PER TELEGRAAF. Naar men verneemt staan er te Glasgow vijf groole stoomschepen op stapel, waarvan er drie zijn bestemd voor de vaart op Oost-Indië door liet Suez-kanaal, en twee voor de vaart op Amerika. FRAKHRfJK. PARIJS, 21 November. Bij keiz. besluit is de lieer de Lesseps benoemd tol grootkruis van liet Legioen van Eer. Een berigt uit Suez meldt dat de Aigle het anker in de Roode zee 1 heeft laten vallen. Het kanaal is van het begin tot het einde zonder eenige hinderpaal bevaren. -In weêrwil van de verklaringen van het officiële bladblijven de dag bladen bij voortduring spreken van wijzigingen in het ministerie. Men mag aannemen dat er wel wat aanhangig is geweest, maar dat de onderhande lingen zijn mislukt. Tot het vroeger medegedeelde manifest der linker zijde is de heer Steenackers toegetredenzoodat er nu 28 volksafgevaardigden zijn, welke de oorlogsverklaring der parlementaire oppositie hebben onderteekend. 11e heer Thiers onthoudt daaraan tot nog toe zijne toetreding. Door den minister van koophandel is een rapport openbaar gemaakt omtrent de werking der handelslraclaten. De minister splitst het tarief, zoo als het bij de handelstracten vastgesteld is, in twee deelen. liet eerste, dat deel van het tarief omvattende, hetwelk tot geene ernstige klagten aan leiding heeft gegevenis in een wetsvoorstel veranderddat in het begin der zitting aan de goedkeuring der vertegenwoordiging zal worden onder worpen. liet tweede deel, loopcnde over de tarief-wetgeving, die integen deel tot ernstige klagten aanleiding heeft gegevenzal een tweede w ets- ontwerp uitmakenmaar eerst nadat een onderzoek gehouden is over de katoen-, linnen- en geweven goederen-industrie en over de werking der tijdelijke ontheffingen. - De zevende correctionnele kamer van het dep. der Seine heeft uitspraak gedaan in twee zaken omtrent openbare vergaderingen, welke, na door den commissaris van policie gesloten te zijn verklaard, niettemin waren voort gezet. De 6 leden, die het bureau van genoemde vergaderingen vormdenv zijn veroordeeld tot 15 a 20 dagen gevangenisstraf en geldboete van 300 tot 500 frs. In de Ncw-Yorksche dagbladen leest men eenen brief van pater llya- cintlie aan eenen vriend, waarin hij verklaart, dat hij katliolijk is en blijft, en enkel tegen zekere overdrijvingenwelke zijne kerk ontsieren heeft ge protesteerd; maar dat hij de andere christen-kerken geenszins van het Koningrijk Gods en van het deelgenootschap aan den II. Geest uitgesloten acht. In zijn oog zijn al de christen-kerken medearbeiders, alle in meer dere of mindere mate bijdragende tot den bouw van de kerk der toekomst. SPANJE. In de cortes heeft de heer Venader de regering aangevallen wegens de executie van Carlisten en in het algemeen wegens hare handelwijze ten hunnen opzigtc. De generaal Prim heeft hierop geantwoord, dat de rege* ring de Carlisten met edelmoedigheid behandeld heeft. Hij nam de verant woordelijkheid van hetgeen gedaan is, op zich. Het gold hier een groot belang: de maatschappij moest gered werden. Hij voegde er bij dat hij in dergelijke omstandigheden weer evenzoo zou handelen. De dagbladen, die de belangen der unionisten voorslaan, komen op tegen de beschuldiging dat de unionisten zamenspannen oin den hertog van Montpensier op den troon te verheffen, en voegen er bij dat de hertog van Genua, zoo hij verkozen wordt, meer te duchten zal hebben van gemis aan ondersteuning dan van revolutionaire pogingen. Volgens hen is de ves tiging eener nieuwe dynastie niet anders mogelijk, dan met den steun van alle liberale krachten des lands. De Impartial zegt dat de minister van financiën aan de financiële commissie te Parijs den last gezonden heeft om de betaling van de met Januarij verschijnende coupons aan te kondigenen voegt er bij dat de minister ook de middelen ter betaling van de rente der binnenlandsche schuld beschikbaar heeft. ITALIË. Het ministerie heeft, na de verkiezing van den voorzitter van de ka mer van afgevaardigden, waarvan zij eene kabinelsqiiaestie had gemaakt, zijn ontslag ingediend. Betreffende de oorzaak der ziekte van den koning van Italië deelt de Gaz. d'Ital. de volgende bijzonderheden mede; Op 31 October was de koning in San llossore met eenige gasten op de jagt. Een groot wild zwijn werd uit zijne schuilplaats opgejaagd. De jagt duurdeterwijl een fijne regen zonder ophouden nederviel, vele uren achter elkander voort en was zóó vermoeijend, dal bij den terugkeer naar San Rossore een der paarden, ten gevolge der afmatting, bezweek. Het reeds gewonde zwijn, dat reeds aan 10 honden den buik had opengereten, werd door den koning zeiven gedood. Te San Rossore teruggekomen, dronk de koning, gelijk gewoonlijk, een groot glas water en plaatste zich, zonder van kleèren te verwisselen, bij een haardvuur. Den volgenden dag waren er verschijnselen van constipatie voorhanden, hetgeen den koning niet belette naar Florence te gaan, waar regeringszaken hem riepen, 's Avonds, ofschoon zich reeds de kenteekenen eener zware verkoudheid voordeden, keerde de koning naar San Rossore terug en beval zelfs voor den volgenden dag hel houden eener groote jagt- partij. .Deze vond dan ook plaats, maar om 1 uur des namiddags moest de monarch zich verwijderau, daar hij zich onpasselijk begon te gevoelen. 24 uren later nam de ziekte eene gevaarlijke wending. PRUISSEN. BERLIJN. 21 November. De evangelische bisschop d'. Neander is in den ouderdom van 94 jaren overleden. liet Chincsche gezantschap, met den heer Burliiigamc aan het hoofd, is alhier aangekomen. Naar men verneemt zullen de afgevaardigden Miguel, von AuerswaL en graaf Schwerin, gesteund door vele leden der linkerzijde en der liberaal conservatieve fractie, in de volgende bewoordingen aan het ministerie eene nieuwe interpellatie rigten: 1". welke inlichtingen heeft thans de koninklijk regering bekomen, over de feiten, die betreffende de opruiming van het mo nument te Celle, voor de bij Langensalza gevallen Hanoversche soldaten opgerigt, vroeger nog niet met zekerheid bekend waren? 2°. Welke is de uitslag dezer informatiën? 3°. Ligt het in het plan der koninklijke regering door gepaste maatregelen den pijnlijken indruk weg te nemen, welken de verwijdering van het monument te Celle in alle deelen der Pruissische monarchie heeft te weeg gebragt? Vroeger is het afbranden gemeld eener houten brug. waardoor de spoorweg-verbinding tusschen Moskou en Sl. Petersburg tijdelijk gestremd i De schade, door deze ramp aan het goederenverkeer toegebragt, wordt op 50000 roebels per dag geschat; bovendien zijn in het noorden van Rusland de prijzen der levensmiddelen aanmerkelijk geslegen, daar de toevoer van uit de zuidelijke provinciën niet geregeld en overvloedig kan plaats hebben Aangezien op de Nicolaï-baan alle bruggen van hout gebouwd zijn, zoo heeft men meerdere ongelukken van dien aard te verwachten. Men is er derhalve op bedacht, om bij de nieuw aan te leggen spoorwegen de bruggen uit ijzer te vervaardigen. OOST !S I,S K. Volgens berigten uit Dalmatic zijn er bij het doordringen der troepen in de bergpassen, naar Dragali voerende, lievige gevechten voorgevallen, waarbij de troepen, ofschoon vooruitdringende, gevoeiiae verliezen liebbe geleden. Uit Krakau wordt gemeld, dat de heer Lion Jakobowsk. advocaat aldaar, die eene belangrijke rol moest vervullen in hel proces tegen de be kende abdis van het Karmeliter klooster, waar Barbara Ubryek gedurendi zoo vele jaren werd mishandeldplotseling is overleden. Dit voorval heeft een buitengewonen indruk gemaakt; men zegt dat deze onverwachte gebeur tenis vooral de leden der balie en van de regterlijke magt diep heeft ge schokt. Men herinnert zich nog een voorval van dien aarddat eenigei tijd geleden plaats had en thans op nieuw in het geheugen teruggeroepe wordt. «0§T-IVDIE. BATAVIA, 14 October. Het N. Bat. Hbl. meldt dat er in de laatste dagen eenige verandering is gekomen in de weersgesteldheid. De hitte, die in de laatste weken vooral bijzonder drukkend was, is reeds een paar malen tegen den avond afgekoeld door regenbuijenvergezeld van onweêr. Te Samarang blijft de koorts- epidemie met onverminderde hevigheid voortduren. Talrijk zijn de inland- sclie woningenwaarvan het meerendee! der bewoners slagtoffere der koorl sen geworden zijnen niet dan mei de grootste moeite is een aantal werkbare mannen te vindenvereischt om het vervoer en den afscheep van producten, die thans in vollen gang zijn. geregeld te kunnen doen plaat- hebben. Ook in de residentie Cheribon rigten de koortsen groote verwoes tingen aan. lil Midden- en Oost-Java duurt de pokken-epidemie voort. Men verneemt dat op den 25 t n dezer de eerste steen zal gelegd wor den voor het stations-gebouw te Batavia. De heer A. ITuys van der Hoevenadsistent-residcnl van Benkoele: is op den 20-'™ dezer te Batavia aangekomen en onmiddellijk naar Buite i- zorg vertrokken, om op den 25sle" naar Benkoelen terug te keeren. Men verhaalt dat deze reis in verband staat met zijne benoeming tot resident van Rioaw, waar verwikkelingen zouden zijn ontstaan over de gehouden opiumpacht. Door onvoorzigligheid van een inlander is in de dessa Betoyo. op 8 palen afslands van Grissec, een hevige brand ontslaan. De gcheele dessa was in korten tijd eene prooi der vlammen. De schade moet ƒ35,739 be dragen. In het geheel zijn er 52(5 inlandsche woningen afgebrand. Te Soerabaija is voor hel front van het onder de wapens gekomen 14111' bat. infanterie aan den sergeant Reijers de decoratie uitgereikt der Militaire Willemsorde 4de kl., voor zijn manmoedig gedrag gedurende de expeditie in de Passumahlanden. Reeds op het terrein zelf werd hij bevoi dei'd tot sergeantnadat hij zich had aangeboden 0111 met eenige door hem ze ven uitgezochte kloeke mannen eene vijandelijke benting te bestormen en daarin het eerst binnen te dringen, waarin hij volkomen slaagde. PARIJS, 21 November. De linivers deelt een brief mede van den bis schop van Laval, waarin hij verklaart den brief van mgr. Dupanloup te b- treuren, ten opzigte van hetgeen deze zegt omtrent de onfeilbaarheid va den Paus. De keizer en de keiz. prins zijn uit Compiègne in welstand alhier aan gekomen. De verkiezingen zijn kalm begonnen. PARIJS, 22 November. Gisteren Zondag was hel aantal der opgekomen kiezers niet groot, vooral in het eerste kiesdistrict. De ministers zijn ten 9 ure des morgens op de Tuileriën ontboden en waren aldaar nog op den middag bijeen. De keizer zal Woensdag naar Compiègne terugkeeren. LONDEN, 22 November. De koning der Belgen en zijne dochter hebben gisteren, met de leden der koninklijke familie Orleans, de mis in de kapel van Old Windsor bijgewoond. Donderdag aanst. zal de lord-mayor een feest maaltijd ter eere van den koning geven. 15t;rycr£ ijlic SjïanO. ONDERTROUWD: J. E. J. van Nievelt, jm. 4"> j. en G. II. E. Corne, wed. 52 j. T. Hanselaarjm. 27 j. en G. Kokjd. 30 j. B. van der Steenjm. 19 j. en E. van der Zeeuwjd. 19 j. A. Vleit hof, jm. 39 j. en K. Labrijn, wed. 38 j.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3