CRURA NT. LEIDSCHE 18(59. DONDERDAG 18 NOVEMBER. RIINlNENLANDSCHE GERIGTEN. Be Courant verschijnt dagelijks. Zon- 'en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant roordl verzonden IV'. 16 blad 23 en 24) der Hande lingen van den Gemeenteraad. LEIDEN. 17 November. Bij gelegenheid van de plegtige onthulling van het gedenkteeken van November 1813 in de residentie gaf men ook hier, door het allerwege wap peren van vlaggen, een blijk van deelneming in de nationale feestviering. De vereeniging van het Zilveren Kruis, benevens nog een aantal oud-strijders van 1813—15, en de vereeniging van het Metalen Kruis, begaven zich naar 'sllage, ten einde de plegtigheid bij te wonen. Uitermate groot was de me nigte, die zich heden morgen en later derwaarts begaf, zoodat gedurende den geheelen dag aan het station van den spoorweg de grootste drukte heerschte. Vermelding waardig is het dat regenten van het geref. minne of arme oude mannen- en vrouwenhuis alhier de met het zilveren kruis be giftigde ouden van dagen, in dat gesticht verpleegd, per rijtuig naar'sllage hebben laten brengen. lieden morgen werd van hier het volgende telegram aan Z. M. den koning verzonden: AAN DEN KONING. Sire Wie waarheid draagt in 'thart, zucht voor U in 'tgebed. Want door Oranje heeft God Neêrland steeds gered. Waar ooit weêr vijands magt uit Frankrijk komt of Spanje, Daar bljjve Neèrlands God met 't stamhuis van Oranje. Psalm 134: 3. Leiden, 17 November 1869. P. LOS Gz., Predikant bij de Geref. gemeente onder 't kruis. Weinig lijds daarna kwam daarop het volgende antwoord: Zjjne Majesteit betuigt u zijnen liartelijken en welmeenenden dank. Adjudant Baron TAETS v. AMEBONGEN. Ten postkanlore alhier is weder verkrijgbaar eene lijst voor de winter- dienst 1869/70, aanwijzende den tijd voor de laatste ligting der brieven naar de verschillende plaatsen van bestemming, zoowel wat betreft de bin- lienlandschc als de buitenlandsche correspondentie, henevens opgave der kosten van frankering en verschillende inlichtingen ten gerieve van het pu bliek. Reeds meermalen hebbenjjwij gewezen op het veelzijdig gemak dat deze uitgave aanbiedt, waardoor voor velen de geringe kosten der aanschaf fing ruimschoots vergoed worden. Aan de gemeentebesturen is door den commissaris des konings eene circulaire gerigt, houdende nadere voorschriften betrekkelijk de behandeling der vijfde tienjarige volkstelling. Ingevolge een dezer dagen door Z. M. genomen besluit zullen aan de geëmployeerden bij de militaire hospitalen, welke van de militaire dienst bij die der hospitalen zijn overgegaan, de bronzen medaille voor 12 en de zilveren voor 24 jaren getrouwe dienst worden uitgereikt en zullen aan hen, die van klceding zijn voorzien, ook de chevrons worden toegekend. Het lijk der dienstmeid, hetwelk nabij Zwolle in eene sloot gevonden werdis geregtelijk geschouwd, liet bestaande vermoeden van moordpleging wordt flaauwer, nu daarbij gebleken is, dat het lijk geen enkel teeken van aangedaan geweld vertoonde, maar wel bevonden werd, dat de maag met sterken drank was gevuld. Het onderzoek wordt echter voortgezet. Men meldt uit Leeuwarden: Naar men van goederhand verneemt wor den hier ter slede pogingen aangewend om eene afdecling op te rigten van het Nederlandsche schoolverbond. Eenige der invloedrijkste mannen alhier hebben zich daartoe tot een comité vereenigd. Men stelt zich over het ge heel van deze zaak veel goeds voor en men vleit zich, dal het voorbeeld, door Frieslands hoofdstad gegeven, in andere plaatsen weerklank moge vinden. Omtrent het bij Zoutelande gestrande Fransche schip meldt men uit MiddelburgVan een in het Oostgat gestrand en verbrijzeld schip zijn lal van vaten, met wijn, rum, cognac en dergelijke begeerlijke zaken gevuld, aangespoeld op het strand te Zoutelande. Zij schijnen zulk een aantrek kingskracht te hebben gehad voor vele bewoners in den omtrek, dat deze den lust niet hebben kunnen weerstaan zich van den inhoud meester te maken. De burgemeester achtle het noodig tegen deze onregtmatige toeëi- gening de hulp der justitie in te roepen, en dientengevolge trokken detache menten huzaren en marechaussees uit deze gemeente tegen den avond der waarts. Bij het aankomen van zulk eene indrukwekkende magt zochten allen die met het vullen van kannenflesschen of kruiken bezig waren en zij die lot navolging van dat voorbeeld toesnelden, een goed heenkomen. De aangespoelde strandgoederen, waaronder nog eenige honderden onbescha digd gebleven vaatjes, zijn thans tegen het duin bijeengebragt en onder voldoend toezigt. Berigten uit Paramaribo melden dat de gouverneur der kolonie Suri name, op grond der wenschelijkheiddat een onderzoek zal worden inge steld naar de verbeteringendie de tegenwoordige organisatie van het admi- nistravc bestuur der kolonie vordert, bij besluit van den 4del1 October eene commissie voor dat onderzoek heeft benoemd, beslaande uit: de hh. mr. R. Twiss, procureur-generaal, J. A. T. Cohen Stuart, administrateur van finan ciën, mr. E. A. van Emdcn, gouverncments-secretaris, mr. G. J. A. Bosch Reilz, mr. B. E. Colaco Belmonte en N. T. A. Arlaud, leden van de kolo niale staten, en A. II. de Granada, practizjjn bij het hof van justitie. Aan die commissie is opgedragenover haar onderzoek een van bepaalde voor stellen vergezeld verslag uit te brengen, waarbij zij wordt uitgenoodigd hare speciale aandacht te vestigen op, en bij hare voorstellen te doen blij ken van haar gemotiveerd gevoelen over de vraag, of, en zoo ja, op welke wijze ingcrigt en met welke attributen bekleed, een gemeentebestuur, in verband met eene betere verdceling der kolonie, zoowel tot bezuiniging, als tot betere administratie zal leiden. 's GRAVENIIAGE, 17 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den majoor L. R. J. A. Roosmale Nepvcu, van den grooten staf, adjudant van Z. K. II. prins Frederik, tot liet dragen der versierselen van commandeur der 2de kl. van de Danebrog- orde, hem door den koning van Denemarken geschonken, en aan J. Rade maker, te Vlodrop, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hem door den Paus geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: lot regter in de arrond.-reglbank te Goes de heer mr. P. van der Meer Mohr, thans regter in de arrond.-regtbank te Zierikzee, en tot plaatsvervangend kantonregter te Beetsterzwaag de heer F. A. van Roelens, vroeger kantonregter aldaar. Aan den heer mr. J. D. Quintus is, op zijn verzoek, eervol ontslag Verleend als plaatsvervangend kantonregter te Dokkum. Aan den heer F. L. C. E. A. graaf von RÖnhöff, edél-expectant der Duitsche orde, balye van Utrecht, is agrealie verleend zijner admissie als ridder-expectant der orde, en hem vergund het kleine ordehskriiis te dragen. De nationale feestdag is aangebroken. Van alle woningen wapperen de vaderlandsche vlaggen liet klokkenspel doet zich hooren. Duizenden snellen van alle zijden herwaarts, om getuigen van dit feest tè zijn. Ieder een is in beweging, om zich naar het Willemspark te begeven; ontzaggelijk Izijn de toebereidselen voor de illuminatie van heden avond, alsmede voor de verschillende optogten, die zullen gehouden worden. Alles toont aan. dat van alle zijden alles wordt gedaan om dezen dag regt luisterrijk te doen zijn. Gisteren avond werd in de Duitsch-Evangelische kerk eene voorbe reiding gehouden lot den gedenkdag van Neèrlands herstelling. Verscheidene sprekers deden zich daarbij hooren. Gisteren avond heeft in het feestgebouw op het Buitenhof de algemeene repetitie plaats gehad van de cantate, die heden avond zal worden uitge voerd (woorden van Beets, muziek van Nicólaï). Voordat men uiteenging, heelt de heer Beets den componist hulde gebragt voor de uitstekende wijs, waarop hij de door hem gegeven woorden in schoone muziek heeft overge- bragt, terwijl hij ook de zangers en zangeressen bedankte voor den betoon den ijver bij het instuderen van dit stuk. If. M. de koningin woonde heden ochtend het dankuur bijdat bij gelegenheid van de feestviering ten half tien ure in de groote kerk werd gehoudenonder de leiding van den hofprediker d\ Ruitenschild. Naar men verneemt zal heden avond, ongeveer half tien ure, het mo nument in het Willemspark door den heer A. Flückcr worden verlicht met Bcngaalsch vuur door middel van reflccteurs. De reeds met rood en groen genomen proeven, in tegenwoordigheid van den burgemeester en den ge- meente-architeet, voldeden uitmuntend. -Men deelt ons mededat mevrouw de douarière baronesse van Brienen, geb. van Zuylen van Nyevelt, de eerewacht, die Z. M. den koning zal ver gezellen. vereerd heeft met eene prachtige banier, vervaardigd uit Oranje-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1