brandschade verzekerd; de schade is zeer aanzienlijk. Door het instorten van een schuur is een persoon zoodanig getroffen, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Aan een schrijven uit Akkra ontleent de Arnh. Cl. het volgende: De Benin is juist op de reede, en ik haast mij hier nog bij te voegen, het geen ik gisteren van Elmina heb vernomen. Commendah is genomen; de landingsdivisie der marine kampeert daar met 100 Afrikanenen er is geen vijand te zien, tot grooten spijt der matrozen. Drie soldaten zijn bij den aanval gekwetst; zij hebben niets gevonden dan gedroogden viscli. Het ver lies der negers moet zeer groot zijn geweest, want zij durven niet terug komen. Nu het volk van Commendah niet meer naar zee kan gaan om de handelskano's te nemen en te jagenis er een groot verkeer met de boven- kust, waar alles rustig is en de handel veel beter gaal dan bij de Engel- schen, die op Cape Coast Castle en andere plaatsen met gevulde pakhuizen blijven zitten. De Ashantijnsche boodschappers, ten getale van 300, zijn op weg naar Elmina. Zij voeren een beul in hun gevolg, die eiken vijand, of liever eiken fantijn, den kop moet afsnijden. Door de goede maatregelen van den gouverneur, die den secretaris Le Jeune met liet stoomschip Amatei naar hen toezond om hun te gelasten zich behoorlijk te gedragen, hebben zij het koppensnellen moeten opgeven en zijn zij thans rustig. Hier (op Akkra) gaat niets out; de bevolking is voor het grootste gedeelte uitgetrok ken om de Ashantijnen te bevechten. Een bloedig treffen heelt plaats gehad tusschen de Ashantijnen en de Kupeërs, en volgens de berigten van daar ontvangen, hebben de eersten het onderspit gedolven. Van de gevangenge- maakte zendelingen verneemt men niets. Geruchten zeggen alweder, dat mevrouw Ramseijer gestorven is van vermoeidheid, en dat hear echtgenoot, die niet verder kon loopenis doodgeslagenvan de anderen heeft men niets vernomen. Ik moet hier nog opmerken, dat het slechts geruchten zijn, en dat men nabij de waarheid komtwanneer men ze met 99 pCt. vermin dert. 's GRAVENHAGE3 Januarij. Bij het dep. van marine is bevorderd tot hoofdcommies de heer W. J. M. Asmus, thans commies, en lot adjunct-commies de heer F. Jas, thans eerste klerk. Bij het kabinet des konings is bevorderd tot eersten klerk de tweede klerk G. Tinbergen en aan den bode en concierge A. Dohna de titel verleend van kamerbewaarder en concierge. Tot administrateur van het kroondomein is benoemd de heer jhr. Th. van Capellcnin de plaats van den heer J. G. A. Gallois, op zijn verzoek eervol uit die betrekking ontslagen, onder dankbetuiging voor zijne trouwe en ijverige diensten. - Met 1 Jan. zijn bij het dep. van financiëna. met hun tegenwoordigen rang overgeplaatst: W. G. A. Staring, referendaris bij het dep. van binnenl. zaken; E. Wenckebach, ingenieur van den rijks telegraaph; J. M. Colette, adsistent-ingenieur bij den rijks telegraaphJ. J. A. Stiitzercommies op het bureau van den ingenieur van den rijks telegraaph; P. J. van de Kas- teele en W. C. I'. van der Burglieommiesen ter controle van den rijks telegraaph: b. benoemd: tot inspecteur van den rijks telegraaph A. II. van Thiol, tot dus ver controleur van den rijks telegraaph; tot hoofdcommies II. J. Stokvis, tot dus ver commies ter controle van den rijks telegraaph; tot adjunct-commies P. W. R. Linckens, A. Kruyt, W. J, Geerling, C. Ml J. Plokker, M. P. de Jonge Lughten en P. C. G. Engelbregt. Voorts is be paald dat de ingenieur ter adsistentie van den rijks telegraaph J. J. van Kerkwijk, als ingenieur in algemeene dienst, bij de rijks telegraaphlijnen werkzaam blijft. Met 1 Jan. zijn bij den rijks telegraaph benoemd: tot onderdirecteur 1' kl. E. F. Vréke, thans onderdirecteur 2e kl.tot telegraphist lc kl. L. F. van Ileumen, F. J. 11. lluysmans en I'. J. Hogerzeil, thans telegrapliisten 2' kl.tot telegraphist 2de kl. F. Stoel, J. W. van der Noordaa, II. L. Pcerlkamp, J. L. Vermont, J. G. Bemelmans, A. Pot, II. J. de Boeuff, A. J. van Beek, L. Brondert, II. F. Bordewijk, A. OudshoH en J. W. L. van Bijleveltthans telegraphislen 3' kl.tot telegraphist 3" kl.na afge legd examenH. G. Berghuis van Woortman en J. A. de Manthans leer- lingen-telegraphist. Voorts is de klerk bij den rijks telegraaph W. J. 1). van Duysberg, op zijn verzoek eervol ontslagen. Aan den heer nV. E. van Loon is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ais schoolopziener in het 4||P schooldistrict der provincie Groningen. L. M. heeft den luit. ter zee 2" kl. H. C. Juta, op zijn verzoek, eer vol uit de zeedienst ontslagen en den adelborst le kl. E. Voeteiink bevorderd tot luit. ter zee 2' kl.alsmede den officier van gezondheid 3'1' kl. bij de zeemagt J. van Lith Ilarrëbomée bevorderd tot officier van gezondheid 20t kl. De kapitein-luit. ter zee G. II. Bakker en de luit. ter zee l'kl. jhr. J. H. P. von Schmidt auf Altenstadt, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De minister van financiën zal Dingsdag en Donderdag en die van oor log Donderdag aanst. geen gohoor verleenen. Gisteren middag is er ter gelegenheid van den Nieuwjaarsdag bij 1111. MM. den koning en de koningin receptie gehouden van de hier aanwezige leden der kon. familie, 11H. Exc. de ministers, en de dignitarissen van het koninklijk civiel en militair huis. Heden avond wordt er, hij gelegenheid van het Nieuwjaarsfeest, een groot gala-bal ten hove gehouden. Men verzekert dat namens de Nederl. rliijn-spoorweg-maatschappij dezer dagen zijn aangekocht het locaal van het koffijhuis de Kroon en daar naast liggende woningen, slaande op de dagelijksche Groenmarkt, ten einde aldaar een bestelhuis te vestigen. BUIT EN L NÏhSC I1 IS ïïiclt IG T ËN7~ ENGELANË. LONDEN2 Januarij. Berigten uit Ierland melden dat aldaar wederom twee policie-beambten zijn vermoord. De Brasilian, een Ltverpoolsch handelssloomschip, is langs het Suez- kanaal te Bombay gekomen vijftig dagen na zijn vertrek uit Engeland. Door eenen gelastigde der Sucz-kanaalmaatschappij is bekend gemaakt dat het wegnemen van ondieptenin het kanaal tusschen Port-Saïd en Ismailia volbragttusschen Ismailia en Suez veel gevorderd is. -- Een dagblad uit Melbourne deelt mede dat te Tyi, een der eilanden in de Stille Zuidzee, een verschrikkelijke moord heeft plaats gehad op een zoogenaamd emigrantenschip, hetwelk echter weinig verschilt van de sla- venhaalders, die weleer tusschen Amerika en Afrika kruisten. Deze schepen lokken onder allerlei voorwendselen de eenvoudige eilanders aan boord en brengen hen naar de Australische koloniën, die behoefte aan werklieden hebben. Dus werden 280 inboorlingen van Tyi aan boord van het Fransche barkschip Vorea gelokt, om naar Queensland overgebragt te worden. De wanhopende inlanders maakten gezamenlijk een oproer in het schip, ver moordden de bemanning en sprongen over boordom naar land te zwemmen. Slechts 38 hunner bereikten de kust, en 253 kwamen in de golven om. Onze dagbladen dringen er bij de regering op aan, om krachtige maatregelen te nemen tot liet bedwingen van dezen «slavenhandel." Volgens berigten uit Jokohama van 2 Dec. had de Mikado volledige vergiffenis aan den gewezen Taikoen alsmede aan den vroeger wcerspan- nigen vorst Aïdzu geschonken. Er was door de Japansche regering eene nadere schikking met de builenlandsche gezanten getroffen, waarbij aan de buitenlanders alle pogingen om in de niet voor hen geopende havens handel te drijven verboden werden. Eenige Japanners hadden eenen toeleg op het leven van den Britsehen gezant beraamd; maar het plan was tijdig ontdekt en verijdeld. F ft A Ni Si K IJ K. PARIJS, 2 Januarij. De Constituiionnel geeft de volgende (lijst der leden van het nieuwe kabinetbehoudens de mogelijkheid van onvoorziene veranderingenDe hh. Ollivier voor justitie, Gaudin voor buitenl. zaken. Chevandier de Valdróme voor binnenl. zaken, Maurice Richard voor openbare werken, Louvet voor handel, terwijl de portefeuilles van financiën, onderwijs, oorlog en marine alsmede het voorzitterschap van den staatsraad en het ministerie voor 's kei zers hofhouding op nieuw aan de aftredende titularissen opgedragen zullen worden. Al degenen, zegt dit blad, die regtstreeks of zijdelings aan de gedachtcnwisselingen ter vorming.van het nieuwe kabinet deel hadden, er kennen dat 's keizers houding daarbij volkomen overeenkomstig de consti tutionele beginselen is. Ongetwijfeld heeft Z. M. voorkeur voor dezen of genen; maar hij ontziet stipt de vrijheid van handelen van den heer Ollivier en deze verklaart bij elke gelegenheiddat de keizer zich zoo geheel buiten de zaak houdtals of zij hem niet aangaat. De officiëele receptiën ten hove hebben naar gewoonte plaats gehad. De pauselijke nuntius heeft den keizer uit naam van het corps diplomatique, ter gelegenheid van den nieuwjaarsdag geluk gewenscht. De keizer heeft hem daarvoor zijn dank betuigd. De tegenwoordigheid van al de leden van hel corps diplomatflpie, zeide de keizer o. a., mag als het bewijs gelden, dat mijne regering in de beste verstandhouding staat met de overige mo gendheden. Daarna heeft de keizer zich gedurende eenige oogenblikken met eiken gezant onderhouden. Tot den voorzitter van den senaat zeide de keizer: «Ik wensch den senaat geluk met de wijze waarop de leden sedert eenige maanden zich kwijten van de liberale taak, die hun tot wijziging der constitutie is toe vertrouwd. Stel vertrouwen in den nieuwen weg dien wij zijn ingeslagen; ik vlei mij dat ik altijd zal kunnen rekenen op uwe medewerking, uwe voorlichting, uwe vaderlandsliefde." Den voorzitter van het wetgevend ligchaam antwoordde de keizer: «Ik acht mij gelukkig de betuiging uwer toewijding uit uwen mond te verne men en die gij tot mij hebt gerigt in naam van het wetgevend ligchaam nimmer was het noodiger en nuttiger dat er eene goede verstandhouding tusschen ons bestond. De nieuwe omstandigheden hebben de prerogatieven van het wetgevend ligchaam vermeerderd, zonder mijne autoriteit, mij door de natie verleend, le schaden. Nu ik de verantwoordelijkheid met degroote wetgevende staatsinstellingen deel, koester ik te meer vertrouwen dat ik de moeijelijkheden der toekomst te boven zal komen. Wanneer een reiziger een langen weg heeft afgelegd en zich van een deel van zijn last, hem op de schouderen gelegd, ontdoet, dan verzwakt hem dit niet; integendeel hij erlangt nieuwe krachten om zijn weg te vervolgen. Tot de geestelijkheid zeide de keizer: «Ik ben erkentelijk voor de wen- schen welke de geestelijkheid van Parijs mij brengt. Dat zij op hare beurt mijne gelukwenschen ontvange voor den ijver door haar aan den dag gelegd." Eenige dagbladen spreken van ernstige moeijelijkheden tusschen de re gering van Tripoli en den Franschen consul in dat Afrikaansche gewest, zoo ernstig dat er deswege Fransche oorlogsschepen tot ondersteuning van den consul afgezonden zouden worden. De waarheid is, volgens de Patrie, dat de kust van Tripoli door zeeroovers onveilig wordt gemaakt, en dat tot geruststelling des handels misschien een Fransch oorlogsschip de Bar- barysche kust zal gaan bekruisen. Aan het Journ. des Déb. meldt men uit Rome o. a. het volgende: Mgr. Dupanloup, de bisschop van Orleans, zit in gecne commissie, congre gatie of deputatiedoor den Paus benoemd of door het concilie verkozen zijne bekende tegenstanders, zoo als de aartsbisschop van Westminster en die van Mechelenzijn lid van al de tot nu toe gevormde commissiëncon gregatiën en deputatiën. Dit toont welke rigting bij den H. Stoel en in de kerkvergadering boven drijft. Dat de overgroote meerderheid van het con cilie zich voor de pauselijke onfeilbaarheid als geloofsartikel zal verklaren is wel voor zeker te houden; evenwel denkt men, dat de Paus de afkon diging van dat geloofsartikel zal achterwege laten. Immers in de oude conciliën was het gebruikelijk, geen gevolg te geven aan voorstellen waar legen eene minderheid van twintig of meer leden stemde, en net aantal

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2