fluweel, waarop in goud hel Nederlandsch wapen en de jaartallen 181318C3 en 1869 geborduurd zijn. Gisteren namiddag is alhier per spoortrein aangekomen en binnenge marcheerd een detachement mariniers en matrozen der kon. Ned. marine, sterk 120 man, komende van den Helder en Amsterdam, ten einde heden bij de onthulling van het monument tegenwoordig te zfjn. Zij werden aan gevoerd door den luitenant ter zee le kl Mac-Leod. De muziekcorpsen van de bataillons jagers gingen deze vertegenwoordigers der marine tegemoet die zich naar de kazerne Oranje-Nassau hebben begeven, alwaar zij door de manschappen van het reg. grenadiers en jagers met grootc hartelijkheid cn geestdrift werden ontvangen. Eergisteren avond hebben eenige kwaadwilligen getracht voor eene w ijle de orde te verstoren. Hel D. v. 's Gr deelt daaromtrent het volgende mede: Een berucht broederpaar had in den loop van den dag tot driemaal loc door twist op de openbare straat ongeregeldheden veroorzaakt en tot volksopecnhooping aanleiding gegeven. De policie slaagde er telkenmale in, spoedig de menigte uiteen te doen gaan en de rust te herstellen, 's Avonds echter herhaalden zich de ongeregeldheden en de menigte, waarbij nagenoeg alleen slechts nieuwsgierige toeschouwers warentrok van de Zuilingstraat naar de Yliersteegwaarin de woning van een kastelein het ontgelden moest; daar toch werden de glazen ingeworpen cn allerlei baldadigheden gepleegd. Assistentie werd ingeroepen en wederom dadelijk verleend. Een 10-tal agenten toch was spoedig ter plaatse tegenwoordig, en nadat men zich van den belhamel had meester gemaakt, was spoedig de orde hersteld. Wel gelukte het aan de menigte de gearresteerden tijdelijk te bevrijden, doch die zegepraal, zoo 'ter al een is, zal van korten duur zijn. De schul digen toch, even als zij die daarna nog den verdienstelijken agent, die zich het meest door pligtsbetrachting had onderscheidenaan zijne woning door smaadwoorden en bedreigingen beleedigden, zijn der policie bekend en zul len hunne regtmalige straf zeer zeker niet ontgaan. BUITEN LA NDSCIIË BEBIGTEN. ENGELAND. LONDEN J6 November. De feniansgezinde partij in Ierland heeft een nieuw middel gevonden om de bevolking in opschudding en in eene opgewonden stemming tegen hel bewind te houden. Een van de gevangen zittende fenians, met name O'Donovan Rossa, is door haar in Tipperary, alwaar een lid voor het lager huis gekozen moet worden, candidaat gesteld. Wel is die persoon, ten ge volge zijner criminele veroordeeling, onverkiesbaar; doch de dagbladen dier partij herinneren dat O'Connell en Wilkes in der tijd evenmin verkiesbaar waren en toch verkozen zijn en als vertegenwoordigers van het Iersche volk oneindig grooten invloed hebben uitgeoefend. - De Times meldt, dat het stoomschip Brazilian, belioorende aan de Merchants Shipping Company te Liverpool, de Mersey heeft verlaten met bestemming naar Bombay. Het schip zal eerst naar Alexandria stoomen, en zoodra het kanaal van Suez opengesteld zal zijn. zal het zijne reis voort zetten naar de bestemmingsplaats. De Brazilian, die 400 voet lang is, wordt geacht uitstekend voor deze vaart geschikt te wezen. Zijn diep gang bedraagt 20 voet. FRA.NHR t.l It. PARIJS. 16 November. De nieuwe Pruissische gezant, baron von Werther, heeft zijne geloofs brieven den keizer overhandigd. Het officiële blad meldt dat de gezant bij die gelegenheid heeft gezegd dat hij aan den uildrukkeiijkeu wil van zijnen souverein zou voldoen door al zijne krachten te wijden aan de bevestiging der vriendschappelijke betrekkingen en der goede verstandhouding, welke gelukkig tusschen de hoven en regeringen van Frankrijk en Pruissen en den Noordduitschen bond bestaan, cn gegrond zijn op de wederkeerige be langen der beide landen. De keizer heeft daarop geantwoord: »Ik waar deer de gevoelenswelke gij mij uit naam van uwen souverein uitdrukt. Even als hijwensch ik de bevestiging der goede verstandhouding tusschen de beide regeringen en de ontwikkeling der vriendschappelijke betrekkingen tusschen Pruissen, den Noordduitschen bond en Frankrijk. Ik verheug mij over de keuze, die de koning gedaan heeft, toen hij u naar Parijs afvaar digde, en verzoek u verzekerd te zijn dat gij hij ons met welwillendheid zult ontvangen worden. De openbare kiezersvergaderingen alhier zijn geëindigd; de termijn, door de wet aan de candidaten voor het wetgevend ligchaani gegeven om de vereischte formaliteiten te vervullen en zich in openlijke vergaderin gen aan de kiezers aan te bevelen, is voorbij gegaan zonder ernstige sto ringen der openbare órde; maar des te meer verwarring der begrippen en slingering der gemoedéren heeft hij aan het licht gebragt. De uitkomst der beweging op het electorale terrein is: verdeeldheid onder de ultra-democra tische partij, zwakheid der liberale oppositie en volslagen magteloosheid van de aanhangers des gouvernements. Le Beveil pleit steeds voor Ledru Rollin en havent Rochefort onbarmhartig; deze en le Bappel maken schim pende aanmerkingen op den balling. La Réforme scheen de candidatuur van Ledru Rollin te laten varen toen hij eerst weigerde te Parijs te komen; thans vraagt zij weder stemmen voor hem, zeggende dat het stemmen voor ecnen onbeëedigden en dus niet verkiesbaren candidaat eene demonstratie is. die ook zonder het bijzijn van den candidaat zeiven met nut kan plaats hebben. De andere dagbladen zijn tegen de candidaten der ultra-democrati sche partij, met uitzondering van le Pays. Volgens dit blad is de verkie zing dier candidaten wensclielijk, ten einde de revolutionaire partij te bren gen lot gewelddadighedendie gewis op haren ondergang en op versterking der regering zouden uitloopen. Reeds is gemeld dat de linkerzijde van het wetgevend ligehaam in een manifest de gedragslijn heelt omschreven, die zij. bij de opening der kamer, voornemens is te volgen. Haar hoofdrol is hervorming langs vreedzamen weg. De eerste taak der ondertcekenaren van het manifest zal zijn het doen eener interpellatie over de onverantwoordelijke vertraging van de bij eenroeping der kamer, met aandrang op eene wet, waarbij de kamer uit- uitsluitend het regt van prorogatie erlangt. Ook zal zij eene interpellatie indienen over de ongeregeldheden, die te Parijs in Julijjl. hebben plaats ge had. Hoewel de amnestie een einde aan de zaak heeft gemaakt, is de hou ding der regering te dien opzigte nog in een nevel gehuld. Voorts willen zij van het regt van initiatief gebruik maken om wetsontwerpen te formu leeren tot invoering der hervormingen, die hun onverwijld noodzakelijk toe schijnen. Voorop staat de verkiezing van de leden der kamer. Zonder eene diep ingrijpende wijziging van de wetgeving op dat punt is geen regelma tige vooruitgang te hopen. De administratie mag niet het regt behouden, waarvan zij een schandelijk gebruik heeft gemaakt, om de kiesdistricten naar goedvinden te vormen en te veranderen. Dit regt behoort alleen aan den wetgever. Het stemregt moet vrijgemaakt worden van den hinderpaal, gelegen in den voorafgaanden eed, en v an alle tusschenkomst van het gezag. Het manifest wijst verder op het algemeen verlangen, dat Parijs en Lyon ten aanzien der zamensleIHng zijner gemeenteraden onder de heerschappij van het gemeene regt teruggebragt zullen worden. Afschaffing van art. 75 der constitutie van het jaar VIII wordt als dringend noodzakelijk erkend. Hetzelfde is het geval met de militaire wet. Deze wel is eene bedreiging cn tegen den vrede èn legen de vrijheid; zij put het land uit, door het van zijne beste krachten te berooven. Zij moet verdwijnen om plaats te maken voor een stelsel, waarbij de natie gewapend wordt ter verdediging des va derlands en zijner vrije instellingen. Als bevestiging van dit stelsel, moet de nationale wil het regt hebben oorlog te verklaren. Naar het oordeel der onderteekenareu zijn deze hervormingen de onmisbare voorwaarden van orde en vooruitgang. Het manifest wil ook nog afschaffing van den borg- togt voor de uitgevers van dagbladen; afschaffing van het dagbladzegel, we derinvoering der jury en vrije uitoefening van het beroep van boekdrukker en boekhandelaar. De heer Ozenne, secretaris-generaal van het dep. voorden handel, aan wien het doen van een onderzoek naar de werking der handelsverdragen in de voornaamste nijvere gewesten des rijks is opgedragen, is dezer dagen naar Engeland vertrokken, te gelijker tijd met den markies de la Valette. den nieuwen Franschen gezant bij het Britsche hof. Zijne reis derwaarts heeft ten doel, om in onderhandeling te treden over het bréngen van eenige wijzigingen in de tractaten, ten einde het misnoegen te doen bedaren, bij vele Fransche industriëlen bestaande. I De opbrengst van de indirecte inkomsten der schatkist, die in de eer ste negen maanden dezes jaars ruimer was dan ten vorigen jare, is sedert afnemend; zoodat het laatste vierendeel dezes jaars waarschijnlijk minder voor de schatkist zal opleveren dan dat van 1868. I La France verzekert, dat de keizerin, wanneer zij don I7deI1 dezer .van de Middellandsche naar de Roode zee zal zijn gevaren, den heer de Lesseps een keiz. besluit zal overhandigen, waarbij hij tot senaatslid be noemd en met den titel van hertog van Suez vereerd wordt. De Gaz. de France bevat een brief van den bisschop Dupanloup aan de geestelijkheid zijner diocese, waarin hij zich verklaart tegen het voorals nog ongepaste van het bepalen der persoonlijke onfeilbaarheid van den Paus, en een alkeurend oordeel uitspreekt over de onstuimige dagbladen, zooals de Univers en de Civilla Catolica. die een strijd openen over deze quaestie en op de besluiten van het concilie vooruitloopen. Naar men verzekert zal het geding van Traupmann den 10d<,n of 12dcB December voor de assises van het Seine-deparlcmcnt een aanvang nemen en zal de advocaat Lachaud waarschijnlijk door den president van dat hof aan den beklaagde als verdediger worden toegevoegd. Sl'AXJE, Te midden van de verwarring in het kiezen van een candidaat voor den troon wordt er veel gesproken over de benoeming van eenen dictator, die het door de nieuwe constitutie aan de kroon opgedragen gezag zou uit oefenen; en die dictator zou geen ander zijn dan de maarschalk Print, thans minister van oorlog en president-minister. Prim is thans in de daad de eenige van de hoofden en stichters der revolutie, die nog even hoog staat als bij het begin der nieuwe orde van zaken. De meerderheid der cortes volgt zijne wenken en loopt aan zijnen leiband. Daarbij komt dat vele lie den, die noch den prins Thomas, noch den hertog van Montpensier, noch den prins Alphonsus op den troon wenschen te zien, reikhalzen naar het eind van het tijdvak van onzekerheid en onrust, en verlangen onder eene j gevestigde en krachtige regering tot verademing te komen. Misschien zou zelfs de republikeinsche partij de verheffing van Prim ondersteunen, met het doel om de vestiging eener monarchale dynastie tegen te houden, en met de stille hoop dat zijn val spoedig op zijne verheffing volgen zou. Bij de cortes is een wets-ontn erp ingedfend. volgens hetwelk het pen- sioen van 39000 realen, hetwelk alle oud-ministers genieten, onmiddellijk afgeschaft wordt. Dit voorstel is een uitvloeisel van de noodzakelijkheid om te bezuinigen. ITALI E. Door den koning is bij gelegenheid van de geboorte van den erfprins eene amnestie voor alle politieke misdrijven verleend. De stad Napels heeft eene kostbare wieg, waarvan de vervaardiging 50000 fr. heeft gekostvoor den jonggeboren erfprins geschonken, i Door het geregtshof is uitspraak gedaan in de bekende zaak van den I heer Lobbia. Hij is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijne mede- i pligtigen zijn tot dezelfde straf veroordeeld, een voor den tijd van 6 maan den, een voor 3 maanden. Door middel van liet daartoe bestemde werktuig heeft men waarge-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2