LEIDSCRE COURANT. N°. 227. DINGSDAG 21 DECEMBER. BINNENLANDSCHË BËRIGTEN. 1861). De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p.p. f3.50/ met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad -3/35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke no miners der Gourant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 20 December. In cene heden gehouden zitting van den gemeenteraad is behandeld een voorstel van de commissie van financiën in zake de plaatselijke belasting (naar aanleiding van bet in de zitting van Donderdag 11. genomen besluit), cn verdere behandeling der nog aanhangige punten ter beantwoording van de aanmerkingen van gedep. staten. Met bet laatste werd begonnen. De tweede aanmerking van gedep. staten betrof art. 10 der verordening, waarbij bepaald wordt dat vermeerdering of vermindering gedurende den loop van bet belastingjaar in de grondslagen der belasting geene verandering in den aanslag te weeg brengt. Gedep. staten meenden dat vermindering in som mige gevallen moest toegelaten worden. Enkele leden van den raad waren dezelfde meening toegedaan cn meenden datwanneer de belastingschuldige in den loop des dienstjaars in minder gunstjge omstandigheden mogt komen te verkeeren, zoodat hij een kleinere woning ging betrekken, de billijkheid er voor pleitte dat hem dan afschrijving werd toegestaan Van de andere zijde werd er op gewezen dat bet bepaalde in de verordening geheel over eenstemde met de wet. Met 18 tegen 3 stemmen werd, overeenkomstig het voorstel van burg. cn weth.besloten het artikel onveranderd te laten en in dien zin aan gedep. staten te antwoorden. De tweede aanmerking van gedep. staten betrof art. 13 der verordening op de invordering, waarbij aan de gemeente voor deze belasting voorrang werd toegekend onmiddellijk na die bij het burg. wetboek of andere wetten verleend, op al de roerende en onroerende goederen van den belastingschuldige. Burg. en weth. meenden ook dit art. te moeten handhaven. De hh. du llieu cn Goudsmit waren daar tegen; de heer Goudsmit was van meening dat de gemeente zich een dergelijk privilegie niet kon aanmatigendaar liet streed met de wet, en haalde voorbeelden bij dat de regtbank alhier vroegerteregt in dien zin eene beslissing bad genomen. Met algemeene stemmen werd be sloten deze bepaling, als van geen kracht, te doen vervallen. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel der commissie van financiën, naar aan leiding van het in de vorige vergadering genomen besluit, dat splitsing der percelen- zou worden toegelaten. De commissie stelde voor thans art. 3 en 5 der verordening te wijzigen zooals zij bij het vroeger door haar ingediende concept had voorgedragen. Art. 3 werd met 18 legen 3 stemmen aangeno men. Art. 5 gaf tot discussie aanleiding. De lieer de Fremery verlangde bepaald te hebben dat als verhuurde kamers zouden beschouwd worden ka mers die in den regel werden verhuurdof waarvan het bekend is dat zij verhuurd worden, en deed in dien zin een voorstel, dat echter, van wege de mocijeiijkheden die er uit eene dergelijke bepaling zouden voortvloeijenmet 13 tegen 8 stemmen werd verworpen. De lieer Goudsmit deed het voorstel om aan hen, wier kamers bij de schatting onvcrliuurd waren, later, wan neer zjj liet bewijs leveren dat die kamers gedurende meer dan drie maan den zijn verhuurd geweest, afschrijving te verleenen. Dit amendement, niet ondersteund wordende, werd niet in stemming gebragt en daarna art. 5 (het beginsel der splitsing bevattende) met 11 legen 10 stemmen aangenomen. De lieer de Fremery stelde nog voor de som van 250, die, alsnoodig voor levensonderhoud, van de hoofdsom zal worden afgetrokken, en vroeger was bepaald op ƒ250 te bepalen op 300. Naar aanleiding van dit voor stel ontstond een verschil van meening en wel over de vraag of men zich thans strikt moest bepalen bij de wijzigingen door gedep. staten in de ver ordening verlangd of dat men ook nog andere voorstellen tot wijziging mogt in overweging nemen. Met 13 tegen 8 stemmen werd in cerstbedoelden zin beslist, zoodat het voorstel van den beer de Fremery niet in behandeling kwam. Gelijk verschil van meening ontstond nog over de vraag of de ge wijzigde verordening thans op nieuw in stemming moest worden gebragt, hetgeen met 11 tegen 9 stemmen in onlkennenden zin werd beslist. De verder aan de orde zijnde voordragten werden goedgekeurd, zooals die tot regeling eener recognitie voor liet gebruik van gemeentegrond doorC. J. Zaalberg te betalenen die tot regeling van het maximum van den onder stand voor 1870. Op het adres van C. van der Lubhetot het huren eener stalling, en dat van J. P. W. Schermer, tot afschrijving van plaatselijke directe belasting, werd gunstig beschikt. Het prov. geregtshof van Friesland heeft, met vernietiging van een vonnis der arrond.-regtbank te Leeuwarden, waarbij li. S., stationchef bij den staatsspoorweg te Wirdum, was ontslagen van rcgtsvervolging, en A. v. d. P., wisselwachter aan dat slation, was veroordeeld tot eene gevan genisstraf van drie maanden, beiden schuldig verklaard aan het hun bij dagvaarding ten laste gelegde feit van het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein, dat zij hadden kunnen en moeten voorzien; en hen te dier zake veroordeeld lot cellulaire gevangenisstraf, den eerste voor den tjjd van zeven weken en den tweede van veertien dagen. Men meldt uil Haiiiiigenvan 17 Dec.: De gemeenschap per spoor naar onze haven, en de scheepvaart von hier naar Bolsward zijn tijdelijk ge stremd, want de ontzettende storm heeft in den afgeloopen nacht eenige goederenwagens in beweging gebragt, en drie daarvan zijn over elkander in de Bolswardervaart gestort, zoodat de spoorwegbrug aldaar vooreerst geen dienst kan doen, tot groot ongerief vooral ook van de veetreinen, die hier heden avond van Leeuwarden als gewoonlijk aankomen, om bij het dok en de haven gelost cn ingescheept te worden. Bovengenoemde wagens zjjn gedeeltelijk verbrijzeld. L'it Leeuwarden meldt men dd. 17 Dcc.: Wij hadden hiergepasseerden nacht een vliegenden zuidwestelijkcn storm door te staan, die, zoowel in als buiten de stad, hare vreesclijke kracht heeft doen gevoelen. Tal van huizen zijn beschadigd geworden cn op onderscheidene plaatsen lagen heden morgen van de zwaarste boomen ontworteld ter aarde. Men zegt, dat zelfs van sommige boerenhuizen een 3000 tal pannen zijn afgewaaid. De bewo ners van het oostelijk deel dezer provincie zullen ongetwijfeld ook veel heb ben moeten verdurenniet alleen ten gevolge van den stormmaar vooral door de opstuwing van het water, dat nog altijd buitengewoon hoog is. Van persoonlijke ongelukken heeft men echter tot dusver niets vernomen. Naar men verneemt is de trein, gisteren ten 7 ure van Grouw naar hier zullende vertrekken, aan ëeh groot gevaar ontsnapt. De wisselwachter aau genoemd station ontdekte dal aan de wissel een gebrek was, waaromtrent hij nog tjjdig rapport kon doen, zoodat een groot onheil voorkomen is. Men meent, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Nog meldt men uit Leeuwarden dd. 18 December: Een verschrikkelijk on geluk heeft heden voormiddag plaats gehad met den trein, die ten 10.54 uur van hier naar Arnhem was vertrokken. Bij het station te Ilee- renvecn had de brugwachter verzuimd de brug goed te sluiten. Het gevolg was, dat de locomotief, pas op de brug gekomen, dérailleerde cn in de vaart stortte. Gedeeltelijk bleef hij echter nog aan de brug hangen, zoodat de wagens althans op het droogc bleven. Dit belette echter niet dat verscheidene personen min of meer zwaar gewond werden, waaronder, gelijk te begrijpen valt, de machinisten. De lieer P., inspecteur van den spoorwegtelegraaf, die zich voor de dienst op den trein bevond, is zwaar aan het hoofd gewoond en heden namiddag in schier bcwusteloozen toestand hier gebragt. Men vreest in ieder geval voor het behoud van een zijner oogen. Een der machinisten moet er op soortgelijke wijze zijn afge komen. De brug is geheel vernield. Er is ten spoedigste een hulpbrug over de vaart gelegd. De treinen sloppen nu van weerskanten aan de brug. Te Ileerenvccn is Donderdag nacht het in aanbouw zijnde stations- koflijhuis geheel cn al ingestort. J 'sGBAVENllAGE, 20 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer .1. Uudig, cousul van Italië te Rotterdam, tol het dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroou van Italië, hem door den koning van Italië geschonken; en aau P. 11. Ritzen, te Maastricht, tot het dragen van het kruis fidei et vir- tutihem door den Paus geschonken. Tot kantonregter te Lemmer is benoemd de heer m». S. J. F. Andreae, advocaat te Beetsterzwaagen tot procureur bij de arrond.-regtbank te Sneek de heer mr. J. W. Telting, advocaat aldaar. Aan den heer G. II. Boekman is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als landmeter 2' kl., bij het kadaster. Tot directeur van een der rijkstelegraaf kantoren zijn benoemd de tele grafisten 3,le kJ. F. K.. van. der Heiden en P. 11. C. ZcntgraaR'. Door Z. M. zijn bevorderd tot kapitein ter zee, de kapitein-luit. ter zee W. C. Klis; tot kapitein-luit. ter zee, de luitt. ter zee 1"" kl. A. J. van Mansvelt, G. A. W. Halverhout. F. M. Parker Verboom en D. L. Feld- mann; tot luit. ter zee lsle kl.de luitt. ter zee 2Je kl. C. Ten Bosch, C. Vermeer, J. J. Engelvaart. C. Schuvlenburg en jhr. T. E. de Brauw- en tot luitt. ter zee 2Je kl.de adelborsten lsle kl. J. IL Wouters, N. J. van RenterghemH. 0. Feith cn W. M. J. Visser.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1