EEIRSCME COURANT. I860. WOENSDAG 8 DECEMBER. fl'. 216 BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. IJct verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant lijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advcrtentiën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. -i - u... LEIDEN, 7 December. W'ü vernemen dat de leden der plaatselijke commissiën voor liet mo nument van 1813, ingevolge den wensch van Z. IC. H. prins Frederik, door tusschenkomst der hoofdcommissie, als eene gedachtenis aan liunne mede werking tot oprigting van het nationaal monument, in het bezit worden gesteld van een exemplaar van den zilveren penning, die door Z. K. II. bij gelegenheid van de receptie in 1ID. paleis op den avond van 18 November jl. reeds aan hh. leden der hoofdcommissie en afgevaardigden was uitgereikt. Dezer dagen is door den heer inspecteur van het lager onderwijs in Zuidholland aan de gemeentebesturen eene circulaire verzondenwaarachter ter invulling is gevoegd eene tabel aanwijzende het aantal kinderen tus- schen de 5 en 14 jaren, woonachtig in dc gemeenten op 1 Dec. 1869; ten einde, met behulp daarvan en door eene naauwkcurige vergelijking met de schooltabelleneene deugdelijke statistiek te kunnen opmakenbetreffende het schoolbezoek en het schoolverzuim in deze provincie. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft ter ken nis gebragt van alle genees- en heelkundigen, Nederlanders van geboorte, die genegen zijn zich als officier van gezondheid 3dc kl. voor de militaire geneeskundige dienst der landmagt in Oost-lndië te verbindendat zij zich met een verzoekschrift, op zegel geschreven, aan zijn bureau te 'sGraven- liage moeten aanmelden. Verdere bijzonderheden daaromtrent worden door de Staatscourant medegedeeld. De minister van justitie heeft eene circulaire gerigt aan de gedep. sta ten der provinciën en de procureurs-generaal, fungerende directeuren van policie. Overtuigd van de noodzakelijkheid eener herziening der wet van 13 Junij 1857. tot regeling der jagt en visscherij, met betrekking tot de visscherijis het den minister wenschelrjk voorgekomen die herziening tevens, zoo mogelijk, dienstbaar te maken aan de verbetering van hetjagt- veld door krachtiger beteugeling der veelvuldige strooperijenmits deze ge paard ga aan eene gewcnschte vrijheid voor den landbouw, opdat deze zijne voortbrengselen tegen de aanvallen van wild en schadelijk gedierte voldoende kunne beschermen. Alvorens daartoe zijnerzijds hel noodige te verrigten, zou hij gaarne worden bekend gemaakt met hun gevoelen omtrent de voor het aangegeven deel, in deszelfs geheel, noodzakelijke wijzigingen. De wij zigingen, die naar des ministers nieening voornamelijk in aanmerking komen, worden in de circulaire opgegeven en daaromtrent wenscht hij het gevoelen te vernemen van henaan wie dit schrijven is gerigtook wenscht hij te weten of nog andere wijzingen nuttig of noodzakelijk kunnen geacht wor den ter bereiking van het voorgestelde doel. De administratie der staatsspoorwegen heeft bekend gemaakt dat, ten gevolge van het verbranden eener spoorwegbrug tusschen St Petersburg en Moskouhet verkeer met laatstgenoemde stad via St. Petersburg is gestremd. De goederen voor Moskou bestemd moeten voorloopig de route Dunaburg- Witebsk-Orel volgen en, in plaats van naar St. Petersburg, bevracht worden naar Witebsk. De Tijd deelt mede, dat van de zijde van Nederland aan het concilie zullen deelnemen minstens zeven bisschoppen, als: msgr. I wij senals aarts bisschop van 's Hertogenboschmsgr. Schaepmanals aartsbisschop van Utrecht; msgr. Wilmcr, als bisschop van Haarlem; msgr. Pluym, bisschop van Nicopolis, als vicarius apostoliek van bet patriarchaat van Konslantino- pel; msgr. de aartsbisschop Steins Bisschop, als vicarius apostoliek van Cal cutta; msgr. Vrancken, bisschop van Colophon, als vicarius apostoliek van Batavia, en msgr. van Ewyck, bisschop van Canca, als vicarius apostoliek van Curasao. Daarenboven zou het mogelijk zijn dat nog andere Neder landers in de eene of andere qualiteit aan de werkzaamheden van het concilie verbonden werden, als b. v. de hoogleeraar Feijen, die aan de werkzaamhedenwelke het concilie hebben voorbereideen belangrijk aan deel heeft genomen. Bij gelegenheid der plaatsing van een nieuw torenuurwerk, door de gunstig bekende firma Haak, Gebr. Caminada Dupont te Botterdam, aan de gemeente Slrijen geleverd, heeft men de voor oudheidkundigen niet onbe langrijke bijzonderheid ontdekt, dat de beide aldaar aanwezige torenklokken onder de oudst bekende kunnen gerekend wordenals zijnde zij in de jaren 1388 en 1494 gegoten. Beide zijn aan het boveneind voorzien van in oud gothischeu lettervorm vervatte opschriften. Op de oudste, volgens schatting van een deskundige een gewigt hebbende van ongeveer 350 kilo. staat te lezen: «Orex: glorie: cumpace: vocor: Lambertus: M: CCC: LXXX: VIII:" De andere, wegende ongeveer 1000 kilo, vertoont het volgende opschrift: «Jhesus. ende. margareta. is. mynen. naem. mij. gheluyt. sy. gode. bequaem. gobet. moer. maeckte. my. int. jaer. ons. heren. M.CCCC.XC.III." Oude docu menten, bijzonderheden aangaande deze beide klokken behelzende, zijn. voor zoover men weet. niet te Strijen aanwezig. Het is bekend, dat de oudste klok te Londendie van Westminster-abdijdagteekent van het jaar 1283. Vad Te Ambt Ilardenbcrg ontvingen dezer dagen verschillende winkeliers eenige gelden, hun regtstreeks uit Noord-Amerika toegezonden door de familie Zwakc. Die familie, voor 8 jaren naar Noord-Amerika vertrokken met achterlating van onderscheidene schulden, heeft thans, nu zij daar in beteren toestand is gekomen, door overzending der gelden aan hare vcr- pligtingen hier te lande willen voldoen. Men meldt uil Leeuwarden, dd. 7 December: De dag van gisteren moge hier voor de naar deze wereld rijk gezegende kinderen een ware vreugdedag zijn geweest, zij was het niet te min ook voor de kinderen der armen. De alhier bestaande dames-commissie, om ter gelegenheid van S'. Ni- colaas de kinderen der armenscholen feestelijk te onthalen, mogt thans we der het genoegen smaken, dien vreugdedag voor te bereiden. Aan p. m. 800 kinderen uit de schamele klasse werden, in afzonderlijke korljes, die daartoe een paar dagen te voren moesten worden afgegeven, allerlei geschenken aangeboden, bestaande in gebak, speelgoed, kleedingstukkenboekjes, pren ten, enz. Al die korfjes nu waren gisteren in de zoozeer geschikte zalen van den heer van der Wielen gedeponeerd hetgeen een niet onaardig schouwspel aanbood. Op bepaalde uren zag men, vrolijk zingende, die arme kleinen de stad doortrekken, om zich te begeven naar de plaats, waar hen zooveel goeds en smakelijks verbeidde. Dubbel aardig was het daar te zien die vrolijkedankbare gezigten van zoovele kinderen. Menig dankbaar liedje werd vervolgens dan ook door hen aangeheven en allen keerden vrolijk huiswaarts. Zoo werd dan weder een goed werk verrigt, dat aller sympathie mogt wegdragen. Der steeds onvermoeide commissie komt dan ook bovenal alle eer en aller dankbaarheid toeook zijdie iets van het hunne hebben willen afzonderen, om dc commissie in staat te stellen dit feest te organiseren, mogen hierin deelen. Veler wensch is het voorts, dat ook in het volgend jaar zal worden bewezen, dat men het kind des armen, dat overigens zoo veel ontberen moet. niet wil vergelen; dat het schoolbezoek door dusdanige handelingen zal worden bevorderd. Daar. waar men tot dusver in dezen geene pogingen heeft aangewend, zij de dames-commissie van Leeuwarden intusschen tot een voorbeeld Te Echt, in Limburg, is Zaturdag 11. op den staatsspoorweg een per sonentrein, komende vail Maastricht, op eenige veewagens gestooten. Door den hevigen schok werden eenige wagens zwaar beschadigd en leed de ma- chine zoodanige schade, dat zij de reis niet kon voortzetten. De reizigers zijn met den schrik vrijgekomen. Het gisteren met een enkel woord vermelde adres, door dc hh. vanMeer- lant c. s. bij de tweede kamer ingediendis van den volgenden inhoud «Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekendenleden der Nederlaudsch-llervormde kerk: Dat zij met bevreemding ontwaard hebbendat bij de begrooting voor het jaar 1370, ingediend door den minister van financiën, tevens tijdelijk belast niet het dep. der hervormde en andere eerediensten behalve' de roomsch- katholijke, hoofdst. VII G, 2e afd.n". 4. alsnog de kosten voor het kerke lijk beheer der goederen van de hervormde gemeenten zijn uitgetrokken, niettegenstaande dc regering dit beheer geheel aan de kerkelijke gemeenten heeft vrijgelaten. Dat deze bevreemding nog grooler is geworden door de in den bij dit. ge deelte der begrooting behoorenden uitgewerklen en toelichtenden staat ge voegde aanteekening, dal men voornemens is dezen post als een fixum toe te staan aan liet algemeen collegie van toezigt, nadat de nieuwe organisatie van het hervormd kerkgenootschap zal zijn tot stand gekomen. Dat zij vormeenen dat juist deze nieuwe organisatie moet en zal strekken om dat beheer van den staat te scheiden en alleen door de gemeenten te doen voeren en dat dus daardoor elke aanspraak zal ophouden om de kos ten daarvoor door den staat te doen dragen. Dat toch het nieuwe algemeen collegie van toezigt en dc provinciale col- legien van toezigt zijn uit den boezem der gemeenten en der kerk zamen- gestelde collegien tot het beheer der kerkelijke goederen, die niet van den staat maar van de gemeenten en de kerk hun mandaat ontvingendie niet

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1