BUITI]iML IN DSC ME BEKIG T EN PK R TELËGKAAF woorden en de plegtige toon en van Smitsieder Nederlander kent ze, ieder Nederlander beaamt ze: "Bewaar, o God. den koning lang En 't lieve vaderland Met geestdrift werden die woorden gezongen en de ontboezeming daarvan opgevolgd door fanfares en lteL daveren van saluutschoten. Nil was de eigenlijke plegliglieid afgeloopen en nam de optogt van wees kinderen en werklieden alsmede het militair défilé een aanvang. Van onder scheidene punten, van de Sophialaan enz.kwam de optogt in orde geschaard onder begeleiding van verschillende muziekcorpsen op het feestterrein, en trok het monument en de hofloge voorbij. Aandoenlijk was het tal van weeskinderen der onderscheidene godshuizen, alle onder leiding hunner verzorgers, en treilend vooral het huldebewijsdat de ouderloozen aan het kon. gezin bragten door het aanbieden van eene menigte bloemruikersdie door HH. MM. en HU. KK. HH. met bijzonder welgevallen werden aanvaard. Op hen volgden de leden der nationale zangschoolen de werklieden der fabriek van de heeren van Kempen, te Voorscholen, alwaar een gedeelte van de kunstwerken van het gedenkteeken met zoo uitstekend gevolg is ge wrocht. Er ontstond een kort verwijl, bij het voorbijtrekken dier corpo ratie, toen prins Frederik het juiste oogenblik gekomen achtte om de heeren van Kempen de straks vermelde onderscheidingsteekenen uit te reiken. Daarop volgden de verdere corporaties, bij het programma vermeld. Daarbij sloten zich aan het Metalen Kruis, leden uit verschillende afdeelingen, de schutterij en het corps kon. scherpschutters. De feestwagendie men te midden van den optogt opmerkte, trok door zijne sierlijkheid ieders aan dacht. Een aantal werklieden van verschillende vakken hadden hunne vlijt en zorgen daaraan besteed. Zij namen deze gelegenheid waar om eene hulde te brengen aan.Z. M., beslaande in een prachtig album, aan de leden van het kon. huis, in kransen, alles door de handen van een twaalftal jeugdige meisjes, dochtertjes van werklieden. Toen dan ook de optogt op het feest terrein voorbijtrok, beeft dat gedeelte van den stoet die laak vervuld. Langs den weg. dien de stoet volgde, werden onder bet volk liederen en afbeeldingen van het monument verspreidmet het drukken waarvan men zich op eene boekdruk- en steendrukpers onledig hield. Het was na den afloop van dezen optogt op het feestterrein dat Z. K. K. prins Frederik der Nederlandenvergezeld van al de leden der hoofdcom missie, Illl. MM. den koning en de koningin en de verdere leden van het vorsteljjlc huis uitgeleide deed. De leden van het koninklijk gezin, zich naar hunne paleizen begevende, de nieuw aangelegde straat tusschen de Park straat en liet Noordeinde, genaamd Oranjestraat, inwijdden, door die het eerst door te rijden. Na den afloop van de plegtigheid, werden in een der lokalen van de sociëteit »de Vereeniging", aan de leden van het Zilveren kruis cenige ver- verschingen aangeboden en ontbrak het daar ook niet aan gepaste woorden tot opwekking en oud-kameraadschappelijke herinnering. Inmiddels ging het groote publiek naar de volksfeesten in de Maliebaan. Daar was tiet in den waren zin des woords een volksfeest afgewisseld door allerlei sterke kunstverrigtingen in den trant als bij Crosso en Rappo; koorddansen, goochelen, tableaux vivants en verdere volksvermakelijkheden, die het publiek gedurende eenige uren in opgetogenheid hielden, alles opge luisterd door de muziek van het 4C reg. infanterie. Des namiddags werd van wege den prins-voorzitter der hoofdcommissie voor het monument aan de heeren afgevaardigden en verdere genoodigden een diner aangeboden. Z. M. de koning en HIl. KK. II11. de prinsen van Oranje en Alexander waren daarbij tegenwoordig. Langzamerhand was de algemeene illuminatie ontstoken. De stad leverde een bewonderenswaardig schouwspel op. Geen plein, geen straat, geen gracht, geen buurt, geen woning, waar niet op de eene of andere wijze versiering en verlichting was aangebragt. Eerepoorten en eerebogen, naam cijfers, kroonen. sterren, guirlandersgewijze of langs of boven deur en raam geplaatst, alles door gas, lampions of bougies geillumincerd. Hier de busten van de leden van hel kon. gezin, daar uitstekende drapcriën. elders prach tige decoratiën met toepasselijke opschriftenniets was gespaard oin den luister van dezen avond te verhoogen. Paleizenhotels van de leden van het corps diplomatiquede openbare gebouwenalles en overal verlicht. Met grond mag men zeggen dat de illuminatie algemeen was en dat de residen tie op schitterende wijze heeft bewezen, dat zij hartelijk deelnam aan den herinneringsdag van 11113. Inmiddels was de tijd aangebroken om zich naar hel feestgebouw op het Buitenhof te begeven. In de met gas schitterend verlichte zaal werd ten half 9 ure de onlhullings-cantale uitgevoerd, woorden van Nicolaas Beets, muziek van W. F. G. Nicolaï. De componist had de leiding over deze uit voering. HH. MM. de koning en koningin, H. K. II. prinses Maria en HI1. KK. II11. de prinsen van Oranje, Frederik en Alexander woonden deze uit voering bij. Zoowel solisten als de zangkooren verwierven dikwerf blijken van goedkeuring en hulde voor de gevoelvolle wijzewaarop zij de woorden van den dichter en de toonen der muziek deden hooren. Kon het anders, (lat de vaderlandsche ontboezemingen, de innige en roerende taal, die in (lat stuk worden aangetroffen, weerklank moesten vinden bij de groote me nigte, die in het feestlokaal vereenigd was. Hel Oranje boven! Leve de Koning! Leve de Koningin! Leve Prins Frederik! werd menigmalen alge meen, soms staande en wuivende met hoed of doek, aangeheven, welke Blijken van liefde en gehechtheid door de leden van het koninklijk gezin met de grootste welw illendheid en hartelijkheid werden beantwoord. Na den afloop dezer uitvoering ontvingen zijdie er de ontwerpers van waren of die tot de uitvoering hadden medegewerkt, veelvuldige blijken van hulde voor de uitmuntende wijze, waarop zij zich van hunne taak hebben gekweten. Toen het concert geëindigd was, hebben HH. MM. de koning en koningin en ook andere leden van het koninklijk gezin, vergezeld door de eerewacht cu begeleid door eene escorte cavallerie, de stad in alle riglingen bezocht enondervonden zij overal bewijzen van opregte deelneming in het nationale feest. Gedurende den geheelen avond hadden er allerlei optogten plaats: o. a. een historisch gecostumecrdcdie zeer voldeed, ook een van het turfdra- gcrs-gild, alsmede die aan de visscherij gewijd, welke men des morgens in het Willemspark had gezien en toegejuicht. De tooneelvoorstelling in den kon. schouwburgonder directie van den heer Yalois. bestond o. a. uit een gelegenheidsstuk, getiteld: Neêrlands lïoein. Z. M. de koning vereerde in den vooravond die voorstelling met zijne tegenwoordigheid. Te middernacht verliet de eerewacht 'skonings paleis, nadat Z. M. haar bijzonder dank had betuigd voor de betoonde blijken van belangstelling en de bewezen diensten. Zoo liep deze feestdag in de grootste orde af, niettegenstaande de ont zaggelijke menigte, die zich overal bevond. Zoo werd deze herinneringsdag aan 17 November 1813, de onthulling van het gedenkteeken ter eere daar van, door vorst en volk eendraglig gevierd, hetgeen zeker na 56 jaren de beste herinnering was aan de gewiglige gebeurtenis der omwenteling van 1813. 's GRAVENHAGE18 November. Na de uitvoering der feestcantate op gisteren avond heeft Z. K. 11. prins Frederik. namens den koning, aan den componist Nicolaï de versierselen van ridder der Eikenkroon overhandigd. De tweede kamer der staten-generaal vervolgde heden het debat over de Indische begrooting met onderafdeeling 43 van hoofdstuk I (uitgaven in Nederland), waarbij de quaestie der voorgestelde bijdrage van 10,000,000 in discussie kwam. Een aantal sprekers heeft het woord gevoerd. Allen keurden het voor stel der regering omtrent eene bijdrage af, Het was de eerste schrede naai de vaste bijdrage, die verderfelijk voor Indiè en Nederland werd geacht. Er zijn twee middelen den minister aan de hand gedaan om van zijn stelsel terug te komen: 1°. amendement Blussévan Naamen. tot wijziging van onderafdeeling 43, door bet cijfer voor de bijdrage uit te trekken tot ƒ10,107,749; en 2°. denkbeeld van den heer Heemskesk Az.om art. 2, dat de bepaling van liet gebruik van het excedent tusschen de middelen en uitga ven bij de wet voorschrijft, uit de wet te ligten. ENGELAND. LONDEN, i7 November. liet lijk van den lieer Peabody zal door eén Engelsch oorlogschip naar Amerika overgebragt worden. Uit de Vereenigde Staten zal mede een oor logschip worden afgezonden om eerstbedoeld schip te begeleiden. Uit Cork wordt gemeld dat de woning van een pachter in Limerick dezer dagen door een troep volk aangevallen werd. De booswichten losten verscheidene schoten door het venster, doch gelukkig zonder dat iemand ecnig letsel bekwam. Dit vuren door de vensters schijnt thans in zwang te komen. FII A Ni K Ï5.1.5 It. PARIJS, 17 November. De liberale dagbladen geven over het algemeen hunne ingenomenheid te kennen met het manifest der linkerzijde van het wetgevend iigchaam. Het Joiirn. d. IJéb., ofschoon van gevoelen dat eenige der daarin voorko mende denkbeelden niet voor verwezenlijking vatbaar zijn. acht de in dat stuk opgenomen beginselen dierbaar aan al wat liberaal denkt. Ten huize van den heer Gambon is eene bijzondere kiesvcrgadcring ge houden. Er werd mededeeling gedaan van brieven van de bh. Louis Blanc en Barbes. Louis Blanc verklaart daarin dat hij niet naar Frankrijk wil komen, uit vrees dat hij tweedragt Zou zaaijen, Barbès is door zwakke ge zondheid niet in slaat te komen. Beiden raden aan oproer te vermijden. -Men beweert dat, zoo de verkiezingen nog een paar weken konden uitgesteld worden, de gemoederen in dien lijd van den dwaalweg zouden zijn teruggekomen en men redelijke keuzen te gemoet zou kunnen zien. In de noordelijke departementen neemt de protectionistische handels beweging zeer toe: in hel zuiden ziet men daarentegen manifestation voor den vrijheid van handel plaats grijpen. De keizer heeft aan dr. Ricord een brief geschrevenhoudende dank betuiging voor de vele en goede zorgen, welke bij van dezen genees- en heelkundige ondervonden heeft, en voor den gelukkigen uitslag der onder- gane kuur. Deze brief ging Vergezeld van eene snuifdoos met diamanten bezet en bovendien lag er een bedrag van 20,000 fr. aan bankbilletten in; men verwacht tevens de benoeming van dr. Ricord tot lid van den senaat. PKUISSEN. BERLIJN, 17 November. De trouwplegtigheid van vorst Karei van Rumenië met prinses Elisabeth von Wied, op het slot Neuwied, werd. behalve door de koningin van Pruissen, benevens de groothertogin en de prinses Wilhelm van Baden, ook door verschillende andere hooggeplaatste personen bijgewoond. De gansche familie van vorst Karei, de graaf en de gravin van Vlaanderen, en de ge zanten van Rusland en Frankrijk aan liet Berlijnsche hof waren tegenwoor dig. liet huwelijk werd eerst volgens hel katholieke en daarna volgens het evangelische formulier voltrokken. PARIJS, 17 November. De Réveil en de Public doelen een brief van Ledru Rollin mede. waarin deze verklaart van de candidatuur af te zien. CAIRO, 17 November. De keizerin der Franschen is gisteren te Port Said aan wal geslapt. De plegtigheid van het inzegenen des kanaals is door den Khedive, door de keizerin, den keizer van Oostenrijk en de hooge genoo digden van de verschillende natiën bijgewoond; de bij die gelegenheid ge houden toespraak werd door eene tallooze menigte uitbundig toegejuicht. Heden vertrekt de Aigle, gevolgd door de andere vaartuigen, langs het kanaal naar Ismailia.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3