LEIDSCHE C0DRA1T. 5 800. MAANDAG 13 DECEMBER STADS-BERIGTEN. m:\i\Ki\LAi\useHR BEBIGTK!N 220. Dc Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel ja ars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaarsy buiten dc expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant, zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTERHoofd van het Gemeentebestuur van Leidendoet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld drie, op den 30slcn der vorige maand, invorderbaar verklaarde kohieren, als: een van liet patentregt, tweede quartaalen twee voor de belasting op het personeel, voljaarsch- en drie vierendeeljaarsch-aanslagen allen over het dienstjaar 1809 en 1870, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet. te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leidsc he Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leides 11 December 1809. v. i>. BRANDELER. LEIDEN, 11 December. Met veel genoegen vernemen wij dat het Iloogduilsche operagezelschap van Rotterdam op Maandag 20 December alhier ten tooneele zal voeren «Figaro's Hochzeit" en op Maandag 10 Januarij "Fidelio", in welke opera's de voornaamste leden van het gezelschap zullen werkzaam zijn. Wij hou den eene uitvoerige aanbeveling der beide voorstellingen voor onnoodig. De twee genoemde opera's, de eerste met muziek van Mozart, de tweede met die van Beethoven, zijn te zeer bekend om niet te verwachten, dat men zich als om strijd haasten zal de gelegenheid aan te grijpen van zulk een keurig muzikaal genot te smaken. Door een druk bezoek zal men tevens toonen dat men de ijverige bemoeijingen onzer schouwburg-directie, die steeds zoo zeer voor afwisseling zorgt, op prijs stelt. De voorstelling, Woensdag'avond door de Vereeniging Harmonie in den schouwburg gegeven ten voordeele van het fonds ten behoeve der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers van Katwijk en Noordwijk, heeft na aftrek der onvermijdelijke onkosten opgebragt de som van 228.34 y2. Deze opbrengst mag ruim genoemd wordenwanneer men in aanmerking r.eemt dat eene dergelijke uitvoering in den schouwburg vrij aanzienlijke kosten vordert. --- Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 149 tot 170 volwassen personen en 71 lot 83 kinderen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Slechts zelden valt aan een Nederlandsch geschrift eene vertaling te beurt voor eene der groote natiën. Die eer geniet thans onze landgenoot, de heer J. H. Maronier, wiens //Handleiding bij het godsdienstonderwijs naar de behoefte van onzen tijd" in het Engelsch vertaald en te New-York uitgegeven is. Waar de beroemde Parker jaren lang predikte, acht men het catechetisch onderwijs van den heer Maronier dc invoering waardig. Ver terende bijdrage tot den bijvaldien hel onderwijs in ons Vaderland in deze dagen bij andere natiën ondervond. (W. K. C.) Uit een schrijven van de Kust van Guinea deelt de Arnh, C. eenige bijzouderheden mede: De Ashantijncn zouden boven Akkra een inval heb ben gedaan en drie Bazelsche zendelingen met vrouwen en kinderen hebben medegenomen. De Engelsche gouverneur werkt hel Hollandscli bestuur legen hij heeft gezegd in eene vergadering der Fantijnen:- //Elmina moet vallen." De heer Lovel, agent der Engelsche firma Forster en Smith, heeft overal vertelddat hij het gehoord heeft. Nu spreekt het van zelf, zegt de brief schrijver, dat de Fantijnen denken, en niet zonder reden, dat Engeland legen Ilollaud is en zij door eerstgenoemde worden ondersteund. Zoodoende zullen wij geen vrede krijgen. Zou de Ncderlandsche regering daarmede bekend zijn? Maandag avond 11. nam een zekere d. V. te Helder plaats in den laatsten spoortrein naar Rotterdam; het plaatskaartje kostte hem ƒ3.60. Nabij Schagen gekomenstak hij zijn hoofd uit het portier en nam de wind zijne pet mede; hij aarzelde geen oogenblik om uit den waggon te sprin gen, daar hij, naar hij zcide, zijne pet niet in den steek wilde laten. Een op den weg aanwezige werkman vond de pet en een eind weegs verder den onbezonnene, die eenige keeren in het zand, of liever in het slijk, was omgewenteld. Hij herkreeg spoedig zijn bewustzijn en had hoegenaamd geen letsel bekomen; hij wandelde naar Schagen. waar hij overnachtte. Den volgenden morgen wilde hij met het plaatskaartje van den vorigen avond zijne reis voortzetten, doch te vergeefs; er moest op nieuw betaald wor den. Als men slechts ƒ1 voor hel logement rekent, dan kost die pet hem thans 4 en bijna het leven. Naar men uit Leeuwarden meldt heeft er nog gccnerlei bekentenis in zake het vermoedelijk geval van vergiftiging in het armhuis te Sliens en evenmin eenige voorloopige aanhouding plaats gehad. Ook had de man nog niet van de spijs, die tot het vermoeden aanleiding gaf, genuttigd. De zaak wordt intusschen onderzocht. 'sGRAVENIIAGE. 11 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer A. II. Bakker KorlT, kunstschilder te Leiden, tot het dragen der versierselen van ridder der Leopolds-orde, hem door den koning der Belgen geschonken, en aan S. Yer- kooy te Amsterdamtot het dragen van de gouden medaille 2' kl. hem door den Paus toegekend. Tot directeur van het postkantoor te den Helder is benoemd de heer B. .1. Herweijer. thans te Loenen, en tot directeur van het postkantoor te Hengelo, de heer ,1. B. A. O. Vermeer, thans geagreëerd klerk te Terborgh. Tot ontvanger der directe belastingen te Berlicum is benoemd de heer W. van Nouhuys, thans te llilvarenbeek, in de plaats van den heer jhr. H. J. 1. Bowier, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. In de gisteren avond gehouden zitting der tweede kamer zijn de be raadslagingen voortgezet over afd. VI (waterstaat en publieke werken) van het hoofdst. hinnenl. zaken der staatsbegrootingen wel over art. 91 be vattende de overname in beheer en onderhoud door het rijk van de rivieren de Donge, de Berkelde oude LIssel, de Eem en het Zwarte water. Ten opzigle van het overnemen van dat beheer bestond een groot verschil van gevoelen. De slotsom der beraadslagingen was dat die post, ad 30000, werd verworpen met 41 tegen 8 stemmen. Voorts werden nog besproken het stoomgemaal bij Voornede verbinding der Zuid-Willemsvaart met de Maas en het kanaal door Zuidbeveland. Artt. 92-97 werden goedgekeurd en de beraadslaging geopend over art. 98, kosten van aanleg van een nieuw uitwateringskanaal in bet voormalige vierde district van Zeeland, ad ƒ200,000. In de heden gehouden zitting zijn de beraadslagingen voortgezet. De laatstgenoemde post van ƒ200.000 is uitvoerig besproken en goedgekeurd. Ook verschillende andere groote posten zijn goedgekeurd. Bij het subsidie voor het noordzee-kanaal heeft de minister geruststellende verzekeringen afgelegd, over den gang en stand van dit werk. De kamer heeft thans in behandeling genomen de begrooling voor de staatsspoorwegen voor 1870. waarover de beraadslagingen heden avond zul len worden voortgezet. Bij de behandeling der reeds vermelde zaak van Jannigje Vermaas, voor het prov. geregtshof, heeft de beschuldigde hare vroegere bekentenis ingetrokkenonder de verklaring dat die haar was afgeperst door den rijks veldwachter, omdat deze zou gezegd hebben: "Als je niet bekent zult ge nog zuur brood eten." Den president, die haar onder het oog bragt dat een en ander geheel in strijd was met vroegere verklaringen, mogt het niet gelukken haar van houding te doen veranderen, terwijl de gehoorde getuigen wel breedvoerig het feit van den brand toelichtten, maar niets aanvoerden dat eenigzins het vermoeden op den besch. bevestigde en de bri gadier-majoor volhield het verhaal zonder eenigen ongepasten dwang uit haar mond vernomen te hebben. De advocaat-generaal mr. W. Terpstra achtte niettemin de herroeping onaannemelijk, omdat hare omstandige primitieve bekentenis werd bevestigd, door allerlei omstandigheden ten processe geble ken, die overeenkwamen mei den geest barer opgaven, zoodat ZEGA. die bekentenis als hel wettig bewijs bleef handhavente meer daar hij deze j herroeping zich verklaarde uit een eindelijk inzien van de gevolgen van de daad, die hij geheel toeschreef aan mindere verstandsontwikkeling. Na alzoo de gronden voor het wettig bewijs te hebben aangevoerdontvouwde hij die waarop de qualiflcatie rustte van opzettelijke brandstichting in een gebouw, waarbij het te voorzien was dat eenig mcnschenleven in gevaar kon worden gebragt. Indien het hof zijne meening deelde dat het feit be wezen was. dan bleef hem niets anders over dan de zwaarste straf aan te vragen, want de wet kent voor deze gevallen geen verzachtende omstandig heden. In het tegenwoordig geval betreurde hij dit. llij zou anders wen- schen voor eene 23-jarige besch., die nog niet van zoo misdadigen aard was, dat de maatschappij de afsnijding van haar bestaan vorderde, dat de wel den regter toestond verzachtende omstandigheden toe te passen, want men had hier meer te doen met bekrompenheid van verstand, aangehitst door vermeend onregt, dan met eene verstokte misdadigster. ZEGA. had echter niets te doen dan de toepassing der wet te rcquircren, en die is onverbiddelijk. Het requisitoir strekte hierop tot schuldverklaring aan de opgenoemde misdaad en veroordeeling tol de straffe des doods uit te voeren op eene openbare plaats binnen 's Gravenhage. De verdediger der besch., mr. van Oudheusden. vond juist in de zooeven betoogde hardheid der wet een reden om uiterst omzigtig om te gaan bij hel loepassen der schrikbarende straf, waartegen reeds zoo vele stemmen in Europa waren opgegaan, dat hij daarover thans niet behoefde uit te wijden. Maar zeker niet in dit geval, waar het zeer sterk te betwijfelen viel of strafoplegging wel in aanmerking kwam. Op het voetspoor van het O. M. ging bij het bewijs na en kwam tot de slotsom dat dit hoegenaamd niet geleverd was, daar uit geen omstandigheid ten processe bleek hoe de brand was ontstaan of dat die aangestoken was. Wel had besch. in de voorloopige instructie eene bekentenis afgelegd, maar die stond, afgeschei den van hare herroeping, geheel alleen. Hij concludeerde mitsdien tot vrijspraak. Gisteren is het examen van onderofficieren, dingende naar den rang van officier, afgeloopen. Er waren 73 mededingers voor 25 plaatsen. Heden nacht is er brand ontslaan bij den banketbakker Berenbak in de Eerste Wagenstraat. In den aanvang had hij een dreigend aanzien, doch door spoedig aangebragte hulp werd die brand spoedig beteugeld. De schade door den brand veroorzaakt is nog al belangrijk, daar dë winkel- achter en binnenkamers gedeeltelijk zijn uitgebrand.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1