BU1TENLANDSCHE BERTGTEN. EUGELASD. LONDEN23 December. Men wil weten dat liet ministerie voornemens is in de volgende parle- mentszitting eene voordragt te doen tot invoering der geheime stemuitbren- ging bij de gemeentelijke en stedelijke verkiezingen, en lot afschaffing der voorloopige stemming bij de verkiezingen voor het parlement. Ook wil men weten dat in de politieke administratie van Ierland groote veranderingen zullen worden gébragl. De post van onderkoning (lord-luitenant) zal worden afgeschaft en het kasteel van Dublin zal eene koninklijke resi dentie worden, jaarlijks gedurende eenige maanden door den prins van Wallis, wiens inkomen vermeerderd zal worden, bewoond, liet Engelsche politiek- systecm zal worden ingevoerd, maar de organisatie zal op meer militairen voet geschieden. Het oorlogschip Monarch heeft den 21stcn, met bet lijk van den heer Peabody aan boord, van Spid head de reis naar de Vereenigde Staten aange nomen. begeleid door het Amerikaansche oorlogsschip Plymouth. De Limerick Chron. deelt mede, dat zekere bakker, Carroll, te Iiil- mallock in Ierland, op 5 Maart 1867 door den aanvoerder der fenians. Dunne, die den bekenden aanval op de policie-kazerne aanvoerde, werd ge vangen genomen en met den dood bedreigd werd, indien hij niet de poiicie- agenten in naam der fenians ging sommeren, zich over te geven. De agenten dreigden hem zonder [genade dood te schieten, indien bij zich niet onmiddellijk verwijderde, en zoo was de bakker gedurende twee uren een schietschijf voor de policie en de fenians. Hij redde zijn leven echter, en bij bet regtsgeding der fenians als getuige opgeroepenwisten de advocaten in hunne ondervraging al deze bijzonderheden van hem te weten te komen. Dit haalde hem den haat op den bals van de gcheele buurt, welke hem in den ban deed. Niemand wilde meer brood van hem koopen, en niemand sprak tot hem dan om hem verrader, spion enz. te noemen. Dit gedrag zijner buren maakte den armen man bet leven zoo zuur, dat hij diep droef geestig werd, en aan een verval van krachten verleden week overleed. De baat zijner vijanden volgde hem echter tot in het graf. Eene compagnie soldaten, met geladen geweren, moest zijn lijk beschermen op den laatsten togt, en eenige ooggetuigen melden, dat het geschreeuw en de afschuwe lijke uitroepingen van haat en verachtingwelke het woedende gemeen aan hief, schrikverwekkend waren. Zijne vrienden en bloedverwanten durfden hem niet de laatste eer bewijzen, en zijne ongelukkige vrouwzijn broe der en een katholijk priester waren alleen tegenwoordig. Het graf was niet gedolvendaar niemand de hand aan de spade had durven of willen leggen en zijn broeder was genoodzaakt het graf te delven, terwijl eenige policie- agenten het graf moesten digt werpen. Berigten uit de kaapstad van 19 Nov. melden dat de regering van den Oranje-Vrijstaat besloten had niet verder geduld met de Basuto's te oefenen, maar hen gewapenderhand uit het betwiste grondgebied te verwijderen. In- lusschen had het. opperhoofd der Basuto's rijke geschenkenwaaronder eenen prachtigen tijger, voor koningin Victoria afgezonden. Volgens berigt uit New-York zijn in de Vereenigde Staten de rivieren door een plotseling ingevallen vorst zoodanig met ijs bezet, dat de vaart gestremd is; ook de Iludson-baai is bevroren, ten gevolge waarvan de dienst der stoombooten naar Albanië is gestaakt. FRANKRIJK. FARIJS, 23 December. Volgens den Constitutionnel zal er geene wijziging of verandering; van het kabinet plaats hebben voor dat de buitengewone zitting der wetgevende kamers geëindigd is, maar zal de benoeming van het nieuwe kabinet zeer spoedig, uiterlijk twee of drie dagen, na de sluiting der zitting volgen. In allen gevalle zou de kamer eerst tegen 10 of 12 Januarij tot het houden der gewone zitting worden zamengeroepen. Volgens het Journ. de Déb. zou de keizer te kennen hebben gegeven dat voor de opening van de gewone zitting der wetgevende kamers een nieuw kabinet zou gevormd worden. Bij den senaat is een adres ingekomen van een aantal inwoners uit Nimes, ter zake van het standbeeld ter eere van Voltaire. De adressanten roepen de medewerking van den senaat in, om te beletten dat dit stand beeld op een der openbare pleinen van Nimes opgerigt wordt. Zij zien daarin een schandaal, en vreezen zeker dal het monument, ter eere van den wijsgeer van Ferneyzal opwekken tot het lezen zijner werken en alzoo een verderfelijken invloed uitoefenen. De senaat heeft besloten ten aanzien dezer zaak tot de orde van den dag over te gaan. - Volgens la France is door een aantal Gallicaansch-gezinde katholieken uit Frovence aan den bisschop van Orleans een adres van adhaesie gerigt. Er is alhier met hetzelfde doel een comité opgerigt. Het blad zegt voorts, dat de liberale katholieken, ten gevolge van de aanvallen door den l'nivers tegen den genoemden bisschop gerigt, zich genoopt gevoelen de partij van den bisschop tc kiezen, ten einde hem in den strijd tegen het ultra- j montanisme te steunen. Er zijn reeds 1100 aanvragen ingekomen om eene plaats ter bijwoning van het regtsgeding van Traupmann. Behalve de gereserveerde plaatsen, I zijn er echter slechts een 100-tal beschikbaar. Den schouwburg te Nimes, waarvan de bouw ongeveer twee milliocn frs. gekost heeft, wil men verloten, tegen 1 franc het lot. De eigenaar van het gebouw is failliet verklaard, met een tekort van 17 millioen. De beroemde beeldbouwer Piclro Tenerari is te Rome overleden. Hij was leerling van Canova en Thorwaldsen. S PANJE. Er is eene wet gevaardigd, waarbij het kroondomein wordt opgeheven, met bepaling dat alle daartoe behoorende goederen ten bate der schatkist zullen worden verkochtbehalve die voor het persoonlijk gebruik dessouve- reins bestemd zijn of voor 's rijks dienst zouden kunnen gebruikt worden; alsmede de wet. die alle openbare ambtsbetrekkingen, jaarwedden en pensi oenen ontzegt aan degenen, die weigeren mogtcn den eed van trouw aan de constitutie af te leggende bisschoppen niet uitgezonderd. PRIISSEN. BERLIJN, 23 December. Door liet heerenbuis is de begrooting voor 1870 mede goedgekeurd maar het heelt daarbij een blijk gegeven van zijnen reaetionnairen zin. Op voorstel zijner commissie beeft het van de regering verzocht de indiening eener wet. waarbij de vergoeding van verblijfkosten voor de leden van de kamer van afgevaardigden afgeschaft wordt. De commissie had ook voorgesteld de regeling te verzoeken om in afwachting van de indiening der bedoelde wel de betaling der verblijfkosten te schorsendit gedeelte van het voorstel werd echter niet aangenomen. De heer Goldschmidt, hoogleeraar te Heidelberg, is benoemd tot lid van het bonds-handelsgeregtshof. Dit is het eerste voorbeeld van de toe passing der bepalingen, vervat in de bondswet van 3 Julij jl.waarbij een Israëliet is benoemd tot regter; tot heden werden wel is waar Israëlieten in Pruissen toegelaten als assessoren bij reglbanken, maar zij werden niet tot regter bevorderd. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 6