BUITEN LANDSCHE BEBIGTEN. PEK TELEURA AF. De minister van oorlog en die van binnenl. zaken zullen in deze week geen gehoor vcrlcenen. Men verneemt dat de heer mi'. M. 11. Godefroi zijn ontslag heeft geno men als lid van de tweede kamer voor het hoofdkiesdislrict Amsterdam. In de zitting van de eerste kamer van heden was aan de orde de be handeling der staatsbegrooting over 1870. Bij de algemeene beraadslagingen voerden hel woord de lib. Fransen van de Putte en Duymaer van Twist en de minister van financiën. De heer Fransen van de Putte trad in Financiële beschouwingenten betooge dat voor de nog te vollooijen spoorwegen en andere in het verschiet zijnde uitgaven eene schuld van 45 a 46 millioen zou dienen te worden gecreëerd. De vraag of het ontbrekende door eene leening moest worden gedekt, beantwoordde by met neen; dat moest alleen geschieden voor zuiver productieve uitgavenzooals spoorwegen en daarmede in verband staande werken, niet voor defensiekostenherstel van landsgebouwen enz. Voorts meende hij dat de lijd daar was om over te gaan tot een vast plan ter verbetering onzer belastingen. De heer Duymaer van Twist verklaarde dat hij nooit gedeeld had in de wel wat overdreven gunstige financiële beschouwingen van vroeger; meer malen had hij de keerzijde der medaille aangetoond. De rede van den minister van financiën, bij de aanbieding der begrooting. had daarom bij hem geen teleurstelling verwekt. De tegenwoordige toestand schijnt hem nog gunstiger Ie zijn dat hij had kunnen verwachten, hetgeen hij nader aantoonde door een overzigt der laatste dienstjaren. De financiële vooruit- zigten waren ook beter; er was nu reeds meerdere onafhankelijkheid van de Indische bijdragen dan vroeger. Het tegenwoordig kabinet had van twee wegenbezuiniging of verhooging der belastingen, den eersten weg gekozen en dat juichte hij toe. Indien daarmede nog een paar jaren werd voortge gaan dan zon waarschijnlijk onze financiële toestand een ander aanzien hebben. De minister van financiën onlvouwde naar aanleiding van het gesprokene nog nader zijne denkbeelden en besloot met de mededeeling dat volgens gisteren ontvangen opgaven de goede uitkomst der dienst van 1869 ten volle bevestigd1 was. Het bleek dat zij 3,300,000 meer dan de raming en ƒ2.800,000 meer dan de werkelijke opbrengst van 1868 had opgeleverd. Nadat de algemeene beraadslagingen waren gcslolen werden de hoofdstuk ken buitcnlandsche zaken en justitie aangenomen. De minister van buiten), zaken heeft verklaard dat hij eene speciale wet zal indienen tot herstel on zer missie in China, en volgens de verzekering van den minister van justi tie is eene wet tot afschaffing der tienden en eene wet tot regeling der naamlooze vennootschappen spoedig te verwachten. De afd. r. k. eeredienst werd mede aangenomen. Over de afd. herv. eeredienst heelt eene langdurige discussie plaats gehad over liet door de tweede kamer aangenomen amende ment van den heer van Lijndenwaardoor de kosten van het toezigt op het. beheer der kerkelijke goederen zijn vervallen. Morgen voortzetting. Gisteren avond werd in den kon. IIolI. schouwburg voor de eerste maal opgevoerd Frou! Frou! dat in den laatsten tijd zoowel te Parijs als hier te lande zooveel opgang maakt. Dc opvoering vond plaats ter benefice van mej. Picéni, die op uitmuntende wijze de titelrol vervulde. Bij die gelegen heid verwierf deze zeer verdienstelijke actrice menigvuldige blijken van de zijde van het publiek dat men hare talenten en ijver weet te waardeeren. F li A X K H i.l M. PABUS, 11 Januarij. Het Joum. off. bevat een door den keizer goedgekeurd rapport van den minister van justitie, krachtens hetwelk Ledru-Rollin vrijelijk naar Frankrijk kan lerugkeercn. De Maiseillaise, het dagblad van den lieer Rochefort, geeft eene ge heel andere beschrijving van het gebeurde bij prins Pierre Bonaparte, dan daaromtrent reeds is medegedeeld. Volgens dat blad komt de zaak op liet volgende neder; De bh. Fonville en Noir begaven zich gisteren te 1 ure naar prins Bonaparte, als secondanten van den heer Pascal Grousset, om voldoening te vragen voor zekere artikelen. Dc prins vroeg hun of ze kwa men uit naam van den heer Rochefort. De beide toegesprokenen antwoordden dat zij wegens eene andere quaestic tot hem gekomen waren. Dc prins deed hierop de vraag of zij, secondanten, dc verantwoordelijkheid voor de zaak van den heer Rochefort op zicli namen, waarop de heer Noir antwoordde, dat zij zich borg stelden voor hetgeen door hunne vrienden was geschied. Hierop deed dc prins een slap voorwaarts en zonder eenige provocatie van de zijde van den heer N'oir. gaf hij dezen met de linkerhand een slag in het aangezigt, terwijl hij onmiddellijk met de regterhand eene pistool (revol ver 10 schoten) te voorschijn bragt. Het wapen vlak voor de borst van den heer N'oir houdende, loste hij een schot, dat den heer Noir deed neder- stoi'ten. Oiimiddelijk bragt de prins het wapen voor de borst van den heer i Fonville en loste een schot op hem. Dc aangevallene haalde een pistool te j voorschijn om zich te verdedigen. Dit ziende trad de prins achterwaarts en stelde zich voor eene deur, vanwaar hij andermaal zijn wapen op den heer j Fonville aanlegde. Deze dit ziende, verliet het vertrek, maar op dat zelfde oogenbïik loste de prins zijn wapen op nieuw en den kogel drong door de overjas van den heer Fonville. Pierre Bonaparte is de derde zoon van Lucien. Hij heeft van zijn jeugd af een vrij avontuurlijk leven geleid, en deed zich steeds ongunstig kennen dc-or zijn opvliegend en woest karakter. In 1836 werd hijop be vel van den Pans, uit den Kerkelijken Staat verbannen; in Albanië, in Corsica, overal maakte hij zich aan tweegevechten en bloedige gewelddadig heden schuldig; als officier werd hij in Algiers, wegens overtreding der discipline, uit de krijgsdienst ontslagen. De verontwaardiging tegen den prins was zóó groot, dat de werklieden van Belleville zieh gereed hielden naar Auleuil Ie trekken, ten einde op den moordenaar de lynch-wet toe te passen. Een der afgevaardigden van het w etgevend ligchaamgraaf de Boignc, die vroeger een werkzaam aandeel heeft genomen in het opstellen van het programma van het regter-centrumheeft in dc dagbladen medegedeeld dat de heer Ollivier bij die gelegenheid door hem is aangezochL geworden zijne zienswijze te openbaren omtrent de Romeinsche quaestie. De lieer Ollivier had toen dc verlangde opheldering gegëven en verklaard: 1». dat de Seplem- ber-conventie de grondslag zijner staatkunde was; 2". dat de Fransche troe pen in den pauselijken staat zouden blijvenzoolang Italië niet bewezen had, dat het die conventie kon en wilde uitvoeren; 3°' dat de Fransche troepen niet anders dan met gemeen overleg der kamer zouden teruggeroe pen worden, en 4". dat over die terugroeping niet met Italië zou worden onderhandeld, zoolang het concilie bijeen was. De leden van den gemeenteraad hebben zich en corps naar den heer Haussmann begeven, om hem bij zijne aftreding een bewijs van hunne achting en sympathie te geven. De heer Haussmann heeft, volgens de Pays. bij die gelegenheid o. a. het volgeude gezegd: Gij weet, dat ik reeds lan gen tijd naar rust verlangde, doch ik wilde die niet nemen vóórdat ik de laatste hand aan onze openbare w erken gelegd en de rekeningen onzer on derneming voor goed vereffend had. Maar alzoo heeft men het niet gewild. Na al mijne inspanning blijft mij één troost over: ik behoud in mijn val het volledig vertrouwen van mijn souvercin en de achting en genegenheid van tl allendie mij aan het werk gezien hebt. Deze voldoening kan menige beleediging doen vergeten. Ja, mijne heeren! er behoort moed en toewijding in Frankrijk, om eene openbare betrekking waar te nemen, om daaraan al zijne krachten en intellectuele vermogens te wijden. Wie ze ten behoeve der publieke belangen aanwendt, oogst dikwijls teleurstelling en verdriet, terwijl hij, die ze dienstbaar maakt aan de wetenschap, onafhankelijk en rijk wordt. Ik had gehoopt mijnë heerenu zelf aan mijn opvolger voor te stellen. Het spijt mij dat de omstandigheden het niet veroorloven. De medewerkingdie ik van u ondervonden heb en die mij zoo nuttig wasik vraag die ook voor hem. Hij verdient die door zijn verledendoor zijne eerlijkheid en vooral door zijne beproefde trouw aan het keizerrijk. SPAÏI JE Door den minister van koloniën is, namens den regent, hulde gebragt aan de maatschappij voor de Transatlantische pakketvaart wegens den spoed, het beleid en dc zorgvuldigheid, waarmede de overbrenging van troepen naar de Antilles heeft plaats gehad, waarbij men het verlies van geen enkel man te betreuren gehad heeft. Te Oviedo beeft eene groote volksdemonstratie plaats gehad, gerigt tegen de aanhangers van den hertog van Montpensier. r PRUIS SEX. BERLIJN, 11 Januarij. Graat von Bismarck heeft de zitting van de kamer van afgevaardig den, waarin over de wet betrelFende de indeeling en het beheer der ÏÏTstric- ten werd beraadslaagdbijgewoond. Hij diende een met Bremen gesloten verdrag in, waarbij eenige stukken gronds ter uitbreiding der havenwer ken van Bremerhafen aan Bremen worden afgestaan. Dc koning heelt van de tot het christendom overgegane hoofden der Basuto-stammenin Afrika, door tusschenkomst van den heer Wageman, director der zendings-vereenigingeen geschenk ontvangen, beslaande uit een prachtige deken, vervaardigd uit 5 groote tijgervellen en op de keerzijde bewerkt met leder, waarop door de vrouwen der opperhoofden sierlijke arabesken zijn ingesneden. Dit geschenk werd aangeboden met een adres in de taal der Basulo's. Dc reclor-magiiificus der hoogeschool te Bonn heeft een maatregel ge nomen om het houden van tweegevechten onder de studenten tegen te gaan. Hij heeft de senioren (leden van den senaat der verschillende studen ten-corpsen) ten zijnen huize verzocht en hen uitgenoodigd te belovendat zij er voor zullen waken, dat in het vervolg niet meer met dc sabel zal worden geduelleerd zonder hoofdbedekking. Wie daartegen handelt zal tot straf van de universiteit worden verwijderd. De rector .magnificus beeft dus dc zaak eens goed aangevat. Te Moskou is dezer dagen ecu student met name IwanofT vermoord. Volgens berigtcn uit St. Petersburg van den 2d"> zijn de daders, vier in getal, gevat en hebben zij bekend den moord te hebben gepleegd, omdat lwanoff kennis van dc socialistische zamenzwering droeg, eene nagenoeg volledige naamlijst barer leden en andere bescheiden bezat, en deze aan dc overheid wilde uitleveren. Die zamenzwering, welke ten doel had de on gegoede volksklassen in strijd met de gegoede te brengenzou volgens alle ontvangen berigtcn bedenkelijke gevolgen hebben kunnen medebrengen zoo zij niet tijdig ontdekt en verijdeld ware. PARIJS, 11 Januarij. In het wetgevend ligchaam heelt de heer Mont- payroux verlof gevraagd eene interpellatie tot de regering te rigten met het oogmerkdat de leden der familie Bonaparte aan het gemeene regt onder worpen zouden worden. Rochefort vroeg of de minister voornemens is die interpellatie niet ontvankelijk te doen verklaren. Wegens den moordop een persoon uit het volk door prins Pierre gepleegd, vergelijkt hij de familie Bonaparte met dc familie Borghia. De voorzitter riep den heer Rochefort tol de orde. De minister van justitie antwoordde: Wij vertegenwoordigen regt en gere? tigheid. De regering, welke gij beleedigt, verzoekt u naar haar te luistere» en zal u niet beleedigen. Wanneer de heer Rochefort meer kennis had vat liet regt, dan zou hij een aangeklaagde zoo niet beschuldigen. Een aange klaagde moet altijd ontzien worden. Prins Pierre heeft verzocht voor eem gewone jury teregt te staan, maar hij moet voor een hooggeregtsli#

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2