S. Lindemangeb. Eibers, 63 j. A. Raar, Z.. 3 j. -- J. de Boer, D.25j. J. Klyn 70 j. - M. Muldergeb. Slaaf, 57 j. M. Burgerjon D.3 m. j. M. Legct, geb. Verlind. 47 j. J. lïaert, 36 j. --J. M. Houwaart, geb. de Vries, 25 j. A. Ie Noble, wed. H. D. Trap, 79 j. J. C. de la Court, D.2 m. ARABEMIE-NIEUWS. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 12,ltn December de lieer G. J! G. J. Schouten, van Wyclieii, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: de physio- logische werking van broomkaliam. Denzelfden dag de heer K. M. G. de Meijier, van Arnhem, in de regten, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: de geschiedenis van het IVederlandsche patentregf.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3