LEIDSCUE COURANT. I860. N'\ <2*5, VRIJDAG 31 DECEMBER. STADS-BER1GTEN. BUNNEN LAN DSC HE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50,* met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 s jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1-4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Uithoofde van den Nieuwjaarsdag zal Zaturdag avond deze Courant niet worden uitgegeven. Het Bureau van den BURGERLIJKEN STAND zal op den Isten Januarij of Nieuwjaarsdag geopend zijn van 112 uur. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Hoofd der gemeente-policie vestigt de aandacht der ingezetenen op het bepaalde bij art. 131 der Algemeene Policieverordeningdat geene vuurwapenen op de straat, uit woningen of op erven mogen worden afgeschoten, ter wijl de overtreding dezer bepaling wordt gestraft met eene geld boete van vijf tot tien gulden; alsmede op art. 132 derzelfde Verordening, waarbij het, op de straffen bij de Algemeene Straf wet bedreigdverboden wordt, uit gebouwenop de straat of op onbebouwde erven, eenig vuurwerk hoegenaamd af te steken. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 30 December 1869. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 30 December. In de beden gehouden zitting van den gemeenteraad zijn op nieuw tot leden van de plaatselijke schoolcommissie benoemd de hh. dr. D. Bierens de Haan, dr. W. N. du Rieu, nr. J. T. Buys en dr. W. P. Weebers. Aan den heer mr. J. T. Buys werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ge committeerde tot de administratie der vereenigdc gast- en leprooshuizen, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Eene voordragt tot verkoop van boomen in en om de stad staande, 67 ijpen- en 14 linden-boomenwerd goedgekeurd. Hierbij vestigde de heer Wttewaall er de aandacht op, dat het, bij het planten van jonge boomen in plaats der oude, verkieselijker was linden-boomen te planten dan ijpen; de heer llubrecht verklaarde, namens de commissie, van fabricage, dat daarop waar eene gebeele rij boomen wegviel zou gelet worden. De heer Krantz drong er tevens op aan dat men de te planten boomen wijder van elkander zou plaatsen, ten einde den toegang van licht en lucht in de buizen te bevorde ren; ook daaraan zou de commissie van fabricage zooveel mogelijk te ge- moet komen Eene voordragt tot overdragt van bet onderhoud van het voetpad buiten de voormalige Koe-poort aan het gemeentebestuur van Zoe- terwoude, tegen den afstand van de op dat voetpad staande boomen, werd goedgekeurd. Over het onderhoud van bedoeld voetpad is geschil geweest tusschen de gemeenten van Leiden en Zoeterwoude, dat ten voordeele dezer gemeente is beslist. Op een adres van mej. M. A. de Yriese, om het ge bruik van het locaal der openbare school n". 1 voor onvermogendenten behoeve van bare christelijke school voor volwassen meisjes, werd gunstig beschikt. Aan, de adressante is voorloopig voor een jaar, twee avonden per week, bet gebruik van bedoeld locaal afgestaan voor het houden barer school, waarin fabrieksmeisjes onderrigt ontvangen in het lezen, schrijven en rekenen en die thans reeds een 100-tal leerlingen telt. De begrooling voor 1870 van liet gereformeerd minne- of arme oude mannen- en vrouwen buis werd goedgekeurd en op een adres van J. J. Jansen, om afschrijving van den aanslag in de plaatselijke dircete belasting I860, van wijlen zijn broeder dr. L. J. F. Jansen, eene gunstige beschikking genomen, zullende den adressant de som van ƒ21.24 gerestitueerd worden. Ingekomen zijn een verzoek van de hh. Büickhorst en Takpresident en secretaris van de studenten-societeit Minerva, om bij gelegenheid van de akademiefeesten in het volgend jaar een hnlplocaal .met tuin op de Ruïne te mogen vestigen en daartoe het vereischte gedeelte van dat plein in gebruik te mogen hebben, en een verzoek van de Typografische Vereeniging Lourens Jansz'. Coster om het kosteloos gebruik van de Stads-gehoorzaal op 10 Januarij aanst. Op beide verzoeken werd, op voorstel van den voorzitter, terstond gunstig beschikt. Voorts zijn nog ingekomen een verzoek van den raad van administratie van de IIoll. ijzeren spoorwegmaatschappij tot het beko men van een strook gronds nabij de Pesthuislaan, en van de commissie voor de bewaring van voorwerpen belangrijk voor de oudheidkunde enz. een plan tot verbouwing der Lakenhal en inrigting van dat gebouw tot een museum van oudheden. De Staatscourant behelst een kon. besluit, waarbij de overgang op den l s,cn Januarij aanst. van de administratie van den rijks-tclegraaf van het dep. van binnenlandsche zaken naar bet dep. van financiën geregeld wordt. De minister van buitenl. zaken beeft bekend gemaakt, dat ten gevolge van instructiëndoor hem aan V. Ms. gezantschap te Brussel gegeven, de Belgische regering bewogen is geworden maatregelen te nemen tot verge makkelijking van bet transito-vervoer der bagage van reizigers, die in het bezit zijn van regtstreeksche plaatsbriefjes van Fransche naar Nederlandsche spoorwegstations, op de lijnen Parijs-Brussel en Brussel-Antwerpen-Roosen- daal enz. De bagage namelijk van reizigers, die uit Parijs vertrekken met den trein van 7 ure 30 minuten 's morgens en die voorzien zijn van directe plaatskaartjes naar Nederlandzal aan de Belgische grenzen niet gevisi- teerd worden, maar aldaar worden geplombeerd, om bij aankomst aan de Nederlandsche grenzen weder ter beschikking der reizigers gesteld te wor den. Die nieuwe regeling treedt in werking op 1 Januarij eerstk. In de Vrijdag 11. te Amsterdam gebonden vergadering van dc wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen is ingekomen eene missive van den minister van binnenl. zaken, inhoudende dat de Fran sche regering voornemens is, door de zorg eener speciale commissie, eene wettige kopij te doen vervaardigen van den mètre a bonts in de archiven van liet keizerrijk voorhanden, en dat de vreemde gouvernementen zijn uit- genoodigd. geleerden af te vaardigen om aan de werkzaamheden deel le nemen; ingevolge waarvan Z. E. de akademie verzoekt haar gevoelen te uiten over de wenschelijkheid van zoodanige vertegenwoordiging van Neder land, en om voor dat geval een of meer personen te willen opgeven, welke voor die zending in aanmerking kunnen komen; terwijl op een spoedig ant woord aangedrongen wordt. Ten einde aan dit laatste te kunnen voldoen, was de commissie voor standaardmeter en kilogram door den voorzitter bij tijds omtrent een en ander geraadpleegd, en droeg alsnu de heer Stamkart, haar voorzittend lid, de eenparige meening dier commissie voor: dat wel is waar uit een wetenschappelijk oogpnnt vergelijkingen door de Fransclie ge leerden volbragt ook zonder de medewerking van die van andere natiën op alle vertrouwen aanspraak zouden mogen maken, evenwel de eer en het belang van Nederland gebiedend vorderen dat het zich daaraan niet ont- trekke, in verband met en uit aanmerking van de vroegere deelneming aan de vaststelling en invoering van den mètre in de vorige eeuw. waarbij wijlen van Swinden en Aencae hoogst gewigtigc en te regt erkende diensten hebben bewezen, en ook op grond hiervan dat bij de jongste wetgeving aangaande het onderhavige punt de Fransche mètre als standaard ten onzent is aangenomen. De hh. van Rees en von Baumhauer vereenigden zich met dit gevoelen, waarop geheel de vergadering van bare goedkeuring deed blijken, en voorts een tweetal afgevaardigden noodig, maar ook voldoende achtte. Nadat vervolgens de vraag geopperd en besproken was, hoeveel personen door de akademie zouden worden aanbevolenbesloot men hqt aantal op vier te stellen, voor de mogelijke behoefte aan plaatsvervanging. Dc lieer Stamkart stelde voor, allereerst den heer Kaiser aan te wijzen, lid van de permanente commissie voor de Europesche graadmeling, hetwelk ten zeerste werd toegejuicht. Genoegzaam alle stemmen vereenigden zich dan ook op den heer Kaiser. Bij meerderheid werden tot tweeden en volgende candidatcn benoemd de bh. F. J. Stamkart, L. Cohen Stuart en J. Bosscha Jr. Bij het dezer dagen te Utrecht gehouden examen voor den rang van apotheker zijn daartoe bevorderd de lib. C. W. K. Hoorn te Amsterdam, G. II. van Hoolwerff te Hoorn, H. II. ten Cate te Amsterdam, J. G. Brandts te Groningen, H. M. J. E. Steyns te Utrecht, J. de Wit te Bulthuizen. G. Guldensteyn Egeling te Zeist. J. Mesman te Amsterdam, J. J. Couvée te Leiden, S. II. F. Wolthers tc Groningen, N. van Duinen te Groningen en J. K. Ackens te Haarlem. Burg. en weth. van Amsterdam hebben hij den gemeenteraad eene voordragt ingediend, betreffende eene concept-overeenkomst met het rijk, voor den aanleg van den spoorweg van Zaandam naar Amsterdam. Het ontwerp bevat de volgende hoofddenkbeelden. Het rijk maakt niet aUecn den boven- en onderhouw van den spoorweg met de stations voor personen en goederen, met al wat daartoe behoort, maar ook alle werken, welke van dien aanleg direct of indirect het gevolg zijn cn in aanraking komen of in verband staan met gemeentewerkenhet onderhoudt de laatste ge durende twee jaren, draagt ze daarna in onderhoud en, aanstonds na vol- tooijing, in beheer aan de gemeente over; het maakt of bekostigt alle

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1