nnunbillet en J2.50 contant, vele papieren van waarde aanwezig waren. Eerst Dingsdag ontdekte men de ontvreemding. Terstond liet de burgemees ter openlijk bekend maken, dat onverwijld aangifte zou worden gedaan bij den beer officier van justitie, daL de schuldige de strengste nasporing en vervolging had te duchten en dal tevens voor hem de effecten geen waarde hadden, dewijl de nommers daarvan bekend waren en in het Politieblad en de couranten zouden worden vermeld. Deze bekendmaking bleef niet zonder gevolg. Een dag later werd de trommel gevonden door een meisje, dat speelde bij den wegin den tuin van den kastelein F. de Boer alhier, en met eenig gras bedekt. Bij het openen en nazien bleek, dat al de effec ten en verdere papieren van waarde aanwezig waren, dat echter een bank- billet van 25, 1 van /40, een munlbillet van i 10 en de 2.50 contant ontbraken. Algemeene onrust heeft dit geval onder de ingezetenen van het eiland verwekt. Te Maastricht heeft bij het sloopen der vestingwerken weder een onge luk plaats gehad. Een arbeiderwerkzaam aan het slechten van een gedeelte van het fort Willem Iis onder een instortende aardmassa geraakt en slechts geheel verpletterd te voorschijn gebragt. liet slagtoffer van dit ongeluk was geboortig van het Belgische Renkem, en laat eene weduw e in zwange- ren toestand en één kind achter. Uit Hulst meldt men dat Donderdag 11. de voor eeltige jaren nieuw gebouwde r. k. kerk en torenin het op 2 uren van daar gelegen dorp Rapenburg, een prooi der vlammen is geworden. De brand werd ontdekt door menschen buiten het dorp, die er den koster kennis van gaven. De spuit der gemeente en die van het naburige Boschkappelle bewezen zoo goed mo gelijk hunne diensten. Men zegt dat de brand ontstaan is door het laten staan van bakkerskolen op hel orgel, hetgeen men gewoon was bij nat weder te doen. om dit instrument voor vocht te vrijwaren. Beriglen uit de Kaapstad melden o. a. het overlijden, in G5-jarigcn ouderdom, van den heer G. W. A. van der Lingen. Van de Kaap geboortig, volbragt hij zijne studiën aan de Utrechlsche hoogeschool en muntte door veelzijdige kennis en geestkracht uit. Hij was de zoon van een flolland- schen zendeling en had diens ijver geerfd; na zijne terugkomst in de Kaap kolonie werd hij aan de Paarl tot leeraar beroepen en bleef daar werkzaam tot zijnen dood. De theologische kweekschool te Stellenboschwier oprig- ting voor een groot deel aan hem te danken was, bood hem het professo raat aan, doch hij verkoos zijn leeraarsambt te behouden; hij was ook de stichter van het gymnasium aan de Paarl, en vele andere nuttige inrigtin- gen. D\ van der Lingen was een merkwaardig man en zouwaar hij zich iu de wereld zou hebben nedergezet, naam hebben verworven. Met een stalen geheugen begiftigd, paarde hij daaraan een krachtigen ondernemings geest, tot doordrijvens toe van eens opgevatte plannen. Veelal was hij zijne omgeving zoover vooruit, dat hij niet zelden den draak hoorde steken met zijne aanbevelingen op materieel gebiedwaarvan men noglans later de juistheid inzag. Zoo was hel met het plan om kamcelen in de kolonie in te voeren, een ontwerp, dat later door deskundigen als zeer uitvoerbaar en voordeelig werd verklaard. Ook de aanleg van artesische putten werd sterk door hem voorgestaan, en zelf heeft hij veel geld besteed aan proef nemingen, die, hoewel niet geslaagd, toch van eene wakkerheid getuigden, die op anderen zeer nuttig moest werken. In weerwil van zware verliezen in deze en andere ondernemingen, verloor hij nooit den moed om, waar pligt en geweten dit eischlenmildelijk voor den dag te komen. Hij hand haafde in zijne gemeente grootelijks het llollandsch element. Zijne boekerij, door veeljarige studie op menig gebied bijeengebragtis zeker een der merk waardigste particuliere in de Kaapkolonie 'sGRAVENHAGE. 27 December. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein R. J. Verschoor van Nisse, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, op pensioen te stellen. De minister van koloniën zal Woensdag en die van financiën Donder dag aanst. geen gehoor verleenen. -- Bij de ontwerpen, die thans aan de behandeling der eerste kamer zijn onderworpen, behoort dat tot toestemming tot de huwelijks-verbindtenis van 11. K. 11. prinses Maria der Nederlanden met Z. I). H. prins Willem von Wied. De tweede kamer zal waarschijnlijk, buiten bijzondere omstandighe den. eerst tegen den 15 Februarij hare werkzaamheden hervatten. BUIT KIS L ft I )SC 11E BEIUGTEN. ËIVGELAND. LONDEN20 December. In Ierland wordt een adres van de Noord-Amerikaansche fenians ver spreid. liet strekt om de feniansche broederschap in Ierland te prijzen, aan te moedigen en door het vooruitzigt op ondersteuning uit de Vereenigde Staten aan te vuren. Het zegt dat de nationale zaak der Ieren op den goeden weg is, maar waarschuwt tegen "wilde avonturen." Volgens de Manch. Gaard, werd dezer dagen het stadje Salford, in de nabijheid van Manchester, ernstig bedreigd om door fenians te worden overvallen en geplunderd. Het plan werd verraden en door militaire maat regelen die in allerijl genomen werdenverijdeld. Er wordt een geregteiijk onderzoek ingesteld in zake het overlijden van Sara Jacobs, het meisje, dat langen tijd zooveel van zich deed spreken, en onlangs, dank zij de ligtgeloovigheid en onkunde van hare ouders en omgeving, den hongerdood gestorven is. De vader van de ongelukkige zal wegens manslag teregt staanen de Times drukt zijne voldoening er over uil, dat de zaak aldus aan een streng en onpartijdig onderzoek zal worden onderworpen. De protestantsche alliantie heefl dezer dagen een adres uitgevaardigd, waarin zij naar aanleiding der op ning van het Valicaansch concilie lessen aan hare geloofsgenoolen en aan de Christenheid in het algemeen rigt. Eene Noord-Amerikaansche vcreeniging heeft van de Chinesche rege ring de concessie verkregen om eene onderzeesche telegraphische verbinding aan te leggen tusschen de haven van Peking en die van San Francisco in üalifornië. Die kabel zal eene lengle van 7000 mijlen moeten hebben, ter wijl de Engelsch-Amcrikaansche kabel 1900 en de Fransch-Amerikaansche kabel 2200 mijlen lang is. FKAN KRUK. PARIJS, 26 December. Volgens den Public zal de volgende ministeriële lijst aan de goedkeu ring des keizers worden onderworpen: Entile Ollivier. binnenl. zaken en eeredienst; Bonjean, justitie; Mège en Dupuy. openbare werken; Louvet, koophandel en landbouwChasseloup Laubatbuitenl. zaken Leboeufoor log; Magne, financiën; Genonilly, marine. De heer Ollivier zou voorts den heer Richard als minister van onderwijs voordragen. De Constitutionnel zegt. dat, volgens een gerucht, gisteren na den gehouden ministerraad liet geheele kabinet zijn ontslag heeft ingediend en dat dit is aangenomen. Men voegde er bij dat de heer Ollivier definitief met de zamenstelling van een nieuw kabinet was belast. Het blad maakt daarbij de opmerking, dat ofschoon hij voor de juistheid van dit een en ander niet kan instaaner evenwel redenen aanwezig zijn om te gelooven dat het gegrond is. Onder de enkele verkiezingen, door het wetgevend ligchaam nietig ver klaard, is die van den heer Marion. De kamer was van oordeel dat hij de betrekking van afgevaardigde onwaardig was. Ilij was vroeger make laar in effecten aan de Parijsche beurs geweestdoor laakbare speculatien in verlegenheid geraakt en dooi toedoen zijner berocpsgenooten van de beurs verdreven, hoewel hij regtens in het volle genot der politieke regten geble ven is. Uit dien hoofde werd door de commissie van rapporteurs voorge steld de verkiezing wegens zedelijke onwaardigheid nietig te verklaren haar rapport was schier onteerend voor den heer Marion. Deze antwoordde dat hij als makelaar ongelukkig, maar niet slecht was geweest: dat een ander makelaar, zijn persoonlijke vijand, van zijn ongeluk partij had ge lrokken om zijnen ondergang te bewerken, maar dat zijne waardigheid of onwaardigheid in allen gevalle enkel door de kiezers, niet door de kamer beslist moest worden. Daarop diende hij zijn ontslag in, zeggende zich bij zijne kiezers om herkiezing te zullen aanmelden. De kamer weigerde liét ontslag aan te nemen en insgelijks hem toe te laten. - Er zijn drie brieven openbaar gemaakt van den bisschop van Orleans, den 1 8deD December uit Rome geschreven. In een daarvan zegt de bisschop de redactie van het dagblad Ie Francais dank voor het niet-opnemen van eene uitnoodiging tot het openen eener inschrijving, bestemd tot het aan bieden 'van een cercblijk aan den prelaat. Niets, zegt deze, strijdt meer met mijne gevoelens en denkbeeldendan dergelijke manifestatiën. De an dere brieven strekken tot wederlegging van lasterlijke of beleedisende arti kelen, tegen den bisschop, volgens schrijven uit Rome in een paar Londen- sche bladen verschenen. In een dier bladen is de houdingdoor mgr. Dupanloup in den laatsten tijd aangenomen, toegeschreven aan wenkendoor keizer Napoleon' aan hem gegeven, en aan het uitzigt, door dien souverein aan genoemden prelaat op den aartsbisschoppelijken zetel van Lyon geopend. Die wenken of bevelen, zegt de heer Dupanloup. die belooning. dat aarts bisdom zijn gedrogtelijkheden, waarvan geen enkel woord waar is; en in dien gij, mijnheer! in Frankrijk in plaats van in Engeland leefdet, zoudt gij weten, dat zij zelfs niets waarschijnlijks hebben. Zij, die u deze be- rigten toegezonden hebbenzijn eerroovers. Ik ben te Romezij ook. Ik daag hen uit zich te doen kennenen in mijn bijzijn en dat van twee getuigen te herhalen wat zij u hebben durven schrijven. Ik heb slechts diepe verachting over voor de logens en den laster, die door zekere tongen omtrent mij maar al te overvloedig verbreid worden. Te Brest heeft de zekerheid, die men verkrégen heefl van het vergaan van de Goi gone, eene groote ontsteltenis doen ontslaan. Waarschijnlijk is niet een van de bemanning van dit vaartuig aan den dood ontkomen. Be halve de officieren bestond de bemanning uit 128 koppen. De marine heeft door het vergaan van dit schip een zwaar verlies geleden. Naar men verneemt, heeft Traupmann dezer dagen het verlangen te kennen gegeven om de mis bij te wonen. De directie van de conciergerie heeft in dat verzoek gaarne bewilligddaar men echter beducht was voor stuitende tooneelen, welke zijne verschijning onder de overige gevangenen zou teweeg brengen, heeft men hem niet in het schip der kapel van de Girondijnen toegelaten, maar hem de dienst in eene getraliede loge of tri bune, in gezelschap zijner bewakers, doen bijwonen. Het door den mis dadiger geopenbaarde verlangen bewijst, naar men meent, dat hij berouw over zijne gruwelijke misdaad begint te gevoelen; eene gewaarwording, die hem, gelijk uit een aantal omstandighedenscheelt te blijken, tot hiertoe ten eenemale vreemd was gebleven. S FAÜJE De verkiezingen tot aanvulling der cortes zullen den 20leo Januarij plaats hebben; men verwacht daarbij eenen heeten strijd tusschen unionisten en progressisten. Koning Victor Emanuel wil, naar te Madrid verzekerd wordt, hare uitkomst afwachten, alvorens een definitief antwoord te geven op het aanbod der Spaansche kroon aan zijnen neef De Corresp. deelt mede dat de protestantsche vereeniging te Madrid dezer dagen zes millioen realen heeft ontvangen, welke haar zijn gezonden door de Londensche Bijbeivereeniging. Deze som dient tot bijdrage voor de i oprigting van eene protestantsche kerk in de hoofdstad van Spanje. ITALIË. Uit Itomc schrijft men aan de Times: Er beslaat, naar men verze kert, bij den 11. Stoel en in de kerkvergadering opregte wensch en vast

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2