BUIT E N LAN DSC H E B E BI G T E N PEI\ TELEGRAAF. Sterkmanslaan slapende gevondenwaar liet den geheeleu nacht- had doorge- bragt; hoezeer het verkleumd en stijf van koude was. slaagde men er inhet kind weêr bij te brengen, dat, na gevoed en doelmatig behandeld te zijneen uur later naar de ouderlijke woning hij de Zoutkeet gebragt werd. ËmCELAUl). LONDEN 29 December. De Daily Neics wil weten dat de regering, na de zaak in den laatsten tijd rijpelijk te hebben overwogen, heeft besloten de in Ierland be staande costumen en usanliën lot regel voor de betrekking tusschen den grondeigenaar en den pachter te stellen en voor den regter verbindend te verklaren. Op die wijze zal de feitelijke wet op dit stuk in Ierland for- j mele wet worden, de schijn zelfs van revolutionaire veranderingen verme- j den, en de quaestie der regeling van den grondeigendom in Engeland buiten discussie gehouden worden. De reeds zoo groole verzameling van bescheiden betrekkelijk de Alaba- «10-quaestie is weder vermeerderd. In Engeland en in de Vereenigde Staten is het publiek van regeringswege bekend gemaakt met de jongste briefwis seling, tusschen de twee gouvernementen gevoerd over de geschilpunten, die uit den Amerikaanschen burgerkrijg en uit Engelands houding jegens de afgescheiden Staten der Unie voortgekomen zijn. De schade, door den Ala bama en andere in Engeland uitgeruste kruisers der Confoederatie aan de handelsscheepvaart der Unie toegebragt, is niet meer de eenige noch de voornaamste grief der Vereenigde Staten; zij beweren dat de opstand der zuidelijken aanmoediging en ondersteuning van Engelands zijde heeft ontvan- 1 gen; dal hij anders spoediger en met minder moeite overwonnen geworden zou zijn; dat alzoo Engeland den burgerkrijg verlengd en dubbel verwoestend gemaakt heeften dat het voor de daardoor veroorzaakte schade alsmede voor de daardoor betoonde kwaadwilligheid vergoeding en voldoening behoort te geven. In de bedoelde briefwisseling is niets te vinden wat vooruitzigt op eene spoedige en minnelijke vereffening van het geschil geeft. -— Gedurende het jaar 1868 was de opbrengst der brievenpost hier te lande ongeveer 4,567,000 of ruim 230,000 meer dan in bet vorige jaar: hetfgetal brieven, gedurende 1868 in Groot-Brittannië en Ierland verzonden, 1 bedroeg meer dan 808 millioen; in dit jaar werden meer dan 19 millioen postwissels afgegeven. Ongeveer 12 millioen was gedeponeerd bij de spaar kassen aan de postkantoren verbonden. Het getal onbestelbare brieven was j ongeveer 4 millioen. Niet minder dan 13883 brieven waren zonder adres op de post gedaan, en van deze bevatten 281 brieven geldswaarde. Zaturdag avond is alhier in Sandwichstreet een huis afgebrand, en bij die ramp zijn zes personen in de vlammen omgekomen, namelijk de vrouw i van een policie-agent, wier man wegens dienstzaken afwezig was, vier hunner kinderen en een dochtertje van een buurman, dat den avond bij het gezin van den agent doorbragt. Het schijnt, dat het, ten gevolge van de snelheid, waarmede het vuur zich door de geheele woning verbreidde, onmogelijk is geweest met goed gevolg van de werktuigen tot redding gebruik te maken. Omtrent het gebeurde te Bristol verneemt men nader het volgende. Eene pantomime, Robinson Crusoë, was aangekondigd. Aan den ingang van het parterre en der galerij, welke ten minste 20 voeten breed is, en dien men langs eene helling van den weg af bereikt, was een belangrijk gedrang ontstaan. Een groot aantal personen geraakte onder den voet. 18 lijken zijn gevonden. Gedurende het gedrang werd, ten einde afleiding te geven, "brand" geroepen, doch dit kwam te Iaat. De voorstelling der pantomime heeft echter voortgang gehad, daar de regisseur vreesdedat hij, door haar niet te doen plaats hebben de verwarring nog grooler zou heb ben gemaakt. De Times deelt mede dat uit Noord-Amerika het berigt ontvangen is, dat er bonds van den staat New-York ontdekt zijn, welker bedrag bedrie- gelijk van 1000 in 10000 dollars is veranderd. Tot dusver waren zulke vervalschte stukken tot een bedrag van 210,000 dollars ontdekt, en men vreesde, dat nog meer bedrog van dien aard ontdekt zou worden. FR AN KRUK. PARIJS, 29 December. Volgens de Palrie is de eerste stap van den heer Ollivier geweest om door bemiddeling des heeren Daru den heer Buffet eene portefeuille aan te bieden. De heer Buffet heeft echter geweigerd haar aan te nemen. Door de hh. Arago, Ferry en Gambelta, van de linker zijde van het wetgevend ligchaam, is een ontwerp eener kieswet ingediend. Het kies stelsel, waaronder wij thans leven, zeggen zij, laat zich met één woord beschrijven; het is het algemeenc stemregt onder voogdij. De wet, die wij voordragen, gaal uit van een lijnregt tegengesteld denkbeeld; wij willen na melijk, en het land wil met ons, het algemeen stemregt in het genot van volle vrijheid en meester van zich zelf. Wij moesten dan ook in de eerste plaats eene bijzondere en geheel nieuwe bepaling in ons ontwerp brengen, strekkende om de officiële candidatuur in haar beginsel en in hare toepas sing te verbieden. De officiële candidatuur is het hoofdgebrek, hel eigen lijke gebrek van het bestaande stelsel. Om een einde te maken aan hande lingen die niet meer te verdragen zijn, en om haren terugkeer voor altijd te beletten, stellen wij voor, te verklaren dat de verkiezing van 'eenen candidaat, die door het bestuur officieel begunstigd of openlijk aanbe volen is, deswege alleen reeds, en zonder te letten op bijkomende omstan- digheden, voor nietig gehouden wordt. Hare nietig-verklaring. door de wet in beginsel vastgesteld, zou door het wetgevend ligchaam worden uitge- sproken. De hh. Arago c. s. verlangen voorts een ander misbruik weg te ruimen, namelijk de bevoegdheid der regering om de lijsten der kiesdistric ten willekeurig zamen te stellen. Daartoe willen zij ieder departement tot een kiesdistrict maken. Ook stellen zij voor het aantal afgevaardigden op 531 te bepalen, dal is een op ieder tachligduizcndtal zielen en den lastbrief der afgevaardigden slechts 3 jarenin plaats van 6 jarente doen duren. Donderdag 11.. des namiddags, heeft in eene der werkplaatsen van de pyrotechnische school te Toulon eene geweldige ontploffing plaats gehad, welke eene dreuning heeft veroorzaakt, die tot op een afstand van vijf kilo meters buiten de stad is waargenomen. Omtrent de aanleiding tot deze ramp. waarbij 9 menschen het leven hebben verloren, kunnen slechts gis singen worden gemaakt. Blen vermoedt, dat een der zes torpedo's, welke met nog andere, groote hoeveelheden buskruid bevattende wapentuigen in de bedoelde werkplaats in bewerking waren, vuur heeft gevat. Een onder officier, die zich toevallig kort vóór de ontploffing naar builen had bege ven is aan hel onheil ontsnapt. Trauppmann of, gelijk zijne eigene opgave luidt Troppmannblijft in zijn verhoor volhouden dat zijne medepligtigen al de misdaden hebben ge pleegd, zonder dat hij persoonlijk daartoe heeft medegewerkt. Hij bekent echter Pruissisch zuur te hebben vervaardigd en de moordwerktuigen te hebben gekocht zoowel als de voor de begraving der lijken noodige voorwer pen. Hij blijft weigeren zijne medepligtigen, die te Mulhouse zouden wonen, te noemen cn verzoekt dat men op nieuw den grond omwoele om eene portefeuille op te sporen, die in het bosch van Cernay is verborgen en waarin de papieren zijn, die bijzonderheden bevatten omtrent zijne medepligtigen en omtrent zijne valsche-munters-plannen. Hij heeft, als lijdelijk getuige, de moorden bijgewoond en ontkent bepaald dat de kinderen van Kinck zouden hebben geschreeuwd. Hij neemt tegenover de getuigen eene brutale houding aan. Er is er een onderzeide lij]die te slecht is voor de galg. Het antwoord van den onderkoning van Egypte, aan den Sultan, laat stelijk door Server-Effendi naar Iconstantinopel overgebragt, was van den volgenden inhoud: Ik heb den firman ontvangen men dien diepen eerbied, welken ik aan de bevelen van Z. K. Majesteit verschuldigd ben. Ik heb dit schrijven aan Server-Effendi overhandigd met de bede, dat Zr. M\ goedgun stigheid jegens mijdie ik altijd en onder alle omstandigheden behoef, be stendigd en bevestigd moge worden. Bij eene andere gelegenheid zal ik misschien zekere verzoeken aan de genade van Z. 51. en aan de welwil lende aandacht van uwe hoogheid onderwerpen. De Levant Herald zegt berigt te hebben ontvangen dat de onderkoning geweigerd heeft te voldoen aan de vordering der Portc om uitlevering dei- voor eenigen lijd door hem bestelde pantserschepen. De Turquie bevat een soortgelijk berigt; doch beide die bladen zijn den onderkoning vijandig. Uit Venetië meldt men dat de stad Santa Maura, op het eiland van dien naam (Ionische eilanden)door eene aardbeving geheel is verwoest. PRUISSEN. BERLIJN, 29 December. Tusschen graaf von Bismarck en den minister van ceredienst wordt in de officieuse bladen die hun ten dienste staan een strijd gevoerd, waarin het publiek een levendig belang stelt. Graaf von Bismarck had vroeger, bij gelegenheid der klooster-quaestie, aan het ministerie geschreven, dat de kloosterbroeders, vooral de Jezuïtenzich steeds als goede vaderlanders hadden doen kennen en dat zij dus niet alleen moesten geduld, maar zoo noodig ook beschermd moesten worden. Toen de minister van eeredienst later werd aangespoord de wet tegen het oprigten van kloosters krachtiger te handhaven, deelde hij deze meening van graaf von Bismarck inede. ten einde zich daardoor te dekken, maar de laatste is daarmede niet gediend en noemt de bewering van den minister van eeredienst onjuist; deze houdt echter zijne bewering staande, t De koning heeft eene medaille doen slaan ter herinnering aan den oorlog van I860. Er zijn er vervaardigd van goud, zilver en koper. Op de voorzijde vertoont zich de afbeelding van Z. 51.waaromheen de namen der generaals, die zich in dien krijg verdienstelijk hebben gemaakt, staan gegraveerd. Aan de keerzijde prijkt het leeken der overwinning en daaronder het jaar tal 1866. j De Volkszeit. zegt omtrent het vonnis in de zaak van het gedenk- teeken te Geile: "Het generaalcommando van het ]0du legercorps en bet garnizoenscommando te Geile zijn ieder tot 100 th. boete en de kosten ver oordeeld. Daarentegen werd besloten luit.-generaal von Schwarzkoppen en overste von Ilex persoonlijk niet te veroordeelen. Dus is het resultaat, dat per slot van rekening de staatd. i. de belasting betalende burgerij, de boete moet betalen." OOSTENRIJK. De Augsb. Allg. Zeit. meldtdat tegen het einde van Januarij a. s. uil Triëst de regtstreeksehe dienst op Bombay, door hel kanaal van Suez, zal worden geopend. De groote stoomschepen van de Lloyd-maatschappij heb- ben te veel diepgang om daartoe te worden gebezigd; met het oog hierop heeft de maatschappij twee nieuwe stoomschepen in Engeland doen bouwen. PARIJS, 29 December. Bij de voortzetting van het proces Troppmann zijn de gendarmes Ferrand, Calfat en llenguel, benevens andere getuigen, gehoord. De president prees het gedrag van Ferrand en Henguel. hetgeen toejuichingen uitlokte. Doctor Bergeron zeide, dat een enkel man al deze moorden kan bedrijven. D'. Tardieu getuigde in gelijken geest. Troppmann echter protesteerdezeggende dat hij geen Hercules was. Dr. Bergerondie Troppmann onderzocht heeftzeide dat diens mechanische toestand hem eene zekere kracht en lenigheid gaf. Morgen overlegging van het rapport van den chemist Roussin, requisitor en pleidooi. PARIJS, 30 December. Het Journ. off. berigt dal de hh. de Latour d'Au- vergne en Gressier, afgetreden ministers, benoemd zijn tot leden van den senaat. De Gaz. des Trib. meldt dat gisteren avond, even als eergisteren avond. Troppmann in een vrolijke luim in zijne cel is teruggekeerd. Na het mid dagmaal speelde hij kaart met een zijner bewakers. Naar het schijnt rekent bij op gunstige incidenten, die zieh ter teregtzilling zullen voordoen. Hij is vol vertrouwen in het stelsel van zijnen verdediger. Ten 9va ure ging hij naar bed, en zeer spoedig was hij ingeslapen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3