PEK TELEGRAAF. dat liet liberale programma van het regter centrum, dat is van den heer Olliviergeenen bijval bij den keizer had gevonden. Wij meenen te weten dat dit berigt onwaar is. Ue zitting van het wetgevend ligchaam van Vrijdag 11.nog altijd ge wijd aan het onderzoek der geloofsbrieven, was zeer ontstuimig. De voor zitter de heer Schneider was bij den keizer ontboden en dientengevolge werd het voorzitterschap waargenomen door den heer Dumiral. De verwar ring steeg onder zijne leiding ten top. Men zag twee redenaars tegelijk op de tribune; de afgevaardigden deden zich regts en links op hetzelfde oogen- blik hooren; tot tweemalen werd door de kamer de zitting gesloten ver klaard, en telkens werd het debat daarna nog onstuimiger. De heer Dumi ral deed zijn best om de orde te handhaven; hij legde de leden, die zich niet aan zijne vermaning stoorden, het stilzwijgen op; bij schreeuwde om mil te doen gehoorzamen, en toen men niet naar men luisterde, slingerde hij de schel been en weer met een gewelddat iemand hooren en zien ver ging. De heer Forcade de la Roquetle heeft zich zeer in de bres gesteld om de verkozen regerings-candidaten er door te halenmaar hij heeft daarbij zijn succes, vroeger door de ontwikkeling van een zoogenaamd liberaal programma behaaldweder geheel verbeurd. Het door de hh. Raspail en Rochefort in het wetgevend ligchaam inge diend wets-voorstelwaardoor aan hel land eene nieuwe constitutie zou worden geschonkenbevat o. a. de volgende bepalingenEen beschaafde staat is het veelvoud der gemeente; de gemeente is het veelvoud van het huisgezin. Het wetgevend ligchaam, uit bet algemeene stemregt voortge komen op eene van eiken invloed vrije wijze, is, om zoo te zeggen, de ge meente der gemeenten, liet regelt in laatste ressort alles wat de algemeene belangen der natie raakt - rij- en spoorwegen, bruggen en dijken, gebouwen en alle voorwerpen van kunst, van algemeen belang, enz., internationale verdragen, tol beslechting te brengen op den minnelijken weg, onder voor behoud om niet in oorlog te treden dan om zich tegen eene onbillijke en onvermijdelijke aanranding te verdedigen. De opklimmende belasting ver vangt al de andere belastingen, die voor altijd afgeschaft worden. Het wet gevend ligchaam bepaalt ieder jaar het bedrag der te heffen belasting; dat bedrag wordt door de gemeente omgeslagen naar de wetten der strengste billijkheid. Ieder Fransch burger is van 20- tot 50-jarigcn ouderdom sol daat; hij blijft in zijne woonstede en moet slechts eenmaal in de acht dagen, en wel 'sochtends gedurende drie uren, in de behandeling der wapenen ge oefend worden, leder legioen benoemt telken jare zijne bevelhebbers. In geval van oorlog belast het wetgevend ligchaam zich met het benoemen der generaals. In den senaat der Vereenigde Staten is door den president Grant mede gedeeld dat bij aan Frankrijk voorgesteld had de onzijdigheid der in den Atlanlischen Oceaan gelegde of nog te leggen telegraaphkabels voor het ge val van oorlog door eene internationale overeenkomst te verzekerenmaar dat dit voorstel geenen bijval bij de Fransche regering heeft gevonden. De president toonde tevens aan de wenschelijkheid van zulk eene door aHe natiën te sluiten overeenkomst. Volgens den Figaro zou de minister van justitie aan den Franschen gezant te Rome eene nota hebben toegezonden, waarin bij verklaart dat het van het kerkelijk standpunt ontijdig is de quaestie van 's Pausen on feilbaarheid in behandeling te brengenen dat uit hel politieke oogpunt door het opperen van dat vraagstuk Frankrijk ontslagen zou worden van de verpligtiugen, welke het bij het concordaat heeft aangegaan. L' Vnirers bevat het eerste schrijven van den heer Veuillot uit Rome. Hij meldt dat hij een kort gehoor bij den Paus heeft gehad en dezen een bedrag van 75000 frs der reeds tot 105.000 frs. geklommen inschrijving voor het concilie heeft ter hand gesteld. Pius IXzegt hijis in de twee jaren, waarin hij hem niet gezien had. in het minst niet veranderd en is vol veerkracht en edele kalmte. Er heerscht hier, zegt hij, eene onbeschrij felijke zicls-opgeweklheid; men gevoelt de komst van een dageraad. Geen zweem van beduchtheid omtrent de tegenstrijdigheden, die ten onzent de ge moederen vervullen, maar die hier minder dan niets worden geacht. Eene bewonderenswaardige ervaring van de kracht der waarheid doel hier op eene onfeilbare wijze kennen en vooruitzien alles wat bestemd is van zelf te sterven. SPAKJE. De opheffing van den staat van beleg is door de cortes met algemeene stemmen aangenomen. Van regeringswege is mededceling gedaan dat er sedert een jaar 34500 man troepen en 14 oorlogschepen naar Cuba gezonden zijn. Evenwel hield de opstand zich nog staande. Naar men verneemt is don Juan de Polo, een der gevangen genomen leiders van den jongstcn Carlisten opstand, ter dood veroordeeld. ITALIË In onderscheidene steden van Italië hebben manifestatiën plaats ge had tegen hel conciliedie echter niet veel hadden te beduiden, liet anti concilie te Napels is door bel openbaar gezag ontbonden, omdat voor Frank rijk beleedigende kreten werden aangeheven. Uit Rome meldt men dat de tweede zilting van het concilie bepaald is op 6 Januarij. PEUI8ÏEN. BERLIJN, 12 December. In de kamer van afgevaardigden is namens de regering verklaard dat de regering voornemens is het dagbladzegel af te schaffenzoodra de finan ciële toestand des lands dit gedoogt. Betreffende hel tweegevecht, waarin de zoon van graaf von Bismarek betrokken is geweest, worden thans nadere bijzonderheden medegedeeld, zeer afwijkende van hetgeen vroeger daaromtrent is gemeld. Dat duel heeft plaats gehad in naam van het studenten-corpswaartoe hij behoort. bedoelde geval ïs namelijk, als naar gewoontebij In het bet lot beslist, welke student namens hel corps moest vechten, en zoo was dit thans op Herbert Bismarck gevallen. De politie had iets van de zaak gehoord, maar te laat; althans zij kwam eerst op het terrein toen de jonkman reeds een sabelhouw aan het hoofd had gekregen. De studenten namen toen terstond de vlugt. De gekwetste kon daardoor niet spoedig genoeg heelkundige hulp verkrijgen en heeft verder de wond verwaarloosd, ten gevolge waarvan er eene ontste king is ontstaan. Er wordt hier veel gesproken over moorden, die door een restaura teur, Streitz genaamd, en zijne zuster, zekere weduwe Doellert, zouden zijn bedreven. Streitz zou vroeger zijne echtgenoot en zijne moeder, en de zuster van Streitz nu dezer dagen haren echtgenoot van hel leven heb ben beroofd en wel door middel van vergift. Rij het onderzoek van het lijk van Boellert heeft men sporen van arsenicum in de maag aangetroffen. Naar men verhaalt, is de misdaad ontdekt ten gevolge van de zonderlinge woorden geuit door eene dochter van Streitz. Men heeft zich herinnerd dat de vrouw van Streitz en diens moeder plotseling zijn gestorven; dit is reeds jaren geleden en heeft destijds wel dc aandacht getrokkenmaar niet tot eenige strafregterlijke vervolging aanleiding gegevendewijl destijds geen vermoeden tegen den dader is gerezen. Nu weder iets dergelijks plaats had en de vreemdsoortige gesprekken der dochter van Streitz argwaan te gen haren vader opwekten en wettigden, heeft men onmiddellijk de zaak scherp onderzocht en alhans de bewijzen gevondendat werkelijk eene misdaad is gepleegd; door wien zij is bedreven, zal eerst later kunnen blijken. Te Hameln, in Hanover, is in den nacht van den 8<len dezer de groote papierfabriek geheel afgebrand, liet gebouw en de aanwezige voorraad wa ren verzekerd voor 377,000. OOSTENRIJK. 11e Oost-Afrikaansche handels-expeditie is, volgens berigt uit Triëst, na vele moeijelijkheden overwonnen te hebben, tot stand gekomen en zal den 10lkD December onder Oostenrfjksch-llöngaarsche vlag vertrekken. liet daarvoor uitgeruste vaartuig is een schoener, met uilgelezen matrozen be mand, en voorzien van eene stoombarkas, om zich in de Roode zee des noodig te laten slepen. Voor deze eerste proefneming heeft men eene groote verscheidenheid van producten uit onderscheiden provinciën des rijks bijeen gebragt, om aan de inboorlingen op de oostkust van Afrika zoo velerlei mogelijk aan te bieden en bet bewijs te leveren hoe gemakkelijk Oostenrijk door het Suez-kanaal tegen lagen prijs in al hunne behoeften kan voorzien. De lading bestaat in glaskralen en bonte katoenen uit Bohemen, staal en ijzerwaren uit Stiermarken, wijn lakens, meel, koper- en ijzerdraad, zeep, kaarsen enz. Het eerste, door het Suez-kanaal naar Bombay bestemde, stoomschip van den Oostenrijkschen Lloyd zal den l!l('n Jan. aanst. van Triëst vertrekken. De Weener theater-censuur heeft de opvoering van het tooncelstuk, getiteld: «Barbara Ubryk," verboden. In onderscheidene provinciesteden is de opvoering echter toegestaan. PARIJS, 12 December. Volgens de Public heeft de keizer al de ministers uitgenoodigdheden avond op de Tuileriën te komenom over zekere zaak te beraadslagen. Gisteren is in een kabinetsraad besloten het kabinet onveranderd te laten. Doch de onverwachte bijeenroeping van al de minis ters, zegt de Public, doet ons denken, dat de keizer sedert gisteren van inzigt veranderd is. WASHINGTON. 12 December. Er is bij het congres een bill ingediend, waarbij vergunning wordt gevraagd tol uitgitle van 44 millioen aan papieren munt tot het amorliseeren van bonds. Deze bill is naar het financiële comité verzondendat tegen den maatregel is. NEW-YORK. 12 December. Pater Ilyacinthe is naar Frankrijk vertrokken. FLORENCE, 12 December. De Opinione meldt dat bet nieuwe kabinet ls zamengesteld als volgt: Sella, president en minister van financiën; Vis conti Venosta. buiten!.' zaken; Gadda. binnenl. zaken; Castagnola, justitie; Saracco, openbare werken; Correnli, openbaar onderwijs; Bianchero, ma rine. Voor de departementen van oorlog en van landbouw is nog geen de finitieve keuze gedaan. WEENEN, 13 December. De keizer heeft lieden den rijksraad geopend. De openingsrede bevat grootendeels eene uitvoerige beschouwing van de binnenlandsche en de politieke aangelegenheden, inzonderheid wal betreft Dalmatië, in verhouding met de verschillende onderdeelen der monarchie, tegenover de rijks grondwet. Ten slotte spreekt de keizer zeer gunstig over zijne reis naar Egypte, over de sympathie daar te lande ondervonden en over de goede verwachtingen die het Suez-kanaal voor Oostenrijks han del en nijverheid oplevert. De keizer betuigt voorts dat Oostenrijks betrek kingen met hel buitenland allerwege, ook daar waar voorbijgaande ver schijnselen die schenen te verstorenthans vriendelijk en geruststellend zijn. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden on den 4«™ December 1869. op 1 wegens zonder schriftelijke vergunning vuilnis te hebben opgehaald 1 wegens het werpen van vuilnis op de straat. 1 wegens buiten een daargestelde waterplaats (urinoir) te hebben gewaterd 2 wegens zonder last de straat te hebben geschrobt. 5 wegens het drijven van runderen zonder het voorste beest te geleiden 1 wegens het mishandelen van een aangespannen hond op de openbare straat 2 wegens het rijden met ongemuilbande honden. 1 wegens liet na gezetten tijd in de gelagkamer personen laten verbliiven 1 wegens het schelden zonder daartoe uitgetergd te zijn. fiunjcriijkc Siauft. ONDERTROUWD: H. J. Schneiderwedr. 49 j. en M. de Krijger, wed". 49 D. Kramer, jm. 32 j. en M. dc Bey, jd. 34 j.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3