BU1TENLANDSCHE BEKIGTEN. PER TELEGRAAF. van den voorzitter werd besloten de beraadslagingen heden avond ten halt acht ure voort te zetten, ElïCiELAlltD. LONDEN, 16 December. Eene dezer dagen in het Iersche graafschap Kildare gehouden volks vergadering over de land-quaestie werd bijgewoond door 6000 a 7000 per sonen. Verschillende redenaars deden zich daarin op. Een hunner ver klaarde dat van de beslissing der quaeslie niet slechts het leven der Ieren, maar zelfs het bestaan van het Britsche rijk afhing. Een ander zeide: Dit zij het wachtwoord: geene willekeurige pachten meer; gecne opzeggingen der pacht; geene tyrannische landheeren, en geene tyrannische pachters. Nog dit heb ik op mijne lippen: geene tyrannische priesters, want ook op het altaar worden onverdedigbare woorden gesproken. Voordat deze ver schillende vormen van tyrannie zullen hebben opgehouden, zullen voor Ier land geene kalme dagen aanbreken. Bij motie werd echter besloten den heer Gladstone te ondersteunen in zijne pogingen om rust en tevredenheid aan Ierland te schenken. Naar verzekerd wordt, zegt de Times, zal er eerstdaags eene Russische stoombootdienst tusschen de Zwarte zee en Bombay worden opgerigt, met verbindtenissen die haar het vervoer van Indische producten verzekeren zoo zou één handelshuis van Moskau zich verbonden hebben om met die dienst wekelijks 4000 balen katoen te ontvangen. Verscheiden Liverpool- sclic handelshuizen hebben aangekondigd dat zij schepen bevrachten om door het Suez-kanaal naar Indie te gaan. De stormen van deze week hebben eene menigte schepen op de kust doen vergaan en te Cambridge een gasmeter doen ontploffen. De hevige wind deed den gasmeter schudden, waardoor het gas ontplofte, dat met de vlam van eene lantaarn in aanraking kwam. De gasmeter, welke 5000 gekost had en geheel nieuw was, werd vernield, doch slechts een klein gedeelte van het gas ontplofte en het overige brandde met eene ont zaggelijke vlam gedurende een geheel uur, de geheele stad verlichtende, welke gedurende het overige van den nacht in de diepste duisternis was gehuld'. De beide schepen, die het lijk van den lieer Peabody naar de Verecnigde Staten zullen overbrengen, liggen te Spithead tol vertrek gereed: zij zijn teruggehouden door den hevigen stormdie liet Kanaal onveilig maakte. In het huis van vertegenwoordigers te Washington is door de regering een voor stel gedaan om het stoffelijk overschot op eene plegtige wijze te ontvangen. Twee bewoners van het district Puebla, in Mexico, onlangs overle den, hebben den zeer hoogen ouderdom van 120 en 105 jaar bereikt; een grijsaard van 102 jaar, aldaar woonachtig, is nog zoo krachtig, dat hij eentf last van 100 pond, zonder merkbare inspanning van krachten, gedurende 1 een uur kan dragen. FRANKRIJK. PARIJS, 16 December. Dezer dagen heelt de regtbank uitspraak gedaan in de zaak van Ju ffen Humbert, die zich had toegelegd op het maken van fac-simile's van oude auteurs, enz., en zijne moeder, die ze voor echte autograplien aan den bibliograaf Muffat had verkocht. De zoon is tot eene maand, de moeder tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Sedert Traupmann naar de conciergerie is overgebragt, wordt de pre fectuur van policie voortdurend lastig gevallen met verzoeken van personen, tot allerlei rang en stand behoorende, die tot hem wensclien toegelaten te worden. Aan geen dier verzoeken is tot heden gehoor verleend; slechts de broeder van Traupmann, die marinier is en van onbesproken levensgedrag, werd tot hem toegelaten en smeekte hem te vergeefs eene volledige beken tenis te doen en zijne medepligtingen te noemen, hetgeen hem misschien nog van liet schavot zou kunnen redden. Traupmann bleef stom. Sedert het bezoek van zijn broeder heeft eene gewiglige omkeering bij hem plaats gehad; hij wordt nu en dan door vlagen van wanhoop overmeesterd, die hem de handen aan zich zeiven zouden doen slaan, zoo een uiterst waak zaam toezigt hem dit niet onmiddelijk belette. Op den spoorweg van Marseille naar 'Parijs is dezer dagen weder een misdaad gepleegd, welke aan die van Jud herinnert. De geneesheer James Constantin, die van eene reis uit Egypte in zijn vaderland was terugge keerd, had plaats genomen in een rijtuig, 15,<! kl.dat geheel ten zijnen behoeve was afgehuurd. Vermoeid als hij was, legde hij zich spoedig te slapen; maar toen de trein Rognac, het eerste slation na Marseille, had verlaten, werd hij plotseling wakker. Op dat station was namelijk iemand in zijn rijtuig geklommen, had het portier vervolgens goed gesloten en zich toen op het kussen tegen over den doctor geworpen. Door deze beweging werd de heer Constantin wakker. Verwonderd zag hij den vreemdeling aan, die zich in zijn rijtuig gedrongen had; maar hij bepaalde er zich toe, hem slechts te vragen of hij naar Parijs dacht te reizen. //Slechts tot Aries," was het antwoord. Daar dit station nabij was, werd de heer Con stantin gerust en legde hij zich weer te slapen. Doch spoedig daarna werd hij vrceselijk gewekt. De vreemdeling toch had zich op hem geworpen en bragt hem met een geplombeerden knop van een stok verscheidene wonden toe. De doctor stelde zicli nu zoo goed hij kon te weer, maar was door liet bloedverlies zeer verzwakt. Aan zijne redding zou dan ook niet te den ken zijn geweest, indien het toeval hem niet te hulp ware gekomen. De trein zou namelijk doorloopen tot Arles; maar de machinist zag zich ge noopt aan een tusschenstationte St. Chamas, te stoppen tot het innemen van water. Tc midden der worsteling tusschen den moordenaar en zijn slagtoffer hield dus de trein te St. Chamas stil, waar eerstgenoemde bij tijds wist te ontkomen. ITALIË. Uit Rome meldt men dat een levendig overleg en veelvuldige zamen- komsten plaats hebben onder de leden van kerkvergadering, en dat daarin de gevoelens zich door vrije gcdachtenwisselingniet altijd zonder wrijving, vormen. In stilte woelt er oppositie, waarvan de bisschop van Orleans, mgr. Dupanloup, zich als de leider gedraagt. De kardinaal Mathieu is naar Frankrijk vertrekken; omtrent de aanleiding tot die reis zijn zeer uitcenloopende geruchten verspreid. Voorts meldt men nog uit Rome: Schier al de Duitsehe bisschoppen en een groot gedeelte der Fransche zullen den bisschop van Orleans onder steunen. De voorstanders der onfeilbaarheid zullen geleid worden door mgr. Deschamp, aartsbisschop van Mechelen, en dr. Manning. Men gelooft dat de liberale partij geschraagd zal worden door de Portugesche en de kern der Oostenrijkschc en Hongaarsche bisschoppen. Mgr. Dupanloup doet al het mogelijke om zijne partij te versterken, ofschoon hij te voren overtuigd is, dat hij voor de numerieke meerderheid zal moeten zwichten. De bisschoppen uit liet Oosten zijn zeer ontsticht over eene scherpe ver maning, die hun gegeven werd, omdat zij koffijhuizen van den derden rang bezoeken. Zij zijn zeer arm, armer zelfs dan de Italiaansche bisschoppen, en zijn verpligt de tering naar de nering te zetten. De millionairs van het concilie zijn de Spaansche bisschoppendie zich in de weelde baden. Dan volgen de bisschoppen uit Amerika. De aartsbisschop van New-York heeft een ongelimiteerden credietbrief op het huis Spada, Flamini C0., terwijl aan andere Amerikaansche bisschoppen credieten zijn verleend van 100,000 en 150,000 frs. OOSTENRIJK. Het adres, namens de te Weenen op den dag van de opening van den rijksraad gehouden volksvergadering, den minister-president aangeboden was van den volgenden inhoud: //Daartoe bewogen door het krachtdadige op treden der groote volksmassa'swelke heden op den openingsdag van den rijksdag verschenen zijn, ten einde aan den, zoo dikwerf in vergaderingen en petitiën uitgesproken eisch meer nadruk te verleenenhebben de onder- geteekenden besloten het ministerie te verzoeken, in het belang der wel vaart van het Oostenrijksche volk, er naar te streven, dat bij het begin der rijksraadszitting het onbeperkte regt van coalitie bewilligd, en de wet betreflénde de //dwang-genootschappen." opgeheven worde; dat verder nog in den loop dezer zitting aan den rijksraad voordragten worden voorgelegd, betreffende de invoering van bet vrije regt van vereeniging en vergadering, de onvoorwaardelijke persvrijheid en het gelijk en regtstreeksch kiesregt. Wij kunnen ons niet weerhouden, hierbij het ministerie er aan te herinne ren, dat het volk waarborgen verlangt voor den vrede en voor de vrijneid, en daarvoor eischt het de afschaffing der staande legers, door de invoering der algemeene volkswapening. Mogt op de genoemde eischen in deze zit ting van den rijksraad geen acht worden geslagen, dan kan het mogelijk zijn, dat bet volk herhaaldelijk en in grootere massa's komt opdagen, om zijn wil te kennen te geven.'' De indiening van dit adres en dc wijze waarop dit plaats had heeft door het geheele rijk veel opzien verwekt. CAIRO, 16 December. Lord Clarendom heeft, uit naam der Engelschc regering, den heer de Lesseps geluk gewenscht met Jiet werk der doorgra ving van de landengte van Suez. PARIJS, 17 December. Het officiële blad deelt een keiz. besluit mede, waarbij de kiezers in de Vcnde'e tegen 0 Januarij opgeroepen worden lot verkiezing van een nieuwen afgevaardigde. Men verzekert dat de minister van binnenl. zaken zich aldaar candidaal zal stellen. PARIJS, 17 December. De toevloed van inschrijvers voor de Turksche leening houdt aan. Volgens heden hier ontvangen berigten uit Amsterdam overtreft het bedrag der inschrijvers in Nederland en Duilschland alle ver wachting. Zeer vele stukken der oude leeningen worden ingewisseld tegen nieuwe. MADRID, 17 December. De regering heeft een ontwerp van wet ingediend, strekkende lot afschaffing der straf van openbare tepronkstclling. Ook is van regeringswege verklaard dat zij het burgerlijk huwelijk wil invoeren, en magtiging verzocht aan de daartoe in gereedheid gebragte ontwerpen van wet voorloopig uitvoering te geven. AKADEMIE-NIEIHrS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE 1IOOGF.SCHOOL. Den l"',tn December de heer T. de Haan Hugenholtz, van Hillegom, in de regten, na verdediging van zijn akadenysch proefschrift: de geloofsbrief van den vertegenwoordiger. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 6