15UITEMM si11E BEBIGTEN delging van Gods kerk zou moeten gevreesd wordenindien zij ooit door list of geweld kon verdelgd worden. ""Maar wat is er magtiger dan de kerk?"" zegt de heilige Johannes Ghrysostemus; «"de kerk is sterker dan de hemel"" «"Hemel en aarde zullen voorbij gaan, maar mijne woorden zullen niet voorbij gaan."" Welke woorden? ««Gjj zijt Petrus (steenrots) en op deze steenrots zal ik mijne kerk bouwen, en de poorten der hel zullen haar niet overweldigen (Hom. Ante Exil, Nr. 1)."". «Maar al is het dan ook dat de stad van den lieer der magten, de stad van onzen God op een onverdelgbaren grondslag gegrondvest is, zoo heb ben wij desniettemin gemeend, bij het zien van al die ophoopingen van rampen en verwoesting der zielenwaarover ons hart met het innigste medelijden is getroffen en die wij zouden willen verwijderen ten koste van ons leven, dat wij gaarne ten offer zouden geven, wij. die hier op aarde de plaats vervullen van den Eeuwigen Herder, en meer dan wie ook door den ijver voor het Huis des lleeren moeten bezield zijn, wij hebben ge meend dien weg en die wijze te moeten kiezen, welke ons het meest nut tig en het best passend toeschenen, om die vele schade der kerk te her stellen. [Vervolg later.) 'sGUAVENHAGE. 14 December. Door den minister van koloniën is de heer Th. van Aerde. geëxami neerd veearts, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ncd.- 'ndië, om te worden geplaatst als veearts bij de burgerlijke dienst daar te lande. Men verneemt dat Z. M. de koning van Italië den heer mr. A. A. de Pinto, referendaris bij het dep. van justitie, benoemd heeft tot officier der kroonorde van Italië. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. M. de kouing is gisteren avond van het Loo in deze residentie aan gekomen. HH. 1IK. 1111. prins en prinses Frederik en prinses Maria zijn gisteren middag ten een ure van hier vertrokken tot het doen van de reeds meer malen vermelde reis naar het zuiden van Frankrijk. Z. K. H. prins Frederik, voorzitter der hoofdcommissie voor het natio naal gedenkteeken voor 1813 enz., heeft ook voor de dames en heeren, leden van het zangkoor, die tot de uitvoering van de cantate hebben mede gewerkt, een souvenir bestemd, dat in den loop dezer week aan hen zal worden uitgereikt. Bij de hervatting der beraadslagingen over hoofdst. V der staatsbe- grooling, in de zitting der tweede kamer van gisteren, zijn de algemccne beraadslagingen geopend over de afd. onderwijs. De heer Pijls gaf een over- zigl van den stand der quaestic van het lager onderwijs en constateerde dat de minister herhaaldelijk heeft te kennen gegeven dat hij niet gezind is wijziging in de wet van 1857 te brengen. Dat de regering aan het hoofdbeginsel der wet vasthoudt, kan hij begrijpen, maar niet dat zij. ook aan hen. die het bijzonder onderwijs voorstaan, geenc billijke tegemoetko ming aan hunne bezwaren wil verleenen. Aan den tegenwoordigen minister van binnenl. zaken is men verschuldigd de wet op de begrafenissenwaarbij de regten van allen geëerbiedigd zijn, en die de algemeene goedkeuring heeft verworven. Door dienzelfden minister is een wets-ontwerp op het hooger onderwijs voorgesteldwaarhij ook aan het bijzonder onderwijs de vereischte vrijheid is gegeven. Daarom kan spr. niet begrijpen dat zoodanig kabinet, dat het regt van anderen op prijs stelt, niets doet om eenige voor ziening te brengen in de bezwaren van zoovelcn in den lande. Een kabinet, dat vrijgevig regeert, moet ook z. i. aan dergelijke bezwaren tegemoet komen. De bijzondere school behoort meer op den voorgrond te komen en althans geene belemmering te ondervinden. Hij meent dat zij, die de open bare school onveranderd willen, ook moeten trachten aan de bezwaren van anderen tegemoet te komen, willen zij niet dat er onbillijkheid plaatshebbe. Na het jongste gezegde van den minister, verwacht spr. geen bepaald ant woord van hem. maar doet hij een beroep op het billijkheidsgevoel niet alleen van deze regering, maar ook vooral van het centrum der kamer en bijzonder van hen, die het kabinet ondersteunen, opdat de regering trachte tegemoet te komen aan billijke cischen. Door den heer Hoffman werden de bekende bezwaren tegen de onderwijswet ontvouwd. Hij zou tegen het hoofdstuk stemmen van wege de houding der regering. In den loop der zitting bragt de heer Fokker rapport uit over geloofs brieven van het nieuw gekozen lid in het hoofdkicslrict Zuidhornden heer Cremers, tot wiens toelating, na eedsaflegging, hij adviseerde. De heer Cremers werd daarop binnengeleid, legde in handen des voorzitters de ge vorderde eeden af en nam daarop zitting. De heden gehouden zitting was geheel gewijd aan de onderwijs-quaeslie. De heer van Wassenaer Catwijck trad in ecne beschouwing van het onder wijs in het algemeen en van het lager onderwijs in het bijzonder. Daarin werd, z. i. onwaardig, om niet Ie zeggen, deloyaal gehandeld. De ware aard der quaestie werd miskend. Hij was overtuigd dat zij die art. 194 in de grondwet hebben geschreven, niet bedoeld hebben wat er uit afgeleid wordt. Hij wilde volstrekt geen vernietiging van het openbaar onderwjjs. Hij had ook niets tegen al. 3. bepalende dal overal van overheidswege on derwijs wordt gegeven, wanneer daarbij werd gevoegd: «voor zooverre hierin niet reeds door het bijzonder onderwijs is voorzien." Hij wilde slechts dat men het bijzonder onderwijs niet ondermijnde ter bevoorregting van het openbaar onderwijs. Spreker wees op de bekende bezwaren van artt. 32 en 23 en andere bepalingen der wet; vooral stond hij stil bij art. 23. Hij was overtuigd dat dit artikel in de wet was opgenomen als eene conciliante poging om de gemoedsbezwaren te bevredigen. Het woord «Christelijk" in art. 23 was thans eene onwaarheid en maakte het standpunt der wet onzuiver. Hij wilde geen voorstel doen, maar het zou reeds een groote stap zijn als de kamer goedvond, alvorens over te gaan tot art. 11G, eene verklaring uit te brengen, die eenvoudig en geen stormram tegen de regering zou zijn en den toestand uitdrukte. Hij gaf in overweging eene verklaring als deze: «De kamer, van oordeel zijnde dat enkele bepalingen der wetgeving de vrije ontwikkeling van hel bijzondere onderwijs belemmeren gaat over tot de orde van den dag." Spreker deed daarbij een beroep op de welwillendheid en de regtvaardigheid der kamer. Vervolgens voerden het woord de hh. Hcydenrijkvan der Does de Wille- bois, Saaymans Vader, Luyben, van Kuyk en van Lynden, allen in den geest voor eene wijziging der onderwijs-wet. De heer Jonckbloet heeft daarop geantwoord. Na eenige discussie heeft de heer van Wassenaer Catwyck zijne motie voorloopig ingetrokken. Morgen voortzetting. ENGELAND. LONDEN13 December. De regering heeft in het Iersche graafschap Londonderry buitengewone maatregelen van voorzorg genomen, want zij ziel met groote bezorgdheid den datum van den 18den December tegemoet, wanneer de Oranjemannen jaarlijks den verjaardag vieren van de overwinning door Willem III op de katholieke Ieren behaald; de roomsche Ieren in genoemd graafschap hebben dit jaar verklaard gewapenderhand elke protestantsche processie uiteen te zullen drijven, die den 18dc° December gehouden wordt. Te Liverpool is eeu regiment cavalerie en te Holyhead zijn twee regi menten cavalerie naar Ierland scheep gegaan. FR A Ni KR IJ K. PARIJS, 13 December. Naar men verzekert is de regering voornemens de buitengewone zit ting terstond na het onderzoek der geloofsbrieven te sluiten, en daarop in Januarij de gewone zitting te openen, opdat de volksvertegenwoordiging de gewone kersvacantie nemen kunne, en de keizer tijd hebbe om een besluit omtrent de zamenslelling van het ministerie te nemen. Volgens het verslag door den minister van financiën bij het wetgevend ligchaam ingediend bedraagt de vlottende schuld 818 millioen. De dienst van 1868 heeft een batig slot van 18% millioen opgeleverd, terwijl de opbrengst der indirecte belastin.'en gedurende de eerste 11 maanden van 1869 met 32 millioen vermeerderd is en het vermoedelijk overschot op de dienst van 1869 op 55 millioen geschat wordt, zoodat er in het geheel op eene bate van 73 millioen gerekend kan worden, liet verslag drukt de hoop uit,; dat de uitkomsten van 1870 even gunstig zullen zijn. Voor 1871 zijn de gezamenlijke gewone inkomsten op 1771 en de uitgaven op 1674 millioen geraamd; het overschot der inkomsten ten bedrage van 97% millioen zal op de buitengewone begrooting overgebragt en voor onderscheiden doelein den gebezigd worden; 42% millioen daarvan zijn voor de openbare werken bestemdf waarvoor in het geheel, even als in 1870, 60 millioen uitgegeven zullen worden. Wij zullen dus, zegt hel rapport, sedert langen tijd voor de eerste maal de groote openbare werken geheel uit de gewone inkomsten kunnen bekostigen. Voortaan zou een beroep op het openbaar crediet dan alleen gcregtvaardigd zijn, wanneer de regering en de kamers het noodig oordeelden eenig bijzonder dringend werk met buitengewonen spoed te vol- tooijen. Bij dat rapport wordt voorgesteld het minimum voor de inschrij vingen op het grootboek te verminderen van 5 tot 3 frs. rente. De zitting van het wetgevend ligchaam van Zaturdag is nog onstui miger geweest dan die van Vrijdag. De meerderheid wilde de verkiezing van den heer Girault, lid der oppositie, bij verrassing, zonder discussie, nietig verklaren, en dat nog wel tegenover de conclusie der commissie, die tot toelating adviseerde. De geheele linkerzijde stond als cén man op, om uit naam van het regt en de eer der kamer hiertegen te protesteeren. De regterzjjde wilde echter dadelijk tot stemming overgaan. Men schreeuwde: «stemmen, stemmen!" Dat leven duurde niet minder dan een uur. De voorzitter mogt er eindelijk in slagen de discussie uit te stellen. Het Comptoir d'Escompte heeft de inschrijving in eene nieuwe Turk- sche geldleening te Parijs, Londen, Amsterdam, Berlijn, Hamburg en Kon- stantinopel opengesteld voor den 15d'n, I6de° en 17d'» dezer. Bij de aankon diging daarvan voegt zij eene berekening, volgens welke de nieuwe Turksche obligatiën, uit te geven ten getale van 1,111,111 tot een nominaal bedrag van 500 fr. ieder en tot den prijs van 305 fr. met rente van 1 October jl. voor den houder jaarlijks lOj pCt. zullen afwerpen, ongerekend het voor deel van aflossing a pari binnen 33 jaren. ITALIË. Te Florence, Verona. Pisa en Loretto zijn op den 8s,e" volksvergaderin gen gehoudenwaarin hel beginsel der godsdienstvrijheid verkondigd en het regt der Italianen op het bezit van Rome als hoofdstad staande gehouden werd; de niet talrijke schare, welke die vergaderingen bezocht, gedroeg zich ordelijk. Andere demonstratien tegen het concilie hebben er van de zijde der bevolking in het koningrijk Italië niet. plaats gehad. Naar men uit Rome meldt is er eene pauselijke verordening uitgevaar digd lot regeling der verkiezing van eenen nieuwen Paus voor het geval dat Pius IX gedurende de kerkvergadering overleed. De verkiezing zou uitslui tend door de kardinalen geschiedenhet concilie zou intusschen geschorst zijn en eerst na eene oproeping van den nieuwen Paus hervat mogen wor den. Tegenkanting tegen deze voorschriften wordt met de excommunicatie bedreigd. PRITISSEA. BERLIJN. 13 December. Men verneemt dat eenige soldaten van het Hanoversche legioen, dat in Frankrijk verblijf houdt, vergunning hebben verzocht straffeloos in hun vaderland terug te keeren. S De I ank und Hand.-Zeit. deelt mede, dat de aartsbisschop van Keu- len den geestelijke, die den vorst van Rumenië kerkelijk in den echt heeft

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2