tot liet dragen van hel kruis fidei et virtuti, en aan H. Verhoeven ook van de gouden medaille 3!e grootte, hun door den Paus geschonken. Aan den heer L. Arls, referendaris hij het dep. van buitenl. zaken, is tegen 31 Maart a. s. eervol ontslag uit 'slands dienst verleend, onder dank betuiging voor zijne ijverige en langdurige diensten den lande bewezen. Tot plaatsvervangend kantonregter te Dockum zijn benoemd de lih. C. Jiskoot, ontvanger der registratie aldaar, en mr. IJ. Fockema, gemeente secretaris aldaar. - Tot ontvanger der directe belastingen te Meppel is benoemd de heer \V. A. Kluit, thans ontvanger te Leerdam c. a.; voorts is de heer R. H. Troost, op zijn verzoek eervol ontslagen als ontvanger der directe belastin gen 2<lc afd. te 's Gravenhage en is in diens plaats benoemd de heer J. Kuy- per llz.thans hoofd-controlenr der directe belastingen te Amsterdam. In de gisteren avond door de eerste kamer gehouden zitting zijn inge komen: 1°. Berigten van onderscheidene ledendat zij o. a. ook tengevolge van oponthoud op de reis, verhinderd werden de zitting bij te wonen. 2". Onderscheidene missives van de ministers van binnenl. zaken en van koloniën, ten geleide van verslagen over verschillende onderwerpen, reeds vroeger bij de tweede kamer ontvangen. Aangenomen voor kennisgeving en nederlegging ter griffie. 3». Verzoekschriften van 175G ingezetenen uit Groningen, 216 uit Win schoten, 73 uit Kloosterburen, 49 uit Middelburg, enz., houdende verzoek dat de kosten van defensie worden verminderdvan de kamer van koop handel en fabriekendie verzoekt dat Ameland met den vasten wal worde verbonden; van de synodale commissie, het collegie van toezigt over de kerkelijke goederen der hervormde kerk, den kerkeraad en notabelen der hervormde gemeente te Iirielle en te Ooltgeusplaat. het provinciaal kerkbe stuur enz., houdende bedenkingen tegen de wijziging in de tweede kamer gebragt. in hoofdst. VII 6' (zaken der herv. eeredienst enz.) en van den heer van Cleeff, uitgever der Amerfoortsche Couranthoudende verzoek dat er eene tijdelijke voorziening worde genomen omtrent de plaatsing van buiten- landsche loterij-annonces in de Ned. dasbladen. Verzonden aan de commissie voor de verzoekschriften. 4°. Een aantal wets-ontwerpenuitmakende de staatsbegrooting voor 1870, en al de ontwerpen die laatstelijk door de tweede kamer zijn aangenomen. Verzonden naar de aldeelingen. 'Vervolgens werd overgegaan tot de zamenstelling der afdeelingen. Daarna is de vergadering gesloten. Reeds heden zijn de afdeelingen bijeengekomen om een aanvang te maken met het onderzoek van de ingekomen wets-ontwerpen. De examens der onderofficieren dingende naar de rangen van luitenant der infanterie, cavallerie en artillerie, zijn thans geëindigd. BIJ IT E N L N DSCH E BERIGTEN. ESGELAKO. LONDEN 27 December. De Iersche dagbladen deelen een schrijven mede van den president minister Gladstone van 20 December, sLrekkende tot antwoord op eene petitie om kwijtschelding van straf voor O'Donovan Rossaden gevangen zittenden fenian, die onlangs in een Iersch kiesdistrict tot lid van het Brit- sche parlement is verkozen. liet is een zeer kort en stroef antwoord; het zegt dat' de heer Gladstone bereid is zich verantwoordelijk te stellen voor het besluit om de gevraagde kwijtschelding te weigeren. Naar men uit Dublin meldt zijn de militaire voorbereidselen in de zuidelijke provinciën voltooid, en de vliegende kolonnes zijn derwijze toe gerust. dat zij zoo langen tijd als zulks noodig mogt zijn in het veld kunnen blijven; zij worden regelmatig in de velddienst geoefend. De kolonels der regimenten hebben den eed als militaire overheid afgelegddat men raadzaam achtte om, voor het geval dat zulks plotseling noodig mogt wezen, oogen- blikkelijk gereed te zijn. Naar den uiterlijken schijn te oordeelenis het land volkomen rustig, maar in het verborgen blijft de beweging aanhouden. De Times zegt. op grond zijner berigten uit Rome. dat de aartsbis schop van Westminster, mgr. Manning, door den Paus is benoemd tot pro motor. of advocaat, van het leerstuk der onfeilbaarheid. Indien hij zich goed en met eer van die taak kwijt, dan mag hij rekenen op den kardi naalshoed, en heeft hij zelfs met der tijd kans op den pauselijken zetel. Dit klinkt onwaarschijnlijk; doch men heeft wel meer onwaarschijnlijke dingen zien gebeuren. In allen gevalle is het opmerkelijk, dat onder al de leden eener kerkvergadering, die voor nagenoeg vijf zevende gedeelten uit Italianen bestaat, een Engelse!)man wordt gekozen om voor de zaak van den Paus te pleiten. Van al de herderlijke brieven, door de bisschoppen naar aanleiding van het concilie uitgevaardigdis er maar één waardig ge acht om door het Romeinsche collegie der propaganda in al de talen der wereld overgezet en verspreid te wordenen dat is Manning's pleitrede voor de verheffing der onfeilbaarheid tot geloofsartikel. Het bankiershuis Overend, Gurney en C"\ aangeklaagd wegens bedrog en opfigterij van het publiek, is door den jury vrijgesproken. Zoowel binnen als buiten de gereglszaal werden de vrijgesprokenen door het publiek luide toegejuicht, in gelijke mate als zij werden beschimpt, toen zij door den lord-mayor naar den regter werden verwezen. Van Madagascar is alhier van eencn Anglikaanschen zendelingprediker een schrijven ontvangen, meldende dat de gansche provincie Imerina. waarin de hoofdstad des eilands ligt, tot het Christendom is overgegaan, nadat de fetischen, of afgodisch vereerde voorwerpen, op bevel van de regering der koningin openlijk waren verbrand en alzoo, tot verbazing der bevolking, gebleken waren niet onvergankelijk te zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 27 December. Volgens den Constitutionnel is het zeker dat de keizer zich zonder voorbehoud vereenigt met het programma, hetwelk onder de leiding van deu heer Ollivier opgesteld en door 140 afgevaardigden van het regter centrum onderleekend is. Die 140 zijn de voorname kern der nieuwe meerderheid, waarbij het ministerie, hoe dan ook zamengesteldsteun zal moeten zoeken. Indien de voornaamste leiders der twee ondcrdeelen van het centrum, zegt dit blad, door welke redenen dan ook, belet wierden zich onderling te verstaan, zouden wij den minister, die met het vormen van een kabinet be last zou zijnden raad geven zich tot andere mannen te wendenhet nieuwe geslacht tot Zich te roepenen zoodoende het streven naar ver nieuwing, hetwelk in Frankrijk werkt, te doen uitkomen. Vrijdag 11. heeft de voorzitter van het wetgevend ligchaamnaar aan leiding eener hem gedane vraag, het volgende gezegd: Het staat aan de regering te beslissen omtrent de sluiting onzer buitengewone, en de opening der gewone zitting. Doch ik acht het waarschijnlijkdat de buitengewone zitting zal worden gesloten terstond nadat de kamer omtrent de laatste verkiezing een besluit zal hebben genomen, en dat een tweede decreet of hetzelfde decreet de onmiddellijke opening der gewone zitting zal vaststel len. Zoo zou dan op aanst. Maandag de buitengewone zitting gesloten, en de gewone zitting geopend worden. Alsdan zal de kamer hebben te beslis sen of zij terstond of wel op eenen van de eerstvolgende dagenen ik ge loof dat de volgende dag het vroegst mogelijke tijdstip zou zijnhare eerste werkzaamheid, dat is de verkiezing van haren voorzitter, ondervoorzitters en secretarissen, wil verrigten. Hiertoe zou in allen gevalle eene bijzondere zamenroeping noodig zijn. Ik noodig alzoo mijne amhlgenoolen dringend uit, zich niet uit de hoofdstad te verwijderen voor dat het bureau der kamer gevormd is, te meer daar de kamer alsdan tevens zal hebben te be palen. voor hoe vele dagen zij hare werkzaamheden verkiest te schorsen. Pater Hyacinthc is in Frankrijk teruggekeerd. Daar het, bij zijn ver blijf in de Vereenigde Statenniet onopgemerkt bleef dal hij niet ruim van geld was voorzien, ontving hij verschillende aanbiedingen om zich te ver binden tot het houden van voorlezingen. Hij wees die echter van de hand. Daarentegen gaf hij gehoor aan een aanzoek van den heer F. Coudert, pre sident van de Fransche maatschappij van weldadigheid, om ten voordeele dezer stichting eene voordragt te houden. De toegangbilletten voor deze bijeenkomst werden afgeleverd tegen 2 dollars voor den eersten en I dollar voor den tweeden rang. hoewel het later bleek dat men ze wel veel liooger had kunnen stellen, daar zij eerst met 6, en later zelfs met 12 dollars premie werden afgestaan. Twee uren vóór den aanvang der lezing was de zaal ook reeds meer dan bezet. Deze zamenkomst, waarin hij sprak over »het bestuur des levens," heeft bijna 40000 fr. opgebragt, waarvan hij niets vror zich zelf heeft willen aannemen. Eenigen tijd daarna ontving hij be- rigt dat men zijn logies in hel hotel voor hem had betaald en dat indien hij, gelijk hij had te kennen gegeven, naar Frankrijk wilde terugkeeren, voor hem ook de overtogt aan boord van het schip Aer'eir'e betaald zou worden. Dit schip vertrok den 13de" dezer uit New-York en naauwelijks was hij aan boord, of hij vond aldaar de leden der directie van genoemde maatschappij, die hem een billet 1kl. aanboden, met eene som van 2000 frs.om bij zijne terugkomst in Frankrijk in de eerste behoeften te kunnen voorzien. Pater Hyacinthe nam hel billet aan, maar wees bet geld af. De bedoelde beerenziende dat alle moeite oin hem tot de aanneming der som over te halen overtollig zou zijn. deponeerden het geld bij den gezagvoerder Duchène, wien het ten laatste gehikte het pater Hyacinthe bij de aan komst te Rrest op te dringen. Uit Konstantinopel meldt men omtrent de reeds vermelde vernietiging van de stad Ula het volgende: De sedert geruimen tijd in de streken ten noord-oosten van de Middellandsche zee in werking zijnde vulcanische krachten hebben onlangs eene vreeselijke uitwerking gehad. De stad Ula, in Klein-Azië gelegen, bestaat niet meer; zij is in den werkelijken zin des woords door de plotseling zich openende aarde verzwolgen. Woensdag den December, des avonds te C ure, werden de inwoners aldaar eensklaps verschrikt door een sterk onderaardsch gedruisch, hetwelk zich kort daarop, vergezeld van een hevige aardschuddingherhaaldeen gelukkig ten gevolge had, dat de geheele bevolking in het vrije veld vlnglte. De derde stoot, die met groot geweld, als van een hevigen donder, gepaard ging, vernietigde de stad. Drie personen, die te laat in hunne woningen waren gebleven, zijn daarbij om het leven gekomen. De inwijding van het Sucz-kanaal heeft deii onderkoning van Egypte de som van p. m. 33 millioen frs. gekost. PKITISSKN. BERLIJN, 27 December. De zaak van het monument te Celle is thans ten einde gebragt. De regtbank heeft de opaelegde straf van J00 til. gehandhaafd, en zoowel den generaal-kommandant te Hanover, als den garnizoens-kommandant te Celle, veroordeeld tot de betaling van die som, en tevens in de kosten van het geding. Er worden hier proeven genomen met een infanterie-of revolver-kanon, dat in Beijeren voor het leger wordt aanbevolen. Dat kanon heeft vier loopers en in 70 seconden heeft men daarmede 320 schoten gedaan, waarvan het grootste gedeelte, 65 pCt, op een afstand van 1000 passen nog deel troffen. Te Bonn zal in Augustus 1870 een driedaagsch muziekfeest plaats hebben ter viering van het eeuwfeest der geboorte van L. von Beethoven. Op het meer van Constanz is eene stoomboot, juist toen zij te Berli- j chingen zou aanlanden, gezonken, ten gevolge van het springen van den stoomketel. De stoomboot werd in tweeën gescheurd en het achtergedeelte geheel vernietigd. De vier passagiers, die zich in de eerste kajuit bevonden.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2