De eerste kamer hervatte gisteren avond hare werkzaamheden. Van de tweede kamer waren ontvangen de wets-ontwerpen nopens de Indische begrooling voor 1870, en al de ontwerpen, die de kamer in hare zittingen van Woensdag en Donderdag jl.heeft aangenomen. Deze werden naar de afdeelingen verzonden. Vervolgens wordt overgegaan tot de zameustelling der afdeelingen. Na afloop daarvan verzoekt de voorzitter de leden zich naar hunne afdeelingen te begeven, tot benoeming van hare voorzitters en ondervoorzitters, terwijl hij dezen verzoekt zich met hem in centrale afdee- ling te vereenigen, tot regeling der werkzaamheden. In de zitting van de tweede kamer van lieden zijn de discussion over de s'taalsbegrooting voor 1871) aangevangen, liet woord hebben gevoerd de bh. van Knyk, van Lynden, van Houten, van Akerlaken, van Beyma, Bichon van Ysselmonde en van Sypesteyn. De heer van lvnyk behandelde meer speciaal den financiëlen toestand en betoogde dat er geen evenwigt bestaat tusschen ontvangsten en uitgaven; dat de regering terugdeinst voor eene grondige verbetering van het belastingstelsel, dat het plandat de rege ring voor de toekomst laat zien, ten ectiemale onaannemelijk is, en dat, wil de regering het vertrouwen der kamer en der natie verdienen, de mi nister van financiën niet alleen met het talent van den administrateur, maar ook met het talent van den financier moet optreden. De heer van Houten besprak eenige punten van algemeenen aard, zooals: het belasting stelsel. het militaire stelsel, de kieswet enz. De overige sprekers bewogen zich op politiek terreinmet het oog op de ondervvijs-quaestie en de kolo niale quaestie en ook het vraagstuk van de herziening der kieswet. - Door de commissie uit het prov. geregtshof in Zuidholland zijn gisteren nog als caudidaat-notarissen toegelaten de bh. N. I'. Jongkindt tc Streefkerk, en J. II. van Elsbroek te Botterdam. Naar wij vernemen heeft Z. M. de koning de verzoeken 0111 gratie voor Jacob de Vletter en de andere Rotterdamsche veroordeelden, ingediend door jhr. Mock en anderen, den heer Bcrgsma, verdediger, en vele ingezele- nen van Rotterdam, afgewezen. In eene gisteren avond gehouden bijeenkomst in Diligentia van belang- stellenden in het onderwijs is hier eene afdeeling geconstitueerd van het Schoolverbond. Deze werd door den heer de Witte van Citters gebruikt om over de rigting der afdeeling eenig meer licht te verzoeken dan te Utrecht was opgegaan, waar men zich z. i. slechts tot algemeene waarheden bepaald had. Hji wenschte meer bepaald uitgemaakt te zien, of de afdeeling eene veiceuiging was van hen die het schoolverbond wilden bevorderen, dan wel van ouderlingen waarborg of opwekking, met andere woorden of het eene vereeniging was waarin ook menschen buiten het onderwijs staande werden toegelatenof alleen van hen die met het onderwijs te doen hadden. Hier over ontstond eenig debat, dat besloten werd met de verwerping van een voorstel van den heer van Citters om deze quaestie eerst uit te maken. BUITENL MKSCIIIv HKltIGTKiN. ENGELAN®. LONDEN25 November. De koning der Belgen heeft op Buckingham-Palace den lord mayor en het stedelijk bestuur van Londen ontvangen, benevens een aantal andere autoriteiten. Op de toespraak, die lot Z. M. werd gengt, antwoordde de koning 0. a. met den wcnsch dat de vriendschappelijke verstandhouding tusschen België en Engeland mogt blijven voortduren. Te Dublin heeft een der aanzienlijkste firma's, James l'im O.han delende in granenhare betalingen gestaakt. Het passiet bedraagt 2(10,000 Volgens den Manch. Guardian heeft de Times het plan gehad den heer Gallenga als verslaggever naar Rome te zenden legen den lijd dat het concilie zal bijeenkomen. Intusschen was het noodig, hierover vooraf te onderhandelen met het pauselijk bewind, aangezien de heer Gallenga een tiental jaren geleden uit Rome is gebannenomdat hij betrokken was bij een aanslag op het leven van Karei Albert. De pauselijke regering heeft het verzoek van de administratie der Times, 0111 genoemden verslaggever het verblijf in Rome toe te slaanbepaald van de hand gewezen. - De kon. akademie van schoone kunsten heeft, in het belang der kunst, en met het oog op het verlies dat deze door het ophouden der van het Britsche instituut uitgaande tentoonstellingen van oude kunst geleden heeft, besloten gedurende de maanden Januarij en Februarij eene tentoonstelling te houden van stukken van oude meestars. Koningin Victoria heeft de keur der schilderijen van de Royal-galerij ter beschikking der akademie gesteld; de markies van Westminster heeft aan de directie de vrije keus gelaten uit de schilderijen der bekende Grosvenor-galerijen lord Buie heeft zijne be langwekkende verzameling insgelijks ter harer beschikking gesteld. Door een boekhandelaar alhier wordt de uitgifte aangekondigd van een werk van den generaal Garibaldi. Het heei't den vorm van ecnen ro man, zegt de aankondiging, maar het is op werkelijk gebeurde feiten ge grond, en geschreven in den treffenden, dichterlijken stijl, welke den be roemden Italiaan eigen is. liet bevat opmerkelijke en treffende inlichtingen en mededeelingen aangaande kerkelijke en maatschappelijke aangelegenheden van Italië. Uit New-York wordt het volgende geschreven: Eene vreeselijke ramp heeft dezer dagen Amerika getroffen. In het verre westen, waar nog al- lijd reusachtige prairiën met duizenden buffels zijn bevolkt, is, hetzij door toeval, hetzij door kwaadwilligheid, er bestaal vermoeden, dat de Indianen in hunne wanhopige wraakzucht de aanleggers zouden zijn. een ontzettende brand uitgebarsten, die dagen en weken aanhield, en de prairie in een vlammenzee herschiep. Het geloei, het gehuil der buffels, paarden en an dere dieren was onuitstaanbaar. Snel als de wervelwind stormden ze voort, doch te vergeefs, de vlam was sneller dan zij. Naauw hadden ze een wa ter bereikt, naauw hadden zij zich daarin geworpen, of de orkaan, die inmiddels, alles buigend en vernielend, was opgestoken, joeg de vlam ook over dit beletsel heen. Geene redding was mogelijk. Geweldiger dan de banjir hield het vuur allerwege aan; huizen, bosschen alles werd vernield. Het gedierte kwam jammerlijk in de vlammen om. Hoog sloegen de vuur kolommen ten hemel, maar hooger nog steeg het gehuil en gebrul. Het ergste van alles was, dat de dorpel) der Indianen en kolonisten mede ccne prooi der vlammen werden. Ofschoon velen dezer laatsten zich wisten te i redden, is toch ook een aantal jammerlijk omgekomen. Nog altijd woedt de brand voort, ofschoon men de hoop koestert, dezen eindelijk te beper ken. De schade is ontzettend, doch voor 's hands nog niet te berekenen; men vermoedt, dat de rijke stapelplaatsen der kolonisten alle in rook zijn opgegaan, liet aantal menschenlevens, dat bij deze ramp verloren is ge gaan. kan nog niet met zekerheid worden begroot. Mag ik mijne berigt- gevers geloovcndan zou deze brand de vreeselijksle schetsen van Cooper en Aimard verduisteren! FRANKRIJK. PARIJS, 25 November. Een groot aantal volksafgevaardigden zijn reeds alhier aangekomen, en de onderscheiden groepen der volksvertegenwoordiging beginnen zich met het oog op de aanstaande zitting te vormen. In eene gehouden za- menkomst, alwaar een aanmerkelijk deel van de groep der 116, alsmede een belangrijk gedeelte van de regter zijde aanwezig waren, is gehandeld over de vraag, op wie bij de vorming van het bureau der kamer de stem men uit te brengen zouden zijn. De heer Schneider is in die zameukomst lot candidaat voor het voorzitterschap benoemd. Het schijnt dat zich in het wet gevend ligehaam een hecht verbonden meerderheid zal vormen uit het meeren- deel der 11G, benevens dat talrijke deel der oude meerderheid, hetwelk de jongste grondwetswijzigingen lot standpunt wil nemen en de parlementaire herschepping der instellingen wil ondersteunen. De heer Ollivier, reeds zoo dikwijls als toekomstig minister aangewe zen. heeft bij gelegenheid der verkiezingen den heer Pouyer-Querlier, een volbloed protectionist, krachtig aanbevolen. Door de liberale bladen wordt hem dit zeer ten kwade geduid en de revolutionaire bladen nemen deze gelegenheid waar om hem de grofste scheldwoorden naar het hoofd te wer pen. Zoo zegt de Réforme"In walging keeren wij ons af van dien schaamleloozen apostaat. De openbare meening is verontwaardigd over de onbeschaamdheid van dien aanstaanden beulsknecht." In den Gaulois leest men eene bekendmaking van het centrale comité der democralisch-socialistische vereenigingenwaarbij wordt vastgesteld, dat de democratische afgevaardigden zich behooren te verbinden lot het storten in eene centrale kas van eene bijdrage, berekend tegen 25 fr. daags van de inkomsten, die zij als gedeputeerden genieten, dat is van ruim twee derden hunner,-jaarlijksche toelage vanF260Ü li'. Uit deze kas zullen aan zieke democraten," aan de nablijvenden van overleden democraten enz. uitkecrin- gen worden gedaan. Alle democratische candidaleu zullen deze overeen komst moeten teekenen alvorens voor hen gestemd wordt, en alle reeds verkozen afgevaardigden zullen dezelfde verpligting op zich moeten nemen. Om hen daartoe te noodzaken, zal van elk middel gebruik kunnen worden gemaakt. - Het plan 'van den heer Rochefort, tot het oprigten van een nienw dagblad, onder den titel van la Marseillaisezal waarschijnlijk niet verwe zenlijkt worden, daar hij het daartoe noodige niet kan verkrijgen. Le, Droit meldt de inhechtenisneming van een beambte .bij de verze keringsmaatschappij le Soleil, die door zijne moeder een aantal autographen van Béranger, Rossini. Meijerbeer, Rachel. Bliiclier, Talleyrand, enz., aan den boekhandelaar Muffat en aan den archivaris Charavay heeft doen aan biedendie. ofschoon uitmuntend nagemaakt, gebleken zijn alle onecht te zijn. Hij is op zijn kantoor in hechtenis genomen, op het oogenblik dat hij bezig was een autograaph van Silvio Pellico na te maken. Men wil weten dat de kamer van in beschuldiging-stelling de verzen ding van de zaak van Trauppmann naar de assises van de Seine onbepaald verdaagd heeft, niet ten gevolge van nieuwe openharingen, welke die be schuldigde dezer dagen, naar verzekerd wordt, aan de justitie gedaan heeft, doch welke, even als verscheidene vroegere, onwaar zouden zijn bevonden, maar in de hoop, dat men intusschen tot nieuwe en meer afdoende ont dekkingen zal geraken. SIMNJE De burgerlijke gouverneur der hoofdstad heeft bevolen dat alle inge zetenen, die niet tot de militie behooren, de wapenen, welke zij mogten bezitten, binnen drie dagen moeten uitleveren, I» R IJ I 8 S 15 >T. BERLIJN, 25 November. De koning heeft, ter bescherming van. den Vnitschen handel tegen de aanvallen van zeeroovers in de Oost-Indische wateren, last gegeven twee stoomschepenAlbatros en Nautilus genaamdte bouwenieder van omstreeks 600 ton en 150 paardenkrachten, en gewapend met 2 getrokken 24ponders en 2 gelrokken 12ponders. liet plan der Brunswijksche regering tot verkoop van de spoorwegen daar te lande is onlangs in de Pruissische kamer van afgevaardigden ter sprake gebragt. Van regeringswege is betreffende deze zaak verklaard dat Pruissen en Bronswijk overeenkomsten hebben aangegaan, betreffende een eventuëlen aankoop dier spoorwegen door den eerstgemelden contractant, die in 1874 het regt zal hebben die wegen over te nemen. Mogt nu eene maatschappij de Brunswijksche spoorwegen willen aankoopen, dan zal Pruis sen kunnen vorderen, dat de eventuële koopers waarborgen stellen, dat de toegekende regtcn niet worden verkort. Indien men dergelijke waarborgen niet kon erlangen, zou Pruissen zijne toestemming tot een verkoop dier spoorwegen niet geven.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2