LEIDSCHE COURANT. 1 DINGSDAG 23 NOVEMBER. N°. 205. B1NNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 22 November. De orgelbespeling, die gisteren namiddag in de Doopsgezinde kerk door den heer J. P. Perrin, organist dier gemeente, werd gegeven, ten voordeele van het fonds voor de nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers te Katwijk en Noordwijk, werd met een gunstigen uitslag bekroond. Al de zitplaatsen in het kerkgebouw waren bezet. Met de meeste aandacht werd de uitvoering gevolgd van een zestal stukkenwaaronder van Htindel en Mendelssohn en een van den beer Perrin, cene fantaisie over het choraal «Freud dich sehr o meine Seele (melodie Ps. 42). De uitvoering mogt ve ler goedkeuring wegdragen. In de N.\H. C. leest men: In een brief van onzen vertegenwoordiger bij de opening van het Sucz-kanaal wordt bevreemding te kennen gegeven, dat uit Nederland geen geleerden zijn nitgenóodigd, terwijl zij dat uit andere landen wel zijn. Wij zijn in staat gesteld tot rectificatie daarvan te melden, dat de directeur van het rijks museum van oudheden, dr. C. Leemans, eene uitnoodiging van den Khedive heeft ontvangen, zoowel voor den togt naar Opper-Egypteals tot bijwoning van de openings-piegtigheden. De heer Leemans heeft aanvankelijk het voornemen gehad van die uitnoodiging gebruik te maken, maar toen hem bleek dat zijne afwezigheid gedurende een klein drietal maanden in dit gedeelte van het jaar, en bij gebrek aan den noodigen tijd tot voorbereiding, niet zonder nadeeligen invloed op de waarneming zijner ambts- en commissie-verpligtingen en de aan zijne zorg toevertrouwde belangen zou gebleven zijn, heeft de heer Leemans, hoe noode ook. het besluit moeten nemen, van de zoo geheel eenige gelegenheid tot een bezoek van het land zijner studie geen gebuik te maken. Men verneemt dat de Nederlandsche weerbaarheids-bond op den 20»<«» December a. s. eene buitengewone algemeene vergadering zal houdenhoofd zakelijk ter bespreking van tijd en plaats voor den derden nationalen schiet wedstrijd in 1870, aan de vroegtijdige vaststelling waarvan ditmaal om bij zondere redenen veel gelegen is. Ook zal de vergadering gewijd zijn aan de bespreking van wijzigingendie noodig mogten geacht worden in het wedstrijd-programma, op de vorige vergadering vastgesteld. - Dij de N'ed. herv. gemeente te Rozenburg is tot predikant beroepen d'. Kromsigt, pred. te Wijk bij Ileusden; bij die te Lcimuiden d'. W. van den Rijtelpred. te 'sGrevelduin-Kapcile; bij die te Urk ds. Cloos, pred. te llolysloot; bij die te Haamstede en bij die te Beesterzwaag d\ Wijt, pred. te GoSnga; te Almelo d'. A. P. van Gruting, pred. te Wageningen; bij die te Klundert d». Loyson, pred. te Overschie; bij die te Paesens d!. Jansen Schoonhoven pred te Moerdijk. Het fCeekbl. voor de burgert, administratie deelt mede, dat de jaar wedde van den ontvanger der gemeente Iiensbrock (N. Holland) vroeger ƒ50 bedroeg, en thans verhoogd is tot 75. Om den gelukkigen titularis niet al te weelderig te maken, zal de verhooging eerst ingaan met 1 Jan. 1870. De jaarwedde van den burgemeester bedraagt ƒ200; van elk der wethouders ƒ25; van een secretaris 200. Genoemd blad deelt nog het volgende mede: Te Deventer is het schrob ben der straat verboden; de zorg voor het onderhoud der straat was het motief van dat voorschrift. Thans heeft echter de burgemeester zich vcr- pligt geacht de opheffing van dat verbod aan den raad voor te stellen, omdat de riolen anders te weinig worden doorgespoeld en daardoor, vooral in den zomer, slank verspreiden en verstopt raken; terwijl ook de straten zonder schrobben moeijelijk schoon te houden zijn. Met het oog hierop stelt de voorzitter den raad voor deze bepaling vast te stellen: "Burg. en weth. verbieden het schrobben buitensbuis, waar en wanneer zij dit noodig achten. Overtreding van dit verbod is strafbaar." Dr. Pous Koolhaas, de kundige redacteur van het Tijdschrift voor gezondheidsleerkeurt het verbod om- de straat te schrobben ten sterkste af, omdat het schrobben de stof wegneemt, waarvan men bij droog, en den modder, waarvan men bij vochtig weder last heeft in de stralen. En dat de inademing van dat stof niet bevorderlijk voor de gezondheid kan zijn en van reinheid in de wo ningen te minder sprake wezen kan, naarmate die der stralen meer te wenschen overlaat, zal wel geen betoog behoeven. -- Naar men uit Vlaardingen meldt is een sedert de laatste dagen ge koesterde vrees, dat een tweede hoeker zou verongelukt zijn, bevestigd geworden. Den 19len October jl. is op Doggcrsbank het bockerschip Sophia Johanna, stuurman Jan van der Wal, reeder W. van der Heul Hzn.dooi een stortzee overvallen en omgeslagen, en de manschap, ten getale van 15 verdronken. Door dit ongeval zijn 8 weduwen van hare echtgenooten en 12 weezen van hunne vaders beroofdterwijl eene weduwe te Noordwijk met 6 kinderen achterblijft. Te Wijk-bij-Duurstede werd Woensdag avond door de veldwachter.' zekere G. J. W. op heeterdaad betrapt op het stelen van planken. Terstond werd tot huiszoeking overgegaan en behalve nog verscheidene planken 'vond men verschillende andere goederen, die men meende, dat niet op eer lijke wijze verkregen waren: aardappelen, kool, appelen en ook eene parti rundvleesch. Algemeen was de vreugde, dat de policie geslaagd was, dezet persoon te betrappen, die terstond in arrest werd gebragt, om den volgen den morgen naar Amersfoort te worden overgebragt; doch toen men hen des nachts in zijne gevangenis een bezoek bragt, had hij zich van he leven beroofd door worging en stikking, waartoe hij een gedeelte zijne kleeding had gebezigd. Uit Hengelo meldt men dat sedert een paar weken aldaar eenige meer dere bedrijvigheid in de fabrieken is opgemerkt, waardoor de hoop en he vermoeden versterkt wordt dat de winter voor de vele werk- en broodelooz arbeiders niet zoo donker zal zijn als hij werd te gemoet gezien. In het verslag der commissie van rapporteurs over de onlwerp-begroo ting van inkomsten en uitgaven der gemeente Leeuwarden voor het dienst jaar 1870 werd beweerd dat de Boomsbrug in zoodanigen toestand verkeerde dat het overrijden daarvan met zware vrachten gevaarlijk werd. Mei wenschte daarom meer daarvoor uit te trekken dan ƒ20 voor gewone ei ƒ95 voor buitengewone herstelling. Burg. en weth. antwoordden daarop dat ja eenige buitengewone herstellingen, in 1870 aan te brengen, niet over bodig konden worden geacht, maar dat de toestand hoegenaamd niet ge vaarlijk was. Dit antwoord werd in den avond van 9 November 11. gedruk aan de raadsleden rondgedeeldmaar op den middag van dien dag wa genoemde brug plotseling ingestort door het breken van de wip! Gelukkig hadden er geene ongelukken bij plaats. Eene goede les om op rapporten van deskundigen niet alleen te vertrouwen, maar ook meer gehoor te verlee- nen aan de publieke deskundige opiniein zaken daarvoor vatbaar. Noordst Vrijdag 11. is te Rosmalen, in Noordbrabantbegraven het lijk van den te Hintham (gehucht dier gemeente) overleden oud-wachtmeester der maré chaussee, Wilhelmus Teeuwen, geboren te Haarlem, 19 April 1792, alzoo in den ouderdom van ruim 77 jaren. Teeuwen was een der oudste van de nog bestaande strijders voor Nederlands onafhankelijkheid in 1813, 1814 en 1815, in welk laatste jaar hij den veldslag van Waterloo en den daarop gevolgden veldtogt in Frankrijk mede maakte. Men verneemt dat er ZaturJag 11. op den spoorweg Vierssen-Gladbach- Dusscldorf twee treinen met elkander in botsing zijn gekomen. Vele rei zigers zijn uil den trein gesprongen, waardoor enkelen zijn gedood en velen zwaar gewond zijn geworden. Het Kaapsche Volksbl. deelt het volgende mede omtrent den storm die onlangs aan de Kaap heeft gewoed: Port Elizabeth was Zondag 19 Sep tember getuige van eene allervreeselijkste ramp. Een geduchte zuid-oosten storm, die den vorigen dag was opgestoken, langzamerhand in kracht toe nam en, vau donder, bliksem en zware stortvloeden vergezeld, overging tot een orkaanwierp elf van de dertien schependie in Algoabaai voor anker lagen, op het strand. Acht menschenlevens gingen daarbij verloren, ondanks de ijverigste pogingen, die door de bemanning der reddingbooleii met groo levensgevaar werden aangewend, om de ongelukkige in nood verkeerende schipbreukelingen te hulp te komen. Zelfs die pogingen tot redding eischten nog een menschenleventcrwjjl verscheidene personen min of meer gevaar lijke verwondingen of verminkingen bekwamen. De kapitein en zeven va de bemanning van de Sea Snake zijn verdronken. Twee anker- en twaa groote ladingbooten, alsook de stoomsleepboot geraakten op het strand. D: eenige schepen, die na den storm nog in de haven geankerd lagen, waren de Turkish Empire en Cage City. Sedert zijn sommigen van de schept weder vlot geraakt; maar de meeste zijn reddeloos verloren. Het mag als een geluk beschouwd worden, dat, toen deze ramp voorviel, betrekkelijk zoo weinig schepen in de baai waren, en dat van die weinige slechts en: gering gedeelte lading in had. Ware deze storm uitgebroken in het eige lijke wolsaizocn, dan zou de schade onberekenbaar veel grooter geweest zij-: De regering heeft zeer uitvoerig geantwoord op het voorloopig versl

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1