LEIDSCHE COURANT. 1870. VRIJDAG 7 J AND A RIJ. N#. 8. STADS-BERIGTEN. BINNENLANDSCHE BI5RIGTEN. [)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. ƒ3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomrners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentien is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, ieder eigenaar- ol bezitter van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijnverpligt is daarvan jaarlijks vóór den i 31»on Januarij bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld, en door den aangever onderteekend billet; en dat bedoelde invullingsbillelten voor bet dienstjaar 1870 dagelijks en kos teloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Nog wordt opgemerkt dat honden, die voor de belasting worden aange geven als uitsluitend gehouden ter bewaking van gebouwenerven of vaar tuigen, niet anders op den openbaren weg mogen komen dan begeleid en vastgehouden aan een touw of ketting. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 6 Januarij 1870. v. n. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: 1». het dagelijksch bestuur der Leidsche Arbei- dÈrs-Vereeniging; 2°. Johannes Willem Boekwijt: 3". Vincent Cornelissen; 4°. D. A. Kelder en Zoon; 5'. de firma J. A. Kelder; 60. Adrianus Albertus Kiel; 7°. Arie Langerveld Az.; 8°. Willem Sietze Milders; 9°. Eduard Noor- dijk, 10°. Abraham Somerwil; en 11°. Leonardcs Adrianus Verhoeff, allen winkeliers, binnen deze gemeente woonachtig, en behelzende verzoek om eene bewaarplaats van petroleum te mogen inrigten, de lejn zijn winkel huis in de Janvossensteeg, wijk VI 11°. 964; de 2e in zijne woning aan den Ouden Singel, wijk V n°. 408; de 3" in zijn pakhuis aan de Nieuwe Vol molengracht, wijk V n". 590; de 4e in het pakhuis in de Ketelboeterssteegr wijk IV n°. 425, grenzende aan hun winkel op de Breêstraat; de 5e in haar pakhuis op het Vrouwen-kerkhof, wijk VI n". 1212; de 6° in zijn winkel aan de Steenstraat, wijk V n°. 28; de 7e in zijn pakhuis aan de Nieuwstraat, wijk VII n°. 66">od; de 8e in zijne pakhuizen aan de Groenha- zengracht, wijk I n°. 224 en in de Zwijnhoornsteeg, wijk I n°. 136/8; de 9C in zijn pakhuis in de Korte Schoolsteeg, wijk IV n°. 347; de 10° in zijne woning in de Groenesteeg, wijk VII n°. 480 en in zijn pakhuis aan de Uiterstcgracht, wijk VII n°. 456; en de lle in liet pakhuis, grenzende aan zijn winkel in de Steenstraat, wijk V n°, 19: Gelet op het Koninklijk besluit van 29 April 1804 (Staatsblad n°. 39), in verband met dat van 31 Januarij 1824 (Staatsblad n°. 19); Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast- bijgelegeue en belendende panden, ten opzigtc der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op üingsdag den li'1'» Januarij aanst. 's voormiddags te half el I urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 6 Januarij 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 6 Januarij. Men schrijft ons het volgende: De voor ecnige maanden alhier ont vangen modellen voor een standbeeld van Boerhave, zijn aan de respective inzenders teruggezonden. Nu onlangs de beoordeeling en bekrooning plaats had, worden er tot de uitvoering van het beeld in brons toebereidselen ge maakt. Naar de modellen van den heer Stracké toch zal het, in navolging der beelden van het monument voor 1813, bewerkt worden aan de fabriek van de heeren van Kempen te Voorschoten. Aan die bewerking wordt, omdat zij fijner is, de voorkeur gegeven boven een gegoten beeid. Om trent de plaatswaar het beeld zal staanis nog geen bepaalde beslissing genomen. In ieder geval komt het pleintje voor de bibliotheek niet in aan merking. Ook het terrein voor het der voltooijing naderende ziekenhuis is minder gunstig geoordeeld, hoewel men erkent dat het beeld daar eigenaar dig zou te huis behooren. Daar Leiden weinig geschikte pleinen voor stand beelden bezit, zou het plein voor de Marekerk niet buiten aanmerking ge bleven zijn, maar men zou hiertegen dit bezwaar gemaakt hebben, dat een beeld voor Boerhave daar op te rigten meer aan een kerkhervormer of leeraar dan aan een hoogleeraar in de geneeskunde zou kunnen doen denken. Het Alg. Dbl. meldt het volgendeNaar wij vernemenzou de rege ring voornemens zijn enkele wijzigingen te brengen in het wets-ontwerp tot regeling van het hoogcr onderwijs. In de eerste plaats zou er aan de akailemie, men zegt te Leiden, een leerstoel worden opgerigt voor de ethno graphic, welke ook ten onzent enkele eminente beoefenaars telt, doch als wetenschap alleen in den vreemde wordt gedoceerd. Vervolgens zou zij enkele overgangs-bepalingen willen stellen voor die studenten, welke hun admissie- en hun klein-mathesis-examen met gunstig gevolg hebben afgelegd doch nog voor hun propaedentisch staan. Volgens de tegenwoordige bepa lingen van het ontwerp, zouden deze, even als zij die nog geen enkel examen zijn gepasseerd, tot het eerste staats- (of abiturienten-)examen moe ten overgaan. 11e regering zou in deze bepaling eene wijziging willen bren gen, in overeenstemming met de bestaande wet, en de geadm it teerden gelijk stellen met de candidatcn in eenig vak, met dien verstande namelijk, dat zij alsnog tot het oude propaedeutiseh zouden worden toegelaten. Voorts zou de regering den datum tot invoering van de wet facultatief houden. Sedert de invoering der wet van 13 Aug. 1857 zijn met gunstig ge volg geëxamineerd hoofdonderwijzers 1623 hoofdonderwijzeressen 445 hulponderwijzers 4199; hulponderwijzeressen 1827; onderwijzers, die, reeds iu het bezit cener acte van bekwaamheidof daarmede gelijkstaande acte van algemeene toelating met gunstig gevolg examen hebben afgelegd in een of meerder vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs 3336; onderwij zeressen dito 2907; huisonderwijzers 516; huisonderwijzeressen 1772; onder wijzers, die met gunstig gevolg examen hebben afgelegd in een of meer der vakken van het verder voortgezet onderwijs 187onderwijzeressen dito 54. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam is aan den minister van buitenlandsche zaken een adres gerigt, waarin zij haar leed wezen te kennen geeft over de aanneming van het amendement-Dumbar in de tweede kamer en aandringt op voorziening in de diplomatieke vertegen woordiging van Nederland in China, zoowel uit het oogpunt van de nood zakelijkheid ecner behoorlijke controle op de Nederlandsche consuls daar te lande, als uit dat van liet belang van onzen handel en van onze vaart op China. In het begin dezer week werd door den jager Arie Hofland, op de plassen beoosten Rotterdam een gans -of zeeadelaar, llaliëtus albicilla, die op zijn lokeenden jagt maakte, geschoten. Dit zeer groot exemplaar van het mannelijk geslacht, van 2 meters vlugt, is in bezit gekomen van den lieer J. Tavenraat te Rotterdamen wordt voor diens atelier opgezet door den heer Ter Meer te Leiden. Hoewel zulke roofvogels hier te lande meer malen geschoten zijn, behoort het toch tot dc zeldzaamheden. N.R.C Te Almelo werd in den avond van 31 December een pistool, met hagel geladen, gelost, welk schot een persoon in den arm trof, die daardoor zwaar verwond werd. Daar de ongelukkige gedeeltelijk blind is, heeft men den dader niet kunnen ontdekkenondanks de ijverige bemoeiingen der policie. liet plan tot verbetering van de haven te Ilarlingen, waarvoor de tweede kamer onlangs het eerste deel der kosten heeft goedgekeurd, komt in hoofdzaak op het volgende neder: Het bestaande noorder havenhoofd zal met 197 meter worden verlengd, en die verlenging zal eene ombuiging er langen in zuideljjke rigting. Ten zuiden van de stad zal, van uit den zee dijk van de contributie vijf doelen binnendijks, een nieuwe havendam, in westelijke, noordwestelijke en eindelijk noordelijke rigting worden aange legd, die eene lengte zal hebben van 807 meter. Tusschcn de uiteinden van beide havendammen zal een havenmond worden opengelatenter wijdte van 85 meter. Die havenmond zal nagenoeg op het westen zijn gelegen en weinig afw ijken van de rigting van den vloedslroom. Langs de oost-of land zijde van deze haven zal eene aanlegkade van basallstecif op paalfundeering worden aangebragt. Door een en ander zal eene nieuwe buitenhaven wor den aangelegd, die van 140 tot 170 meter breedte zal hebben en waaraan eene diepte van 5 meter beneden volzee of 3.70 meter beneden laag water zal worden gegeven. Verder zullen het bestaande zuiderhavenhoofd en een gedeelte van de wesler-zeewering worden opgeruimd, waardoor eene ope ning van 55 meter zal worden verkregen als toegang naar de Willemshaven en de tegenwoordige buitenhaven. Naar men uit Waalwijk meldt heeft de gewoonte om zich bij de in trede van een nieuw jaar aan sterken drank te builen te gaan een slagt offer geëischt. Zekere schoenmaker van Yugt, van Kaatsheuvel, die den avond te voren in de herbergen te Loon op Zand had doorgebragt, is nieuwjaars morgen versmoord gevonden, liggende in een sloot, langs den

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1