BUITENLANDSCIIE BEBIGTEN. dcre menschenvriendcn uit Holland hunne ruime aalmoezen gezonden had den, het leven van honderden menschen te danken hebben," 's GRAVENHAGE5 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend: aan den heer mr. Roest van Limburg, minister van builenl. zakentot het aannemen van het grootkruis van de orde der Poolster, aan den heer D, de Graeff. minister-resident in Japan, tot het aannemen van het commandeurskruis van de orde der Poolster; aan den heer L. Th. Kleintjes, kanselier van het Ned. gezantschap in Japan, tot het aannemen van het ridderkruis der Wasa-orde, hun door den koning var. Zweden en Noorwegen geschonken; aan den heer mr. J. W. van Lansberge, chef van het kabinet van den minister van builenl. zaken, tot het aannemen van het grootcommandeurskruis der orde van den Zühringer Leeuw, hem door den groothertog van Baden geschonken; aan den kapitein W. C. Hogel, van de staf der artillerie, tot het dragen der versierselen van ridder der Ranebrogs-orde 3e kl. hem door den koning van Denemarken geschonken aan den milicien-plaatsvervanger bij het reg. grenadiers en jagers A. van Eys. en aan den soldaat bij het 5df reg. inf. F. G. Schappot, tot het dragen van het kruis fidei et virtutihun door den Paus geschonken. Rij kon. besluit van 4 Jan. zijn in verband met de artt. 3 en 4 der wet van 28 Mei 18G9 benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, be doeld in art. 3 van voormelde wet, de heer dr. P. I.. Rijke, staatsraad in buitengewone dienst en hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden; tot leden dier commissie de hh.: J. Groll, lid van den raad van beheer der Ned. In dische spoorwegmaatschappijte LeidenP. F. L'hlenbeckgepens. kapitein- luit. ter zee, te Haarlem; A. Sol, officier-machinist met verlof, te Utrecht; R. J. lvarpesteyn, officier-machinist, gedetacheerd bij de werf te Amsterdam. Bij kon. besluit van 2 Jan. is eene commissie benoemd om namens de Nederlandsche regering op te treden bij de internationale tenloonsteUing voor ambachtslieden, welke in het jaar 1870 te Londen zal worden gehou den en zijn tot leden dier commissie benoemd de bh.J. van den Wall Rake, lid van het hoofdbestuur der vereeniging ter bevordering van fabriek en handwerksnijverheid in Nederland, te Utrecht; J. M. van der Made, lid van het bewind der vereeniging van en voor industriëlen te Dordrecht; en 1'. Smidt van Gelder I'z.lid van het hoofdbestuur der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid te Amsterdam. Tot notaris te Son, arrond. Eindhoven, is benoemd de heer A. G. Pan- ken, cand.-notaris te Eindhoven; voorts is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer L. Dittlinger, als plaatsvervangend kantonregter te Doesborgh. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein A. ,1. F. Meyl, magazijnmees ter der artillerie 2I|C kl. te Naardenen den kapitein der infanterie F. W. E. F. Leicher, thans non-actief, op pensioen te stellen: den met verlof hier te lande teruggekeerden 2dc0 luit.-kwarliermeester van het leger in Ned. Indië I'. A. Soelens. ten gevolge van ligchaamsgebrekeneervol ontslag uit de dienst te verleenen; den ls,"> lnit.-kwartiermeester F. van Thiel, van het reg. grenadiers en jagerste benoemen tot Is"111 luit>directeur van het gar- nizoens-hospitaal te Amsterdam; voorts te benoemen tot 2'1<,n luit. bij het wapen der infanterie: bij het lste reg. de sergeanten II. O. Aitton en J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, van het instructie-bataillonB. J. Beek, van het corps, G. F. A. Carstens, «m het 4'lc reg., mitsgaders den sergeant majoor S. F. J. Langeraap, van het 3,le reg.; bij het 2" reg., de sergeanten J. F. Wrede. J. C. van Teylingen en P. F. W. van der Paardt, allen van het instructie-bataillon; bij het 3,lc reg.. de sergeanten E. G. Winkel, van het 7le, en I. J. Wieringa, van het 8<le reg.; bij het 4d' reg., de sergeanten J. A. U. Apol, van hel instructie-bataillon, J. G. A. Ingenluyff, van het corps. J. S. van Agthoven, van het reg. grenadiers en jagers, en J. P Prince, van hel. 7" reg.; bij het 5,lc reg.. de sergeanten II. C. Brandt, van het 7", il. W. Nijenhuis, van het I'", F. 1). N. van EIten, van het 7'" reg., G. van ('.rans, van het instructie-bataillon, en W. L. Mann, van het corps; bij het (iJe reg., de sergeanten J. W. L. Verweyde, van het corps, II. J. Duijck- mcester, vau het 7'1', en J. P. van der Hofl', van het 4,le reg.; hij het 7Je reg. de sergeanten A. van Veen en J. L. M. van der Vinne, van het corps en .1. W. van Rhienen, van het 4" reg, den sergeant-titulair II. Smeding, van het 8-,e reg., mitsgaders de sergeanten A. C. Verbeek, van het corps, en 11. W. Mortjé, van het reg. grenadiers en jagers; bij bet 8>tc reg., den sergeant-titulair J. W. van Bergen, van het I-", en den sergeant J. J. Groe- nendaal, van het 7,le reg.; tot 2'"" luit. bij hel wapen der cavalerie: hij het l-te reg huzaren, den wachtmeester-titulair jhr. A. U. baron van Asbeck, van het corps; bij het 2,Ie reg. huzaren, den wachtmeesters-titulair W. A. Storm de Grave. W. J. J. Brantsma en A. A. graaf van Limburg Slirum allen van het lslc reg. huzaren; hij het 3" reg. huzaren, den wachtmeester- titulair A. W. II. K. Andrcac. van het 21'' reg.; tot 2,lrn luit. hij hel wapen der artillerie: bij hel 1>U reg. vesting-artillerie, de sergeanten J. E. I'. 11. van Panhuys, van het 2", en J. M. K. Bisdom, van het 3lf reg., bij het 2>ic res vesting-artillerie, den sergeant 11. J. Adriani, van het corps. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de burge meester de zitting geopend met eene breedvoerige toespraak waarin bij het gebeurde in het vorige jaar en de zakendie nog afdoening vorderdenherin nerde. Uit die rede bleek o. a. dat wat de waterleiding betreft, eerlang eene beslissing kan worden tegemoet gezien terwijl nopens het rioolstelsel het raadzaam te achten is eerst nog eenige proefnemingen te doen alvorens tot het aanvragen van belangrijke geldsommenwaarvan verhooging van belasting het gevolg zal moeten zijn, over te gaan; dat de spoorweg llaag- Gonda in de ecrsLe dagen van Mei zal worden geopend; en dat volgens de jongste volkstelling de bevolking meer dan 80000 zielen beloopt, zoodat eerlang het getal raadsleden met twee zal moeten worden vermeerderd. Vervolgens zijn eenige aan de orde gestelde onderwerpen aangenomen waarna in behandeling kwant het voorstel van burg. en wetli. tot toeken ning van een subsidie aan den kon. Franschen schouwburg. De slotsom der vrij langdurige deliberatiën is geweest dat alle amendementen "waaronder dat van deu heer Eyssellom het subsidie op 10000 te bepalenzijn ver worpen en het voorstel van burg. en weth. (subsidie ƒ15500) werd aange nomen met 25 tegen 9 stemmen. EKGELAND. LONDEN4 Januarij. Volgens berigt uit Calcutta was de hertog van Edinburg op 30 Decem ber door den onderkoning van Britseh-Indië bekleed met de waardigheid van ridder groot-commandeur der orde van de Ster van Indië. De plegtig- heid was zeer indrukwekkend en schitterend geweest. De prins werd overal hartelijk ontvangen. De Pall. 4lall Gaz. noemt drie legaten op, door het jaar 1809 aan 1870 nagelaten, t. w. de Alabama-quaeslie, de lersche quaeslie en het zich meer en meer ontwikkelende pauperisme. Het laatste is, zegt dit blad, de gevaarlijkste van de drie. De middelen tot hiertoe aangewendom het pauperisme te bestrijden, zijn onvoldoende bevonden: eene krachtige hand en groote offers zullen noodig zijn om er in te voorzien, - Gedurende het afgeloopen jaar zijn 172,731 landverhuizers van Liver pool in zee gegaandat is het grootste aantal in eenig jaar sedert 1852. Daarvan hebben 133,382, waaronder 44,775 buitenlanders, zicli naar de Ver- eenigde Staten begeven. Uit onlangs bekend gemaakte bescheiden is gebleken dat de uitgestrekt heid grnnds, welke in de westelijke streken van Indië voor de teelt van ka toen gebezigd wordtthans een millioen acres meer bedraagt dan een jaar geleden. Deze uitbreiding der katoenteclt, die in Engeland toegejuicht wordt verwekt in Indië bezorgdheid. De uitbreiding van de katocnteelt, meent men daar. beteekent hongersnood, want de meerdere grond voor de katoenteelt gebruikt wordt aan den verbouw van granen onttrokken. FKA1HBIJH. PARIJS, 4 Januarij. De Cons'iiutionel zegt dat het nieuwe kabinet als het ministerie van verzoening kan beschouwd worden. Het beduidt en bewijst: verzoening tus- schen het linker centrum en het regter centrumverzoening tusschen het keizerrijk en de onderscheiden deelen der liberale partijdie door de revo lutie van 1848 en door den coup d'état van 2 December 1851 in de oppo sitie waren geraakt. Er blijft niets meer over van liet onder voogdij staande keizerrijk. Door wijze voldoening aan de publieke opinie heeft de keizer tevens alle verlangens naar verandering van dynastie in de kiem verslikt. Het Journ. des Déb. wenscht den heer Ollivier geluk met de wijsheid zijner keuzen, en erkent dat 'skeizers houding in de nu afgeloopen crisis zeer strikt en rondyit parlementair is geweest. Over het algemeen Is men met de zamcnstelliiig van liet ministerie zeer ingenomen. De verwachting is hoog gespannenen groot zou de teleurstel ling zijn, indien de mannen, aan wie thans het regeringsbeleid is toever trouwd, door de vele moeijelijkheden, die zij op hunnen weg zeer zeker zullen ontmoeten, niet mogten slagen. Ten einde eenigzins te gemoet te komen aan de klagtcn der schouw- burg-direcliënzoowel in de hoofdstad als in de departementenheeft de regering besloten het armenregt, dat van de bruto-ontvangsten der schouw burgen wordt geheven, van 10 pCt. op 4% pCt. te brengen. Deze belasting is voor vele schouwburgen drukkend en als een bewijs hoe onregtvaardig zij is, meldt een der dagbladen dat de directeur van het Theatre de la Porte Saint Martin failleerde voor 85000 fr.terwijl hij in dat jaar niet minder dan 137,000 fr. aan armenregt betaald had. De vermindering der belasting heeft men te danken aan den maarschalk Vaillant, die eveneens zijn ministeriële loge in de verschillende schouwburgen van Parijs weder ter beschikking stelde der direction, daar hij volstrekt de reden niet zag waarom hij kosteloos naar den schouwburg zou gaan niet alleenmaar be slag zou leggen op eene loge in 20 schouwburgen te gelijk. Dezer dagen is door de bedienden der magasins de nouveautés alhier eene bijeenkomst gehouden, waarin rekening en verantwoording is afgelegd van het geldelijk beheer, door het bestuur der werkstaking gedurende dc crisis gevoerd. Uit hel openbaar gemaakte verslag van de resultaten dei- werkstaking kan over het algemeen eene verbetering in het lot der be doelde bedienden worden opgemaakt. Daarentegen heeft dc oprigting van een maison de nouveautés, bij aandeden, niet de verlangde medewerking gevonden; in plaats van de verwachte vijf millioen fr.is slechts vöor een bedrag van 200,000 fr. ingeschreven, waarvan 75000 fr. zijn gestort. De Figaro velt liet volgende oordeel over den beruchten Troppmann. Sommige personen, en daaronder mannen van oordeel, hebben Troppmann als een wonder van intelligentie opgehemeld. Wat ons aangaat, welverre van hem snedig of slim te noemenhouden we hem voor domvoor verre gaand bot en stompzinnig. Let slechts op de uitvoering zijner misdaad, op zijn systeem van verdediging tegenover het hof, op zijn onbeschaamd tegen spreken van al de beweringen der getuigen, op het eeuwig herhaald sprookje van de medepligligenwier namen in een onnaspoorbare brieventasch zouden vermeld staan, op zijn gedragslijn te Havre, waar hijzelf der policie, die aan hem niet dacht, zich in handen leverde! Dit alles herinnert immers meer aan een bloeddorstigen cretindan aan een slim en voorzigtig boosdoener, 't Is waar, de koelbloedige houding van den beschuldigde heeft velen op het denkbeeld gebragt, dat hij met sterke geestvermogens is begaafd. Doch wij blijven overtuigd, dat hier slechts ijdelheid, dc ijdelheid van den misda diger, die zich een held waant, in het spel was. Troppmann maakte er zich een eer vanzich goed te houden voor het publiekgelijk een tooncel- speler op de planken; hij gevoelde zich sterk en groot te midden van zóóveel Uooge personendie gekomen waren om hem te zien en te hoorenhet

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2