IUJITI-:.\L\.M)S(:ilK BKIMGTISN. een adres te zendenwaarin wordt aangedrongen op het nemen van maat regelen tot vermindering der oorlogskosten. Zaturdag 11. is op het eiland Rottumeroog eene flesch komen aandrij ven. waarin een brief, geschreven in het Duitsch, van den volgenden inhoud: «Aan Maria Parlow te Pillau. Schip T/ierese van Pillau. Met zout van Liverpool naar Pillau, den lGJen October, 'smorgens ten 3 uur, plotseling een lek gekregen; het schip zal zinkeu. Dezen briei zal ik in eene llesch verzegelen en in zee werpen wanneer ik het schip verlaat, of wat God verhoede! medezink. De man schap, zooals zij te Memel is afgemonsterd, is nog aan boord. Nu! lieve vrouw! een paar woorden aan u. Is het Gods wil, dat ik verdrink, zoo zijt gij en mijne kinderen mijne laatste gedachte! God beschcrme u! Johan nes worde een degelijk mensclt en zorge voor zijn moeder en de kleine Alisc. God behoede tl. Uw J. 11. Parlow. Ik heb den brief nogmaals geopend; het wordt dag. 's morgens G uur; zoodra ik een schip praaiverlaat ik de 7Vtere.se, want ik heb 5 vt. water in het ruim; het pompen helpt niet meer. Blijf ik. lieve vrouw, dan zal God voor u zorgen, Johannes moet een degelijk mensch worden. Gedenk aan uwen innig geliefden J. H. Parlow. Hierboven zien we elkander weder; wij moeten toch eenmaal sterven." Te Arlon, in Luxemburg, zijn dezer dagen de zeven personen, die zich aldaar in de gevangenis bevonden, waaronder twee beruchte gaattwdie- ven, ontvlugl. Bij onderzoek is gebleken dat huil deze vlugt, door de inrig- ting der localileit. niet moeijelijk is gevallen, liet geregtsbof aldaar is dientengevolge geheel van werkzaamheden verstoken. De minister van oorlog heeft geantwoord op het afdeelingsverslag der kamer nopens zijn budget. Met bevreemding heeft hij in den aanhef gele zen dat cenige leden er bezwaar in hadden om het gevraagde crediet thans aan den tegenwoordigen minister van oorlog te schenken. Ilij vraagt, welke de beweegredenen van dat wantrouwen zijn en wat het niet indienen van liet ontwerp lot regeling en voltooijing van ons vestingstelsel betreft, de minister had daartoe ten vorigen jare geen bepaald tijdstip opgegeven, ter wijl hij aan de beoordeeling van andere leden overlaat of de grievende ver klaringen van sommigen, aan het slot van I voorkomende, wel kunnen strekken om het gemeen overleg te bevorderen. Op meer bezuiniging ziet de minister geen kans. gemerkt de rijzing der prijzen van levensmiddelen en materialen en de plaats gehad hebbende uitbreiding van liet leger, de in aanbouw zijnde verdedingswerkenverbetering van wapens en aanschaf fing van zwaar geschut. Eene jaarlijkschc uitgave van 14 millioen voor dat alles kan geene bevreemding wekken. Met eene verbeterde inrigting der schutterij, medewerking der burgerlijke weerbaarheidsvereenigingenen goed geoefende troepen met bekwame aanvoerders zijn wij in voldoenden staat van weerbaarheid om zoo noodig onze onafhankelijkheid te kunnen staande houden. Het ontwerp nopens het verdedigingsstelsel zal vóór hel einde van het jaar bij den raad van state aanhangig worden gemaakt. - Schoon nog niet overtuigd van de noodzakelijkheid ook van regeling bij de wet van de legerorganisatiewil de minister die zaak gaarne in nadere overweging nemennadat de wet tot regeling en voltooijing van het ves tingstelsel zal zijn aangenomen. Voor de schutterij is in het nieuwe ont werp algemeene dienstpligtigheid aangenomen. Ook zullen volgens die nieuwe wet alle gewezen miliciens, die op hun 25sl<'jaar ongehuwd zijn, in de schutterij worden opgenomen op volkomen gelijken voet als de overige in gezetenen van dien leeftijd. 's GRAVENHAGE25 November. Met ingang van 1 Jauuarij 1870 is eervol ontslag verleend aan de navolgende ijkers van het vaatwerk: M. Gatzen, te 's llertogeiiboschA. N. lvnegtel. te Tilburg; C. J. van Bakel, te Eindhoven; Th. Simonis. te Raams- donk; P. J. A. Asselbergs, te Bergen-op-Zoom; J. van Toor, te TielA. van lleuckelum, te llaalten; L. Sillevis, te Culcnborg; J. 11. Weber, te Delft; J. D. van Peeren, te Dordrecht; A. lngcnool, te Rotterdam; 11. A. van der Schalk, te Schiedam; C. Zon. te Amsterdam; J. II. Kramer, te Haarlem: L. J. Kassies, te Helder; E. Löwe. te Zaandam; J. F. ten Bosch, te Utrecht; van Eyken, te IJsselstein; 11. Tigchelaar, te Ilarlingen; H. Scholtens, te Meppel; W. Beets, te Maastricht; G. Belhougne, te Sittard; G. L. II. Berkx, te Yenlo, en P. J. Truijen, te Weert. Aan den heer E. 11. Scheidius is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der directe belastingen te Wijhe. Aan den lieer J. G. W. Krol, laatstelijk predikant bij de prot. ge meente te Uheribon, thans met verlof hier te lande, is eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. De adelborst 1»" kl. 11. C. Achcnbach is bevorderd tot luit. ter zee 2Je kl. In de heden gehouden zitting der tweede kamer zijn al de aan de orde zijnde ontwerpen aangenomen waarna de discussie over de staatshc- grooting voor 1870 is bepaald op morgen, ten elf ure. Tol voorzitters der afdeclingen zijn benoemd de hh. Fransen van de Putte, Sloet van de Bcele, Tliorbecke, van Lijnden en van der Linden. K A fi E I. V LONDEN 24 November. De taal der zoogenaamde nationale dagbladen van Ierland wordt zoo oproerig en dreigend, dat de Times aan de regering den raad geeft in Ierland drukpersvervolgingen in te stellen krachtens de bestaande wetsbe palingen tegen hoogverraad en landverraad. Dezer dagen werd op eene vergadering van pachters, in een Iersch dorp gehouden, door een geestelijke tot waarschuwing aan de landeigenaren een brief voorgelezen van den beriiehten Mitchell, die zich ihans'in Amerika ophoudt. De Ieren worden daarin aangemoedigd, iederen landheer, die een pachter de huur opzegt. »als een hond dood te schieten." Indien de landheer zich te Londen schuil houdt, dan moet zijn rentmeester maar ver moord worden en komt die niet binnen het bereik van het geweer, dan moet de ambtenaar, belast om de huur geregtelijk op te zeggen, maar tot slagtoffer worden. Beter is het evenwel om hen alle drie neder te schieten. Men verwondert zich niet over den inhoud van den brief, maar wel daar over dat de geestelijke dien heeft voorgelezen. Graaf Derby, die onlangs overleed, heeft een vermogen nagelaten, welke per jaar 190,000 afwerpt. De minister, president van het armbestuur, de heer Göschen, heeft in den loop van cenige maanden onderscheidene steden en provinciën bezocht, en zich persoonlijk omtrent den stand van zaken der armenburëauxwaar over zeer geklaagd werd. overtuigd. Schromelijke misbruiken zijn daardoor aan het licht gebragt. Zoo o. a. bleek het teil duidelijkste dat een groot gedeelte der gelden, bestemd voor de armen, iu de zakken vloeiden van hen, die met de uitdeeling waren belast. Om aan deze misbruiken een einde te maken, heeft de heer Göschen eene circulaire uitgevaardigd, waarbij wordt vastgesteld dat in elk district een bureau geopend zal worden, waar het armbestuur zoow el als de bestuurders van bijzondere liefdadig- heids-inrigtingen zullen vergaderen, en waar de registers zullen gede poneerd blijven, waarin de namen van de bedeelden op alphabetische wijze moeten worden ingeschreven met eene specificatie der verstrekte bedeelingen. De beer W. Mather, alhier, heeft een brief aan de Times geschreven, waarin hij als zijn gevoelen te kennen geeft, dat de vertegenwoordiger der Britsche afdeeling of de Britsehe leden der jury van de Amsterdamsche ten toonstelling hem en anderen inzenders eenige opheldering verschuldigd zijn omtrent de rampzalige mislukking der Britsche afdeeling, te oordeelen naar het groote verschil van bekrooningen daarin, in vergelijking met andere afdeelingenen vooral met de Fransche, toegekend. Ilij meent, dat de En- gelsche inzendingen voor den werkman voor het minst even nuttig waren als die van de Fransche behangers, de Belgische chocolade-fabriekanten en de Amsterdamsche sigarenhandelaars, die zoo ruimschoots bekroond zijn. Te Montevideo en te Buenos-Ayres heeft in den nacht van 11 op 12 October een orkaan gewoed, waardoor ter reede van eerstgenoemde haven plaats 4 schepen geheel vergaan, 2 andere gestrand zijn en een aantal an dere zware schade bekomen hebben. Te Buenos-Ayres is de ramp nog uit gestrekter geweest. Volgens voorloopige opgaven, zijn aldaar 13 schepen verongelukt; Uit San Francisco berigt men, dat het daar gestatioiincerde corps ingenieurs hoogst belangwekkende astronomische waarnemingen heeft gedaan en daartoe zijn observatorium met de universiteit van Cambridge, aan de oost klistdoor middel van een telegraaf in verbinding heeft gebragt. De Western Union Telegrafie Company stond aan de ingenieurs des nachts het gebruik van hare draden toe. en zoo was men in staat gesteld te San Francisco, het tikken van een uurwerk te Cambridge naauwkcurig waar te nemen, door den slinger van een chronometer met den draad zoodanig in aanraking te brengen, dat iedere slingering met bliksemsnelheid werd over- gebragt, iedere tik hoorbaar was, terwijl men elkander van 5 tot 5 minuten het resultaat kon mcdedeelen. Om nu zuiver den tijd te vindenbenoodigd om die boodschap 3500 mijlen ver over te brengen, werd eene tweede draadverbinding gemaakt, een zoogenaamde repeater, over Virginia Cily, Salllake City, Cheyenne, Omaha, Chicago, Buffalo en Boston, en daar met een tweede instrument verbonden. Het resultaat was, dat in minder dan GO seconden de slingering van het uurwerk langs den draad werd terug ontvangen over een afstand van 7000 mijlenover bergen en dalendoor rivieren, volkrijke steden en wildernissen. FRANKRU K. DARIJS, 24 November. Het Journ. des Uéb. acht dat de uitslag der verkiezingen in de hoofd stad reden oplevert tot zedige, maar opregte betuigingen van tevredenheid. In drie kiesdistricten der hoofdstad, zegt dit blad, hebben die candidaten, welke geacht waren genoegzame waarborgen .voor de zaak der orde en der vrijheid op te leveren, de meeste stemmen verkregen. Wel is waar, de heer Rochefort is verkozen; in het ultra-radicale district, alwaar hij zich candidaat had gesteld, gevormd door eene vereeniging van stadswijken, die vooral door handwerkslieden worden bewoond, was die uitkomst misschien onvermijdelijk. Doch Rochefort heeft er slechts eene meerderheid van een drieduizendlal stemmen op zich vereenigd. Die candidaat, van wien won deren werden verhaald en wiens optreding als eene beschikking der Voor zienigheid werd voorgesteld wiens aanhangers zich aanmatigden te spreken in den naam van Parijs en zelfs van gansch Frankrijk, die candidaat heeft niet zoo veel stemmen verkregen als zich bij de algemeene verkiezingen van verleden Jtinij vereenigd hebben op den heer Gambetta, "den verrader", zoo als hij thans door de democraten wordl genoemd, en Rochefort's mede dinger, de heer Carnotheeft ditmaal een duizendtal stemmen meer ver kregen dan in Junij. In al de andere kiesdistricten, behalve dat van Rochefort, is eene veel beduidende nederlaag toegebragt aan die candidaten. welke de republiek als eene goddelijke instelling of de socialistische begrip pen voorstonden. Wat betreft de demonstratie, welke de revolutionairen hadden willen aanriglen door het stemmen voor onbeëedigde candidaten, zij schijnt geheel mislukt te zijn. De ConstiUiiionnel ziet in Rochefort's verkiezing eene beleediging voor hel land, doch volstrekt geen gevaar, en om te toonen hoe zeer bij over tuigd is van de magteloosheid eencr partij, die zulk eenen «zotskap" tot vertegenwoordiger en banierdrager neemt, verzoekt hij de regering het bij den aanvang van den verkiezingsstrijd aan Rochefort verleende vrijgeleide thans in eene volkomen kwijtschelding der straf te veranderen. De bekende verklaring van de afgevaardigden der linker zijde is door vijf democraten, mede namens andere kiezers van Parijs, beantwoord met

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2