COURANT. N\ 211 De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Af zo aderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiên is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. STADS-BER1GTEJN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 12, 2e alin., der Verordening van 2 Mij 1866 (Gemeenteblad n°. 22) en art. 8, 2e alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Ge meenteblad n". 25); Doen te weten, dat voor de openbare scholen vooi* meer uit gebreid lager onder wijs, tot het laten Inschrijven van nieuwe leerlingen, waarvan bij onderzoek blijkt dal zij het onderwijs op eene der reeds bestaande klassen knnneu volgen, gelegenheid gegeven wordt: voor die der 1' klassevoor jongensaan het schoolgebouw aan de Aalmarkt; voor die der le klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de lireê- straattegenover het Stadhuis; voor die der 2e klasse, voor jongens, aan hel schoolgebouw in de Pie terskerkstraat; voor die der 2e klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breê- straat, naast de Waalse he kerk; en wel van den 6dtn tot en met den 18d,D December e. k.dagelijks (dc Zondag uitgezonderd)des voormiddags van half negen tot negen urenen op Woensdag en Zaturdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leioen, 3 December 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 287 der Algemeene Policieverordening, vastgesteld 24 Octo ber 1867 Brengen bij deze ter kennis van dc ingezetenen dat. bij het invallen van den winter, voor de behoorlijke reiniging van schoorsteenen en stookplaat sen moet worden zorg gedragen, ten einde daardoor mogelijk gevaar van brand te voorkomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 8 December 1869. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: a. Johannes van den Ende, smid, wonende al hier, waarbij hij verzoekt om in zijn huis in de lange Kamp, hoek Lijs- bethsteeg, wijk VI n°. 1299, ter uitoefening van zijn beroep, eene smids- vuring te mogen doen plaatsen; en b. Jan van der Waard, poelier, mede alhierWoonachtig, houdende verzoek om vergunning tot het houden en mesten van twee varkens in een behoorlijk ingerigt hok in zijn perceel in de Pieterskerk-Choorsteeg, geteekend wijk IV n°. 395; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824, (Staatsblad n°. 19), alsmede op art. 224 der Algemeene Policieverordening, van 24 October 1867 Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast- bijgelegene en belendende panden, ten opzigte der information de commodo et in commododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 13,l,n December aanst. 'svoormiddags te eli uren; zullende de belanghebbenden verpligtzijnhunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 8 December 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINMlhiNLANDSCllE BKHIGTEN. LEIDEN, 8 December. Een tijdlang geleden verscheen een boekje van Bernstein, getiteld: Boven Lucht en Wolken," dat duizenden lezers vond en hen bekend maakte met een aantal belangrijke bijzonderheden betreflende het uitspansel. Die lezers, en met hen allen, die gaarne hunne kennis vermeerderen, zullen waarschijnlijk niet genoegen vernemen, dat thans een waardig tegenhanger van dat geschrift uitgegeven is, getiteld: Onder Lucht en Wolken," en bew'erkt door den heer G. Cool Pz.naar dr. Ferdinand Stamm. Dit nieuwe boek behandelt niet de verschijnselen van het uitspansel, maar het wetens waardige, dat op onze aarde zelve valt op te merken, en doet dit op zoo degelijke en onderhoudende wijze, dat het voor zeer velen zonder twijfel eene aangename en tevens nuttige lectuur zal zijn. Het bevat ongeveer 220 bladzijden compressen druk in groot-octavoen de prijs is slechts 1.25. Het is dus onder ieders bereik. Het bouwen ecner nieuwe kerk voor de Remontstranlsche gemeente te Gouda is aangenomen door W. de Jong aldaar, Voor 13795. Ds. llasebroek, pred. te Amsterdam, heeft voor het beroep van de herv. gemeente te Doesborgh bedankt. Te Delft vervoegde zich Zaturdag 11. iemand Van omstreeks 25 jaren van een fatsoenlijk voorkomen, ten huize Van L. in de Niëuwstraat, om eene kamer te huren. Te 's Gravenhage, waar hij tot hier toe verblijf had gehouden, was het hem te druk en had hij te Veel aanloop van zijne vrien den waarom hij liever te Delft Wenschte te wonen. Nog dien eigen avond betrok hij de kamer, terwijl, volgens zijne verzekering, zijne kleederen en verdere bezittingen, waaronder ook eene piano, den daaraanvolgenden Maan dag zouden arriveren. Hij liet door L. in al zijne behoeften ruim voorzien en verzocht hemMaandag morgen met hem naar een bankier te willen gaanom eenige thalers in te wisselen. Hij zou evenwel éérst in de cou rant, in het logement van den heer de Boer. eens gaan zien, tot welken koers de thaler genoteerd stondten einde door den bankier niet te worden meegenomen. Daarbij den heer de Boerkon hij dan tevens de aankomst van zijn goed uit 's Ilage afwachten. Hij verzocht L. hem inmiddels 2.50 ter leen te geven voor het geval dat hij soms eenige kleine uitgaven te doen had. Het geld werd hem verstrekt, maar L. heeft sedert van den huurder zijner kamer niets meer vernomen, liet eenige wat hij als eene herinnering aan zijn bezoek heeft achtergelaten zijn een paar smerige hoeken uit eene leesbibliotheek en een paar vuile manchetten. Uit Amsterdam meldt men het overlijden, in 54-jarigen ouderdomvan d». J. de Liefde. Voor eenige jaren naar Engelands hoofdstad vertrokken was hij verleden jaar herwaarts teruggekeerd en bleef hier lot het einde zijns levens werkzaam voor de Engelsche pers. Te Uitgeest heeft de St. Nieolaas avond tot het volgende aanleiding gegeven: Onder de uiispanningen van dien avond telt men ook het verdob belen van koek enz. ten huize van sommige bakkers. Onder dat bedrjjf kreeg een jongman twist met eenige andere jongelingen, die wat al te ge meenzaam met zijn meisje waren. De twist liep zonder kleerscheuren af en na middernacht ging het paar naar huismaar onverwachts werden zij achterhaald door drie jongelingendie hen terstond aanvielen. Het meisje werd op den grond geworpen, haar kap half van het hoold geslagen, zoo dat zij er door gewond werd. Haar minnaar werd nog ruwer aangegrepen. Een van het drietal bragt hem met een scherp knipmésje een steek in den onderbuik toe, zoodat hij in de naastbijzijnde woning moest gedragen wor den. Terstond werd geneeskundige hulp gehaald, de wond werd onderzocht en verbonden, en de zaak ter kennis van de overheid gebragt. De dader, die reeds bekend heeft, is gevankelijk naar Beverwijk overgebragL. De aan gevallene, voor zoover bekend, een oppassend jongeling, verkeert in zorg- wekkenden toestand. De sterke drank schijnt ook hier weer een groote rol gespeeld te hebben. In antwoord op de tc Deventer uitgeschreven prijsvraag voor een schouwburg enz. zijn twaalf ontwerpen ingekomenwaarvan zeven voor terrein A. en vijf voor terrein B. Nadat deze ontwerpen in handen der jury gesteld warenzijn bekroondvoor terrein A.het ontwerpgemerkt //Architeclura", van den heer J. Moll, architect te Hengelo, en voor terrein B. het ontwerp, gemerkt //Vooruit", van den heer C. Bouma, bouwkundige en opzigter over de ontmanteling der vesting Venlo. Maandag nacht is het huis van den heer T. Braams, burgemeester van Aulote Eext, met schuur geheel afgebrand. Toen de brand ontdekt werd. sloeg de vlam reeds het dak uit. Van meubelen en vee, bestaande uit paar den, koeijen en schapen is niets gereed. De knecht is bijna naakt ont komen en heeft zijne kleederen en zijne spaarpenningen geheel verloren. Illrie personen, die pogingen hebben willen doen, om iets te redden, zijn nog gekwetst geraakt. -- Naar men uit Grouw meldt staat het water aldaar zoo hoog dat men met bootjes naar hel dorp moet varen, op plaatsen waar men vroeger te voet passeerde. De schade aan den turf en aan het hooi loegebragt is be langrijk. Naar men uit Tilburg meldt is onder de gemeenten Alphen en Riet een spoorwegwachter door den trein Tilburg-Turnhout overreden. De man was oogenblikkelijk dood. 's GRAVENHAGE8 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den minister van oorlog J. J. van Muiken tot het diagen van de versierselen van grootkruis der Leopolds-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1