LEIDSCHE COURANT. 1870. DONDERDAG 13 JANUARI J. N°. 10. BIN M C A LA N D S C11E B E RIG T E N Dc Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. 1 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.1)5. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, buiten dc expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels f iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 12 Januarij. De commissaris des konings iri de provincie Zuidholland heeft bij cir culaire van den 6a'n Jan. jl. aan de gemeentebesturen dezer provincie in herinnering gebragt zijne circulaire van den 5'1"1 Jan. 1367, betreffende de aanbeveling tot het opsporen en bekend maken van overblijfsels der vadcr- landsche kunst en beschaving uit vroegere lijdenmet dringend verzoek daarop in voorkomende gevallen te willen letten. Te Warmond heeft Maandag-avond de aldaar gevestigde muziek-verce- niging Harmonie weder eene uitvoering gegeven. Het programma bevatte een 16-tal stukken, waaronder 5 voor piano en 2 voor zang. De voordragt dezer nommers, zoowel als die der ensemble-stukken schonk den aanwezi gen de meeste voldoening. -t- Men meldt ons uit Leeuwarden: Naar men van goede zijde verneemt, is de tongblaaronder het rundvee, die voor weinig tijd, op eene enkele na, in alle gemeenten dezer provincie hcerschende was, zeer afgenomen. Die ziekte, hoezeer van een goedaardig karakter, wordt nu naauwelijks in de helft der 43 gemeenten en veel minder verspreid aangetroffen. Wat de long ziekte betreft, deze is, over het geheel genomen, sporadisch; slechts enkele gevallen doen zich nu en dan hier en daar nog voor. Over het algemeen, vooral in vergelijking van vroegere jaren, kan gezegd worden, dat de zoo rjjke Friesche veestapel thans, wat haren gezondheidstoestand betreft, in geene zoo ongunstige omstandigheden verkeert. Het is evenwel te hopen, dat eerlang, met het verlaten der stallen, de tongblaar voor goed zijn afscheid zal nemen. Ter voorziening in de kosten van dé noodzakelijk geworden verbou wing en vergrooting van het seminarie te Voorhout, wordt door den heer Wilmer, bisschop van Haarlem, een beroep gedaan op dc liefdadigheid van dc leden van zijn bisdom. Daartoe zullen voor de pastoors zelve in persoon of door anderenhetzij geestelijkenhetzij leckenbinnen eenige dagen lijs ten ter inteekening aangeboden wordenwaarvan de eerste kolom vrijwil lige giffen zal bevattende tweede bijdragen in rentelooze voorschotten of leeningen zonder interest, de derde voorschotten met interest van vier ten honderd. En wijl het een algemeen belang van alle geloovigen van bet bisdom geldt, zullen ook de minder met tijdelijke goederen gezegenden in de ge legenheid gesteld wordenhunne offergiftehoe gering ook, bij te dragen. Tijd. Volgens de D. C. heeft jhr. mr. A. van der Goes van Naters aan Z. M. den koning onlslag gevraagd uit de betrekking van dijkgraaf van Delfland. Volgens de Amst. C. is de lecniugdoor de kon. Ned. stoomboot-maat schappij bij vernieuwing opengesteld, om eene regtstrceksche stoomvaart op Amerika aan Nederland te verzekeren, niet volteekend geworden. De arrond.-regtbank te Utrecht heeft dc Rijnspoorweg-maatschappij geheel overeenkomstig den eisch van den heer Doude van Troostwijk, ver oordeeld om het contract tot het doen ophouden van alle treinen aan het station Nieuwersluis behoorlijk na te leven, en, voor zooverre zulks van haar afhangt, ook den eersten trein van Amsterdam naar Rotterdam lot liet op- en afladen van personen aldaar te doen ophoudenmet boete van 25 daags, als zij na de beteekenis van het vonnis daaraan niet onraiddelijk voldoeten met gelijke som als schadevergoeding voor icderen dag dat zij sedert 5 Nov. in verzuim is; voorts in de kosten van het geding. De onderwijzer van St. Nicolaasga in Friesland, wiens treurig lot veel sympathie hier te lande heeft ondervonden, is na een smartelijk lijden overleden. Bij de arrond.-regtbank te Goes werd Maandag II. behandeld eene klagt, ingediend legen de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen over het te laat aankomen van treinen. Niet. minder dan vijf overtredingen in de maanden November en December waren aangewezen en een aantal getuigen opgekomen om deze te staven. Het openbaar ministerie nam dc I feiten als bewezen aan en requireerde eene veroordeeling tot vijf geldboeten ieder van ƒ100, subsidiair 14 dagen gevangenisstraf voor elke boete en voorts in de kosten van het geding. Als advocaat van de beklaagde trad de heer mr. J. H. de Laat de Kanier opdie beweerde dat het te laat aanko- - men van treinen niet stralbaar gesteld is en in geen geval de beklaagde ■daarvoor aansprakelijk kan worden geacht. Over acht dagen zal de uit spraak plaats hebben. Uit Vlissingen meldt men: Wij hadden dezer dagen een afschrikkend voorbeeldwaartoe de zucht lot opschik en losbandigheid jeugdige meisjes kan verleiden. Een meisje van naauwelijks 19 jaar, Dora"" van zeer brave ouders, te dezer stede, had eene vriendin van gelijk gehalte als zij; deze diende in een zeer falsocnlijk gezin. Zondag den 'A™ dezer kwam Dora bij hare vriendin; dc familie was naar dc kerk, zoo ook de mannelijke bediende. Dadelijk ging Dora door hare vriendin geleid naar de slaapstede van den bediende op dc tweede verdieping, maakte zich meester van een kistje en borg het onder haren mantel. In het kistje bevond zich ƒ304 in goud en zilver en papierengeldzij vertrok naar Middelburg om van daar per stoom boot naar Rotterdam te gaande commissaris van policie alhier l>ad echter reeds getelcgraphcerd. Bij aankomst werd zij aangehouden en gevisiteerd alles werd bij haar gevonden, behalve 25, die zij waarschijnlijk had be steed te Middelburg voor een boa, een parapluie en een hoed; des morgens ontving de commissaris het ledige kistje. Zij had het niet kunnen openen, maar den bodem opengebroken en zich het geld toegeëigend. Herwaarts gebragt, is zij, na volledige bekentenis, naar het geyangenhuis te Middel burg gebragt. Op de in de afdeclingen der eerste kamer gemaakte bedenkingen omtrent de begrooting voor oorlog heeft de minister van oorlog het volgende geant woord. Dat het cijfer der begrooting voor het departement aanzienlijk is, wil hij gaarne erkennen; maar wiJ men in staat zijn liet vaderland, des gevorderd, te verdedigen, en welk Nederlander wil dit niet! dan zal men zich de opoffering moeten getroosten van nog ccnige weinige jaren die som aan 's lands verdediging ten koste te leggen. Eerst dan wan neer ons vestingstelsel voltooid is. het leger van nieuwe vuurwapenen en onze kustbatterijen van zwaar geschut voorzien zijn, dan zal het eindcijfer der begrooting minder kunnen zijn. Intusschen kan hij de verzekering geven, dat de op de thans in behandeling zijnde begrooting aangevraagde gelden met dc meeste spaarzaamheid en alleen voor onmisbare cn deugdelijke werken, besteed zullen worden. Ook hij is van oordeel dat de vast stelling van eene wet op het vestingslelsel en op de legerorganisatie den strijd zal doen ophoudenwelke thans bestaat over de wijze, waarop 's lands verdediging moet worden geregeld, en waardoor dan tevens zal worden voorkomen om onnoodigc vestingwerken te bouwenmaar ook om roekeloos nuttige verdedigingswerken te sloopen. Bij het onderzoek van het hoofdstuk binncnl. zaken zijn ook nu weder verschillende bezwaren betreffende liet onderwijs te berde gebragt; o. a. wa ren er enkele ledcu die meenden dat het onstaatkundig van dc regering is dat zij zich bleef verzetten tegen tegemoetkoming aan gemoedsbezwaren van zoo velen; deze leden, meenden dat men eindelijk, tegen zijn wil, toch genoodzaakt zal worden tot toegeveneven als in andere zaken dc onder vinding geleerd heeft, dat men tegen de kracht der openbare mcening zich niet kan blijven verzetten. De minister zegt in zijn antwoordVan zulk een verzet als haar hier wordt toegeschreven, is dc regering zich niet be wust; zij kent er geen sporen van. En wordt zij in het verslag voorgesteld als in verzet met de openbare mcening en in gevaar om tegen haren wil eindelijk toch genoodzaakt te zullen worden tot toegevendan meent zij te mogen vragen of dit verzet en dat gevaar bij de laatste periodieke verkie zing voor dc tweede kaïncr inderdaad gebleken is? In plaats van verzet meent zij steun te hebben gevonden in dc kracht der openbare meening, in plaats van gevaar tot een gedwongen toegeven, steun om op den ingeslagen weg voort te gaan. De minister blijft dan ook nog steeds van meening dat wijziging der wet, waardoor aan den wensch van eenige leden der kamer zou kunnen worden tegemoet gekomenongeraden is. Wordt de wet eerlijk en in milden zin toegepast, en hij vleit zich steeds getoond te hebben dat dit zijn ernslige wil is, dan moeten de meeste der dikwerf zoo breed uil- gemeten. doch in liet wezen der zaak weinig beduidende en mecrendeels ge heel onbewezen grieven vervallen. 'sGRAVENIIAGE, 12 Januarij. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der artillerie: te benoemen bij den staf van het wapen, tot 2'1"1 luit.-magazijnmeester der art. 3,le kl. te Woutlrichem den sergeant .1. Scheppers, van het T" reg. vcstiug-artillerie; in rang en betrekking te verplaatsen: naar Naarden, den kapitein-magazijn meester lste kl. J. G. Bosch te Willemstad; en naar Willemstad, den l"™ luit.-magazijnmeester 2,le kl. A. A. Rcyns te Woudrichem.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1