COURANT. LEIDSCHE N\ 218. VRIJDAG 10 DECEMBER STA DS-BER1GTEN. BltNNENLANDSCHE BEBIGTEN. 18<>9. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3..franco p.p. 13.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant reordt verzonden N'. 18 blad 29) der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien de verordening van den 9d,n Januarij 1868. houdende aanwijzing der plaatsen, dagen en uren voor de verschillende markten binnen deze ge meente (Gemeenteblad n». 1); Brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat, door het invallen van den eersten Kersdag en van den Nieuwjaarsdag op Zatnr- dagde op dien dag bepaalde markten des Donderdags te voren zullen wor den gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lbiden. 9 December 1869. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. LEIDEN. 9 December. De gisteren avond in den schouwburg door de Vereeniging Harmonie gegeven voorstelling, ten behoeve van het fonds voor de nagelaten betrek kingen van verongelukte vissehers van Katwijk en Noordwijk, werd met eenen gunsligen uitslag bekroond. Alle rangen waren digt bezet. In dc beide stukken, «Arthur of zestien jaren later" en «Een kind van den huize" kweten de werkende leden zich niet onverdienstelijk van hunne taak. Het geheel mogt dan ook de goedkeuring des publieks wegdragen, blijkbaar uit de toejuiching, die den vertooners herhaaldelijk ten deel viel, niet het minst bij de voordragt van een paar chansonnettes, toepasselijk op het doel, dat men met de voorstelling beoogde, die in het eerste stuk Jerome Duflot en in het tweede stuk Gillette in hun spel wisten in te vlechten. Niet sleehts de algemeene toejuiching des publieks, maar vooral het bewustzijn medege werkt te hebben tot verligting van den nood van zoovele ongelukkigen, moge voor de leden der vereeniging de streelendste belooning voor hunnen arbeid en moeite zijn. Het wets-ontwerp, houdende bepalingen omtrent den accijns op den wijn, dezer dagen bij de tweede kamer ingediend, strekt ter vervanging van de wet van 1819, wier bepalingen voor den tegenwoordigen wijnhandel niet meer geschikt zjjn, vooral om het groot aantal particuliere entrepots, dat zij noodig maakt. De administratie van een accijns wordt daardoor moeijelijk en kostbaar. In plaats daarvan stelt het nieuwe ontwerp het zoogenaamd verlengbaar erediet, daarin bestaande dat voor den voorraad bij den aanvang van elk driemaandelijksch tijdperk, en voor de inslagen gedu rende den loop daarvan, telkens erediet verleend wordt tot aan het einde van het tijdperk en dat de aecijns alsdan, hetzij in termijnen hetzij in eens, wordt betaald voor den wijn, die blijkt gedurende den loop van het tijd perk tot verbruik binnen 's lands te zijn uitgeslagen. Daartoe wordt bij het einde van elk quartaal opgave van wege den wijnhandelaar gevorderd onder controle van de administratie. De meeste particuliere entrepots kun nen daardoor vervallen; de handel in de bergplaatsen blijft, behalve enkele dagen 'sjaars, geheel vrij, en de sluit- en ontsluitgelden vallen weg. Ver der bevat het ontwerp nog eenige verbeteringen, die noodig zijn bevonden. Door leden van het hoofdbestuur der maatschappij ter bevordering van veeartsenijkunde is aan de leden van de tweede kamer een adres gerigt, waarbij in de eerste plaats dank wordt gezegd voor de indiening van het wets-ontwerp ter regeling van het veeartsenijkundig staatstoezigt en de veeartsenijkundige policie. Zij verzoeken dat dit wets-ontwerp door de ka mer moge worden aangenomen. Terwijl zij ook dankzeggen voor de indie ning van het wets-ontwerp ter regeling van de uitoefening der veeartsenij- kunst., veroorloven zij zich daarbij verschillende aanmerkingen op dit ontwerpvoornamelijk wat betreft de empiriedie naar hunne meening door die wet wordt begunstigd. Zij wenschen o. a. dat, wat betreft die zoogenaamde empiristen eenige schifting zou worden gemaakt naar eeuig gemakkelijk programma van onderzoek, niet naar de mate hunner kennis, maar slechts naar de mate hunner ondervinding en tact. Uit de 54,te jaarlijksche rekening en verantwoording van de directie der weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmagt, over den jare 1868, door den minister van oorlog opgenomen en gesloten, blijkt o. a. dat de ontvangsten gedurende dat tijdvak hebben bedragen ƒ321,393, ter wijl de uitgaven beliepen ƒ319,202.30, zoodat op 1 Januarij 1869 in kas bleef ƒ2190.70. Wijders was op dit tijdstip voorhanden aan inschrijvingen op het grootboek der nationale schuld, rentende 2% pCt.eene som van ƒ3,150,000. Op 1 Januarij 1868 bedroeg het getal weduwen 659, hetwelk in het jaar 1868 is vermeerderd met 29, te zamen 688. Daarentegen zijn er overleden 38; hertrouwd 2'. waardoor op 1 Januarij 1869 het getal ge- pensionneerde weduwen bedroeg G53. In een brief van den heer Lion, hoofd-redacleur van het D. v. 's Gr., uit Caïro, komt o. a. het volgende voor: De eindelooze verwarring, die te Ismailia bij de inlading plaats had, herhaalde zich nu bij de uitlading met de bezwarende omstandigheid, dat het nu pikdonker was en de ad ministratie het onnoodig vond, om het terrein van het station door een enkel pitje te verlichten! Het is bijna ongeloofelijkVerbeeld u een sta tion, plotseling gevuld met een 1000-tal personen, die allen zochten en vochten om hun goed, want iedereen moest maar zien, dat hij uit de op getaste goederen-wagens zijne goederen kreeg, omdat er niemand was, die een handje hielp! waarbij misschien nog kwamen een 500 Arabieren, Armeniërs, Nubiërs, negers en allerlei slag van lui, die, quasi om te hel pen en u te geleiden naar rijtuig of hotel, meestal op een kans loerden, u het een of ander te ontstelen. Is het onder deze omstandigheden wonder, dat ik bijv. mevrouw de gravin de Fouguainville met een koffer op den rug bijna bewusteloos heb zien nederzijgen; dat mevr. Storm, die ik het genoegen had, reeds te Ismailia te ontmoeten, een kofler kwijt raakte, terwijl mij zelf mijn reiszak, op het oogenblik, dat ik bezig was een koffer uit den waggon te trekken, werd ontstolen! Voor mij een gevoelig verliesniet alleen van wege de geldswaardedie er zich in bevondmaar ook omdat er voorwerpen in waren van dagelijksch gebruik mij door een geachten vriend geleend en omdat er zich in bevonden mijne nota's en al mijne reisboeken voor mjj onmisbaar. Met veel moeite kwam ik in het mjj aangewezen hotel d'Orient aan. lieden heb ik bjj de policie de noo- dige stappen gedaan en ook bij ons coqsulaat, doch ik vrees, dat de reis zak wel een herinnering zal blijven aan het bezoek van den hoofd-redacteur van het dagblad aan den geboortegrond van den Afrikaanschen dief. Voor het te Utrecht te houden examen voor den graad van apotheker hebben zich 15 hulpapothekers aangemeld. Uit Leeuwarden meldt men dat eergisteren de reglcrlijke autoriteiten aldaar zich naar Stiens hebben begeven, ten einde onderzoek te doen naar een vermoedelijk geval van vergiftiging in het armhuis aldaar. Dat onder zoek moet aan het licht hebben gebragt. dat van een in dat gesticht ver pleegd wordend echtpaar de reeds bejaarde man, die Zondag na het gebruik der gewone spijzen zeer ongesteld was gewordendoor zijne vrij wat jon gere vrouw is vergiftigd geworden. De spoedig toegediende hulp heeft ech ter liet misdadige plan in duigen doen vallen. De vrouw is in voorloopige bewaring gesteld. Te Groningen is het adres, in zake de uilgaven voor het defensiewezen aan Z. M. den koning aan te bieden, reeds van 1000 hand teek eningen voor zien. Het voorbeeld, door die stad gegeven, vindt in vele gemeenten der provincie navolging. De gemeenteraad van Maastricht heeft besloten, aan den commissaris des konings voor te stellen, door het rijk aan de gemeente te doen afstaan de kazerne aan de Tongersche Poort, thans dienende tot hulpgevangenis, in welk geval de gemeente zich gaarne de kosten zouda getroosten om dat lokaal te veranderen in een opvoedingsgesticht voor jongens van behoeftige oudersom hen voor ambachten of voor het leger op te leidenindien zij daarbij althans op vermeerdering, voor het minst op behoud van het tegen woordige garnizoen konde rekenen. Te Brussel is in hoogen ouderdom overleden de heer A. Gendebien, die een zeer werkzaam aandeel nam aan de Belgische omwenteling in 1830. Als lid der nationale vereeniging ter verzekering van de onafhankelijkheid des lands ondertcekende hij met de lib. Tielemans, van Meenen en llefacqz de proclamatie, waarin de natie werd opgeroepen tot het voeren van den oorlog met de noordelijke gewesten, tot gehoorzaamheid aan de wetten en tot bewaring van orde en rust binnenslands. Hij behoorde onder de tegen standers der verkiezing van den prins van Saksen-Coburg tot koning der Belgen. In 1831 protesteerde hij nadrukkelijk tegen het protocol, waarbij de grondslagen voor de scheiding lusschcn België en Holland werden vast gesteld. Hij stemde ook tegen de 24 artikelen. Terstond na de aanneming

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1