DETOWER VAN LONDEN, Nationale Zangvereeniging. UITVOERING M. H. F. GO HEN, BUITENLANDSCHË BEBIGTEN. pek telegraaf. ad vlrt l\tll\. leidsche schouwburg. buitengewone" voorstelling, alle eigenaren E1TGELAXD. LONDEN10 December. In Ierland is het over het algemeen rustig; evenwel ziet men er nog sommige blijken van den geest van wanorde en geweld In verscheiden plaatsen houdt het zenden van dreigende brieven aan. Intusschen wordt uit Cork, een van de brandpunten der Iersche beweging, gemeld dat de opge wondenheid bedaart, dat het ergste voorbij schijnt te zijn, en dat het ge zond verstand weder de bovenhand krijgt. In de zoogenaamde Oranje-partij, die met het grootste genoegen ziet dat de regering met zoovele moeijelijkheden in Ierland te worstelen heeft, doen zich verschijnselen voor van eene scheuring. De dagbladen bespreken uitvoerig het thans geopende concilie te Rome en de slotsom hunner beschouwingen is dal zij daarin slechts eene nutte j looze vertooning zien. FRAIHRIJK. PARIJS, 10 December. Ofschoon de ministers hunne portefeuilles ter beschikking des keizers hebben gesteld, schijnt deze er niet toe te kunnen komen aan een nieuw ministerie de leiding der zaken toe te vertrouwen. De liberale geest, waar door een zoodanig ministerie zich zou moeten onderscheiden, vindt ten hove tegenkanting. De heer Rochefort heeft in de met zijne kiezers dezer dagen gehouden bijeenkomst beloofddat hij het met den lieer llaspail hierheen zou trachten te brengendat bij het nieuwe reglement slechts de onderteekening der aanvragen tot interpellatien door twee ledenin plaats van minstens door vijf, gevorderd werd, en dat hij de ministers zou interpelleren over het naar Algerie zenden van twee krijgslieden, die de openbare vereenigingen hadden bijgewoond. Koningin Isabella van Spanje wil, naar men zegt, protesteren tegen de beschuldigingen van den Spaanschen minister van financiën in de cortes, dat zij kroonjuweelen aan den staat ontvreemd heeft. ITALIË. Berigten uit Rome melden dat de vijf cardinalen, door den Paus aan gewezen als voorzitters voor de sectie-vergaderingen van het concilie, zijn: mgrs. von lteisach, Caterini, Rizarri, Rarnabo en Billict. Aan zestig aan zienlijke familiën van Rome was de eer toegekend om de zittingen der kerkvergadering in getraliede loges te mogen bijwonen; dit was door de Romeinsche dames onder inroeping van oude regten verlangd. Volgens eene nadere opgave bestond de stoet, die den Paus, op den draag baren troon gezeten, den 8,,en dezer naar de vergaderzaal van het concilie heeft geleid, uit: 6 vorst-aartsbisschoppen; 49 kardinalen; 11 partriarchen C80 aartsbisschoppen en bisschoppen; 28 gemylerde abten en 29 generaals van kloosterorden. De eerste daad der vergaderde vaders is geweest het besluit tot het beleggen der kerkvergadering goed te keuren. De Paus heeft bij de opening van het concilie eene korte rede gehouden waarin bij zijne vreugde te kennen gegeven heeft dat het concilie op den vastgestelden dag is mogen geopend worden, en dat hij de bisschoppen in grooter aantal dan ooit te voren naar Rome heeft zien snellen. Zij zijn gekomen om aan alle menschen den wegdie tot God voertaantewijzen en met den Paus onder den invloed des Heiligen Geestes het oordeel te vellen over de valsche leerlingen der menschelijke wetenschap. Nooit is zulks meer noodig geweest dan thanswant de zamenzwering der godde-« loozen is uitgebreidkrachtig georganiseerd en verbergt zich achter het masker van het streven naar de vrijheid. Men heeft echter niets te vree zen, want de kerk is zelfs sterker dan de hemel. Het is echter om af doende maatregelen te nemen tegen het dreigende kwaad. De bisschoppen zullen met hem zamenwerken om de rust in de kloosters, de orde in de kerken en de tucht onder de geestelijkheid te verzekeren. De Paus heeft zijne rede geëindigd onder aanroeping van den Heiligen Geest, der Heilige Maagd, der Engelen en der Heiligen. PRIJISiEN. BERLIJN, lü December. Te Maagdenburg werden dezer dagen in een gezin eenige personen, spoedig na het middageten, ongesteld, met verschijnselen eener vergiftiging, uitgenomen twee kinderen, die toevallig niets van de opgedragen gestoofde peren gegeten hadden. Al spoedig viel de aandacht op dit als schadelijk aangewezen geregt, en het plaats gehad hebbend onderzoek bewees dan ook. dat er tot de bereiding der peren, om ze de geliefkoosde hoogroode kleur te geven, eene kleine hoeveelheid van het algemeen verkrijgbaar ge stelde cochenille of «perenrood" bijgevoegd was. Deze kleurstof nu is dik wijls met arsenicum of raltenkruid verontreinigd; in hel overgebleven «peren- rood" werd het dan ook in tamelijk groote hoeveelheid door bet chemisch onderzoek aangewezen. De vergiftigde personen, waarvan eenige verschei dene dag^n hevig geleden hebbenbevinden zich op den weg van beterschap. Bij gelegenheid van de viering van het St. George-feest te Petersburg heeft de keizer ook met nadruk gewezen op de vriendschappelijke betrek kingen tusschen Rusland en Pruissen, en op de getrouwe wapenbroeder schap tusschen de beide monarchen. Als symbool daarvan strekte voor den koning van Pruissen het hem heden verleende grootkruis der genoemde orde. hetwelk nog door niemand in Rusland gedragen is, en voor den kei zer de Pruissische orde pour le mérite. De kroonprins en prins Karei van Pruissen zijn tot ridders der St. George-orde benoemd. PARIJS, 10 December. Aan de leden van het wetgevend ligchaam is het gele en het blaauwe boek rondgedeeld. In het wetgevend ligchaam hebben de heeren Pellettan en Picard de tusschenkomst van het bestuur in de verkiezing van den heer Kerisonct ge laakt. De heer Latour heeft den lieer Eorcade verdedigd. Deze verklaarde dat hij niet tot ofïiciëel kandidaat was gesteld en sprak bepaaldelijk de be wering tegen, dat de regering ergens de keuze van officiële kandidaten had doorgedrongen. MADRID, 10 December. De commissie uit de cortes. belast met het rap port ter zake van de verdwijning der kroonjuweelen, heeft geadviseerd tot de benoeming van een comité van enquête, met het doel om de daders voor den regter te brengen. De minister van binnenl. zaken heeft, in antwoord op eene vraag van den Garlist Ochoabij de discussie over de wet betreffende opheffihg van den staat van beleg, verklaard dat de Carlislen openlijk zamenspannen en dat er nog gisteren in Navarra geweerschoten zijn gewisseld, onder het aanheffen van den kreet «Leve Karei VII!" De minister voegde er bij dat indien don Carlos in Spanje kwam, het land hem zou vervloeken, in plaats van hem eene kroon te geven. -- De regent heeft gisteren den Nederlandschen gezant met het gebrui kelijk ceremonieel ontvangen. PARIJS, 10 December. Heden werd voor de regtbank behandeld het proces tegen den Rappel ingesteld. De debatten waren zeer levendig. Door den voorzitter werden de hh. Gambetta en Jules Favre, die pleitten, ver scheidene malen in de rede gevallen. De zaal moest vervolgens ontruimd worden door het publiek dat luide zijne ontevredenheid hierover te ken nen gaf. De uitslag van het regtsgeding was de veroordeeling van Barbieux en Charlies Hugo tot gevangenistraf en geldboete: de eerste twee maanden en 1000 fr.de tweede vier maanden en 1000 fr. AKAPEmE-mKUW». PROMOTIE AAN DE LEIDSCIIE IIOOGESCIIOOL. Den llden December de heer K Rembges, van Kruiningen, in de regten, met stellingen. Bevallen van een Zoon J. C. KONINGSBERGER TIELEMAN. Velp 9 December 1869. Eenige kennisgeving. ARBITERS, ter liquidatie van het ontbonden Hans- en UKkeerlngs- fonds. gevestigd le Leiden, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het boek, waarin de contribuliën der leden, van af de oprichting tot aan de ontbinding, staan opgeteekend, van heden af ter hunner beschikking is gesteld, en dat genoemd boek, met de Verdeeling-staat en Rijlagen der voorhanden gelden en waardennog ter visie zullen liggen Maandag en Dingsdag 13 en 14 December, van 123 uren, in een der zalen van het Gebouw der Maatschappij tot Nut van t Algemeen, terwijl de Leden wor den verzocht de juiste opgave van hun volgnummer mede te brengen. f Namens Arbiters, Leiden, 11 December 1869. P. VENKER, door het Tooneelgezelschap van den Rotterdamschen Schouwburg, onder directie van ALBREGT en VAN OLLEFEN, MAANDAG 13 December 1§6», Tooncelspel in 5 Bedrijven, naar het Fransch, door 11. Edwards Capadose. Aanvang des avonds ten aeeven ure. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loges 1.60. Baignoires 1.20. Parterre 1.- Galerij 0.50. Achter-Galerij 0.30. Plaatsen kunnen besproken worden op Zaturdag 11 December en op den Speeldag van 101 uur. op Dingsdag 14L December 1869, in de STADS-GEHOORZAALdes i avonds te 8 uren. Introductie volgens het Reglement. van Huizen en Woningen worden uitgenoodigd tot het bijwonen eener Openbare Vergadering, op Dingsdag den 14,len December a. s.des avonds ten 8 ure. in het Koffijhuis de Gouden Leeuw, van den Heer C. J. PAPóT, op den Nieuwen Rijn (ingang Burgsteeg)', om de voorwaarden aan te hoorenwaarop men als Lid kan worden aangenomen in de Heldsche Huur-Waarborg-Maatschapplj, onder directie van F. K. GERSTING, wiens Kantoor gevestigd is op de Langebrug, hoek Zonneveldsteeg. Medecin Dentiste, te Amsterdam, Specialiteit van CAOUTCHOUC' KlUVST- GEBITTEN?, en als zoodanig door de geneeskundige faculteiten aanbe volen, zal aanstaanden Dingsdag den 14,J,n December le Leiden, in het llötel du Lion d'Or van den Heer VERIIAAFFop de Breèstraat, te spre ken of ook wel aan huis te ontbieden zijn. Volgens de nieuwe kunstbe- werkinsr van Dr. RICHARDSON geschieden de tand-operaties zonder de minste -pijn. De HH. Genees- en Heelkundigen bevelen ook deze nieuwe behande ling bij hunne patiënten aan. Verder is hij dagelijks te consulleren ten zijnen huize, Kalverstraatschuins over de Heiligeweg, D, 19, te Amsterdam. Heden overleed lot diepen droefheid van mij, mijne kinderen en behuwd- kinderen, mijn geliefde Echtgenoot STEPIIANUS WINTERS, in den ouder dom van ruim 71 jaren. Leiden, 10 December 1869. A. WINTERS, geb. Laurense. De Heer en Mevrouw RAUWENHOFF TOBIAS betuigen hnn dank voor al de bewijzen van deelneming ontvangen bij de geboorte van hun kind. Leiden, 11 December 1869. Bezoeken worden afgewacht van Zondag 12 tot Vrijdag 17 December. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de bevalling mijner Echtge- noote ondervonden, betuig ik, ook namens haar, mijnen dank. Leiden, 12 December 1869. J. C. RIJK.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2