S T AD S- DER 1G TEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden M". 17 (blad 27 en 28) der Han delingen van den Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 2 December 1869, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1". Benoeming van eene 2e hulponderwijzercs 3® klasse, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2e klasse, voor meisjes. 2°. Benoeming van een 3" hulponderwijzer 4e klasse, aan de openbare lagere school n°. 2 voor minvermogenden. 3". Suppletoire staat van begrooting, dienst 1869. 4°. Voorstel tot aankoop van het vischwater in de gemeente. 5". Concept-besluit omtrent de rangschikking van het Gereformeerd Minne huis, naar aanleiding van art. 2 der wet van 28 Junij 1854(Staatsbl. n». 100). 6». Adres van Mr. G. W. Straetmans, daarbij ontheffing verzoekende van zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting, 1868. 7°. Voordragt tot het verleenen van afschrijving van plaatselijke directe belasting, 1869. 8". Voordragt tot continuatie van het onderhoud der plantsoenen, aan J. Bolt. 9®. Voordragt tot continuatie der onderhandsche verhuring: a. van een stukje tuin- of teelgrond, aan .1. Kriest; b. van de stalling met een stukje grond aan den Bijnsburger vlietaan C. van der Lubbe. 10°. Adres van A. van Itersouom ontheffing van de recognitie voor het leggen van eene brug. 11*. Adres van J. I. de Vink, om het gebruik van de stadsteekenschool, tot het geven van onderwijs aan de leerlingen van het gymnasium. 12*. Adres van A. J. Paddenburg, om geheele of gedeeltelijke tegemoetko ming in de kosten zijner kleeding bij de schutterij. 13*. Begrootingen der niet-gcsubsidieerde instellingen van weldadigheid voor 1870. LEIDEN, 30 November. Gisteren had te Katwijk aan den Ilijn het vergelijkend examen plaats voor de aldaar vaceerende betrekking van hoofdonderwijzer. De school opziener dr. M. J. de Goeje, bijgestaan door de hh. J. D. van Wijk, onder wijzer te Leiden, en D. Boorsma, onderwijzer te Katwijk aan Zee, nam het examen af van de 48 sollicitanten die waren opgekomen. Na beoordeeling van het gemaakte werk zullen op een nader te bepalen dag eenige hunner worden uitgenoodigd een nieuw hoofdzakelijk practisch examen te onder gaan. ten einde uit hen eene voordragt aan den gemeenteraad te kunnen doen. Men meldt ons uit Voorschoten, dd. 29 Nov.: Heden avond is door het personeel der koninklijke fabriek van gouden en zilveren werken alhier, in vereeniging met de ingezetenen der gemeente, eene serenade gebragt aan de hh. J. M. en L. J. S. van Kempen, om hun geluk te wenschen met hunnen volbragtcn arbeid aan de beelden en groepen voor het nationaal monument van 1813 en de daarop gevolgde koninklijke goedkeuring. Door het hoofdbestuur der Zeeuwsche maatschappij van landbouw is een adres aan den minister van justitie ingediend, waarin het verzoekt zoo danige wijziging in de jagtwet, dat ieder, die eigenaar eener jagt is, het regt zal verkrijgen daarin zonder jagtacte te mogen jagen en te mogen laten jagen ten tijde wanneer hij wil. Van alle giften en legaten, aan de maatschappij van weldadigheid ge schonken wordt thans een vast fonds gevormdtol aankoop van Nederl. staatspapier, waarvan de renten elk loopend jaar ten bate der instelling ge bezigd mogen worden. Het bedraagt thans reeds ƒ4500 nominaal. Bij gelegenheid van de onthulling van het monument ter herinnering aan Neerlands bevrijding in 1813, is van een onbekende aan de hoofdver- eeniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs gezonden de gift van 10 obligatiën Portugal 3 pCt., ieder groot ƒ1200. (Gr. C.) Curatoren van het athenaeum illustre te Amsterdam hebben een brief aan den gemeenteraad aldaar ingezonden. Daarin geven zij te kennen, dat de geneeskundige school daar ter stede door oorzaken, van hunnen wil en magt geheel onafhandelijk, in hare ontwikkeling gestoord wordt, en dat bij langer voortbestaan daarvan het gevaar dreigt, dat gaandeweg het aantal studerenden, vooral dal der militaire studenten, niettegenstaande het volledige van dat onderwijs zal verminderen. Onder die oorzaken sommen zij op de niet-gelijkstelling dezer instelling ten opzigte der af te leggen examina met de rijks lioogescholen. Zij vermeenen toch. dat de inrigting der staats-examina, waaraan de kweekelingen dezer instelling zijn onder worpen, oneindig bezwarender is dan de wijze, waarop het den kweekelin gen der hoogescholen wordt toegelaten in drie afgebakende gedeelten (pro- paedeutisch, candidaat- en doctoraal examen), over onderscheidene vakken verdeeld, de bewijzen hunner kennis te leveren. Tegen de mate van ken nis, die van de aanstaande geneeskundigen door de wet gevorderd wordt, bestaat bij curatoren geen bezwaar. Zij zijn ten volle overtuigd dat die mate van kennis vereischt wordt en dat zij aan de instelling, aan hunne zorgen toevertrouwd, ten volle verkregen kan worden. Hun bezwaar geldt den te grooten omvang vooral van het natuurkundig examen. Curatoren wijzen op den nadeeligen invloed voor de degelijkheid der studie, veroor zaakt door de noodzakelijkheid om zooveel omvangrijke vakken te gelijker tjjd te bestuderen en daarin binnen één jaar examen af te leggen. Zij vra gen aan den gemeenteraad zich lot herstel dezer grieven met aandrang tot de wetgevende magt te wenden, opdat de aanzienlijke opofferingendoor de gemeente Amsterdam in het algemeen belang gedaan, niet vruchteloos worden; opofferingen, waarbij de staat voor zijne militaire geneeskundige dienst voorzeker niet het minste belang heeft. Te Rotterdam werd in den nacht van Zaturdag op Zondag 11. een stoute diefstal gepleegd door middel van over- en inklimming, ten huize van den logementhouder C. de Groot, in de Raamstraat. Volgens de IV. B. C. zijn de daders in een naast de woning van genoemden logementhouder gelegen gang, welke aan de straatzijde open is, over een ruim twee meters hoogen muur geklommen, waardoor zij op de binnenplaats van het logement kwa men; zij hebben aldaar het raam opgeschoven van het slaapvertrek, waar de logementhouder met zijne vrouw te bed lagen, en zijn aldus binnengeko men. Na zich van eene gesloten lessenaar te hebben meester gemaakt, zijn zij langs denzelfden weg verdwenen. De lessenaar is des morgens vroeg, geopend, op een openbaar privaat aan de Coolvest teruggevonden, doch ont daan van de geldswaarde ten bedrage van ƒ133. De liulpvereeniging voor christelijk nationaal onderwijs te Rotterdam heeft de gedragslijn van dr. Kuyper c. s.op de vergadering van het school verbond gevolgd, met groote meerderheid van stemmen afgekeurd. Voorts heeft zij haar hoofdbestuur verzocht tegenover het schoolverbond gecne vijandige, maar eene afwachtende houding aan te nemen. -- Naar men uit Dokkuin meldt, zit men langs de trekvaart Dokkum- Stroobos zoodanig in het water, dat enkele huisgezinnen en daaronder met 5 a 6 kleine kinderen naar den zolder zijn moeten vlugten, om daar even als in 1825 verblijf te houden. De correspondent van het lib!.die de opening van het Suez-kanaal heeft bijgewoond, noemt in een voorloopig schrijven het kanaal, het hooge woord moet er uit zegt hij, op dit oogenblik nog een groote bluf. liet is niet half voltooid. Ons schip was n°. 20 in de rij; men moest zeer lang zaam stoomen en precies de geul volgen, die door bakens is aangewezen; anders zit men onmiddellijk aan den grond. 'sGRAVENIIAGE. 29 November. Tot burgemeester der gemeente Groesbeek is benoemd de lieer mr. F. T. Vredenrijk Engelenburg, en tot burgemeester der gemeente Goor de heer W. K. Loeff. De heer II. Cohen llenriquez is erkend en toegelaten als consul van Italië op Curacao. I Aan den 2,k'n luit. der infanterie op non-activiteit II. W. G. Koning is, I op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Z. K. H. prins Frederik gaf lieden op Eikenhorst eene groote jagtpartij, waaraan een aantal aanzienlijke personen deelnamen. Men verneemt dat Z. K. 11. benevens de prins von Wied morgen naar het Loo vertrekken, om bij Z. M. den koning eeii bezoek af te leggen. Aan het ministerie van binnenl. zaken is heden aanbesteed de levering van 216 riemen groot mediaan machinaal papier, wegende 12 kilogram per riem, voor dc dienst der algemcene landsdrukkerij, te leveren op 24 De cember 1869. Daarvoor waren zeven inschrijvingsbilletten ingekomende minste inschrijver was de heer F. van Loohuizen Faassen a ƒ5.12 per riem. De eerste kamer heeft de heden aan de orde zijnde onderwerpen be handeld en aangenomen, behalve twee, die morgen in eene ten drie ure te houden zitting aan de orde zijn gesteld.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1