ttUITENLANDSCHË BËMIGTEN van het tractaat diende hij zijn onslag als lid der kamer van volksvertegen woordigers in, waarmede zijne politieke loopbaan een einde nam. Hij was het oudste lid der Brusselsche balie; den 7llen November 1815 was hij op de rol der advocaten ingeschreven. 'sGRAVENHAGE, 9 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer dr. A. J. D. Steenstra Toussaint, eersten slads-geneesheer te Batavia, tot het aannemen der onder scheidingsteekenen van ridder der orde van het Legioen van eer, hem door den keizer der Franschen geschonken; aan den heer L. Alma Tadema, kunst schilder, te Brussel, tot het dragen der versierselen van ridder l,te kl. der orde van verdiensten van St. Michaël, hem door den koning van Beijeren geschonken, en aan C. P. Antonissen te Rotterdam, P. Koedooder te Hoog- karspel, C. van der Meer te Delft en A. van Dinther te St. Oedenrode, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hun door den Paus geschonken. -De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Naar wij uit goede bron vernemenzegt het D. v. 's Gr.is aan het dep. van financiën eene nieuwe indeeling der gemeente 's Gravenhage in be arbeiding. Het plan bestaat om de beide controleswaarin de stad is ver deeld tot één te brengen onder het beheer van den controleur Uyttenhooven aan wien een adjunct-contióleur zou worden toegevoegd, terwijl aan den alsdan uitvallenden controleur Pottgieter het beheer van het kantoor der directe belastingen (2d<l afd.) zou worden opgedragen, welk kantoer door het overlijden van den heer van der Spijk Iluskus is komen te vaceren, (lm echter die opdragt mogelijk te maken, is eene lagere classificatie van ge noemd kantoor der 2oe afdeeling noodig, en daarom zal Scheveningen van 's Gravenhage worden afgescheiden en tot een afzonderlijk kantoor (4de kl.) der direcle belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen worden ver heven. Bij de heden aan het ministerie van binnenl. zaken gehouden aanbe steding van het maken leveren en stellen van den ijzeren bovenbouw van eene draaibrug over het kanaal door Walcheren bij West-Souburg, was de minste inschrijver voor dat werk de maatschappij John Cocquerill te Se- raing, voor 267041. Bij de gisteren in de tweede kamer gehouden beraadslagingen over hoofdstuk V (dep. van binnenl. zaken) is de herziening der kiestabel ter sprake gebragt. De heer van Goltstein vroeg of de gevraagde inlichtingen van gedep. staten reeds waren ingekomen. Daarop moest, volgens de laatste verklaringen van den minister, deze herziening wachten. Het was inderdaad noodzakelijk, dat zij tot stand kwam, en als hij dan lette op den stand der zaak op dit oogenblik, uit de jongste discussie bij de algemeene be schouwingen gebleken, dan zou de wijziging afhankelijk zijn van de finan ciële plannen der regering. Uit dit oogpunt achtte hij hel niet ongepast, krachtig bij den minister er op aan te dringen om de handen aan het werk te slaan en niet af te wachten de aanneming of verwerping van de finan ciële voorstellen van zijnen ambtgenoot voor financiën. De heer van Kerk wijk betoogde, dat bij eene herziening der kieswet de regering minder moest streven naar eene vermeerdering van het aantal kiezers, dan wel het aantal ontwikkelde kiezers moest trachten uit te breiden. Was de grond wet daartegen een hinderpaal, men moest dan niet opzien tegen grondwets herziening. Hij deed eene waarschuwende stem hooren om niet tot eene te groote uitbreiding of verlaging van den census over te gaan; dit zou kun nen strekken om constitutionele zonden te bedekken van hen, die de ver antwoordelijkheid zouden willen ontgaan, en leiden tot een persoonlijk gouvernement of eene democratische republiek. De minister van binnenl. zaken verzekerde, wat zijne circulaire omtrent de census-verlaging betreft, dat de meeste collegiën van gedep. staten in den geest van de daarbij ge vraagde inlichtingen werkzaam waren. Slechts twee collegiën hadden tot dus ver niets van zich doen hooren. waaruit dus eene nieuwe aanschrijving zou voortvloeijen. Wat den tijd van indiening dezer herziening betreft, hij zou niet het lot van de financiële plannen afwachten, noch zich door een genius laten leiden, maar, zooals hij steeds gedaan had, zijne eigene denk beelden blijven volgen. Aanduiding van een bepaald tijdstip wenschte hij, even als in het vorige jaar bij de toezegging van de wijziging in de armen wet, te vermijden. De heer van Houten zeide, naar aanleiding van den zachten aandrang van den heer van Kerkwijk tot herziening van de grond wet, dat hij dit voor de toelating der capaciteiten als kiezers onnoodig achtte; want als het belastingstelsel goed werd ingerigt, dan dan zouden ook die capaci teilen binnen het bereik van den census vallen. De heer van Kerkwijk achtte ook de uitbreiding van het kiesregt hoogst gevaarlijkhet zou leiden tot persoonlijk gouvernement of tot de democratische republiek. Spr. noemde dit het roeren der groote trom. Als men een blik rigtte op Engeland, was dan daar door hel uit breiden van het stemregt het persoonlijk gouvernement versterkt of de ge hechtheid aan het regerend stamhuis, die zeker niet minder is dan die in ons vaderland, verzwakt of de monarchie geschokt? Maar spr. behoefde niet eens van een vreemd land te spreken, doch slechts het oog te vestigen op onze geineenteraads-verkiezingcnwaarbij reeds hetzelfde aantal kiezers werkzaam is, als men nu voor de staten-generaal wenscht, om te bewijzen, dat die kiezers hunne roeping niet slecht volbragt hebben of ooit neiging gevoeld hebben om de grondvesten van ons constitutioneel stelsel te doen wankelen. De minister van binnenl. zaken herhaalde hetgeen hij omtrent de census-wijziging had gezegd, en gaf voorts den heer Bergmann, die ge klaagd had over de pressie, door sommige ambténaren bij de jongste verkie zingen uitgeoefend, te kennen, dat hij zeer was tegen de inmenging van ambtenaren in de verkiezingen. Indien de heer Bergmann namen wist. nioest hij die opgeven, dan zou de minister daarnaar een onderzoek instel len. en bleek de klagt gegrond te zijn, hij zou niet schroomen die ambte naren te ontslaan. (n de zitting van heden is de behandeling van het dep. van binnen- Iaudselle zaken voortgezet. De beraadslaging ving aan met de IVde afdeeling (medische policie) en handelde over dc herziening, die sommige onderwer pen van de geneeskundige wetgeving van 1865 vereischten en eenige bij zondere punten van hygienischen aard. De heer Thorbeckc prees vereenvou diging aan van alle, ook van de natuurkundige examens. De minister ver klaarde dat hij daartoe ook wel overhelde, maar dat hij betwijfelde of de dengdeljjkheid der examens er niet eenigzins onder zoude kunnen lijden. Hij zou dc zaak in overweging nemen. Wat betrof de splitsing der exa mens, zooals die tegenwoordig bestaat, die kon niet verder worden uitge strekt en zulks op grond van art. 13 der wet. De artikelen dezer afdeeling zoomede die betreffende de afdeeling V (verdere uitgaven betreffende het biunenlandsch bestuur) werden goedgekeurd. De algemeene beraadslagingen over de VIs afdeeling (waterslaat en pu blieke werken) betroffen in de eerste plaats den wensch naar eene alge meene waterstaatswet in verband met vermeende willekeurige handelingen der regering ten opzigte van walerschapsbclangenvervolgens den toestand van de rivierwerken en wegen in Noordbrabant, Morgen voortzetting. E\GEL.l\D, LONDEN. 8 December. Het gezag der overheid, zegt de Times, heeft zich in Ierland slechts even behoeven te vertoonen; dadelijk kwam er stilstand in de uitspattingen van den oproergeest. Doch hieruit af te leiden dat het onnoodig was het gezag der overheid te toonen is eene dwaze gevolgtrekking, liet eerste krachtsbetoon van dc regering heeft de boozen bevreesd gemaakt; maar zoo zij nu wederom insluimerde, zou het eind erger zijn dan het begin, zou het fenianismus nog driester worden. Wij gelooven dat het meerendeel der leren trouwe onderdanen der kroon zij; bleek het tegendeel, en kwamen wij in de jammerlijke noodzakelijkheid om het eiland met gewapende magt te bezettenwij zouden daarvoor niet terugdeinzende verbreking der unie zou nog jammerlijker zijn, voor Ierland gelijk voor Engeland. Wij behoo- ren voort te gaan, gelijk wij begonnen zijn. eensdeels met hervormingen ten bate van Ierland, en anderdeels met maatregelen tot instandhouding van de orde en den vrede aldaar. Maandag avond Iaat is in het legerkamp te Aldershot bevel van het hoofdbestuur des legers ontvangen, om den 9de" dezer twee regimenten in fanterie per spoortrein naar hel noorden van Engeland te zenden,-ter ver vanging van twee andere regimenten, die bevel hebben ontvangen zich dadelijk naar Ierland te begeven. De Daily News meldt dat eenige handelaren het besluit hebben geno men eene instelling op te rigten, welke zij «the honourable institute of £ommërce" noemen. Slechts zulke personen, wier naam zonder smet en sinds 7 jaren in de handelswereld bekend is, zullen leden mogen worden dezer instelling, en achter hunne namen de letters M. H. I. C, (member honourable institute of commerce) mogen plaatsen. Zij zijn hiertoe geleid door de overweging dat de handelcrisis, welke 4 jaren geleden begon, den handel nog niet gezuiverd heeft; dat men eiken dag verschrikt wordt door nieuwe ontdekkingen van financiële en handelsoneerlijkheid, welke het her leven van- het crediet belettenen dat de instelling der «joint-stock banks" tengevolge schijnt te hebben, dat de handelaren de geoorloofde wegen van den handel verlaten, en door spel en speculatie spoedig rijk wenschen te worden, in den handel door omkooping en valsche opgaven, in het bank wezen door bedriegelijke cijfers. De slepende koortsen hebben zulk eene uitbreiding verkregen, dat thans 32 kerspelen van de 37, die hetgeen men Londen noemt uitmaken, er door aangetast zijn, zoodat er spoed gemaakt wordt met het oprigten van tijdelijke gasthuizen. In de vorige week werden bij de reglbank van bankbreuken te Londen 153 personen failliet verklaard, meestal op verzoek van die lieden zeiven. De bevoegdheid zich zelf aan te geven als bankbreukigten einde allen verderen last van schuldcischcrs 'te ontwijken, houdt met 1 Januarij e. k. op. De Economist geeft een ontkennend antwoord op de vraag of het ka naal van Suez rentegevend zal zijn voor de-aandeelhouders. Immers, indien alle stoomschepen, thans in de vaart op Indië, voorlaan hunnen weg door het kanaal nemendan zullen er kanaalregten worden geheven van of millioen ton; doch stel dal er nog 40 stoomschepen van 2000 ton ieder, uitsluitend voor den handel op de Oost, bijgebouwd worden, dan zal het aantal tonnen door het kanaal te vervoeren 2,000,000 beloopen, waarvan 8 shillings per ton zal geheven worden. Dit acht de Economist het meest gunstige resultaat. Eu nu de onkosten. Er zijn nog 2,000.000 en meer noodig voor de vollooijing van het kanaal. De heer de Lesseps berekent de jaarlijksche onkosten voor onderhoud op 400,000 en de overige ongelden mede a 400,000 bovendien zullen de renten moeten betaald worden van het maatschappelijk kapitaal a 8,000,000 dat nog verhoogd zal worden met het bedrag, hetwelk noodig is voor de voleindiging. Men kan nu op de vingers natellen, welke voordeelcn de aandeelhouders te wachten hebben. Bij een door den minister van financiën in de Vereenigde Staten ge daan verslag omtrent den staat der financiën heeft hij voorgesteld 1200 millioen 5/20 bonds te converteren in nieuwe schuldbrieven, verdeeld in drie klassen, ieder van 400 millioen, welke aflosbaar zullen zijn na verloop van 15, 20 en 25 jaren, en uiterlijk 4% pCt. rente, naar verkiezing der houders le Londen, Parijs, Frankfort of Hamburg betaalbaar, zullen dra gen. Hij meent dat, door het uitzigt te openen op eene spoedige af lossing, de houders bewogen zullen worden in deze conversie te bewilligen. FRAHHRM H. PARUS, 8 December. Door de Ind. Ilelge wordt het oprijzen eener nieuwe moeijelijkheid tusschen de Porte en de Egyptische regering aangekondigd. Verscheiden regeringen van Europa en Amerika, die geene consulaten in Egypte hebben

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2