Het alhier bestaande-genootschap van moederlijke liefdadigheid mogt zich dezer dagen weder verblijden in eene gift van 11. M. onze geëerbiedigde koninginad 150. Naaar men verneemt, zal het voorloopig bestuur van het schoolverbond aanstaanden Woensdag, 15 dezer, te Utrecht eene vergadering houden, ter bespreking van het concept-reglement, dat eerlang in eene algemeene ver gadering zal worden vastgesteld. Bij de herv. gemeente te Warnsveld is tot predikant beroepen ds. Escher, pred. te Waardenburg; bij die te Wolsnm d\ Duval Slothouwer, pred. te Kralingen; bij die te Geervliet ds. Moltzer, pred. te Warder; bij die te Koekengen d». Magendans, pred. te Baambrugge; bij die te IJlst d9. Felix, pred. te Utrecht; bij die te Sprang ds. Lazonder, pred. te lterkel; bij die te IJsselstein ds. van Hoogenhuyzepred. te Heino. Te Voorburg heeft Vrijdag 11 de heer mr. A. Six, kanlonregler aldaar, gedachtenis gevierd van den dag, waarop hij voor 25 jaren zijne betrekking als lid der regterlijke magt aldaar aanvaardde. Den jubilaris werd bij die gelegenheid door zijne vrienden een zilveren pièce de milieu met toepasselijk opschrift vereerd. Men meldt uit HillegersbergNaar het schijnt wordt onze gemeente meer en meer de aanlegplaats voor dieven. Wederom toch werd er Vrijdag nacht een poging tot diefstal aangewend bij een onzer ingezetenen N. D. wonende in de bebouwde kom dezer gemeente. Terwijl de bewoners ter ruste waren, is men door het openmaken van het buitenblind en opschui ving van het raam naar binnen gedrongen en heeft men eene in het voor vertrek staande secretaire opengebroken, doch daaruit niets anders medege nomen dan eenige kinderkleedingstukkenaangezien er zich geen goederen van waarde in bevonden. Bij het raam had men een parapluie tot mede- neuten gereed gezet, maar wegens het aanhoudende blaffen van den hond oordeelde de dader bet raadzaam op de vlugt te gaanin zijn haast verge lende die parapluie mede te nemen. Ook is nog bij een alleen wonende vrouw op het dorp, toen men des morgens de venstersluiken ontsloot, het raam opengeschoven gevonden. Voor het prov. geregtshof in Gelderland werd in dc vorige week de volgende zaak behandeld: Eene in de nabijheid van Twello wonende arme vrouw, die met veel moeite ƒ16 had overgespaard, miste plotseling die voor haar zoo belangrijke som, en dat wel op een dag, nadat zij den vorigen dag uit was geweest. Nergens was de schat tc vindenen zij kreeg ver moeden, dat haar naaste buurman, wien zij voor eenigen lijd haren rijk dom had medegedeeld, haar zou hebben bestolen. Met eene vriendin kwam zij tot het besluit, om eene te Deventer wonende tooverheks te raadplegen, die dan den dief wel zou teekenen (ul. den moei tot het oor openscheuren), j De buurman, die de wezenlijk schuldige was, hoorde deze afspraak, die voor de schoonheid en evenredigheid zijner gelaatstrekken zoo noodlottig dreigde te worden, door het dunne beschot heen, dat zijne woning van die der bestolene scheidde, en spoedig bragt hij heimelijk het onregtmatig ver- kregene geld terug. De justitie, die inlusschen van de zaak gehoord had en begreep dal het meer in den geest der wet. ligt dat zij, dan wel eene zoo genaamde tooverheks, zich met het opsporen van misdrijven belast, de jus titie, zeggen wij, stelde een onderzoek in. Aanvankelijk bleef de verdachte ontkennen, hij zeide, dat hij het geld alleen had gegeven, omdat hij innig medelijden had met die arme vrouw, die nu van haren eenigen schat be roofd was (terwijl hij echter even schraal als zij bedeeld was). Op de op merking echter dat de heks hem nu nog kon teekenenzonk hem de moed in de schoenen, en, bevreesd voor de wraak der geheimzinnige magt. be kende hij zijn misdrijf, dat, daar het 's avonds om half 8 was gepleegd, aanleiding gaf tot eene crimineele vervolging. Gisteren stond hij teregt wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis. De adv.-gen. meende, dat hier vele verzachtende omstandigheden waren, en requireerde eene gevan genisstraf van 0 maanden. De verdediger van den besch.. mr. van Gelein Vitringa, wees nader op de ook z. i. bestaande verzachtende omstandig heden, nl. de hoogst geringe male van ontwikkeling des beschuldigdenzijne armoede en het vrijwillige, geheelc herstel van het nadeel. Spr. wees voorts op den verbazend lagen trap, waarop dc beschaving van sommige men- schen in de buurt, waar de besch. woonde, stond. Het hof veroordeelde den heldhaftigen dief tot 3 maanden gevangenisstraf. liet prov. geregtshof in Drenthe heeft zich Vrijdag 11. bezig gehouden met het onderzoek der vroeger uitgestelde zaak tegen den van moord be schuldigden klompenmaker Klaas Tseriuk uit Meppel, die den schuitenvoer der Harm ten Cate, uit lloogeveen, in den nacht van 3 op 4 Julij jl. te Meppel heeft gedood. Het openbaar ministerie heeft zijne beschuldiging vol gehouden, en een gevangenisstraf voor den tijd van 5 —20 jaren geeiseht. De pleitrede werd gehouden door mr. 11. F. Gregory. De uitspraak is be paald op Vrijdag 17 dezer. Te Hecrenveen werd in de vorige week door den nachtwacht opge nomen zekere T.horologiemakcr van beroep, die een zwervend leven leidde en die zoo het scheen verkleumd en verhongerd was. Nadat men hem een kop koffij had toegediend gaf hij een gil en was niet meer. Zijne kleeding was allertreurigst en het ongedierte had hem als bet ware verleerd. Mis bruik van sterken drank is ook hier weder de oorzaak. Uit Middelburg wordt gemeld dat de Vlissingsche stoomboot Vrijdag 11. op een sleeuen berm is geloopen bij de haven van Stavenisse, en aldaar, na berging van passagiers, equipage en een deel der goederen, is ge- i zonken. Dezer dagen stortte te Ospel, gemeente Nederweert (Limburg) het ge welf van den nieuw gebouwden toren inmet het droevig gevolg dat een jongeling daarbij het leven verloor, dc aannemer en een werkman ligte verwondingen bekwamen. 's GRA VENllAGE13 December. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. HH KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Maria vertrekken heden uit de residentie om zich naar Cannes te begeven. Z. D. H. de prins von Wied heeft gisteren deze residentie verlaten. Bij de behandeling der begrooting voor de staats-spoorwegen, dienst 1870, in de zittingen der tweede kamer van Zaturdag 11. heeft de heer de Roo van Alderwerelt in het bijzonder de aandacht gevestigd op de bezwa rende voorwaarden, die aan den aanleg van spoorwegen van wege de defensie verbonden wordenwelke iu hooge mate belemmerend waren. Hij begreep de leidende gedachte der regering in deze niet en hij achtte het onverklaar baar hoe aan de lijnen, die in hooge mate voordeelig zijn voor de defensie, bezwarende voorwaarden werden opgelegd. De minister van oorlog meende dat in deze quaeslie de aard der werken, die moeten gemaakt worden, en de groote kosten in aanmerking moeten worden genomen en dal de regering dus niet al te vrijgevig kon zijn in het op zich nemen van herstel van schade, door anderen veroorzaakt, lil allen geval zou het goed zijn de zaak uit te stellen tot bij de behandeling der wet op het stelsel der vestingen. De heer de Roo kon zich niet vereenigen met het uitstellen dezer zaak, en stelde, ten einde eene beslissing in deze uit te lokken, de volgende motie van orde voor: »de kamer, gehoord de inlichtingen der regering omtrent de bezwarende voorwaarden, welke, met het oog op 's lands verdediging aan het verleenen van concessie voor den aanleg van spoorwegen worden ver bonden, is van oordeel dat dergelijke voorwaarden alleen dan gesteld mogen worden wanneer voor den aan te leggen spoorweg regtstreeks en onbetwist baar schade wordt toegebragt aan bestaande verdedigingswerkenin welk geval de schade door den concessionaris behoort te worden herstelden gaat over tot de orde van den dag." Op voorstel des voorzitters werd besloten de beslissing over deze motie eerst aan de orde te stellen op een nader te bepalen dag. De kamer is in de des avonds gehouden zitting met de be handeling van het wets-ontwerp gevorderd lot art. 11 (spoorweg van llar- liugeii tot de Ilanoversche grenzen), waarbij de aanleg der haven van Harlingen ter sprake werd gebragt. lil de heden gehouden zitting zijn dc beraadslagingen voortgezet. Door den heer van Houten werd betoogd dal de aanleg van de haven te Harlin gen geen lokaal of uitsluitend Friesch belang mogt genoemd worden Het was het belang van alle koopsteden, die van de haven gebruik maakten. Harlingen was de voornaamste der Zuiderzeehavens; de spoorweglijn Gro- ningen-Nieuwer-Schaus liep daarop ut; ook was zij altijd toegankelijk. Na langdurige discussie is art, 11aanleg van dc haven te Harlingenaangeno men met 40 testen 35 stemmen. De geheele begroeting werd ten slotte aangenomen met 54 tegen 2D stemmen. Hierop is de discussie over hoofdstuk V der staatsbegrooting hervat met de afdeeling Onderwijs. Sedert eenige dagen liepen hier ter stede zeer uiteenloopende geruch ten nopps de ontdekking van uitgebreide diefstallen van juweelen enz. aan de bank van leening. waaraan eenige beambten zich, met onderlinge zamen- werking, sedert korten of geruimen tijd, schuldig zouden hebben gemaakt. Men verzekert dat die geruchten allezins overdreven zijn. Men is wel lot de ontdekking gekomen van eenige oneerlijke praktijken bij hel in ontvang nemeii van beleende goederen, maar hieraan is in zoover gevolg gegeven, dat twee daarbij betrokken beambten, na gestorte schadevergoeding, zijn ontslagen. Zaturdag avond is op den Leidschen straatweg, nabij het Tolhek, een 51-jarige man door drie personen aangerand en verwond. Een en ander ter kennis gebragt zijnde van den burgemeester van Wassenaar, deed deze den verwonde naar het burger gasthuis alhier vervoeren. De daders zijn nog onbekend. B U IT E MMSC 11K B K IU G T K i\ EACIEEA1V». LONDEN12 December. Een gedeelte der stad Londonderry is in staat van beleg gesteld we gens eene feestviering, die de Orangistische partij daar wil houden. De groote Oranje-loge te Dublin heeft een aanzienlijk medelid uitgebannen, omdat hjj onlangs bij de verkiezing van een parlementslid in Ierland voor eenen ministeriëlen candidaat. gestemd had. De Times bevat een berigt uit Alexandrië, inhoudende dat hel han- delssloomschip Brazilianhetwelk door hel Suez-kanaal naar de Oost wilde gaan. te Port Said nagenoeg de helft zijner lading had moeten los sen en vervolgens vijf dagen onder weg was geweest om Ismaïlia, of het midden der landengte, te bereiken. De correspondent van de Times te Rome verneemt dat men zich niet haasten zal het voorstel te doen, om de onfeilbaarheid des Pausen tot een dogma te verheffen. Men heeft ingezien dat de Jezuïten de quaestie wat te zeer op den voorgrond hebben gedrongen. Hij twijfelt echter aan de juist heid van dit gerucht, aangezien hij moeijelijk kan gdoovendat Pius IX al de bisschoppen der Roomsch-katholieke kerk naar Rome heeft doen komen om hen niet met die zaak bezig te houden. Hij acht het waarschijnlijk dat men met de grootste voorzigtigheid stap voor stap voorwaarts zal schrijden, om te zien hoe ver men met kans op goed gevolg kan gaan. Maar als men mag geloof slaan aan de verzekering van goede katholiekendan bestaat er niet de minste kans dat een nieuw dogma zal worden aangenomen. -- Berigten uit de Kaapstad maken melding van een zwaren storm, die aldaar gedurende vier dagen had gewoed en eene ontzettende schade had aangerigt. Te Washington worden reeds toebereidselen gemaakt voor de in 1871 1 te houden internationale tentoonstelling. j 1 FRANKRIJK. PARIJS, 12 December. Volgens deH Constitution nel is de heer Ollivicr op de Tuileriën out- boden geworden. Verscheiden dagbladen hebben verzekerd, zegt dit blad,

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2