nopens de algemeene politieke en financiële beschouwingen, welke bij debe- oordeeling der staatsbegrooting in de afdeelingen zijn ter sprake gebragt. Zij weerspreekt de klagt van eenige leden wegens eenzijdige handelingen en blijft hare houding nopens de regeling van het kiesregt volkomen logisch en consequent achten. Bij eene gewigtige verandering in het belastingstelsel, die van grooten invloed op het getal kiezers in alle gemeenten moet zijn zou het liglzinnig zijn den invloed bij de herziening van den census geheel over het hoofd te zien. Binnen kort zal de minister van justitie een ont werp nopens de tienden indienen. De minister van financiën neemt acte van de erkentenis dat het vermogen der natie eenige verhooging van lasten toelaat en dat ook de wil aanwezig is om daartoe mede te werkendoch blijft tegenover het gevoelen, in het verslag uitgedrukt, alsnog betwijfelen dat die noodzakelijkheid reeds nu aanwezig zou zijn. De 10 maanden van 1869 hebben reeds 2 millioen 7 ton meer dan in 1868 aan middelen opgebragt j en 2% millioen meer dan de raming 1869, zoodat het ligt mogelijk is dat de gchecle dienst van 1859 circa 3 millioen boven de raming zal loopen, zijnde alsdan ƒ73,683,754. Onder die omstandigheden en met het oog op de betere uitkomsten der O. 1. diensten van 1867 en 1868 acht de regering het onnoodig reeds nu een voorstel te doen tot verhooging van belastingen. Nog in den loop dezer j zitting zal een wets-ontwerp ingediend wordenhoudende aanwijzing van de ontwerpen, waarvan de kosten, des noods, door geldleening zouden moeten worden gedekt. De regering acht hel ontijdig nu in breedvoerige ontwikkeling te komen over het plan van financiële hervorming, dat voorloopig in 's ministers rede en in de stukken besproken en waarover ongunstig geoordeeld is. Toch blijft i hij aan de grondgedachte en hoofdtrekken er van de voorkeur geven boven hetgeen daartegenover is gesteld en verdedigt hij zijne beschouwingen eenig- zins nader; van partiële wijziging der patentwet, toepasselijk-verklaring op vele andere andere beroepen, verwacht hij weinig baat en zeer zeker wei nig meerdere opbrengst, lïentebelasling acht hij onraadzaom en zeer ontij dig; en. bij het zoo algemeen vooroordeel, dat tegen eene belasting op de inkomsten beslaat, moet men wel de toevlugt nemen tot gedeeltelijke schik kingen en verplaatsingen, lil allen geval zal de voorloopige gedachtenwis- seling het voordeel aanbrengen dal de zaak meer algemeen de aandacht zal trekken en hel voor en legen voor elk plan naauwkeurig overwogen zal worden. In de memorie van beantwoording tot het VII" hoofdstuk C. [herv. en andere eerediensten) der staatsbegrooting voor 1870, geeft de minister van financiën als zijne overtuiging te kennen, dat dezelfde redenen, die vroeger de opheffing der afzonderlijke ministeriën van eeredienst hebben aangera den, nu ook pleiten voor de opheffing der bijzondere afdeelingen, welke voor die ministeriën zijn in de plaats getreden. Voor zooveel de hervormde en andere eerediensten behalve de .roomsch-katholiekc betreft, zou er geen bezwaar beslaan, de beide afdeelingen te vereenigen tot ééne gewone af- deeling van een departement van algemeen bestuur, zoodat zij onder het opperbeheer van één minister gesteld en hare afzonderlijke werkzaamheden, zooveel het kanmet de werkzaamheden der onderscheidene bureaux van het betrokken departement zaamgevoegd worden, liet fixeren van de geza menlijke bijdragen uit 's rijks schatkist voor de kerkgenootschappen heeft menigerlei bezwaar tegen zich, niet alleen voor zooverre het tweede lid van art. 168 der grondwet daarmede niet wel strookt, maar ook omdat de be wegelijke posten van kinder-, school- en akademiegelden, van subsidiën voor kerk- en pastoriegebouw en van pensioen dan niet meer in den zin van bet eerste lid van het genoemde artikel verdeeld en besteed zouden kunnen worden. Iets anders is het met de kosten van kerkelijk beheer, die voor andere protestautsche kerkgenootschappen reeds tot een vast be drag zijn bepaald en die, gelijk reeds vroeger is aangeduid, naar het voor nemen van den minister, ook voor het hervormd kerkgenootschap tot een fixum gebragt kunnen worden. 'sGRAVENlIAGE, 22 November. De minister van financiën zal Donderdag aansl. en, voor de zaken der lierv. eeredienst, ook morgen geen gehoor verleenen. De tweede kamer hield heden middag te 4 ure eene zitting. Ingeko men is een ontwerp nopens den accijns op wijn en een ontwerp tot afschaf fing der doodstraf. Tegen Woensdag zijn een aantal wets-ontwerpen aan de orde gesteld. Na afloop daarvan is aan de orde gesteld de staatsbegroo ting voor 1870. Over de suikerwet zijn tot rapporteurs benoemd de lib. llasselman, Lenting, Mocns, Fransen van de Putte en Mirandollc. Naar wij vernemen zegt de Industrieel heeft de heer J. J. van Coe- vorden, onder eerbiedige dankbetuiging voor de hein toegewezen onderschei ding Z. 51. verzocht hem van de aanvaarding van de officiers-orde der Eikenkroon te willen verschoonenzich daarvoor beroepende op de verkla ring. bij de voordragt van bet denkbeeld der stichting van dat gedenk- 'tceken door hom gedaandat hij daarmede niets anders bedoelde dan de vervulling van een nationalen pligt. Wij hechten te meer aan de mededee- ling dezer beweegredenendewijl zij niet alleen strekken kan om verkeerde opvattingen weg te nemen maar tevens hulde doet aan het karakter van den man, die van den aanvang tot het einde aan deze zaak een zoo belang rijk aandeel had. -- Zaturdag avond is in liet feestgebouw op het Buitenhof een groot con cert gehouden der Amsterdauische kapel onder directie van den heer W. Stumpfï' en met medewerking der holpiaiiiste van 11. 51. de koningin der Nederlanden mevr. M. Graever - Johnsonalsmede van den heer Heinrich Heuekeroth. solo-trombonist. Zoowel de orkest- als de solo-stukken hebben bijzonder voldaan en de heer Stumpfï' verdient alle eer voor de wijze, waarop hij zijne taak tot uitvoering van het feest-programma heeft volbragt. - Omtrent het te 's Gravenhage in de vorige week opgerigte monument schrijft men aan het D. v. 's Gr..- Aan de heeren van Kempen is het toch gelukt in de door hen vervaardigde koperen beelden en gröepen eene gal- vanoplastisChe proeve te leveren, in omvang en volmaaktheid tol hiertoe in het buitenland niet geëvenaard. Bragt een buitenlandsch geleerde (de lioog- lceraar II. de Jacobi van St. Petersburg) onlangs eene welverdiende hulde aan de heeren van Kempen voor den zoo wel gelukten reuzenarbeid, ook wij waarderen het een nieuw bewijs in ons midden te hebben, boe krachtig de ondernemingsgeest zijne wieken durft uitslaan over onzen Nederland- schen bodem, en hoe ook in den vereenden arbeid van wetenschap en tech niek zich de geliefde spreuk bewaarheid!Eendvagt maakt raagt!' De beelden en groepen zijn binnen 16 maanden vervaardigd in massief rood koper, ter dikte van 10—20 Ned. strepen, naar originelen, die aan de fabriek te Voorschoten nog in pleister voorhanden zijn. Tot de vervaardi ging in metaal worden de pleister-modellen afgevormd in eene naar gutta percha gelijkende compfl&itie, die van liet pleister in dcelen afgenomen en weder ineengezet, inwendig een volkomenen afdruk bevat van het origineel. Dat inwendige wordt alsnu voor elcctriciteit geleidende gemaakt en de gehcele vorm van compositie wordt in eene zwavelzuur-koper-oplossing gebragt welke besloten is in vierkante bakken van 30 a 40000 Ned. kan inhoud. Colossale batterijen brengen de vereisclite galvanische werking te weeg, en doen, bij juist geregelden stroom, het koper op den vorm in zoodanigen vasten staat neerslaan, dal hel metaal, reeds waar het de dikte zou hebben van Ned. streep, 20 atmospheren drukking zou kunnen weerstaan. Bij voldoende metaaldikte neemt men het geheel uit de kopcrsoluticontdoet het koper van den uitwendigen vorm en men verkrijgt alsnu een beeld, waarop ook de fijnste détails van het origineel te aanschouwen zijn, een voordeel bij gietwerk in zulk eene mate geheel onbereikbaar, dewijl daarbij de scherpe en ondergeulige plaatsen het meest gevaar loopen. Om eenig denkbeeld te geven van den omvang dezer werkzaamheden stip pen wij nog aan. dat de 3 mannen in metaal uit één stuk vervaardigd (eene monsterproeve ook in het buitenland zonder wederga) meer dan 3000 kilo gutta-percha voor het afvormen vereischtendat het verbruik alleen aan zamengestelde zuren, zink en kwik voor de batterijen, ten einde den vereischten galvanischen stroom te bewerkstelligen, p. m. 58000 kilo be droeg en dat meer dan 45000 kilo koper-vitriool voor het neêrslaan in ko per zijn in bewerking genomen. Te Scheveningen is uit zee aangebragt een roeiboot, waarop van ach teren aan de buitenzijde met gele verf geschilderd: Jane 4- Elizabeth. Ramsgate, en van binnen: Thomas Hatlon-, van buiten bij den voorsteven met witte verf gemerkt R. 146. 1 BUITKNL\NI)SCME HKUIGTEN ENGELAND. t- LONDEN, 21 November. In Ierland doen zich de blijken van oproerige gezindheid en van mis noegdheid tegen de regering, vooral in het zuiden des cilands, dag op dag voor. alsmede gewelddadigheden tegen grondeigenaren en hunne gelastigden, en die gewelddadigheden blijven meestal ongestraft. De overheidspersonen van het graafschap Meath hebben dezer dagen in eene onderlinge zamen- j komst eene som van ruim 1000 bijeengebragt om te dienen tot premiën voor degenen die door aangiften de justitie in staat zouden stellen om in die landstreek een eind aan de straffeloosheid te maken. Tevens hebben zij eene memorie aan den onderkoning van Ierland gerigt, waarin zij 0. a. verklaren: Wij ondergeteekende magistraten, in de omstreek van Kells in het graafschap 5Ieath verblijf houdende of vaste goederen bezittende, ves tigen uwe opmerkzaamheid op het gemis van veiligheid voor het leven in dit district. In de laatste twaalf maanden is er een pachter vermoord; op drie magistraten zijn geweerschoten gelost, op eenen bij klaarlichten dag. Bij de pogingen om hen te vermoorden zijn twee dames gewond, eene be denkelijk, en de koetsier van eenen magistraat is gedood. Op den rent meester van eenen anderen heer is twee malen geschoten, en de eerste maal is hij zwaar gewond. Verscheiden magistraten en grondeigenaren heb ben dreigende brieven ontvangen. In al die gevallen ontbreekt het, ten gevolge van de misplaatste toegenegenheid der bevolking voor de misdadi gers, aan vooruitzigt op toepassing der geschonden strafwet. Het erkende doel van de Riband-loges (geheime genootschappen of veemgerigten) in deze omstreek is; dat wat zij het regt der pachters noemen aan de wetgevende magt af te dwingen door het vermoorden van grondeigenaren. De kleine pachter of veldarbeider, die niet lid eener Riband-loge is, wordt met ach terdocht en wrevel bejegend. Vele welgezinde personen laten zich verleiden of door vrees dringen om zich bij de vereeniging te voegen, ten einde in het bezit te komen van hare wachtwoorden, als zijnde eene beschutting tegen beleediging en aanranding. De wet is magteloos; want zij wordt gestuit door het Riband-wetboekwaartegen de overheid te vergeefs strijdt, hoewel zij bijgestaan wordt door eenen zeer ijverigen en schranderen ma gistraat, in het district zelf gevestigd, -alsmede door de policie, die onver moeid werkzaam is. Ten behoeve alzoo van de grondeigenaren, en vooral ten behoeve der ongelukkigen. welke zich door die zamenzwcring laten mis leiden, bidden wij U. Exc. bij de regering aan te dringen op de nood- I zakelijkheid van een of ander afdoend middel legen de door ons aangeduide 1 euvelen, ook al moest er eene buitengewone parlementszilting worden ge houden om zoodanig middel te kunnen bewerkstelligen. De Times verklaart op goed gezag, dat de hertog van Genua noch tegenwoordig, noch later de Spaansche kroon zal aannemen, liet blad zegt gemagtigd te zijn tot de mededeeling, dat de ouders van den hertog bepaal delijk tegen de aanneming der kroon zijn gestemd. Woensdag 11. heeft een zware mist de hoofdstad en omstreken in duisternis gehuld. De vaart op de rivier moest gestaakt worden, Een wach ter op de spoorlijn van Charing-Cross and Cononstreet. die bezig was mist- seinen te leggen, die bij overrijden van den trein ontploffen, is overreden en gedood.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2