PER TELEGRAAF. ADVERTENTIES. gaan. Inmiddels heeft de daartoe benoemde commissie hare werkzaamheden reeds aangevangen. De gemeenteraad van Marseille heeft den wenscli uilgesproken dal het beginsel van den vrijen handel moge worden gehandhaafd en besloten zich aan te sluiten bij de kamer van koophandel aldaar en bij de maatschappij tot bevordering van den vrijen handel, in het nemen van al zoodanige maatregelen, die naar het beoogde doel kunnen leiden. S PASJE De corles hebben het voorstel, strekkende tot afkeuring van de han delingen der regering gedurende de schorsing der constitutionele waarbor gen, met eene groote meerderheid verworpen. Men wil welen dal de regering van haren gezant te Parijs berigt zou hebben ontvangen, dat de hertog van Genua en zijne familie, uitgezonderd koning Victor Emanuel, tegen het aannemen der Spaansche kroon voor dien jongen prins zijn, maar dat de hertog van Aosla. een zoon des konings, thans, nu er een erfprins voor de llaliaansche dynastie geboren is. geneigd zijn zou de vroeger hem onder 's hands aangebodenmaar afgewezen kroon van Spanje aan te nemen. De gezant zou daarbij voegen dat de keuze van den hertog van Aosta tot koning van Spanje welgevallig aan keizer Napoleon zou zijn. ITALIË. De kamer van afgevaardigden heeft de uitvoering van het correctionele vonnis tegen den majoor Lobbia, haar medelid, gestuit door een besluit om zelf den loop en de stukken van het regtsgeding na te gaanwaarvoor zij eene commissie uit haar midden heeft benoemd. Tegen deze inmenging in de laak der rcgterlijke magt heeft de regter zijde geprotesteerd. --Te Rome is de bevolking door den kardinaal-vicaris namens den Paus uilgenoodigd zich door geestelijke oefeningen, vasten enz., voor de zamenkomst van het oecumenisch concilie te bereidenen zijn daarvoor de noodige plegtigheden in de kerken verordend. Het officiële programma voor de opening van het concilie wordt eerst daags openbaar gemaakt. De hoofdpunten daarvan zijn nu reeds vastgesteld. Den 8S,ID December, ten 7 ure 's ochtends, zullen al de bisschoppen zich op liet valicaan vereenigen; ten 8% uur komt de Paus en begeven allen zich in plegtstatigen optogt naar de vergaderzaal. Aldaar wordt door den kardinaal l'atrizi eene mis gevierd, en door mgr. Passarelliaartsbisschop vanlconium, eene openingsrede in het Latijn gehouden. Daarna komen al de leden van het concilie, een voor een, zich nederbuigen voor de voelen van den Paus, die zijnen zegen aan de vergadering geeft. Mgr. Fessier, bisschop van Sl. Pöltende secretaris van het concilie, leest vervolgens het besluit tot opening der kerkvergadering voor, welk besluit daarop in eene zitting met gesloten deuren in stemming zal worden gebragt. Ten slotte verklaart de Paus het concilie voor geopend. De werkzaamheden voor de tentoonstelling te Rome naderen haar einde. Ingevolge de wijzigingen, welke het oorspronkelijke plan heeft ondergaan, zijn op hel binnenplein van het Karthuizer klooster, bij de baden van- üiocletiaangalerijen gebouwd; men denkt hier gemakkelijk genoegzame ruimte te vinden voor de voorwerpen, welke uit de verschillende streken der wereld zullen toevloeijen. Vele voorwerpen zijn reeds ontvangen en andere worden binnen kort verwacht. l'RVISI E W. BERLIJN. 29 November. Volgens officiële opgave hebben in den laatsten tijd 129 jonge Frank- forlers de Pruissische nationaliteit vaarwel gezegd, zonder hunne woonplaats te verlaten; van dit getal hadden 54 op regelmatige wijze het Zwitsersche burgerregt verkregen; de overige waren met in een anderen staat gena turaliseerd. Onder de eerstbedoelde categorie waren 9 jongelieden, wier ouders insgelijks het Zwitsersche burgerregt hadden aangevraagd en ver kregen, zonder deswege de stad Frankfort met der woon te verlaten. Ten gevolge van de dwangmaatregelen tegen heil genomenhebben 25 jongelie den van het opgevatte voornemen afgezienom zich elders te doen naturali seren, en zijn zij weder opgenomen als onderdanen van den Pruissisehen slaat; legen 10 zijn de dwangmaatregelen gestaakt, dewijl overtuigend werd aangetoond, dat zij later, na afloop hunner studiën als anderzins, hel land zullen verlaten; 5 zijn door de policie over de grenzen gezet en 35 heb ben zich door onmiddellijke verwijdering aan de vervolging der policie onttrokken. - In Thuringen en Frankenland worden vreemde verschijnselen waarge nomen, waarvan men het ontstaan zoekt in de aardschokken en golvende beweging, aan de aardoppervlakte gegeven. Bergen zijn in het naaste dal gegleden; elders is de lage bodem opgerezen tot een heuvel van aanmerke- lijkte hoogte; scheuren en spleten zijn in den bodem gekomen, welke de bewoners der omstreken met angst voor de toekomst vervullen; zoo beeft men in een bergrug, welke zich in de rigtlng van Mergentheim verheft, spleten ontdekt, welke meer dan 400 voet groot zijn. 008TEIRIJH. TMTjkens de uit Dalmatië ontvangen berigten gaan de zaken aldaar niet vooruit. Het doel van den togt naar de Crivoscia is niet bereikt; de troe pen, in weerwil van groote dapperheid en volharding, zijn op eenige punten niet tegen den vijand bestand geweestzij hebben aanzienlijke verliezen geleden en de voorwaartsche beweging moeten stakende generaal Auersperg is zelf met het hoofdkwartier ter naauwernood het gevaar ontgaan van door de opstandelingen te worden gevangen genomen. Die generaal heeft bij dezen to„t de overtuiging verkregen, dat de strjjd in het tegenwoordige jaargetijde en bij de gesteldheid van het terrein niet dan met de grootste offers voort gezet kan worden. Hij gelooft dat het voor hel tegenwoordige voldoende is de hoofdgcmcenschap door het vestigen van vaste posten te verzekeren en de plaatsen aan de kust tc bezetten om die voor mogelijke rooverijen der opstandelingen te beveiligen Als eene proeve van de wijze, waarop de oorlog in Dalmatië wordt gevoerd, wordt het volgende medegedeeld: Bij het oprukken der troepen door de Zuppa gebeurde het, dat eene colonne van eenige compagniën een convooi moest dekken. Zij trok door een dorpin hetwelk allerwege de vredevlag wapperde; geen huis, dat niet met bedoeld verzoeningsteeken was gesierd. Vertrouwende op de goede gezindheid der bewoners, trokken deze compagniën door het dorp. Geen bewoner liet zich zienbehalve eenige hoog bejaarde mannen en vrouwendie vriendelijke groeten wisselden met de voorbij trekkende militairen. Zoodra deze het dorp waren doorgemar cheerd en zich in een hollen weg bevondenwerden eensklaps de luiken der vensters geopend en werd een moorddadig vuur gerigt tegen de manschap pen die bet convooi dekten. De terugkeer der vooruit gemarcheerde com pagniën werd ernstig bemoeijelijkt door een gedeelte der dorpsbewoners, wier woningen in zoo vele blokhuizen waren herschapen. Na een hevig gevecht gelukte het aan de geregelde troepen meester van hel terrein te worden. Maar het had veel bloed gekost. Toen men bet voornaamste huis stormenderhand had ingenomenlagen 68 opstandelingenmannen en vrouwen, in bun bloed badende, op den grond. 008T-IIDIE. RAT A VIA, 19 October. Volgens de in de Java-Courant voorkomende opgaven is in de meeste residentiëii de rijstoogst afgeloopen en vrij goed uitgevallen. De gouvernements-wissels zullen voortaan, te beginnen 1 Januarijin plaats van op drie, betaalbaar worden gesteld op zes maanden. - Naar men van hier aan de Locomotief te Samarang meldt wordt met kracht gewerkt aan de toebereidselen voor verschillende irrigatie-werken en zou men reeds zoo spoedig mogelijk tot de uitvoering willen overgaan. Voor het ICabooh-kanaal bij Soerabaija is eene begrooting van ƒ1,900,000, en voor een kanaal in de residentie Bagclen van ruim ƒ000,000 gemaakt. 's GRAVENllAGE30 November. Tot notaris der gemeente Leiden is be noemd de heer J. A. F. Coebergh, candidaat-notaris aldaar. PARIJS, 29 November. De Patrie zegt, dat nooit bij de opening der kamer de keizer met zooveel geestdrift is ontvangen geworden als heden. Toen hij in de troonrede zeide: «Ik sta in voor de handhaving der orde." barstten van alle kanten toejuichingen los. FLORENCE, 30 November. De keizerin der Franschen heeft, op haie terugreis van Egypte, beden Catania bezocht, en is in den loop van den avond te Messina teruggekeerd. De Nazione noemt reeds eenige personen die in het nieuwe ministerie zitting zullen nemen. I A IJ E i. O D E V. Bij de onlangs gehouden beraadslaging over de begrooting onzer gemeente voor 1870 werd ook ter sprake gebragt het vraagstuk omtrent het op be leening of prolongatie uitzetten van gemeente-gelden. Er werd aangedrongen, dat eene nieuwe beslissing van gedeputeerde staten van Zuidholland omtrent deze quaestie geprovoceerd zou worden. Van eene hoogere beslissing, vroe ger gevallen, vond ik geen gewag gemaakt, namelijk van bet kon. besluit van 15 December 1866, n". 51 opgenomen in het provinciaal blad van Zuid- holland van 1866, n". 164. Dat besluit houdt eene beschikking in op 'een door den gemeenteraad van 's Gravenhage ingesteld beroep tegen een besluit van gedeputeerde staten van Zuidholland van 29 Mei 1866, ir. 13, waarbij goedkeuring werd onthouden aan een besluit van dien raad tot het op be leening of prolongatie uitzetten van gemeente-gelden. Bij dat besluit, in overeenstemming met het advys van den raad van state (afdeeling voor de geschillen van bestuur) genomenwerd de beslissing van gedeputeerde staten gehandhaafd. Bij het kon. besluit werd hoofdzakelijk overwogen, dat, al moge de gemeentewet het uitzetten van gelden op beleening of prolongatie niet bepaaldelijk verbieden, die maatregel echter uit het oogpunt van een behoorlijk beheer der gemeente-financiën niet kan worden goedgekeurd; dat dit uitzetten ook niet strookt met den geest der wetten van 14 Januarij 1815 (Stbl. ïi". 4) en van 31 Mei 1824 (Stbl. n°. 36): - dat de wet niet bepaalt, wie de lot onderpand gegeven effecten zou moeten bewaren en voor het steeds aanwezig zijn van behoorlijk surplus zou moeten zorg dra gen en voor de schade, uit mogelijke nalatigheid voortvloeiende, aanspra kelijk zou zijn; dat tegenover de voordeelen van den maatregel staan altijd mogelijke gevaren en misbruikenen dat het dus de voorkeur verdient de termijnen van betaling der gemeente-inkomsten aldus te regelendat ophooping van geld in de gemeente-kas zoo min mogelijk plaats liebbe. Welligt is het, voor het geval, dat de zaak weder ter sprake mogt komen, niet overbodig op dit kon. besluit de aandacht te vestigen. Voorspoedig bevallen van eene Dochter C. E. A. VOGELVANGER, geliefde Eehtgenoote van Leiden, 30 November 1869. G. A. C. WIJTENBURG. Algevteene kennisgeving. Heden overleed in den ouderdom van 28 jarenaan de gevolgen cener kortstondige hevige ziekte, MARIA FREDERIIvA REIVE1LO, geliefde Eeht genoote van Leiden, 28 November 1869. G. C. KRULDER. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van onze ge achte Zuster en Behiivvd-zuster ondervondenbetuigen wij onzen opregten dank. J. 11. KARPESTEYN. Leiden, 30 November 1869. D. F. KARPESTEYN, van Gastel.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3