mm PER TELEGRAAF. A I) V E IS T E\ TI E dezes jaars, is den 2J<,n October jl. uil Afrika's binnenland te Zanzibar onl vangen, van daar aan de regering van Britsch Indië medegedeeld en vervol gens te Bombay openbaar gemaakt. Daaruit blijkt dat de schrijver ernstii ziek is geweest, maar langzamerhand herstelde, llij kan onder de inlanders moeijclijk personen vinden die zijne brieven naar de kust brengen, want de Engelschen worden door hen als tegenstanders der slavernij gebaat. Door de inlanders wordt hij ook bestolen en misleid. De inwoners der landstreek, schrijft bij. alwaar ik mij thans bevind, Manyema geheetenzijn menschen- ëters, indien het waar is wat Arabieren mij zeggen. Ik zal denkelijk eerst deze landstreek verder te doorreizen hebben en dan weder noordwaarts naar Tanganyika, indien ik namelijk onopgegetcn uit deze landstreek kom en mijne nieuwe uitrusting ter bepaalde plaats ontvang. Beiigten uit China melden dat de hertog van Edinburg, de tweede zoon der koninginden 7den October te Peking aangekomen en den 111'" van daar naar het zuiden van China vertrokken is. Gedurende zijn verblijf in de hoofdstad had de prins zijn incognito bewaard, en de Chinesche rege ring had zich volstrekt niet aan Z. K. H. laten gelegen liggen. F K A N It K IJ K. PARIJS, 15 December. Volgens de eigen verklaring van den beer Ollivier staat hij thans niet meer in eenige betrekking met de Tuileriën. - Ter gelegenheid van den verjaardag der afkondiging van het leerstuk der Onbevlekte Ontvangenis en van de gelijktijdige opening van het concilie hebben ui onderscheidene plaatsen des avonds illuminatiën plaats gehad. Die manifestatie beeft te Marseille, waar de verlichting vooral zeer fraai is geweest, tot eene contra-demonstratie van de anti-clericale partij en van de zijde van het gepeupel aanleiding gegeven. Een troep, aanvankelijk van nog geene 100 lieden, maar die weldra tot 12- of 1500 personen aange groeid was, is, onder bet zingen van revolutionaire liederen, de straten doorgetrokken en heeft de illumination en de lantarens van bet bisschoppe lijk paleis, de prefectuur en andere gebouwen vernield, en eenige polieie- agenten mishandeld. Een aantal personen zijn bij die gelegenheid in hech tenis genomen, maar den volgenden dag meerendeels op vrije voeten gesteld. --De commissie voor bet gedenkleeken van Lamartine beeft te Macon eene bijeenkomst gehouden, waarin besloten is tot bet opriglen van een bronzen standbeeld op het exercitie-plein aldaar. De inteekeningen hebben tot dusver eene som van 52200 frs bereikt. Traupmann is naar hel hof van assises van de Seine verwezen, onder de drievoudige beschuldiging van valschheid in authenthieke geschriftenvan diefstal en van moord, wat laatstgenoemde misdaad betreft op 8 personen gepleegd. Dezer dagen is de beschuldigde, onder het escorte der Parijsche garde, uit de gevangenis van Mazas naar de conciergerie overgebragt en in de voor hem bestemde cel geplaatst, waar hij onder het toezigt van vier inspecteurs van politie zal verblijven. De zaak zal in de laatste dagen dezer maand worden behandeld, liet voorkomen van den gevangene toont geens zins neêrslagtigheid aan. Volgens berigt uit Alexandrië heeft de afkondiging van den firman des Sultans in Egypte plaats gehad, maar weinig opzien of indruk te weeg ge- bragt. De onderkoning maakte reeds toebereidselen voor zijne reis naar Konstantinopel en de Porie zou hem eene luisterrijke ontvangst bereiden. ITALIË. Volgens den correspondent van de Times te Rome is een groot aantal der Vaders van het concilie hoogst ontevreden over het door den Paus vastgestelde reglement van orde, dewijl het middelen zou opleveren om den weg voor oppositie te sluiten, cu vooral over de zamenstelling der commissie tot voorloopige toetsing der voorstellen van leden, dewijl de voorstanders van het leerstuk der onfeilbaarheid daarin de bovenhand hebben. De sommen, die sedert het eind van het jaar 1859 als St. Pieters penning in de pauselijke schatkist zijn gestort, zijn thans, blijkens eene opgave van het dagblad van Rome, tot een totaal van honderd millioen fr. gestegen. PKITISSEIV. BERLIJN, 15 December. De kamer van afgevaardigden heeft de wet tot consolidatie van een deel der Priiissische staatsschuld, met eenige door de commissie voorgestelde wijzigingen, met 242 tegen 128 stemmen aangenomen. Door de regering is aan de kamer van afgevaardigden medegedeeld, dat zij zich. wat betreft het in beslag genomen vermogen der voormalige souvereinen van Hanover en Keurhessen, niet verpligt acht tot het doen van rekening aan den landdag, vermits de ontvangsten en uitgaven niet voor rekening der staatskas, maar voor die der van hun bezit ontzettë vorsten geschieden. Wat met name de uitgaven aangaatzou bet gebruik van die sommen, welke besteed worden om een waakzaam oog op de te gen Pruissen gerigte woelingen te houden, uit haren aard niet voor open baarmaking vatbaar zijn. Zij meende echter de algemeene mededeeling te moeten doen dat, overeenkomstig de door haar bij de beraadslagingen over de inbeslagneming geuite verwachting, de uitgaven lot regtstreeksche of middellijke afwering van vijandige ondernemingen in de nieuw verworven landstreken te aanzienlijk zijn geweest, dan dat er overschotten uit de opbrengsten der gesequeslreerde bezittingen zouden hebben kunnen verza meld worden. Sedert eenigen tijd zijn alhier irt omloop valsche Fransche kroonthalers. Deze dragen het jaartal 1797 en zijn reeds tamelijk afgesleten; zij zijn moeijelijk te onderscheiden van de echte, uithoofde zij aan beide zijde den echten stempel dragenhet middengedeelte dier munt is grootendeels uit lood zamengesteld. Aan de Kiiln. Zeit. worden uit Rome eenige beschouwingen medege deeld betreffende het concilie. Aan bet slol daarvan leest menDe katho lieke kerk is nog altoos een te belangrijk bestanddeel van het tegenwoordig maatschappelijk leven, dan dat eene waarschijnlijk zoo gevolgrijke gebeur tenis als dit concilie niet de grootste aandacht zou opwekken. De pers aller landenwelke ook bare politieke kleur of hare stelling tot de katho lieke kerk zijn moge, heeft gemeend, te moeten stilstaan bij de immermeer en meer op den voorgrond tredende kerkelijke agitatie; de concilie-litera tuur is reeds voor 8 Dec. lot buitengewone proportiën aangegroeid, en wij hebben de gelegenheid gehad meeningen in elke rigting te vernemen, van de waardige en ernstige vermaningen van hooggeplaatste kerkvorsten af tot aan de kermisachtige aanbevelingen \an clericale non-sensblaadjcs toe, alsook de weuschen en verwachtingen van beschaafde katholieken en de onvoorwaardelijke verzekeringen van gehechtheid der itltramoutanenboven dien de adviezen van theologische, juridische faculteiten en wat niet al. Maar onder de menigte van beschouwingen en gedachtenwaartoe de heden ge opende vergadering aanleiding geeft, zijn er hoofdzakelijk twee quaestiën van beslissenden aardom welke zich de andere groeperenvooreerst het duidelijk uitgesproken voornemen om de verhouding der kerk tot de heden- daagsche beschaafde maatschappij in vaste en onverzettelijke dogma's te regelen, en dan de verderfelijke rigting, waarin zekere groote partij om de kerk wenscht te strevenDegenen nu, die ook voortaan gaarne hunne godsdienstige overtuiging willen bewaren, en toch er mede wenschen te leven in de wereld en in de maatschappij, zullen zich mogen verheugen, wanneer het der minderheid onder de bisschoppen gelukt, de controle te handhaven over alle mogelijke begeerten van den oppersten Herder, welke volgens alle regt en billijkheid aan het gezamenlijke episcopaat toekomt. In Saksen zijn de besluiten van de tweede kamer van den landdag, met betrekking tol kerk en school, door de eerste kamer verworpen. De tweede kamer blijft echter de door baar genomen besluiten handhaven. FLORENCE, 15 December. De heer Lanza heeft de zamenstelling van het nieuwe kabinet openbaar gemaakt. Hij beeft verklaarddat tot de quaes tiën, die dringend behandeling vorderen, in de eerste plaats de geldelijke administratie behoort. Volgens hem is de regering voornemens, op alle takken van beheer bezuinigingen toe te passen, vooral ook op die van leger en vloot, zonder evenwel de krijgsmagt te verminderen. Met het oog op een en ander zal een wetsontwerp worden ingediend. En, zoo de op die wijze verkregen bezuiningen nog niet voldoende mogten blijkenzal het onvermijdelijk wezen, tot het heffen van nieuwe belastingen de toevlugt te nemen. PARIJS, 15 December. Paul Angulo, een der naar Frankrijk uitgeweken republiekeinsche leden van de Spaansche cortes, heeft aanzegging gekregen het Fransche grondgebied binnen 24 uren te verlaten. Andere Spaansche uitgewekenen zijn insgelijks uitgezet geworden. MADRID, 15 December. Naar men verzekert heeft de koning van Itaiië aan zijnen neef, den hertog van Genua, verboden de Spaansche kroon aan te nemen, en is de verandering van 's konings zienswijze in deze zaak een gevolg van Frankrijks invloed. - Jr t* tm m ts ar m f. VIJFTIG-JARIGE ECHTVEllEEVIGIVCi van EUGENICS D'IIAENE en ANNA RIJKERS. Hunne dankbare Kinderen en Leiden December 1869. Kleinkinderen. Heden overleed te 's Gravcnhage, tot mijne diepe droefheid, mijne geliefde Moeder Mevrouw JOHANNA IIOTZ, geb. HORN. Leiden, 16 December 1869. A. L. J. HOTZ. Gevoelig voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van niijne voor mij zoo dierbare Echtgenoole en Kind, breng ik mijnen harte lijke» dank toe aan mijne vrienden en bekenden en inzonderheid aan hen die mij in mijne droevige omstandigheid zoo ouderlijk hebben ondersteund. Nimmer zal ik vergeten de groote opofferingen aan mij bewezen en mijn hart blij ve steeds voor ben met warme dankbaarheid vervuld. Leiden, 16 December 1869. H. J. MATHLENER. De Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen van wijlen Mevrouw GEERTRUIDA PAULS, Weduwe den lieer PAULUS HEMELRIJK Gz.beluigen bij dezen hunnen dank voor de deelneming bij het overlijden van hunne beminde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder ondervonden. Haarlem, December 1809. Zij die iets te vorderen hebben van of schuldig zijn aan de nalatenschap van wijlen Mejuffrouw P. M. OOSTVEEN, op den 11J"1 December 1869 te Ley den overleden, worden verzocht vóór of op den 23-le" December 1869 opgave of betaling te doen teil kantore van den Notaris J. M. E. DERCK- SEN, te Leyden.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3