LEIDSCHE COURANT. n°. "m. WOENSDAG 15 DECEMBER. STADS-BER1GTEN. 1809. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor J 2.50 's jaars, buiten de cxpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LF.YDEN, Gezien art. 12, 2C alin., der Verordening van 2 Julij 1866 (Gemeenteblad n". 22) en art. 8, 2e alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Ge meenteblad n°. 25); Doen te weten, dat voor de openbare scholen voor meer uit gebreid lager onderwijs, tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen, waarvan bij onderzoek blijkt dat zij het onderwijs op eene der reeds beslaande klassen kunneu volgen, gelegenheid gegeven wordt: voor die der 1' klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw aan de Aalmarkt; voor die der le klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Free st raat, tegenover het Stadhuis; voor die der 2e klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de Pie terskerkstraat; voor die der 2e klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breé- straat, naast de Wdalsche kerk; en wel van den G1'"11 tot en met den 18d,n December e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen urenen op Woensdagen Zaturdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 3 December 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 16 December 1869, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van een regent voor de R. C. armen en weezen. 2°. Benoeming van een leeraar in de staatswetenschappen en het handels- regt aan de hoogcre burgersehool. 3". Benoeming van een hulponderwijzer 4e klasse, aan de openbare lagere school, n». 1, voor minvermogenden. 4". Benoeming van een tijdelijken hulponderwijzer 4C klasse, aan de open bare lagere school, n°. 1, voor minvermogenden. 5°. Voordragt lot het verleenen van een eervol ontslag, tegen 1 Januarij 1870, aan de Regenten van de Armbakkerij en van het Gereformeerd Minnehuis. 6". Adres van Vr* M. HarleveltSpoors Eland, tot het tegen 1 Januarij 1870 bekomen van ontslag als Regentessc van het Heilige Geest of arme wees- en kinderhuis. 7°. Voordragt tot benoeming eener commissie van onderzoek in zake het onderhoud van den toren van de Marekerk. 8". Tweede suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting 1869. 9'. Voordragt ter beantwoording der bij Gedeputeerde Staten dezer provin cie gevallen aanmerkingen op de voordragt tot heffing eener plaatselijke directe belasting. 30°. Suppletoire begrooting en staat van af- en overschrijving op de begroo ting van de dienstdoende schutterij, voor 1869. 11". Voordragt tot regeling van de recognitie, voor het gebruik van ge meentegrond, door C. J. Zaalberg te voldoen. 32". Adres van C. van der Lubbe, tot onderhandsche huur van de stalling c. a. aan den Rijnsburgervliet. 13". Adressen tot ontslag van huur en tot de onderhandsche huur van de woning boven het rjjks-telegraafkantoor, 14°. Voordragt omtrent het maximum van den onderstand voor 1870. 15". Adres van J. P. W. Schermer, tot afschrijving van plaatselijke directe belasting 1869. ningen-Assenwelke lijn sinds geruimen tijd gereed is, niet plaats hebben voordat de lijn tot Meppel tevèns geopend kan worden. Als reden van het nog niet in exploitatie brengen dezer lijn wordt opgegeven, dat het verkeer tusschen Assen en Groningen niet van dien aard is, dat er voor de exploi tatie-maatschappij genoeg winsten zouden te behalen zijn. Uit Bruinisse wordt het volgende gemeld omtrent het zinken, in de nabijheid van Stavenisse, van de van Vlissingen op Rotterdam varende stoomboot. Volgens geruchten zou zij op eene steenen parabol, aan den polder Stavenisse liggende, geloopen zijn, hetwelk eene verbrijzeling van het vooronderschip ten gevolge had. De boot kreeg al dadelijk zooveel water in, dat alle pogingen in het werk moesten gesteld worden om pas sagiers, ten getale van 40, en equipage te redden. Een in de nabijheid zijnde vaartuig bood daartoe de noodige assistentie, met het gelukkig gevolg dat allen daarop behouden overgingen met een groot deel der passagiers goederen. De boot was nog op de terugreis van Rotterdam, die door de sterke mist was vertraagd, zoodat de passagiers reeds den nacht van Don derdag op Vrijdag aan boord hadden doorgebragt. Op het oogenblik is niets meer van de boot te zien en is zij in de diepte verdwenen. Te Dongen heeft dezer dagen de oud-onderwijzer van der Dussen zjjn 101 'lrD verjaardag gevierd. Ilij is nog in het bezit van al zijne geestvermogens. Uit Berlijn wordt gemeld dat de prins von Wied, ter gelegenheid zijner verloving met prinses Maria der Nederlanden, met voorbijgang van twee militaire rangen, tot majoor is bevorderd. iiINN EiN LA N DSC 11E BE RIGT EN LEIDEN, 14 December. De zetel van het gewestelijk bestuur van Zuidholland van het Ned. onderwijzers genootschap wordt op 1 Januarij 1870 van Dordrecht naar 's Gravcnhage overgebragt. De uitvoerende commissie zal van genoemden datum af bestaan uit de navolgende bh.: G. J. Pontier, voorzitter; C. A. Hofman, lste, en P. II. Dewald, 2,lc secretaris, benevens J. Schmall, penning meester. Van deze hh. zijn de heer Dewald, te Scheveningenen de anderen te 's Hage woonachtig. Naar men uit Groningen meldt zal de opening der spoorweglijn Gro De Tijd geeft de volgende vertaling van de allocutie door den Paus bij de opening van het concilie, op 8 December, uitgesproken; "Eerwaarde Broeders "Overgroot is onze blijdschap, daar ons thans door eene bijzondere en zeldzame gunst des Hemels verleend is, wat wij in eiken onzer wenschen en gebeden aan God vraagden: dit algemeen concilie, door ons uitgeschre ven met u allen gezamenlijk te kunnen houden. Daarom juicht ons hart in den Heer onzen God, en vloeit over van onuitsprekelijken troost, nu het ons gegeven is, op dezen allergezegendsten dag, aan de Onbevlekte Ontvan genis van dc Maagd Maria, de Moeder van God, toegewijd, u allen, geroe pen als gij zijt om in onze zorgen te deelen, hier een andermaal in deze vesting van den katholieken godsdienst, talrijker dan ooit te voren, te aan schouwen en ons hij uwen gelukkigen aanblik te verheugen. "Thans zijt gijeerwaarde broeders, hier vereenigd in den naam van Christus (Malth. 18, 20), om met ons getuigenis te geven van het woord Gods, om met ons aan alle menschen te leeraren de getuigenis van Jezus Chris tus (Apoc. 1,2), en den weg van God in de waarheid (Matth. 22. 16), en om met ons te oordeelenonder de leiding van den Heiligen Geest, over de tegenkantingen, die zich valschelijk onder den naam van wetenschap voordoen (1 Tim. 6, 20. Hand. der Ap. 15, 19). "Immers, zoo ooit in het vèrleden, dan zeker in onze dagen, waarin de aarde treurt en kwijnt, besmet als zij wordt door hare kinderen (Jes. 24, 4, 5). vorderen van ons de ijver voor de glorie van God en het heil van de kudde des lleeren, dat wij rondgaan in Sion en het van alle kan ten onderzoeken, dat wij zijne torens tellen en in onzen geest beschouwen hoe sterk zijne krachten zijn (Ps. 47, 11, 12). "Gij ziet het, o eerwaarde broeders, met hoe groot eene woede de aloude vijand van het menschelijk geslacht het Huis des lleerendat de heiligheid voegtheeft aangevallen en immer aanvalt. Hij is het, die bewerkt dat die rampvolle zamenzwering der goddeloozen sterk door hare eenheid, magtig door hare rijkdommenbeschermd door de wettenen dc vrjjheid als dekmantel barer goddeloosheid gebruikend (Petr. 2, 16), zich zoo toe nemend uitbreidt en niet ophoudt tegen de kerk van Christus een aller- wreedsten strijd, vol van alle boosheid, te voeren. "Gij weet van welk een aard die strijd is; gij kent er de magt, de wa pens, dc vorderingen en de oogmerken van. Gij zeiven ziet aanhoudend met eigene oogen de verstoring en de verwarring der gezonde leeringen, waarop de menschelijke zaken, elke in haar eigenen kring, steunen; gij kent de betreurenswaardige misvorming van alle regt, de veelvuldige kunst grepen om stoutmoedig te liegen en te vervalschenen alzoo breken de heilzame banden van regtvaardigheid, van eerlijkheid en van gezag, ont vlammen de meest schandelijke begeerlijkheden, wordt het Christelijk ge loof uit de liarteu ontworteld, zoodat cr stellig in onzen tijd voor de ver-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1