BUITENLANDSCHE BEU IGTEN. PER TELEGRAAF. overal meer geregeld mogt worden gelet op den tijd van aankomst der spoortreinen. Ook de minister van justitie achtte het wenschelijk, dat de bepaalde uren, niet alleen van aankomst, maar ook van vertrek, naauwkeu- rig worden in acht genomen, en dat afwijkingen van de dienstregelingen geconstateerd, daartoe termen bestaande, vervolgd worden. Uit dien hoofde heeft de minister bij circulaire van den 16J,n November jl.n°. 134, de pro cureurs-generaal bij de prov. geregtshoven aangeschreven deze zaak bij ver nieuwing, aan de goede zorgen der ambtenaran, zoo van policie als justitie, aan te bevelen. Aan een en ander zijn toe te schrijven de processen-ver baal die in den laatsten tijd tegen de direction van verschillende spoorweg maatschappijen zijn opgemaakt. Er wordt nu een streng loezigt aan de stations gehouden op den tijd van aankomst en vertrek der spoortreinen. Te Amsterdam had eergisteren morgen ecne ontploffing plaats van rioolgas in de openbare school in de Zandstraat, waardoor het stadsriool tot aan de Raamgracht opsloeg, en in genoemde school deuren werden ver brijzeld en andere schade werd aangerigt, zonder persoonlijke ongelukken ie weeg te brengen. De oorzaak schijnt te zijndat bij het openbreken van een put het rioolgas met de vlam eener kaars in aanraking is gekomen. Eergisteren nacht is aldaar door eene nog onbekende oorzaak het koop vaardijschip Maria Reginaliggende in de nieuwe vaart bij de brug aan den lvadijk, omgeslagen, terwijl zich de gezagvoerder en de stuurman met hunne vrouwen en zeven kinderen aan boord bevonden. Op hun hulpgeroep spoedden zich de nachtwachts van Oosterburg en Wittenburg met ecne boot ter hulp, en hadden het geluk allen in tijds te redden. Te Eerbeek hadden eenige jongelieden zich op den eersten dag dezes jaars naar het naburige Laag-Soeren begeven, om, zooals het heet, nieuw jaar te wenschen. Zij kregen, door den drank verhit, weldra twist met jongelieden dier plaats; en toen de eersten huiswaarts wilden gaan, ontving een hunner onverhoeds een diepe snede in den halszoodat hij thans in een gevaarlijken toestand verkeert. De vermoedelijke dader is in hechtenis genomen. Eergisteren avond had te Steenwijk het volgende voorval plaats. Onder schijn van vriendschap werd zekeren Kramer, kolonist te Willemsoord, uit geleide gedaan door een persoonte Steenwijk woonachtig. Even buiten de stad werd Kramer door zijn geleider aangevallenin de bermslool geworpen en werden hem met een scherp werktuig verscheidene wonden loegebragt. In de maand December is te Goes aangehouden een 50-centsstuk, voe rende de beeldtcnis van koning Willem II en het jaartal 1848, hetwelk na uitspraak van het muntcollegie is verklaard valsch en vervaardigd in na bootsing eener echle rijksmuntspecie. 's GRAVEN1IAGE, 8 Januarij. Tot notaris te Ilelvoirt is benoemd de heer II. G. A. F. J. van Etten, cand.-notaris 1e 's Hertogenboschen tot deurwaarder bij het prov. geregts- hof in Overijssel de heer A. C. van Oorschot, thans deurwaarder bij de arrond.-reglbank te Zwolle. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Hilvaren- beik c. a. de heer P. A. Broers, thans te Ueuscl c. a.te Bladel c. a. i!e heer J. Megerthans te Iloogeloon c. a. ENGELADiD. LONDEN7 Januarij. Te Liverpool is het berigt ontvangendat het Engelsche handelsstoom schip Leith, 17% voet diep gaande, op weg naar Bombay het Suezkanaal zonder gevaar of bezwaar doorgevaren is. Te Liverpool liggen drie stoom schepen in lading om door dat kanaal naar Bombay te gaan. Bij den lieer Motley, gezant der Vereenigde Staten alhier, is dezer dagen ingebroken. De dieven hebben eenige juweelen ter waarde van 10U0 medegenomen. FKANKR I.I M. PAKIJS, 7 Januarij. De eerste vergadering van de nieuwe ministers heeft plaats gehad onder voorzitting des keizers. De tweede vergadering had echter zonder hem plaats en werd gehouden bij den minister van marine, den oudsten der ministers in jaren. Ter vermijding van alle moeijelijkheden tusschcn het linker centrum en den heer Ollivier was de afspraak gemaakt dat geen der ministers als hoofd van het kabinet zou beschouwd worden. Hel officiële blad doet uitkomen dat de gcrcgtelijke vervolging van het dagblad le Rappel nog door het vorige ministerie was bevolen. Naar men verneemt heeft de heer llaussmann geweigerd zijn opvolger op de hoogte der zaken te stellen; daarbij komt nog dat zijn secretaris generaal, de heer Blanche, mede zijn ontslag heeft gevraagd, zoodat de nieuwe prefect van het Scinc-departenient zich in cenen niet weinig moege lijken toestand ziet geplaatst. In het personeel der hoofdambtenaren bij de verschillende departementen hebben vele veranderingen plaats, en de minister van hinnenl. zaken houdt zich onledig met het nemen van maatregelen om ook het personeel der prefecten te zuiveren. - De Figaro deelt een gedeelte van den brief mede door den lieer llauss mann aan den keizer gerigl, nadat hij door Z. M. was ingelicht omtrent het over hein gevelde vonnis Ik weiger mijn ontslag te nemenik wil- niet dat men mij later verwijtc de moeijelijkheden van de laatste ure ontloopen tc zijn. Ik wil rekening aücggen van mijn beheer, de schuld van de stad vereffenen en door de groolc deur uitgaanaan mijn opvolger mijne administratie in behoorlijken staal overgevende. Ik wil de geheele ver antwoordelijkheid dragen voor al mijne daden; daarom vraag ik, dat men mij boore vóór het nemen van een besluit, waarvan ik alle gevolgen voor rekening laat van heildie het zoo Iigtvaardig zullen genomen hebben. Ik verzoek derhalve Uwe Maj. alsnog te willen voorkomen, dat men mijn naam in het Journal officicl door de gewone formule laat volgen en dat men er in opneme, dat ik mijne regten op aftreding doe gelden. Ik wil dat men mij ontheffe van mijne function." De heer Prévost-Paradol betoogt in het Journ. des Déb. dat de vreed zame omwenteling, die thans in het regeringsbeleid heelt plaats gegrepen i eerst een begin is. Tot hiertoe, zegt hij, is alles niet slechts naar den regel 'gegaan, maar is er zelfs meer gedaan dan de regel strikt vorderde; met name is de algeheele onthouding des keizers bij de vorming van het kabinet een verschijnsel van de gelukkigste beteekenis geweest; maar op dien weg behoort te worden voortgegaan; de souverein moet voortaan, even als zijne gelukkige buren in België en Engeland, geheel buiten onze debat ten blijven, en zich tot het eenvoudig gadeslaan van de rigting der open bare meening en tot het onpartijdig regelen van het constitutionele rader werk bepalen. Elke ondereenmenging van het oude en het nieuwe stelsel en, zoo mogelijk, zelfs de herinnering aan het persoonlijke gouvernement behoort te verdwijnen; want, kan het zuiver persoonlijke gouvernement, met wijsheid in praktijk gebragt, zich lang staande houden, de ervaring heeft daarentegen geleerddat zelfs de geringste vermenging dier beide stelsels, het parlementaire en het persoonlijke, ten onzent slechts tot de ophooping van de gevaarlijkste stoffen leidt, waarvan de ontploffing niet uitblijft. De parlementaire beker moet, wil hij, in stede van te dooden leven en kracht aanbrengentot op den bodem geledigd worden. Naar men verneemt is Troppmann weder even luchtig en gestemd als voor zijn verhoor. Ilij is zeer voldaan over zijn laatste conferentie met den heer Lachaud, zijn verdediger, en schijnt vol vertrouwen dat zijn vonnis in cassatie vernietigd zal worden. Naar de Gaz. des Trib. verzekert, heeft de veroordeelde een verzegelden brief aan den procureur-generaal doen toeko men. Men verdiept zich in gissingen omtrent den inhoud van dit schrijven. SPANJE. Ter gelegenheid van het feest der Drie Koningen heeft eene deputatie van de cortes de gelukwenschen der vergadering aan den regent overgebragt. De heer Rivcrodie uit naam der cortes het woord voerdezcide dat alleen door volmaakte overeenstemming van allen het groote werk der revolutie voltooid cn bevestigd kon worden. De regent antwoordde in gelijken geest. De Politica berigt dat de lib. Zorilla, Marios en Echegary volharden in den wensch om uit het ministerie te tredenen dat ook de heer Becerra zijn ontslag wil nemen. PRIISSEN. BERLIJN, 7 Januarij. Naar men uit Weenen meldt zal een Oostenrijksch aartshertog zich eerstdaags naar Berlijn begeven, ten einde het bezoek van den Pruissischen troonopvolger te Weenen met een tegenbezoek te beantwoorden. Volgens officiële opgaven zijn gedurende het afgeloopen jaar uit de haven van Bremen vertrokken 63855 landverhuizers, waartoe gebezigd zijn 189 schepen. Van dat aantal zijn 50045 naar New-York, 10709 naar Balti more, 1361 naar New-Orleans1027 naar Galveston en 713 naar Quebec vervoerd. -.»* -«> Te Dantzig is eene maatschappij in het leven geroependie zich ten doel stelt eenige streken van de Oostzeedie daartoe geschikt worden be vonden, tc bevisschen. Blijkens de openbaar gemaakte resultaten, van het ingesteld onderzoek in de omstreken van het eiland Bornholm cn in de rig ting van daar naar de noordkust der Oostzee, was de visch. welke op 100 voet diepte was gevangen, veel smakelijker cn grooter dan die van dezelfde soort, op eene diepte van slechts 20 a 30 voet gevangen. Dit was in bij zondere mate het geval met den zalm. Ving men vroeger slechts zalm van hoogstens 10 a 12 ffi, op eene diepte van 100 voet trof men zalm aan van 20 a 30 ff. Om de visscherij op die wijze te drijven, zal men grooter vaartuigen doen bouwendan thans worden gebruikt. In Zwitserland zal waarschijnlijk tegen het einde van Januarij eene buitengewone zitting van dc bondsvergadering worden gehoudentol ver- kiezing van eenen president, in de plaats van den dezer dagen overleden i heer Rulï'y. Met 1 Januarij jl. is voor het openbaar verkeer opengesteld de Indo- Europeesehc telegraaf, die Britsch-Indië met Europa verbindt door Perzië cn Europeesch Rusland. Bij de Kaspische zee heeft men de ruwe kuststreek I vermeden cn een onderzeeschen kabel gelegd dwars door de zee heen. De telegraphischc gemeenschap langs deze nieuwe lijn wordt geregeld volgens dc bepalingen van de Weener overeenkomst van 21 Julij 1868. PARIJS, 7 Januarij. In den senaat heeft de minister Daru, bij de beraad slaging over drie verzoeken om te mogen interpelleren, verklaard dat dc regering bereid is te antwoorden op alle interpellaties, welke zijn voorge steld en bet concilieden handel en de binnenlandsche politiek betreffen. Wij wenschenzcide bijals eerlijke lieden omtrent alle punten verklaringen te geven. Wij zullen bandelen zooals wij gesproken hebben; wij zullen alle beloften, die wij hebben afgelegd, zonder eenige uitzondering boudeit. Op het daartoe strekkend verzoek heeft Daru de behandeling der interpellaties vastgesteld; die welke het concilie betreft, zal Dingsdag, die aangaande de handclsqnaeslie Donderdag en die over de binnenlandsche politiek den 15't"> aan de orde zijn. MADRID, 7 Januarij. De Imparcial beweert, dat de crisis haar einde nadert; Marios cn Zorilla zouden aftreden; het ministerie van staat zou zijn aangeboden aan Jose Olozaga, dat van justitie aan Rivcro; de laatste had 24 uren gevraagd om zich te bedenken. PARIJS, 7 Januarij. De Patrie ontkent, dat de gezantschapspost te Londen bestemd is voor den heer de Broglie. Later zou er wel eeni"e verandering in bet corps diplomatique komen, maar nu is nog niets beslist.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2