LEI08CUË COURA DIIVGSDAG 28 DECEMBER. N°. 232. B1NNENLANDSCME BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. 13.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35. franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 s jaars, buiten de expeditie/casten. Afzonderlijke no turners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 27 December. De telcgraaph-kantoren der Holl. spoorwegmaatschappij zijn gedurende de wintcrdienst open als volgt: Alkmaar. Amsterdam, Dellt, 'sGravenhage Haarlem, de Helder, Leiden, Rotterdam en Schiedam van 8 ure voor- tot 1014 ure namiddags, de overige van 8 ure voor- tot 1 ure namiddags en van 3 lot 10 ure namiddags. --- Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende de vorige week dagelijks van 176 tot 218 volwassen personen en van 95 tot 123 kinderen. Bij liet examen voor den rang van apotheker, te Utrecht gehouden, zijn van de 15 candidaten 12 toegelaten en 2 afgewezen; 1 had zich terug getrokken. Het prospectus van het weekblad gewijd aan de ontwikkeling der vrouw is thans verschenen. Dit weekblad zal den titel voeren «Ons Streven". Het zal worden uitgegeven bij de firma van Dijk en C\ te Schiedamonder hoofdredactie van mej. Betsy Perk te Delft. De prjjs is bepaald op 5 per jaar. llet plan is, zegt de hoofdredactrice, een weekblad te doen verschijnen, uit sluitend gewjjd aan de ontwikkeling, de belangen en de werkzaamheden der vrouw. Een weekblad, dat zoowel zjjn weg moet vinden naar het bou doir als naar het huisvertrek, zoowel naar den salon als naar de winkel kamer, zoowel naar leesgezelschap en leesmrigting als naar de school; een weekblad, dat het vooroordeel tracht te bestrijden, door zonneklaar aan te toonen. dat de vrouw, die meer kent dan het huisbestier alleen, daarom niet buiten de huishoudelijke sfeer treedt of zich emancipeert, maar integen deel hare roeping slechts waardiger vervult, omdat zij die, dank zij hare veelzijdige ontwikkeling, beter overziet, juister begrijpt; een weekblad, dat liet streven en werken der vrouwen uit het verleden zal herinneren, om door die herinnering de vrouwen van onzen tijd lot navolging op te wek ken; en dat tevens ernstig zal beproeven, een arbeidsveld aan te wijzen voor haar, die, hetzij door intellectuele hetzjj door financiële behoefte gedre ven, naar arbeid uitzien; een weekblad, dat de werkzaamheid onzer zus ters, ten algemeenen nutte, op welk gebied ook, wil wereldkundig maken, in de hoop aldus velen aan te moedigen haar ter zijde te komen en de ont brekende arbeidsters aan te vullen; een weekblad eindelijk, dat den beuzel geest zooveel mogelijk tracht te doen wijken voor degelijkheid, dat den vloek der ledigheid tegenover den zegen van den arbeid in het licht stelt, dat elke vrouw aanspoort tot een leven van dienende liefde; tot een woe keren met de haar verleende gaven. Zulk eene taak te aanvaarden, dat moge eene vermetele, onze krachten Terre te bovengaande poging heeten, maar eene doellooze, eene overtollige is het zeer zeker niet. De verecniging van en voor Nederlandsche industrieëlen heeft aan de tweede kamer een adres gerigt, waarin wordt te kennen gegeven dat zij met groote voldoening door den heer minister van financien in eene zitting van de kamer eene verklaring heeft hooren afleggen aangaande de palent- wet, welke voorzeker de krachtigste veroordecling is van die wet en van de daaruit voortvloeijende nijverheidsbelasting, die immer door een verte genwoordiger van Zr. M'. regering openlijk is uilgesproken. Zij verzoekt mitsdien de kamer, bij het toestaan der voor 1870 geraamde middelen. Zr. >1'. regering ten ernstigste te willen aansporen en ondersteunenopdat die monsterachtige belasting der nijverheid, nog in den loop van 1870, door een billijke op allen en overal evenredig drukkende nieuwe belasting worde vervangen. De Surinaamsche Cour. bevat een adres van ingezetenen van Suri name, waarin zij, op grond van de toezegging in de jongste troonrede en de mededeeling van den minister van koloniën, bij de behandeling der huis houdelijke bcgrooting van Suriname voor het jaar 1869, in de tweede kamer gedaan ter zake eener immigratie uit Britsch Indië naar Suriname, dat de Engelsche regering zich bereid had verklaard een tractaat te sluiten en dat (Onderhandelingen hieromtrent werden gevoerd, die echter toen nog niet waren afgeloopen, met den meest mogelijken aandrang onder de aandacht des konings brengen dat het hoogst raadzaam is dat het sluiten van een tractaat met Engeland binnen den korst mogelijken tijd plaats vinde. Terwijl de laatste berigten uit Hindostan wederom gewagen van den aldaar hecrschenden nood, kan Suriname van deze omstandigheden gebruik maken, om voor zijn landbouw de zoo dringend noodige handen te bckomehZoodra slechts met de Engelsche regering diergelijke overeenkomst gesloten is. De commissie voor het stichten van een nationaal gedenkteeken te Heiligerlee heeft het besluit genomen bepaalde maatregelen te netfieh die kunnen leiden lot de spoedige voltooijing van het ontworpen monument. Zij heeft dientengevolge magtiging verstrekt aan den heer J. H. Egenberger, den ontwerper van de gemodelleerde groep voor het te stichten monument, om de noodige stappen te doen, die kunnen leiden tot de uitvoering in stèën van het ontworpen kunstwerk. Aan de commissie is in overweging gege ven om. zoo mogelijk, de onthulling van het gedenkteeken te doen plaats hebben op den verjaardag van een der leden van ons vorstenhuis; zij heeft zich aanvankelijk met dat voorstel 'verèenigd. Indien dus de bijdragen, die der commissie nog van tijd tot tijd toevloeijen, voldoende vermeerderen om haar in staat te stellen de beeldengroep op een passend voetstuk té plaatsen en eenigen aanleg van het terrein daarbij te voegen, dan hoopt zij in dên nazomer van 1870 het gedenkteeken aan Zijne blijvende bestemming te kuh- nen toewijden. De Arnhemsche kweekschool voor onderwijzeressen verkeert, volgens het daarvan uitgegeven verslag, in zeer gunstigen toestand. Tegen 2 mi's- lnkle examens staan 52 examens, dip goed geslaagd zijn: als: 1 hoofdonder wijzeres; 10 lmlponderwijzeressen, 18 voor hel Frausch, 7 voor het lloog- duitsch, 6 voor liet Engelseh en 10 voor de handwerken. De kweekelingcn waren 48 a 50 inwonenden, en 20 a 30 externen. De Anna-prijs, voor de verdienstelijkste en bekwaamste leerlingen, is toegekend aan mejufvrouw Kouwenberg van 's Ileerenberg. De rekening van ontvangst en uitgaaf bedroeg ƒ22,292.75. Door het prov. gcregtshof in Noordbrabant is II. j. J. Mokcaarts, oud 36 jaren, gepensioneerd maréchausséeschuldig verklaard aan moord op den persoon van F. van der Steen te Waalwijk en veroordeeld tot de straf des doods. De officier van justitie te Utrecht Wcnscht te worden bekend gemaakt met de namen en woonplaatsen van eenige der passagiers, die op Zondag 28 November jl. aan het station Utrecht van den Rijnspoorweg gezeten wa ren in den spoortrein n". 5 op de dienstregeling vermeld, welke ten 10 ure 30 min. van Utrecht naar Armliem moest vertrekken, doch volgens het proces-verbaal van den surveillerenden rijksveldwachter eerst ten 10 ure 40 min., en derhalve 10 minuten te laat, is aangekomen en ten 10 urè 44 min. en derhalve 14 minuten te laat. is vertrokken, terwijl volgens de bewering der belanghebbende spoorwegbeambten zoowel aankomst als vertrek op den hij de dienstregeling bepaalden tijd zou hebben plaats gehad. Uit Arnhem klaagt men herhaaldelijk over diefstallen bij nacht. Zoo werd op eene villa aan den Velperweg in de afgeloopen week ingebroken. Een der bewoners, een kadet der militaire academie, die ten huize van den eigenaar van Lecuwenslein logeerde, onraad hoorende, begaf zich met zijn sabel gewapend naar beneden en trof daar de dieven aan, die bij zijne komst de vlugt namen. Ëen werd door eene sabelhouw van den moedigen jongeling getroffen, zoo als later bleek uit het bloed, dat aan dit wapen kleefde, maar door de duisternis begunstigd, gelukte het den dief,toch te ontkomen. Te 's Hertogenbosch klaagt men reeds nu, vroeger dan gewoonlijk, over het hooge water, waardoor de gemeenschap met rijtuigen tusschen die stad en de Langstraat wederom is afgebroken. Die gemeenschap wordt onderhouden door open vaariuigendat gewis tot groot nadeel van den handel strektdie op en van de bloeijende gemeenten in de Langstraat en het land van Heusden gevoerd wordt. Te Eexta, in Groningen, heeft de aldaar staande kruiskerk door den jongsten storm zoozeer geleden, dat men besloten heeft haar af te breken. In het jaar 1824 heeft men in het koor, behalve verschillend schilderwerk, het volgende opschrift gevonden: *ln den jare 1167 is diese Kirche gebaud door I. Jans." Van Schiermonnikoog meldt men: Leefden tot hiertoe de bewoners van dit eiland zeer gerust en vrij van vrees voor dievendeze gerustheid werd, weinige dagen geleden, aanmerkelijk minder. Het bleek, dat ook hier, onder eene bevolking van 1000 personen, wel iemand gevonden wordt die geen zwarigheid maakt zich aan het eigendom eens anderen te vergrij pen. Uit het kabinet eener weduwe werd, vermoedelijk reeds Zaturdag 11 dezer, toen de weduwe afwezig was, doch hare kinderen zich te huis be vonden, een trommel weggenomen, waarin behalve 2 banlbilletteneen

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1