PER TELEGRAAF. FRANKRIJK. PARIJS, 1 December. "liet heeft de opmerkzaamheid getrokken dat de lieer Ollivier op de Tuïleriën heeft gedineerd, ilij was daar aan de linkerzijde des keizers ge zeten en werd met groole onderscheiding behandeld. liet officiële blad bevat eene memorie, door baron Ilanssmann prefect ,j van het dep. van de Seine, gerigt aan den gemeenteraad van Parijs, ter ge legenheid van den afloop van den vijfjarigen duur van dat ligchaam. De prefect verklaart zich daarin voor het openen van een vierde reeks van nieuwe stralen en wegen in de hoofdstad; hij kondigt levens hel bestaan van een nieuw tekort aan, ten bedrage van 205 mjllioep fr.waarvan hij een gedeelte, groot 35 millioen, door eene leening wil dekken, hij wil de tweede serie van de verleden jaar (tot een bedrag van 405 millioen fr.) goedgekeurde leening, ter somma van 2i5 millioen, tot 250 millioen op voeren, en tot dekking van het verdere tekort in 1870 eene supplemen taire leening van 250 millioen uitgeven, liet Jouni. den Débats maakt de opmerking, dal deze mededeelingen weinig geschikt zijn, om het publiek gunstig voor eene nieuwe raeks van werken te stemmen. Ilij den aanvang der jongste wetgevende vergadering, zegt het blad, bedroeg het deficit 400 millioen; bij het einde der zitting was het reeds 405 millioen en thans heeft het 750 millioen bereikt. De municipale raad van Parijs is bij keiz. besluit, in afwachting der later intcvoercn wijze van benoeming van dit collegic, voor een onbepaalden tijd herbenoemd, en tevens zijn de daarin beslaande vacatures aangevuld geworden. Het officiële blad deelt op nieuw eeiiigc bijzonderheden mede omtrent het verblijf der keizerin in Egypte en deelt eenige bijzonderheden mede omtrent de plegtige opening van het Suez-kanaal. Nadat 11. 51. Opper-Egypte bezocht en aldaar de pyramiden en de verdere overoude monumenten be- zigtigd had, is zij te Alexandrie teruggekomen en heeft zij een geheelen dag gewijd aan de in die stad gevestigde voorname Franschen. die zij in het consultaats-gebouw ontvangen heeft. Op den volgenden dag is 1' Aigle naar Porl-Saïd vertrokken, alwaar alles in gereedheid was gebragt voor de plegtigheid, welke aldaar moest plaats hebben, de godsdienstige inwijding van het zeekanaal. De komst der vorstelijke personen werd door gebulder van het geschut, het roeren der trom en door de kreten der volksmenigte aangekondigd. De bisschop van Alexandrie, in ambtsgewaad gedost en door zijne onderhebbende geestelijken omringd, nam op zijne estrade plaats; bijna te gelijker tijd verschenen de grieksche popende Israëlietische rabbijnen de mufti's en de ulema's. Alsnu volgden keizerin Engénie, de keizer van Oostenrijk, de onderkoning van Egypte, prins en prinses Hendrik der Ne- derlanden, de kroonprins van Pruissende Emir Abd-el-lvader, allen met bun gevolg, en de lieer de Lesseps, vergezeld van de voornaamste beambten der Suez-maatschappij. De alles overheerschendeallen bezielende gedachte was de grootschheid van het werk, dat zoo vele vorsten, zoo vele verte genwoordigers der beschaafde volken op dezen plegtigen dag kwamen inwij den. Een ieder besefte het verheven karakter van dit Internationale feest en was bij het aanvangen der godsdienstige plegtigheid met eene levendige aandoening vervuld. De muzelmansche priesters zeiden verzen uit den koran op en hieven de handen hemelwaarts, om den goddelijkcn zegen over het vol tooide werk aflcsmeekcndaarna werd door de katholieke geestelijkheid een psalm aangeheven. 5Isgr. Dauer, de aalmoezenier van keizerin Engénie, hield eene rede, waarin hij de verhevenheid van dit grootsche schouwspel deed uitkomen en de goddelijke bescherming inriep over dit werk des vre- des, 't welk met zulk eene volharding en door de medewerking van zoo vele doorluchtige personen tot stand was gebragt. Na het eindigen dezer, door alle tegenwoordige personen toegejuichte rede. werd het Te Deum aangeheven, en zegende de bisschop van Alexandrie. msgr. Ciureia, het kanaal, 'twelk de twee zeeën vereenigt, plegtiglijk in. Den volgenden ochtend, 17 November, had het vertrek naar Suez plaats. De tussclien de keizerin gedurende hare reis met den keizer gewisselde telegrammen hebben 160,000 fr. gekost. De lieer Louis Veuillot heeft in de Üniters zijn vertrek naar Rome aangekondigd. De Figaro deelt eenige bijzonderheden mede omtrent den moordenaar der familie Kinck. Traupmann is in zijn cel opgesloten met twee medege vangenen zoogenaamde »moutons", die belast zijn met het bespieden van al zijn doen en laten, en het opleekenen van al wat hij spreekt; zelfs gedu rende zijn slaap houden die twee makkers op hem een open oog gevestigd. Gedurende de eerste dagen van zijn gevangenschap sprak de booswicht niet meer dan hoog noodig. Langzamerhand echter werd hij vertrouwelijker, vooral jegens een der «moulons". die slim genoeg was hem nooit met vragen lastig te vallen. Over allerlei onderwerpen liep het gesprek van het drietal: niet enkel over moord, diefstal en de verschillende boevenstukken door elk der helden bedrevendoch ook reisverhalen en min of meer wetenschappe lijke beschouwingen hielden hen bezig. Traupmann voert in die gespreken den hoogsten toon. Van aardrijkskunde is hij redelijk op de hoogte: hij bestudeerde die wetenschap uit de werken van Alexander Dumas en andere romanciers. Doch zijn geliefkoosde studie was, van zijn jeugd af aan, die der werktuigkunde. Met verwonderlijke vlugheid teekent hij allerlei model len van machines door hem uilgevondenen verklaart met groote gemakke lijkheid de werking er van. En juist op die vindingrijkheid op mechanisch gebied he'eft hij. naar hij betuigt, steeds zijn hoop gebouwd van eenmaal fortuin le zullen maken. Fortuin maken was altoos zijn ideaal, en hij droomt er zelf nu nog van; nooit, herhaalt hij telkens, was een man op mijn leeftijd zoo vaak op het punt van rijk te worden, als ik! Onder de medededeelingendie hem aldus, in buijen van vertrouwelijkheid jegens zijn kerkergezellen, ontsnapt zijn, is er ééne van groot gewigt. Ilet is die, waaruit blijkt, hoe hij het Pruissisch zuur bereid heeft, waarmede hij Jean Kinck in het bosch van Guebwiller vergiftigde. Hij heeft ten dien einde scheikunde bestudeerd. Rij de bereiding van het doodelijk vocht, volgde hij niet de gewone methode, die, namelijk, van een mengsekvan cyankalium en chloorwalerstofzuur te distilleercn. Ilij behielp zich met tërrccyankalium (geel bloedloogzout) en zwavelzuur, en verkreeg door overhaling van deze stollen met water een vloeistof, die, hoewel in zeer verdunden en onzui- veren toestand, genoeg Pruissisch zuur bevatte, om, zelfs in kleine hoe veelheid toegediend, een niensch te dooden. Men verwacht, in de ingewan den van Ivinckden vader, sporen van het vergift te kunnen ontdekken. Hiertoe zal door den scheikundige Bayard de bekende rcageer-melhode door middel van nitras argenti worden toegepast. Traupmann koestert voort durend de buitensporigste plannen tot ontvlugling. Dit belet hem evenwel niet, op zijn verdediging voor de regtbank bedacht le zijn. Hij heeft aan zijn advocaat een uitvoerig rapport overgelegd; ook laat hij zich dagelijks meer en meer omtrent zijne medepligtigen uil. Ilij geelt voor, dat de jus titie hen kent en hen reeds vroeger in handen heeft gehad. Er is door den Rappel eene inschrijving opengesteld ten gunste van een paar soldaten, die eene openbare vergadering bezochten en daarom naar Algcrië overgebragt zijn. Vele soldaten hebben bijdragen ingezonden en in de begeleidende brieven geven zij hunne verontwaardiging te kennen over die behandeling hunner kameradenen eischen de vrije oefening van hun nen burgerpligtwanneer zij buiten dienst zijn. PRVI8SK1V. BERLIJN, 1 December. Van alle kanten komt er een storm opzetten tegen den minister van eeredienst, den heer von Miihler. De heer Ziegler, die in de kamer van afgevaardigden hem zoodanig de les heeft gelezen dat hij zoo spoedig mo gelijk zijnen zetel moest verlaten, ontvangt talrijke blijken van instem ming, vooral nu hel ook gebleken is dal de minister gedurende de laatste jaren een hoogst ongunstigen invloed heeft uitgeoefend op de zaken in llanover. Daar des ministers broeder eene betrekking bekleedt bij het ka binet des konings verwacht men niet dat men er spoedig in zal slagen den minister le verwijderen. De heer 5Ioritz Reichenheim alhier heeft 250,000 th. geschonken voor den bouw van een Israëlitisch weeshuis. De beroemde zangeres en treurspeelster Julia Grisi is alhier in 61-ja- rigen ouderdom overleden. Berigten uit Zwitserland melden dat sedert den 24su° November het verkeer op den Fellschen spoorweg over den Mont-Cenis door groote sneeuw massa's is gestremd. Bij San Martino heeft eene lawine, 300 meter lang en 4 meter hoog. een trein geheel bedolven. In den nacht van den 25,tl" heeft eene nieuwe lawine 45 passagiers begraven. De sneeuw is op de gansche linie 1% tot 2 meters hoog en de straat naar ISriancon onbruik baar. Op den 27"1™ is een deel der passagiers opgedolven en behouden te Susa aangekomenzij moesten door vijf lawinen heen gedragen of met sleden overgebragt worden. OOiTEïR 1.5 Si. De tijding omtrent den min gunstigen afloop der krijgsverrigtingen in Dalmalië heeft te Ween en eenen zeer onaangenamen indruk gemaakt. Ein delijk. zegt de Wiener Presse, hebben wij zekerheid omtrent de gebeur tenissen der laatste dagen; maar welk eene treurige zekerheid! Wij zijn met groote verliezen teruggeslagen, en onze troepen moeten naar de plaatsen aan de kust terugtrekken, waar zij onder bescherming der vloot winter kwartieren zullen betrekken. De verliezen zijn aanzienlijk, en bovenal heb ben de troepen veel door ziekte geleden. Wanneer de operatiën hervat wor den zullen waarschijnlijk veel groolere strijdkrachten ontwikkeld en de aan val in de eerste plaats legen 51ontenegro, het steunpunt der opstandelingen gerigt worden. Ten gevolge van bevelen, die uil Egypte ontvangen zijn, hebben thans conferentiën plaats, waartoe ook de veldmaarschalk-luitenant Rodich ontboden is. Volgens de Mil. Zeit. zou deze bestemd zijn ter ver vanging van den generaal Atterspergdie na het gebeurde ongeschikt geacht wordt langer het opperbevel le voerenen volgens hetzelfde blad zou aan den nieuwen opperbevelhebber de keuze der officieren van zijnen gene- ralen staf overgelaten worden, hetgeen reeds vroeger had moeten geschieden. Volgens het Krakauer dagblad Kraj heeft het hoog geregtshof last ge geven lot staking der. geregtelijke vervolgingen tegen Maria Apollonia Wezyk, Therezia Ivozierkiewicz en Xaviera Josepha, de drie Carmelieter-nonnendie, onder beschuldiging van mishandeling jegens Barbara Ubryk gepleegd, in hechtenis waren genomen. Bij hetzelfde vonnis is verklaard dat het hof in het gedrag der drie genoemde kloosterzusters niets misdadigs erkent. Bar bara Ubryk is in het stedelijk hospitaal opgenomen. PARIJS, 1 December. In de heden gehouden zitting van het wetgevend ligchaam heeft de heer Schneider, die tot. voorzitter verkozen werd, eene rede uitgesprokenwaarbij hij zich geluk w enschte met het bewijs van achting, dat hem van de zijde der leden was ten deel gevallen, nu zij hem aan hun hoofd hadden geplaatst. Persoonlijke redenen zouden hem heb ben kunnen bewegen die eer van de hand te wijzen, maar hij achtte zich verpligt zich ter beschikking te stellen zijner mede-leden, vooral in een tijd dat het land zelfopoffering eischt. Bij de verkiezing van vice-presidenteu werden 271 stemmen uitgebragt. De heer Talhout verkreeg 244, Chevalier 141,'Jéróme David 137, Dumiral 144 stemmen, zoodat deze heeren werden verkozen. PESTH, I December, tinder algemeenen bijval is tot de regering een interpellatie gerigt, om een antwoord te ontvangen op de vraag, waarom de Jezuïten in Hongarije worden geduld. KONSTANTINOPEL, 30 November. Server-effendi is gisteren vertrokken, als overbrenger van den firman aan den onderkoning. Dit stuk is niet van zulk een aard, dat hel aanleiding kan geven lot vrees voor eene nieuwe verwikkeling.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3